Głośnik Bluetooth. Wybieramy głośnik bezprzewodowy do smartfona
Z poradnika dowiesz się:
1. Co to jest głośnik Bluetooth?
2. Do czego przydaje się głośnik bezprzewodowy?
3. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu głośnika mobilnego?
4. Które modele głośników bezprzewodowych są godne polecenia?
Co to jest głośnik Bluetooth?
Głośnik Bluetooth to zazwyczaj niewielkie przenośne akcesorium, które możesz podłączyć do urządzeń obsługujących bezprzewodową łączność Bluetooth lub NFC: smartfona, tabletu, laptopa, a czasami także do telewizora. Tak naprawdę, znacznie bardziej precyzyjnym określeniem jest „głośnik mobilny”. Jego główną zaletą jest bowiem możliwość wygodnego przenoszenia go ze sobą. Często używa się nazwy „głośnik bezprzewodowy”, choć warto przy tym pamiętać, że wiele modeli umożliwia zarówno bezprzewodowe przesyłanie dźwięku (za pomocą Bluetooth oraz NFC), jak i przewodowe za pomocą kabla audio.
Głośnik mobilny umożliwia odtwarzanie dźwięku głośniejszego i o lepszej jakości niż standardowy głośnik wbudowany w smartfonie czy tablecie. Oprócz tego, niektóre modele głośników umożliwiają połączenie w zestaw, który zapewnia dźwięk przestrzenny (wielokanałowy). Taki głośnik świetnie się sprawdzi wszędzie tam, gdzie masz przy sobie telefon i chcesz cieszyć się dobrą jakością dźwięku.
W kwietniu 2017 marka JBL pobiła rekord Guinnessa. Odtworzono muzykę z jednego urządzenia przenośnego za pomocą zestawu aż 1000 głośników przenośnych JBL Flip 4. (Obecnie w naszej ofercie znajdziesz nowszą i jeszcze bardziej wypełnioną funkcjonalnościami wersję - JBL FLIP 5 )
Zastosowania głośnika Bluetooth
W plenerze
Głośnik przyda Ci się na plaży, grillu. Wodoszczelne modele zabierzesz ze sobą nawet na basen. Łącząc go z telefonem, zyskasz świetny zestaw nagłośnieniowy – na dodatek przenośny. Większość glośników dostępnych w ofercie to także modele wodoszczelne. Posłuchasz muzyki wspólnie ze znajomymi w górach, na kempingu – wszędzie tam, gdzie masz na to ochotę i niezależnie od panujących warunków. Zapomnij o wożeniu ze sobą radia lub wieży stereo. Od teraz, wystarczy smartfon oraz jeden lub dwa niewielkie głośniki, które z łatwością mieszczą się w kieszeni.
W podróży
Jedziesz ze znajomymi w jednym przedziale w pociągu? Dzięki wspomnianemu głośnikowi, możecie umilić sobie podróż słuchając wspólnie muzyki. Grasz w gry mobilne na smartfonie lub tablecie? Również postaw na glośnik Bluetooth, zapewniający lepszy i przede wszystkim bardziej przestrzenny dźwięk niż z głośnik wbudowany. Pamiętaj jednak o współpasażerach i najpierw zapytaj ich, czy nie mają nic przeciwko Twoim upodobaniom muzycznym. W Strefie Ciszy możesz z kolei postawić na słuchawki.
Zobacz nasz poradnik:
Jakie słuchawki wybrać?
W domu
Tutaj świetnie pasują nieco większe modele, np. JBL Xtreme 2 lub Marshall Stanmore II. Takie głośniki potrafią zastąpić wieżę stereo, a nawet soundbar. Cały zestaw zajmuje niewiele miejsca i z łatwością możesz go zabrać ze sobą rownież poza mieszkanie. Co więcej, unikasz także plączących się kabli – tak skonstruowany system audio nie zaburza wystroju wnętrza i jego harmonii. To również świetne rozwiązanie dla osób, ktore często podrożują lub przeprowadzają się.
