Home > Inteligentny Głośnik > Test Sonos One - najlepszy inteligentny głośnik na rynku?

Test Sonos One - najlepszy inteligentny głośnik na rynku?

Sharing is caring!

Google Home Mini vs Google Nest Mini – czym się różnią

Inteligentne głośniki Google cieszą się sporym zainteresowaniem i wersje mini są bardzo pozytywnie oceniane szczególnie jeśli chodzi o wygląd, dlatego też powierzchowna budowa w 1 i 2 generacji są tak bardzo zbliżone i nie wprowadzano tu większych zmian.

Z wierzchu trudno zgadnąć który głośnik to Nest a który Home. Moim zdaniem nie jest to oczywiste. Oczywista jest przewaga Nest Mini nad Home Mini pod względem specyfikacji.

W drugiej generacji urządzenia mamy poprawioną jakość dźwięku i lepszy bass co jest odczuwalny w przypadku maksymalnej głośności. Jednak głośnik Google Nest Mini nadal nie nadaje się do użytku imprezowego.

Jeśli chodzi o rozpoznawania głosu Google Nest ma rozbudowaną liczbę mikrofonów -3 (poprzednio były 2) i chip AI wspiera Asystenta Google w rozpoznawaniu i przetwarzaniu mowy.

Nest Mini posiada otwór który daje możliwość montażu lub zawieszenia głośnika w dowolnym miejscu w domu.

Głośnik Google Nest Mini posiada wbudowany detektor ultradźwiękowy który zapala diody, gdy wyczuje zbliżenie ręki (bez dotyku). Za pomocą dotknięć na powierzchni możemy wstrzymać lub aktywować niektóre czynności asystenta. Tej opcji nie doświadczymy w przypadku urządzenia Google Home Mini.

W przypadku budowy głośnika Google Nest Mini pomyślano też o środowisku i użyto materiałów z recykingu. Między innymi materiał tkaniny został wykonany jest w 100% z przetworzonych plastikowych butelek. To jest bardzo pozytywna informacja, ale z myślą o środowisku Google mógł także wziąć pod uwagę wtyczkę i dodać coś innego niż DC Power Jack, np. USB typu C co jest obecnie bardziej użyteczne niż DC Power Jack.

Urządzenie drugiej generacji daje szybsze działanie Asystenta Google. Bez względu na generacje każda z wersji działa płynnie i nie zacina się. Skłaniałbym się w stronę drugiej generacji z względu na jakość dźwięku.

Dzięki temu, że Home Mini jest zasilany przez wtyczkę Micro USB, możemy go używać mobilnie na przykład za pomocą powerbanku.

Tak jak Nest Mini, można także Home Mini sparować w stereo. Tzn, że jeden głośnik będzie lewy, a drugi będzie prawy.

Urządzenie Google Home Mini także łączy się z inteligentnymi urządzeniami takimi jak Philips Hue Chromecast czy Nest.

Zdecydowanie polecam Nest Mini uważam, że jest to świetny asystent i głośnik. Pomimo, że cena jest trochę wyższa niż głośnik pierwszej generacji i asystent wciąż ten sam.

Jednocześnie wybór Home Mini tez jest dobrą decyzją, ponieważ jego funkcjonalność jest wciąż na wysokim poziomie. Jeśli potrzebujemy tylko urządzenia do poleceń głosowych aby sterować naszym inteligentnym domem,

wystarczy Google Home Mini.

Wybór należy do Ciebie. Jeżeli kupimy nowszą wersję również będzie ona współpracować ze starszą generacją. Wszystkie wydane urządzenia ze sobą współpracują. Także nie musimy się ograniczać tylko do urządzeń jednego typu.

Kiedy mamy pomieszczenia w domu, które nie wymagają dobrego nagłośnienia lub z których mało korzystamy, np. korytarz czy łazienka – tam bym postawił na ograniczenie się do samego urządzenia Home Mini. Natomiast miejsca, w których przebywamy dłuższy czas, warto jest zaopatrzyć w wyższą generację, czyli w tym przypadku Google Nest Mini.

Porównanie Amazon Echo vs HomePod mini, który kupić?

Jeśli chodzi o kupowanie kapsuła domowa mini z jednym z inteligentnych głośników Amazona łatwo dać się ponieść fizycznemu wyglądowi i pomyśleć, że Amazon Echo Dot byłby rywalem do wyboru. Błąd, to nie jest prawdziwy konkurent dla mini inteligentnego głośnika Apple. Jego głównym pretendentem jest nikt inny jak Amazon Echo 4. generacji.

