Home > Słuchawki > Soundbar Jbl Bar 5.1 vs Sony Ht zf9

Soundbar Jbl Bar 5.1 vs Sony Ht zf9

Sharing is caring!

Jakie słuchawki są najzdrowsze dla uszu?

Często można usłyszeć rodziców upominających swoje dzieci, żeby nie słuchały głośno muzyki przez słuchawki. Od razu nasuwa się pytanie: jakie słuchawki stwarzają największe zagrożenie dla słuchu, a jakie są względnie bezpieczne?

Próbując znaleźć odpowiedź na tytułowe pytanie, warto zacząć od określenia bezpiecznego natężenia dźwięku. Jako wartość, przy której można mówić o hałasie, przyjmuje się poziom 85 dB. Organizacje zajmujące się ochroną słuchu ostrzegają, żeby nie spędzać więcej niż osiem godzin w miejscach o takim natężeniu dźwięku. Wspomniany poziom odnotowuje się przy ruchliwych ulicach i w wielu zakładach produkcyjnych. Przekraczanie tej granicy powoduje stopniowe pogarszanie słuchu.

Bardzo wysoki poziom natężenia dźwięku może spowodować natychmiastowe uszkodzenia słuchu. Jego źródłem może być np. wystrzał (>150 dB) lub fajerwerki (>140 dB). Jak w tym wszystkim odnajduje się sprzęt audio i słuchawki? Najczęściej słuchamy muzyki z natężeniem pomiędzy 80 a 105 dB. Dlatego też świadomy meloman lub audiofil musi rozsądnie gospodarować głośnością. Sprawa staje się bardziej kłopotliwa w kwestii słuchawek. Często chcąc się odizolować od hałasu w komunikacji miejskiej lub w pracy nieświadomie przekraczamy dopuszczalny, bezpieczny poziom natężenia dźwięku. Jak w tej kwestii prezentują się różne rodzaje słuchawek opisujemy poniżej, ale warto pamiętać o tym, że to, jak bezpieczne dla uszu są słuchawki, zależy wyłącznie od użytkownika, bo to on reguluje poziom głośności.

Zamiast walczyć z hałasem zwiększając poziom głośności, lepiej zainwestować w słuchawki z ANC . Redukcja zewnętrznego hałasu pozwoli się cieszyć muzyką w spokoju, bez potrzeby narażania słuchu. Adaptacyjny układ aktywnej redukcji hałasu w słuchawkach Bowers & Wilkins PX7 automatycznie reaguje na twoje otoczenie, dzięki czemu zawsze możesz cieszyć się optymalnymi warunkami do słuchania swoich ulubionych nagrań.

Słuchawki douszne

Powszechnie spotykane słuchawki douszne zazwyczaj dołączane są do telefonów komórkowych i innych niedrogich urządzeń. Ze względu na swoją konstrukcję umieszczane są przy wlocie do kanału słuchowego i nie zapewniają skutecznej izolacji od otoczenia. Z tego względu, żeby odciąć się od zewnętrznego hałasu, wielu użytkowników mocno zwiększa poziom głośności, przekraczając w ten sposób bezpieczny poziom. To główny powód, obok często nienajlepszej jakości dźwięku, dla którego warto poważnie zastanowić się przed wyborem tego typu konstrukcji.

Słuchawki douszne są jednymi z najtańszych słuchawek dostępnych na rynku, ale też przeważnie dalekimi od doskonałości. Wielu użytkowników uważa je za mało wygodne, na co wpływa brak pianek lub gumowych/silikonowych wkładek dousznych.