Za pośrednictwem tego urządzenia możesz także podcastów, radia FM lub internetowego. Możesz naładować smartfon, nadal z niego korzystając. Podłączasz go do ładowarki w pokoju, a głośnik bierzesz ze sobą i słuchasz przy prasowaniu czy zmywaniu. Stawiasz na jeszcze większy komfort? Wybierz głośnik z funkcją powerbanku - np. JBL CHARGE 4.
Taki głośnik może Ci również zastąpić radio w łazience. To znacznie tańsza i bardziej wszechstronna alternatywa niż radio wbudowane w panel prysznicowy. Wystarczy jedynie, że głośnik jest wodoszczelny. Jeśli jest też pyłoszczelny, możesz go użyć w trakcie malowania czy też remontu. Jak? Smartfon chowasz w bezpieczne miejsce, np. do szafy, a muzyki słuchasz z głośnika i umilasz sobie pracę.
W samochodzie
Telefon + głośnik bezprzewodowy świetnie sprawdzą się jako samochodowy zestaw głośnomówiący. W trakcie jazdy możesz bezpiecznie prowadzić rozmowy przez telefon. Wystarczy aplikacja obsługująca funkcje głosowe. Gdy nie rozmawiasz, możesz z kolei słuchać muzyki, którą masz na telefonie (lub playlisty z serwisu muzycznego). Gdy wysiadasz z samochodu, chowasz swoje nagłośnienie lub zabierasz je ze sobą. To szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli dużo podróżujesz lub np. często stawiasz swoje auto w miejscach, w których radio samochodowe mogłoby wzbudzić nadmierne zainteresowanie. W takim przypadku lepiej je zastąpić niewielkim, mobilnym głośnikiem. Na postoju odłożysz go do schowka i masz pewność, że Twoje car audio oraz szyby w samochodzie są bezpieczne.
Ważne parametry i cechy głośnika Bluetooth
Wielkość
Zależy od tego, czy chcesz go używać tylko w jednym miejscu (np. w domu, samochodzie) czy w różnych. Jeśli ma to być model uniwersalny i wszechstronny, lepiej, żeby był jak najmniejszy i mieścił się w kieszeni lub plecaku. Większe głośniki zapewniają lepszy dźwięk - mają więcej przestrzeni na elementy poprawiające jakość, ale zajmują także więcej miejsca i są cięższe. Głośnik o większych gabarytach nadaje się bardziej do używania w jednym miejscu i sporadycznego przenoszenia.
Czas pracy
To również zależy od tego, czy ma być maksymalnie mobilny, czy będzie używany np. tylko w domu lub samochodzie, gdzie możesz go w dowolnej chwili naładować. Jeśli chcesz zorganizować imprezę w plenerze, potrzebujesz głośnika z akumulatorem, który wystarczy na przynajmniej 10 godzin działania. Niektóre głośniki mobilne z baterią o wyższej pojemności mają także funkcję powerbanku. Dzięki temu naładujesz telefon lub tablet, nawet gdy w pobliżu nie masz gniazdka.
Jakość dźwięku i głośność
Skoro mówimy o akcesorium, które ma służyć do odtwarzania muzyki, ważnym kryterium wyboru jest jakość dźwięku i głośność. Najmniejsze modele to często głośniki mono, o niewielkiej głośności i raczej przeciętnej jakości dźwięku. Sprawdzą się, jeśli chcesz po prostu coś słyszeć w tle, niekoniecznie korzystając z maksymalnej głośności lub używasz głośnika do słuchania głównie treści "mówionych", np. podcastów czy audiobooków. Jeśli zależy Ci jednak na oszałamiających wrażeniach i świetnym audio, wybierz nieco większy model stereo, który będzie brzmiał głośniej i lepiej. Zwróć też uwagę na moc głośnika. Najprościej mówiąc: im wyższa moc, tym wyższa głośność. Oprócz tego, dobrze, jeśli zastosowano w nim dodatkowe technologie, które wzbogacają niskie tony lub sprawiają, że jest bardziej przestrzenny.
