Home > Słuchawki > Słuchawki na każdą kieszeń. Przegląd rynkowej oferty

Słuchawki na każdą kieszeń. Przegląd rynkowej oferty

Sharing is caring!

Jak wybrać słuchawki bezprzewodowe?

Słuchawki, pozwalające między innymi na odsłuch muzyki, różnorodnych dźwięków, czy na rozmowy za pośrednictwem komunikatorów internetowych, można podzielić generalnie na dwa rodzaje – słuchawki przewodowe, które wymagają podłączenia kabla do odtwarzacza, jak również słuchawki bezprzewodowe, wykorzystujące technologię radiową lub podczerwień do komunikacji z urządzeniem odtwarzającym dźwięk. Jak wybrać dobre słuchawki bezprzewodowe? Odpowiedź znajdziecie w kolejnych punktach niniejszego poradnika.

Słuchawki bezprzewodowe mogą wykorzystywać do przesyłu dźwięku dwa sposoby: technikę podczerwieni lub fale radiowe. To od potrzeb użytkownika zależy, który z typów słuchawek bezprzewodowych wybierze.

Słuchawki na podczerwień mają zdecydowanie mniejszy zasięg od słuchawek na fale radiowe. Dodatkowo, słuchawki te muszą znajdować się w sferze widzialności nadajnika. Oznacza to, że na drodze od słuchawek do nadajnika nie może znajdować się żaden obiekt, nic, co zakłóciłoby lub zasłoniło sygnał podczerwieni. Może być to bardzo kłopotliwe i na pewno zmniejsza atrakcyjność słuchawek bezprzewodowych tego typu. Nowsze słuchawki bezprzewodowe stosują technologię fal radiowych. Dają one o wiele więcej swobody, niż słuchawki na podczerwień, ponieważ w tym przypadku nie ma konieczności, aby słuchawki i nadajnik znajdowały się nawet w jednym pomieszczeniu. Sprawia to, że ich zasięg zwiększa się kilkakrotnie. Przy wyborze słuchawek bezprzewodowych należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Ważne jest czy zamierzamy ich używać wyłącznie do słuchania muzyki, czy też np. do oglądania dodatkowo filmów w kinie domowym. W zależności od naszych preferencji możemy np. wybrać słuchawki bezprzewodowe z systemem dźwięku surround. W tego rodzaju słuchawkach stosowane są głośniki kierunkowe, pozwalające na słyszenie dźwięku z każdej strony.

Jeśli słuchawki mają nam posłużyć wyłącznie do odtwarzania muzyki, wówczas powinniśmy sprawdzić wnikliwie ich parametry, przy czym ważne jest pasmo przenoszenia, zniekształcenia harmoniczne i stosunek sygnału do szumu. Najnowsze słuchawki bezprzewodowe wykorzystują do przesyłu sygnału technologię Bluetooth, znaną również z telefonów komórkowych. W tym wypadku nie ma znaczenia odległość od słuchawek do odbiornika. Minusem takich słuchawek jest wysoka cena. Kupując słuchawki bezprzewodowe zwróćmy uwagę na typ ich zasilania. Mogą to być albo ładowalne akumulatory, albo standardowe baterie. Powinno nas również zainteresować, jak długo słuchawki będą funkcjonować bez przerwy na jednej baterii czy akumulatorze.

WYJAŚNIENIE PARAMETRÓW SŁUCHAWEK NAGŁOWNYCH I SŁUCHAWEK DOUSZNYCH

Słuchawki douszne oraz nagłowne często posiadają kartę danych technicznych, która zawiera wiele niezrozumiałych parametrów. To może powodować, że wybór właściwego modelu będzie trochę zniechęcający. Na szczęście przygotowaliśmy listę najczęściej wymienianych parametrów, która pomoże podjąć świadomą decyzję.