Na początek Amazon Echo czwartej generacji ma tę samą cenę 99 euro. Chociaż produkt Amazon ma od czasu do czasu soczyste rabaty i można go znaleźć za 20 euro mniej. Mimo to, patrząc na początkowe PVP, są rywalami. Również ze względu na korzyści są bardziej podobne. Więc wiedząc o tym wszystkim, szybko przeanalizujmy najważniejsze cechy obu.

HomePod mini, funkcje

Wymiary: 84.3 x 97.9 mm

Waga: 345 gr

Kolory: biały, gwiezdna szarość, niebieski, żółty, pomarańczowy

Łączność: obsługa Wi-Fi, Bluetooth 5.0, Thread i AirPlay oraz ultraszerokopasmowy chip dla pobliskich urządzeń

Złącze USB C (zasilacz 20W w zestawie)

Sterowanie: górny panel dotykowy

Integracja Siri

Powiadomienia i informacje: alerty wizualne na górnym panelu LED

Amazon Echo 4 Gen, funkcje

Wymiary: 144 x 133 mm

Waga: 970 gr

Kolory: antracyt, biały, szary

Łączność: WiFi, Bluetooth i zintegrowane centrum sterowania Zigbee

Połączenia: wejście / wyjście audio prądowe i 3.5 mm

Sterowanie: cztery fizyczne przyciski na górze

Integracja z Alexą

Powiadomienia i informacje za pomocą kolorowego pierścienia LED

Porównując oba modele i oszczędzając kwestię wymiarów i wagi, są one w zasadzie bardzo podobne i na poziomie komponentów prawie tak samo. Przynajmniej obaj dążą do zaspokojenia bardziej wymagającej publiczności.

Oczywiście uzgodnienie pewnych cech nie oznacza, że ​​obie działają tak samo. Na przykład oba głośniki oferują łączność Bluetooth, ale tylko głośnik Amazon jest w stanie sparować z innymi Bluetooth urządzenia do przesyłania dźwięku do siebie nawzajem bezprzewodowo.

Jednak o tych szczegółach porozmawiamy później. Teraz tylko skomentować szczegóły dotyczące części fizycznej i tutaj powiedzieć, że jakość wykonania obu modeli jest na bardzo dobrym poziomie. HomePod mini wydaje się nieco bardziej wytrzymały, ale w tych miesiącach użytkowania nie ma z nimi problemu.

HomePod mini i Amazon Echo 4 Ge: jakość muzyki

Inteligentny głośnik można poprosić o wiele rzeczy, ale jedną z nich jest to, że odtwarza muzykę, podcasty, a nawet niektóre filmy, jeśli połączysz się z Apple TV lub Fire TV.

W tym sensie model Apple oferuje plus pod względem jakości dźwięku. Trzeba zwracać szczególną uwagę na różnice w zależności od rodzaju muzyki, ale HomePod mini ma bardzo zrównoważony dźwięk i to jest zaskakujące ze względu na wielkość samego urządzenia.

Nie oznacza to, że Amazon Echo 4 Gen brzmi źle, ale prawdą jest, że pomimo opcji korekcji, reprezentacja pewnych częstotliwości i pewnych wyższych głośności może generować trochę zniekształceń w porównaniu.

Oczywiście, jeśli coś je różnicuje, do tego stopnia, że ​​wybierasz jedną opcję przed drugą. jest tematem obsługiwane serwisy muzyczne:

HomePod mini, propozycja Apple, wciąż jest ograniczone do korzystania z Apple Music . Co prawda z iPhone’a, iPada czy Maca można przesyłać treści odtwarzane w innych aplikacjach dzięki technologii AirPlay, ale traci się tę niezależność, którą zakłada się, że jest inteligentnym głośnikiem. A nadejście innych usług jeszcze się nie wydarzyło. Więc to jest jedyna rzecz, jaka jest dzisiaj

Ze swojej strony Opcja Amazona jest najbardziej kompletna umożliwiając korzystanie m.in. z platform takich jak Spotify, Amazon Music, a nawet Apple Music. A wszystko to poprzez połączenie tych usług poprzez odpowiednie umiejętności które unikają w zależności od innego urządzenia. Po podłączeniu głośnika do zasilania i internetu działa niezależnie

Oprócz obsługiwanych usług do tego równania musimy jeszcze dodać, że Apple Music nie oferuje darmowej wersji, podczas gdy Spotify i Amazon Music tak. Tam oczywiście nie będziesz mógł wybrać utworu lub będziesz musiał znosić reklamy, ale dla tych, którzy grają muzykę okazjonalnie, może być ciekawiej ze względu na oszczędności, jakie za sobą niesie.