Obsługa
Najprostsze modele głośników posiadają włącznik i przyciski głośności. Odtwarzacz obsługujesz z poziomu telefonu. Te ciekawsze modele mają nieco większą ilość przełączników, umożliwiających przełączanie utworów, przewijanie oraz odbieranie rozmów przychodzących na telefon. To, czy obsługujesz odtwarzacz z poziomu smartfona czy z poziomu głośnika decyduje o tym, czy możesz np. słuchać muzyki na plaży lub na basenie. W tym drugim przypadku raczej nie jest wskazane obsługiwanie telefonu mokrymi rękami. W ekstremalnych warunkach przyda Ci się bardziej "samodzielny" głośnik. Oprócz tego, po prostu wygodniej jest sterować obsługą z poziomu głośnika, zamiast za każdym razem wyciągać i odblokowywać telefon.
Odporność
Jeśli chcesz zabierać ze sobą głośnik w podróż i używać go na plaży (piasek), w basenie (woda) czy też w trakcie remontu (pył), wybierz model zgodny ze standardami IP67 lub IP68. Dzięki temu zyskasz pewność, że taki głośnik dotrzyma Ci kroku i przetrwa nawet trudne warunki na kempingu. Wiele dostępnych na rynku głośników posiada klasę IPX7, która oznacza, że są wodoszczelne. Możesz je nawet zanurzyć do głębokości 1 metra i do 30 minut. Muzyka może Ci towarzyszyć w plenerze w czasie deszczu czy na basenie. Taki głośnik łatwo też utrzymasz w czystości. Wystarczy go po prostu umyć pod bieżącą wodą.
Funkcje głośnika bezprzewodowego
Multipoint
Szczególnie godna uwagi w tym miejscu jest funkcja Multipoint, która umożliwia jednoczesne podłączenie kilku urządzeń Bluetooth. Dzięki temu możesz na przykład wspólnie ze znajomymi słuchać muzyki z różnych telefonów, bez mozolnego przełączania się pomiędzy poszczególnymi modelami.
Obsługa połączeń
Zazwyczaj jest to domyślna funkcja i głośnik posiada także wbudowany mikrofon. Dzięki temu może zastąpić nawet zestaw głośnomówiący w samochodzie. W takim przypadku jednak pamiętaj, że nie tylko Ty usłyszysz swojego rozmówcę, ale i Twoi pasażerowie. Czasami głośniki są również wyposażone w przyciski do obsługi połączeń.
Wbudowane radio
Jeśli chcesz czasami usłyszeć bieżące informacje z kraju i ze świata lub po prostu posłuchać ulubionej stacji radiowej, wybierz model z wbudowanym radiem FM.
Wbudowany odtwarzacz MP3
Głośnik może być również samodzielnym odtwarzaczem, jeśli posiada wejście na karty pamięci. W takim przypadku wystarczy jedynie umieścić nośnik w odpowiednim slocie i odtwarzać muzykę bezpośrednio z karty pamięci.
Wygląd
Głośniki Bluetooth to zazwyczaj bardzo atrakcyjne akcesoria. Kolorowe obudowy, podświetlenie, zawieszki – wszystko to ma sprawić, że głośnik jest nie tylko praktyczny, ale także stylowy. W kwestii wyglądu zwróć uwagę na to, aby głośnik był wyposażony w podstawkę lub silikonowy spód. Dzięki utrzyma się na miejscu nawet w trakcie jazdy samochodem.
Aplikacja mobilna
Niektórzy producenci tworzą również do swoich głośników specjalne oprogramowanie, które ułatwia sterowanie nimi, łączenie urządzeń, ich obsługę oraz zarządzanie jakością dźwięku. Dzięki temu łatwo dostosujesz parametry głośnika do swoich wymagań. Aplikacja nie jest wymagana. Większość funkcji i parametrów możesz dostosować bezpośrednio z poziomu ustawień telefonu czy też tabletu. Przyda Ci się jednak w momencie, gdy chcesz stworzyć zestaw stereo z kilku połączonych ze sobą głośników.