ZAKRES CZĘSTOTLIWOŚCI

Odnosi się on do ogólnego zakresu częstotliwości, w jakim będą działać słuchawki douszne / nagłowne. Informuje on o częstotliwości, od której rozpocznie się odtwarzanie dźwięku oraz częstotliwości, powyżej której słuchawki nie będą już działać. Na przykład: 10 Hz (najniższa częstotliwość) - 25 kHz (najwyższa częstotliwość).

CHARAKTERYSTYKA CZĘSTOTLIWOŚCIOWA

Różni się od zakresu częstotliwości tym, że wskazuje ogólne brzmienie słuchawek. Na karcie zazwyczaj znajduje się wykres charakterystyki częstotliwościowej, który wizualizuje sposób, w jaki słuchawki douszne / nagłowne będą reagować w różnych zakresach częstotliwości. Ten wykres pozwala określić, w jakim stopniu dany model będzie eksponować tony niskie, średnie lub wysokie.

NIE WSZYSCY MAJĄ TAKI SAM SŁUCH

Rozważając parametr zakresu częstotliwości oraz charakterystyki częstotliwościowej należy pamiętać, że każdy z nas słyszy w nieco odmienny sposób. Niezależnie od tego, co mówią dane techniczne, każda osoba będzie dźwięk słuchawek odbierać trochę inaczej, w zależności od indywidualnych cech budowy ucha. Dalszy i dość istotny wpływ na postrzeganie brzmienia słuchawek będą miały też: gatunek słuchanej muzyki, rodzaj odtwarzacza, a także w przypadku słuchawek dousznych - również rodzaj wkładki dousznej, którą wybierzemy.

CZUŁOŚĆ SŁUCHAWEK

(dB SPL/ mW – Poziom ciśnienia akustycznego w decybelach na miliwaty)

Jest to dobry wskaźnik, który informuje nas, jak głośno będą grać słuchawki przy określonym ustawieniu mocy wejściowej. Zasadniczo każde urządzenie, do którego się podłączymy, będzie miało inny poziom wyjściowy. Urządzenia przenośne będą miały zazwyczaj niższe poziomy, które są odpowiednie dla słuchawek nagłownych lub dousznych. Takie urządzenia jak np. konsolety mikserskie zwykle zapewniają znacznie wyższe poziomy mocy na wyjściach słuchawek, co umożliwia uzyskanie znacznie głośniejszego dźwięku.

MAKSYMALNA MOC WEJŚCIOWA

Typowa maksymalna moc wejściowa dla słuchawek studyjnych wynosi około 1 wata. W niektórych zastosowaniach, np. sprzęcie dla DJ-ów, wyjście słuchawkowe może zapewniać moc do 3 watów. Jest to ogromna ilość energii dla przetworników, które bardzo często znajdują się bezpośrednio przy błonie bębenkowej ucha i należy wyraźnie podkreślić, że w przypadku niewłaściwego jej użycia może ona spowodować uszkodzenie słuchu lub produktu. Podsumowując, ten parametr może służyć do określenia, czy produkt jest dobrze dopasowany do urządzenia, do którego będziemy podłączać słuchawki.

IMPEDANCJA

Impedancja jest terminem elektronicznym, który określa, w jakim stopniu urządzenie stawia opór natężeniu prądu zmiennego (takiemu jak sygnał audio). Impedancja jest ważnym parametrem, ponieważ powinniśmy mieć pewność, że nasz odtwarzacz lub urządzenie będące źródłem sygnału ma impedancję wyjściową, której wartość jest niższa (często o współczynnik równy 8). Na przykład jeśli nasz odtwarzacz muzyczny ma impedancję wyjściową wynoszącą 8Ω, musimy się upewnić, czy nasze słuchawki mają impedancję kilka razy większą od tej wartości. W tym wypadku wartość 64Ω będzie odpowiednia, aby zapewnić bezpieczną pracę. Nie powinniśmy w tym wypadku łączyć tego z jakością dźwięku, ponieważ wysoka wartość impedancji nie oznacza, że dźwięk będzie lepszy. Po prostu oznacza to, że dane słuchawki są odpowiednie do współpracy z danym urządzeniem lub w danej aplikacji.