Siri vs Alexa, doświadczenie z twoimi asystentami

Oprócz odtwarzania muzyki chcemy również, aby inteligentny głośnik prosił Cię o inne rzeczy. Dzięki temu, że zawiera asystenta głosowego, możesz korzystać z interakcji tak zróżnicowanych, jak pytanie o pogodę na następny dzień, odpowiadanie na różne pytania czy sterowanie automatyką domową.

W ramach projektu mini HomePod stawia Apple Siri oraz własną platformę HomeKit. Dzięki tej kombinacji można wykonywać wszelkiego rodzaju działania, od ustawiania timera lub alarmu po tworzenie przypomnień, odpowiadanie na pytania lub sterowanie urządzeniami połączonymi z głosem i wiele innych.

W tej sprawie Amazon Echo . 4. generacji lub jakiekolwiek inne urządzenie kompatybilny z Alexą, praktycznie to samo. Dwie duże różnice polegają na tym, że korzystając z Umiejętności dostępnych dla platformy Amazon, liczba interakcji i kompatybilnych urządzeń jest naprawdę szeroka.

Mimo wszystko najważniejsze jest podkreślenie, że doświadczenie użytkownika z Alexą jest bardziej naturalne i satysfakcjonujące. Jego rozumienie naturalnych wyrażeń jest większe, podczas gdy Siri czasami się zacina lub jeśli dziś powiesz A, a on odpowie, jutro powtórzysz A, a on powie, że nie wie, co robić. To sprawia, że ​​każdy jest zdesperowany, więc korzystanie z głosu asystenta Echo 4 Gen jest znacznie lepsze. Nie ma koloru, a Alexa jest w tym wyraźnym zwycięzcą asystentów głosowych.

Zaletą Siri i HomeKit jest integracja z produktami Apple i ta rzekoma prywatność, na którą firma stawia. Jest to coś, co podczas korzystania z kamer wideo lub inteligentnych zamków może przechylić szalę na jedną lub drugą stronę. I to nie dlatego, że Amazon o to nie dba, ale będąc bardziej otwartą platformą, możliwe jest, że ryzyko jest większe, jeśli nie ufamy odpowiednim programistom i produktom.

Który inteligentny głośnik kupić?

W tym momencie wybór głośnika do kupienia nie jest łatwy. Gdybym miał to zrobić, postaw na jedno lub drugie, to jasne, że moim zwycięzcą byłby Amazon Echo 4 Gen.

Tak, jako produkt i jako wrażenia użytkownika uważam to za znacznie bardziej satysfakcjonujące. Czasami Siri nie jest w stanie poprosić o coś i odpowiedzieć poprawnie za pierwszym razem. Alexa, ze swojej strony, jest w stanie zrobić to dobrze, nawet dając mu tę samą kolejność na bardzo różne sposoby.

Jedynym powodem, dla którego kapsuła domowa mini wydaje mi się bardziej atrakcyjne ze względu na integrację w przypadku posiadania innych urządzeń Apple. Tam i jeśli używasz Apple Music jako usługi przesyłania strumieniowego muzyki, widzę sens i w jakości dźwięku to prawda, że ​​jest lepszy . Niewiele, ale można powiedzieć, że brzmi lepiej.

Więc teraz wiesz, że Amazon Echo to bezpieczny zakład na problemy z inteligentnymi głośnikami. Dodatkowo ceny sprzedaży, które Amazon wprowadza z okazji Czarnego Piątku lub innych specjalnych dni, czynią je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Ale jeśli HomePod mini przyciągnie twoją uwagę na coś szczególnego, to jeśli możesz skorzystać i mieć jedno i drugie. Oczywiście życie z dwoma asystentami głosowymi wcale nie jest łatwe, jeśli nie zorganizujesz się dobrze podczas konfigurowania urządzeń i procedur.

Test Sonos One - najlepszy inteligentny głośnik na rynku?

Sprawdzamy, czy Sonos One faktycznie jest inteligentny i sprawdzamy jego możliwości.

Sonos to amerykański producent elektroniki użytkowej. Firma została założona w 2002 roku i koncentruje się na produkcji inteligentnych głośników i systemów złożonych z tychże głośników. Urządzenia tej firmy są w pełni kompatybilne z asystentem głosowym Amazon Alexa oraz znacznie bardziej popularnym w Polsce Asystentem Google, którego obsługa została dodana w 2019 roku.

Generalizując można odnieść wrażenie, że Sonos to Apple na rynku audio. Produkty przedsiębiorstwa są droższe od odpowiedników konkurencji, a w dodatku nie oferują wiele lepszej jakości dźwięku, ale z drugiej strony otrzymujemy perfekcyjnie zaprojektowane urządzenia, które na dodatek posiadają bardzo przemyślane i świetnie działające oprogramowanie.