Złącza
Audio jack czy też AUX rozszerzają funkcjonalność głośnika – za ich pomocą podłączysz urządzenia, które nie posiadają modułu łączności bezprzewodowej (np. odtwarzacz MP3). Dzięki temu możesz się też cieszyć lepszą jakością dźwięku. Wszystko dlatego, że transmisja przewodowa nie wymaga kompresji, w przeciwieństwie do standardu Bluetooth.
Polecane modele
JBL CHARGE 4 Czarny
JBL CHARGE 4 pozwoli Ci poimprezować, gdzie tylko chcesz, a do tego zabierzesz go w każdą podroż. Co więcej, ta unikalna odsłona głośnika zapewni Ci także jeszcze lepsze doznania muzyczne dzięki specjalnemu przetwornikowi dźwięku oraz aż dwóm radiatorom basowym. Postaw na JBL i rozkoszuj się mocą prawdziwie realnego i głębokiego dźwięku.
Creative Muvo 1c (zielony)
Oto wodoodporny i w pełni przenośny głośnik od Creative, który przy wszystkich dodatkowych atutach zapewnia przede wszystkim niesamowite dźwięki. Akumulator wystarcza w nim aż na 6 h działania, a dzięki niewielkim wymiarom zabierzesz go ze sobą niemal wszędzie. Co więcej, głośniki z serii MUVO 1c możesz swobodnie ze sobą łączyć.
Ultimate Ears WONDERBOOM Stone Grey
Usłysz muzykę w niespotykany dotąd sposób z Ultimate Ears WONDERBOOM. Głośnik bezprzewodowy gwarantuje wyraźny, czysty i mocny dźwięk nasycony potężnymi basami. Decydując się na ten sprzęt otrzymujesz w pełni wodoodporny głośnik o niewielkim, a przy tym niesamowitym designie, którego bateria posłuży Ci na jednym ładowaniu nawet do 10 h.
Fresh N Rebel Rockbox Bold S Indigo
Głośnik Bluetooth Fresh N Rebel Rockbox Bold S to gwarancja szybkiej i niezachwianej współpracy z twoim smartfonem, która zaowocuje genialnym, realnym i ostrym dźwiękiem. Ale to nie wszystko. Dzięki kompaktowym wymiarom bez trudu schowasz go w plecak czy torebkę, a wodoodporna konstrukcja zapewni możliwość użytkowania go w każdych warunkach.
Denon NEW Envaya Mini czarno-szary
Oto wodoodporny i wytrzymały głośnik bezprzewodowy, który dodatkowo niesamowicie wygląda. Jest lekki i trwały, dzięki czemu zabierzesz go ze sobą w każde miejsce, a przy tym dostarcza muzyczną rozrywkę w znakomitej jakości nawet przez 11 h ciągiem.
Sony SRS-XB12 Zielony
Masz przed sobą głośnik bezprzewodowy, który zapewnia brzmienie w jakości EXTRA BASS™. Co więcej, głośnik posiada wbudowany mikrofon, dzięki czemu możesz za jego pośrednictwem prowadzić komfortowe rozmowy w trybie głośnomówiącym. Urządzenie jest także wodoszczelne i pyłoodporne, co potwierdzono certyfikatem IP67.
Bang & Olufsen BEOPLAY A1 Czarny
To urządzenie waży zaledwie 600 gram i bez problemu mieści się nawet w najmniejszym bagażu. Mocny bas i czysty dźwięk to jego największe atuty. Znalazło się tu również miejsce na czuły mikrofon oraz pojemną, wytrzymującą nawet do 24 h, baterię.
Decyzja podjęta? Który z polecanych przez nas głośników wybierasz? Czekamy na Twój komentarz i mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się pomocne. A może masz jeszcze jakieś inne ciekawe pomysły na zastosowanie dla głośnika bezprzewodowego? Podziel się nimi.