KTÓRE SŁUCHAWKI NAGŁOWNE / DOUSZNE SĄ ODPOWIEDNIE DLA MNIE?

Niezależnie od wszystkich tych parametrów i ich wartości, najlepszym sposobem ustalenia, czy dany produkt jest odpowiedni dla nas, jest jego osobiste wypróbowanie. Można w tym celu skontaktować się z jednym z naszych sprzedawców.

Słuchawki na każdą kieszeń. Przegląd rynkowej oferty

Trudno wyobrazić sobie długą podróż bez słuchania muzyki. Niemożliwym jest oglądanie bez nich filmów w miejscach publicznych. Przydają się także w domu, np. do słuchania podcastów podczas gotowania. Słuchawki, bo to one umożliwiają nam te przyjemności, to absolutny must have każdego z nas. Czym różnią się modele dostępne na rynku?

REKLAMA

Typy słuchawek

Słuchawki fot. Shutterstock

Słuchawki dzielą się zasadniczo na dwa typy: nauszne i douszne. Różnią się więc sposobem, w jaki nakładamy je na ucho. Pośród tych dwóch typów można wyróżnić podtypy: douszne, dokanałowe, nauszne i wokółuszne. Inne słuchawki będą idealne do wielogodzinnego słuchania muzyki, a jeszcze inne posłużą podczas uprawiania sportu.

Najpopularniejszym wyborem konsumentów są zdecydowanie słuchawki douszne, które wkłada się do małżowiny usznej. W głębi ucha umieszczamy słuchawki dokanałowe, które dzięki swojej budowie lepiej tłumią dźwięk z zewnątrz. W przypadku obu rodzajów mamy do czynienia z kompaktowym sprzętem o niewielkim rozmiarze, który dzięki temu zmieści się w kieszeni w drodze do pracy czy domu.

Słuchawki fot. Shutterstock

Innym typem są słuchawki nauszne i wokółuszne. Nakłada się je na uszy, przez co mają masywniejszą budowę. Gadżety tego typu idealnie nadają się do wielogodzinnego słuchania muzyki lub oglądania filmów. Są to również słuchawki wybierane przez graczy. Niestety, ze względu na swoje rozmiary trudniej je wszędzie ze sobą zabrać.

Odpowiednie parametry

Wybierając model odpowiedni dla siebie, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Najlepiej zdecydować się na słuchawki, które cechują się odpowiednim dla nas pasmem przenoszenia, czyli zakresem częstotliwości, jaki obsługują konkretne modele. Ludzkie ucho ma zakres od 20 do 20 000 herców i takich słuchawek należy szukać. Oczywiście, jeśli zależy nam na większej głębi powinniśmy sprawdzić te wykraczające poza tradycyjny zasięg.

Słuchawki fot. Shutterstock

Kolejny istotny parametr to dynamika głośników wyrażana w decybelach. Jej wartość określa różnicę w głośności pomiędzy dźwiękami cichymi i głośnymi. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o słuchawki przeznaczone do słuchania muzyki.

Warto zadbać o to, by wybrany przez nas model cechował się redukcją szumu. Jest to szczególnie istotne w wypadku słuchawek, których będziemy używać w drodze do pracy czy do domu. Dzięki tej funkcji słuchanie muzyki, filmów i podcastów będzie o wiele wygodniejsze.

Słuchawki to gadżet, który powinien mieć każdy z nas. To również świetny pomysł na prezent. Przy zakupie warto zadbać o to, by cechowały się odpowiednimi parametrami. Należy również zwrócić uwagę na to, do jakiego typu należą wybrane przez nas słuchawki. Na początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie będzie przeznaczenie naszych słuchawek? I w zależności od potrzeb wybrać odpowiedni model.