Zobacz również:

Inteligentne głośniki to gadżety, które coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Niestety w przeciwieństwie do klasycznego kina domowego za sprawą kompaktowych rozmiarów urządzenia te nie są w stanie zapewnić porównywalnie wysokiej jakości dźwięku.

Produkcje tego typu urządzeń zapoczątkował Amazon wprowadzając głośniki z serii Echo, a teraz każdy producent urządzeń audio wprowadza podobne urządzenia na rynek. Łatwo jest dodać coraz to bardziej inteligentne funkcje do tego typu urządzeń, ale niektórzy producenci zupełnie zapomnieli, że produkują głośniki i kolejne generacje oferują gorszą jakość dźwięku. Przykładem może być głośnik Echo drugiej generacji, który brzmi gorzej, niż oryginał.

Przechodząc do samego produktu musisz wiedzieć, że w chwili obecnej na rynku znajdują się dwie generacje głośnika Sonos One. Nowa wersja posiada nieznacznie zmienione parametry techniczne - szybszy procesor, więcej pamięci oraz obsługuje Bluetooth Low Energy (BLE). Z informacji, które posiadamy oba głośniki oferują identyczną jakość dźwięku. W chwili obecnej na rynku można zakupić zarówno starszą generacje, jak i nowy model.

Sonos One - Cena

Cena detaliczna głośnika Sonos One została ustalona w Polsce na 999 zł. To sporo pieniędzy. Dodatkowo, aby w pełni wykorzystać potencjał inteligentnych głośników od amerykańskiego producenta powinniśmy zdecydować się na zakup przynajmniej dwóch sztuk, a to już wydatek w okolicach 2000 zł. W podobnej cenie można już kupić podstawowe kino domowe składające się z amplitunera oraz zestawu głośników 5.0. Takie rozwiązanie zapewni nam o wiele lepszą jakość dźwięku, ale z drugiej strony nie będzie tak inteligentne oraz zajmie sporo miejsca. Będziemy musieli też zakupić przewody i odpowiednio je umieścić, aby całość była w stanie działać.

Sonos One - Specyfikacja techniczna

Obsługa Amazon Alexa oraz zapowiedziana obsługa Asystenta Google

6 mikrofonów do komunikacji z głośnikiem

3,5 calowy głośnik średnio i nisko tonowy

Głośnik wysokotonowy

Dwa wzmacniacze klasy D

Sterowanie dotykowe

Wbudowana łącznośc Wi-Fi

Obsługa AirPlay 2

Port Ethernet

Wymiary: 161 x 120 x 120 x 120 mm

Waga: 1,85 kg

Sonos One - Wygląd i jakość wykonania

Sonos One jest w rzeczywistości przebudowaną i zmodyfikowaną wersją głośnika Play:1 z nowymi opcjami i możliwościami sterowania. Jakość wykonania jest rewelacyjna. Urządzenie jest eleganckie, wygląda bardzo dobrze, a całość jest spasowana w taki sposób, że nic nie trzeszczy ani nie skrzypi. Również w tym przypadku można porównywać inteligentne głośniki Sonos do urządzeń produkowanych przez Apple.

Play:1 jest najmniejszym głośnikiem produkowanym przez Sonos i One wygląda prawie tak samo. Klasyczny design charakteryzuje się gładkimi i łagodnymi krzywiznami, a urządzenie jest uniwersalne i wpasuje się do prawie każdego wystroju wnętrz. Producent oferuje nam do wyboru dwie wersje kolorystyczne - białą oraz czarną. Dostępna jest także wersja limitowana HAY Sonos One Limited Edition, która dostępna jest w pięciu kolorach - Pale Yellow, Light Gray, Vibrant Red, Forest Green oraz Soft Pink. Kolorowe głośniki wycenione zostały na 1149 zł.

Sonos One jest większy, niż Google Home, ale nadal na tyle kompaktowy, że nie ma problemy z umiejscowieniem go na blacie kuchennym lub szafce nocnej.

Największą różnicą pomiędzy modelami Play:1 oraz One jest panel sterowania na górze. W testowanym przez nas modelu jest on płaski. Play:1 posiada wklęsły panel sterowania.

Podobnie jak nowa generacja głośników Play:5 również One posiada przyciski dotykowe do sterowania oraz nowy zestaw sześciu mikrofonów, co jest niezwykle istotne w przypadku obsługi głosowej i interakcji z inteligentnymi głośnikami. Dostępna jest także opcja szybkiego wyciszenia mikrofonu, aby zachować naszą prywatność lub zatrzymać działanie asystenta głosowego.