Zobacz wszystkie głośniki bezprzewodowe w x-kom
Głośnik bluetooth. Czym się kierować przy zakupie? | BAT
Jaki głośnik bluetooth wybrać?
Szybki rozwój małych głośników bluetooth przyniósł sporą dawkę świeżości, jeśli chodzi o rynek urządzeń muzycznych. To rozwiązanie wcale nie musi być kompromisem względem większych, stacjonarnych zestawów audio, gdyż coraz więcej przenośnych głośników pozwala nam cieszyć się rewelacyjną jakością odtwarzanego dźwięku. Z tej przyczyny używanie nagłośnienia bluetooth w warunkach domowych jest możliwe i nie wydaje się wcale mało rozsądnym rozwiązaniem. Jednak jeśli nasze urządzenie ma służyć nam głównie podczas plenerowych wypadów, będziemy musieli wziąć pod uwagę nieco inne parametry. W jaki sposób możemy wybrać właściwy dla siebie głośnik bluetooth?
Przeznaczenie głośnika – plenerowe imprezy ze znajomymi czy alternatywa dla wieży?
Jakość dźwięku oferowana nam na ten moment przez głośniki bluetooth może okazać się wystarczająca do nagłośnienia domowego. Biorąc pod uwagę zakup głośnika bluetooth w charakterze zastępstwa dla tradycyjnej wieży, musimy wziąć pod uwagę parę czynników. Po pierwsze – nasz głośnik musi oferować określony zapas mocy, w zależności od naszego rozkładu pomieszczeń. Nawet do małego mieszkania najmniejsze kieszonkowe głośniki raczej nie będą wystarczające. Należy też pamiętać, że wielkość oraz moc głośnika bluetooth to główne aspekty windujące ceny tych urządzeń, decydując się więc na głośnik do domu, będziemy musieli sięgnąć do portfela nieco głębiej.
Największą zaletą, jaką może zaoferować nam głośnik bluetooth, jest fakt, że ma wbudowany akumulator i możemy przenosić go z miejsca na miejsce. Takie rozwiązanie docenią zwłaszcza amatorzy plenerowych wyjść ze znajomymi, kiedy przydałoby się właściwe nagłośnienie. W tym wypadku rozmiar oraz moc nie mają już tak wielkiego znaczenia, bardziej liczą się parametry związane z wytrzymałością baterii oraz odpornością urządzenia na zachlapania czy upadki. Oczywiście przy założeniu, że nie mamy zamiaru na naszym głośniku prowadzić imprezy w szumnym, miejskim otoczeniu – wtedy mniejsze urządzenia mogą już nie dać rady.
① Czym kierować się przy wyborze przenośnego głośnika Bluetooth?
Czym kierować się przy wyborze przenośnego głośnika Bluetooth?
Standard Bluetooth
Chęć słuchania muzyki na przenośnym sprzęcie nie pojawiła się u ludzi w ostatnich latach. Wystarczy obejrzeć amerykańskie filmy z lat ‘80, których akcja dzieje się w miastach, żeby przypomnieć sobie o fenomenie, jakim były boomboxy. Wtedy zasilane bateryjne przenośne odtwarzacze miały rozmiary walizek, przez co w kategorii „przenośność” mogły uzyskiwać noty co najwyżej średnie. Od tamtej pory nastąpiła jednak znaczna miniaturyzacja elektroniki, dzięki czemu sprzęt, z którego można słuchać muzyki, także wyraźnie się zmniejszył. Dzisiaj każdy, kto chce podzielić się swoją muzyką z ludźmi dookoła, używa do tego głośników Bluetooth. Pytanie, które każdy przyszły użytkownik powinien sobie zadać przed zakupem, brzmi: czym kierować się przy wyborze głośnika Bluetooth.