Sonos One - Jakość dźwięku oraz funkcje

Jednym z głównych powodów, dla których warto kupić głośniki od Sonos to świetne połączenie odpowiedniej jakości dźwięku i inteligentnych funkcji. To prawda, że na ryku znajdziemy lepiej grające głośniki w podobnej lub nawet niższej cenie, ale nie będą to tak dopracowane konstrukcje.

Nie jest zaskoczeniem, że Sonos One brzmi tak samo, jak Play:1. Dźwięk jest bogaty i szczegółowy. Podobnie, jak w innych modelach producenta bas jest mocny, ale nie tłumi pozostałych dźwięków. Musimy oczywiście pamiętać, że oceniamy jakość dźwięku w oparciu o inne inteligentne głośniki. W cenie 1000 złotych można kupić proste kino domowe lub dobrego soundbar'a, który będzie oferował lepszą jakość dźwięku, ale są to urządzenia dedykowane do innego odbiorcy.

W środku umieszczono także mały głośnik wysokotonowy, dzięki czemu nie ma problemu zarówno z niskimi, jak i z wysokimi tonami. To zdecydowanie zaleta tego urządzenia.

Imponujące jest to, jak dobry dźwięk produkowany jest przez głośnik o tak kompaktowych wymiarach, który na dodatek posiada w swojej obudowie znaczną ilość elektroniki odpowiedzialnej za inteligentne funkcje. Użytkownicy mogą także wykorzystać narzędzie Trueplay, aby dostosować dźwięk do własnych potrzeb. Jeżeli zdecydujemy się na zakup dwóch głośników możemy połączyć je w parę, dzięki czemu uzyskamy dźwięk stereo.

Jeżeli zależy Ci głównie na jakości dźwięku spokojnie możesz zaoszczędzić i wybrać model Play:1. Jeżeli oczekujesz czegoś więcej model One zaoferuje Ci integracje z Amazon Alexa (w języku angielskim). Na początek będziesz musiał spędzić trochę czasu, aby odpowiednio skonfigurować głośnik. Należy zalogować się do konta Sonos oraz Amazon. Gdy to wykonasz uzyskasz dostęp do kontroli wszystkich inteligentnych urządzeń kompatybilnych z Amazon Alexa w obrębie Twojej sieci. Należą do nich między innymi żarówki, inteligentne systemy grzewcze i wiele innych.

Głośnik będziesz jednak wykorzystywać głównie do odtwarzania muzyki, a dzięki jego inteligentnym funkcjom będziesz mógł zmieniać głośność oraz utwory za pomocą dźwięku. Możesz zalogować się także do wielu usług sieciowych i odtwarzać z nich dźwięk z pominięciem Twojego smartfonu/tabletu/komputera.

Sonos One to inteligentne urządzenie, więc oddaje do Twojej dyspozycji więcej ciekawych opcji. Jeżeli posiadasz w domu kilka głośników Sonos możesz nadać im unikalne nazwy i wybrać, które z głośników mają odtwarzać dźwięk.

Sonos One - Współpraca z serwisami muzycznymi

Inteligentny głośnik jest w stanie obsługiwać strumieniowe usługi przesyłania muzyki takie, jak Spotify, Apple Music, Amazon Music, Deezer, Pandora, Google Play Music i YouTube Music. Możesz go również wykorzystać do odtwarzania z TuneIn Radio.

Amazon Alexa jest w chwili obecnej nieco ograniczona, ale dzięki cyklicznym aktualizacjom staje się coraz lepsza Nie bez znaczenia jest także zbliżająca się wielkimi krokami do Polski obsługa Asystenta Google na urządzeniach Sonos. W chwili obecnej Asystent działa jedynie w USA. W lipcu ma zostać dodana obsługa kolejnych krajów.

Sonos One - Podsumowanie

Sonos One to jeden z najlepszych głośników inteligentnych, jakie znajdziesz obecnie w sklepach. Jest droższy niż konkurenci, ale oferuje więcej możliwości. Co najważniejsze to bardzo dopracowane urządzenie, które po kilkunastominutowym procesie konfiguracji będzie działać bezproblemowo przez wiele miesięcy. Jakość dźwięku biorąc pod uwagę wielkość głośnika jest bardziej niż zadowalająca. Dodatkowo wykonanie stoi na najwyższym poziomie, a design urządzenia jest bardzo uniwersalny. Doceniamy złącze Ethernet, dzięki któremu możemy przewodowo podłączyć głośnik do internetu. Z niecierpliwością oczekujemy obsługi Asystenta Google w Polsce.