Najbardziej oczywistą i podstawową sprawą jest to jaki standard bluetooth jest obsługiwany przez dany głośnik. Dlaczego ma to znaczenie? Głównie ze względu na zasięg i energooszczędność. Zasadniczo im wyższy jest numer po nazwie Bluetooth (np. 5.0 jest nowszy od 4.1), tym lepiej. W wersji 5.2 wprowadzonej w 2020 roku dodano możliwość działania „jeden do wielu” i „wiele do jednego”, co umożliwia współpracę z kilkoma urządzeniami. Warto tutaj również nadmienić, że istnieją głośniki korzystające z komunikacji po WiFi, czy AirPlay, jednak nie są one przeznaczone dla każdego użytkownika.
Parametry elektroakustyczne
Głośnik bluetooth powinien grać tak dobrze jak się da, w końcu do tego służy. Do określenia tego, czy będzie spełniał wymagania użytkownika, służą zazwyczaj trzy parametry.
Pierwszym z nich jest pasmo przenoszenia. W idealnych warunkach przyjmuje się, że człowiek słyszy w zakresie od 20 Hz do 20 kHz (tak naprawdę u dorosłych ten zakres jest dość znacznie skrócony z obu stron). Warto jednak pamiętać, że głośnik bluetooth nie służy do odsłuchu muzyki na poziomie audiofilskim, stąd często spotykany zakres 80 Hz – 15 kHz jak najbardziej wystarcza do cieszenia się z małego urządzenia.
Drugim parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest moc. Głośniki bluetooth ze względu na swoje małe gabaryty nie charakteryzują się specjalnie dużymi wartościami tego parametru. 10W w standardowej wielkości urządzeniu i 20W w dużym są wartościami, które powinny zadowolić większość słuchaczy. Należy jednak pamiętać, że mówimy o wartościach RMS, czasami jednak producenci podają wartość Peak, która jest prawie półtora raza większa od RMS.
Trzecim parametrem jest skuteczność. W dużym uproszczeniu – im większa skuteczność, tym głośniej będzie grał głośnik przy tym samym ustawieniu pokrętła poziomu dźwięku, a co za tym idzie, będzie bardziej energooszczędny.
Wielkość i liczba głośników
W świecie elektroakustyki sprawdza się zasada „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Głośniki (przetworniki), które pokrywają całe pasmo, nie będą grać dobrze, stąd często buduje się urządzenia, w których jeden przetwornik odpowiada za jedną część, np. tylko za niskie częstotliwości. Zasadniczo w urządzeniach bluetooth warto postawić na rozwiązanie z dodatkowym głośnikiem niskotonowym, czyli tzw. subwooferem.
Sama wielkość urządzenia jest także bardzo ważnym elementem. Jeśli potrzebujemy czegoś do słuchania muzyki podczas wycieczki, warto postawić na małe rozwiązania ultraprzenośne. Z kolei jeżeli chcemy, żeby głośnik bluetooth stał się centrum domowej rozrywki audio, można postawić na rozwiązania sporo większe, a nawet stacje dokujące.
Rewelacyjny głośnika Bluetooth ze wbudowanym subwooferem:
Głośnik Bluetooth ze wbudowanym subwooferem — kup teraz
Zasilanie i czas pracy
Istnieją na rynku modele zarówno z wymiennymi jak i niewymiennymi ogniwami zasilającymi. W obu przypadkach najczęściej ładowanie odbywa się z ładowarki sieciowej, lub po kablu USB, na przykład z komputera. Warto zainteresować się modelami, które pozwalają na co najmniej 7-10 godzin ciągłej pracy na jednym ładowaniu.
Dodatki
Nawet w tańszych modelach często spotykanym rozwiązaniem jest użycie gniazda typu jack, które umożliwia podpięcie się do głośnika przez urządzenie nieposiadające modułu Bluetooth, a nawet przez instrument muzyczny. Dość często można się spotkać także z głośnikami obsługującymi karty SD. Część z nich ma także wbudowane radio, oraz mikrofon, dzięki któremu można obsługiwać połączenia telefoniczne.
Sprawdź naszą propozycję głośników Bluetooth