Słuchawki dokanałowe

Obecnie słuchawki douszne zostały niemal całkowicie wyparte przez słuchawki dokanałowe. Te drugie, chociaż wyglądem przypominają konstrukcję douszną, wkłada się wprost do kanału słuchowego, w którym utrzymują się dzięki odpowiednio ukształtowanym gumkom. Słuchawki dokanałowe bardzo skutecznie izolują od hałasu otoczenia, dzięki czemu nie ma potrzeby znacznego zwiększania poziomu głośności. Jeżeli jednak ktoś lubi słuchać na takich słuchawkach głośną muzykę, wówczas nic nie uchroni ucha przed dużą dawką decybeli. Dlatego też, chociaż słuchawki dokanałowe są dobrym rozwiązaniem, to wymagają ostrożności. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy staramy się znaleźć bezpieczne słuchawki dla dzieci.

Bezprzewodowe słuchawki douszne House of Marley Smile Jamaica 2 Wireless bardzo dobrze izolują użytkownika od otoczenia. Dzięki temu, że słuchawki dostarczane są z silikonowymi wkładkami w różnych rozmiarach, z łatwością można dopasować je do swoich uszu i cieszyć się długotrwałą wygodą słuchania.

Słuchawki nauszne zamknięte

Konstrukcja zamkniętych słuchawek nausznych bardzo dobrze izoluje od zewnętrznego hałasu, dzięki czemu także w tym przypadku można bezproblemowo słuchać muzyki bez konieczności znacznego zwiększania głośności. Słuchawki te potrafią wygenerować duże natężenie dźwięku, ale nie wtłaczają go bezpośrednio do ucha, tak jak dokanałowe. Chociaż słuchawki nauszne są dzięki temu bezpieczniejsze, nadal potrafią uszkodzić słuch. Mimo to jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie do użytkowania w narażonym na hałas środowisku.

Słuchawki zamknięte Audio-Technica ATH-SR30BT pomagają zanurzyć się w muzyce, nawet w narażonym na hałas otoczeniu.

Słuchawki nauszne otwarte (h2)

Otwarte słuchawki są bezkonkurencyjne pod względem komfortu użytkowania. Ich konstrukcja umożliwia wentylację ucha, ale wiąże się to z brakiem izolacji akustycznej od otoczenia. Takie słuchawki najlepiej sprawdzają się w domu. Naszym zdaniem są to najmniej inwazyjne słuchawki i jedyne, które możemy określić jako słuchawki bezpieczne dla słuchu – wentylacja ogranicza ryzyko zbyt łatwego wytworzenia niebezpiecznego ciśnienia akustycznego, a fakt, że tego typu słuchawki przeważnie są używane w domu, eliminuje konieczność walki z hałasem otoczenia.

Otwarte słuchawki najchętniej wykorzystywane są w domowym zaciszu, gdzie brak układu izolującego od hałasu nie ogranicza przyjemności ze słuchania muzyki. Wyposażone w unikatową, magnetyczną technikę planarną, perfekcyjnie współgrającą z otwartą konstrukcją, Audeze LCD-1 zapewniają doskonały dźwięk, znakomicie sprawdzający się podczas audiofilskich odsłuchów.

Podsumowanie

Największym problemem w użytkowaniu słuchawek poza domem jest konieczność głośnego słuchania muzyki, pozwalającego wyeliminować hałas zewnętrzny. Przeważnie tylko w ten sposób będziemy mogli wyraźnie usłyszeć swoją ulubioną muzykę, zagłuszając jednocześnie dźwięk samochodów lub komunikacji miejskiej. W takich sytuacjach najbezpieczniejsze są słuchawki, które dobrze izolują użytkownika od otoczenia – nie trzeba wówczas walczyć z hałasem poprzez zwiększanie głośności. Do domu zalecamy słuchawki otwarte, które dzięki dobrej wentylacji są bardzo komfortowe i przy normalnym słuchaniu nie powinny wywoływać problemów ze słuchem. Jeżeli spędzasz dużo czasu w drodze lub w hałaśliwym otoczeniu najlepszym rozwiązaniem będą słuchawki z aktywną redukcją szumów ANC. Niemal całkowicie izolując od hałasu, umożliwiają słuchanie muzyki nawet z niewielkim poziomem głośności, co przekłada się na mniejsze zmęczenie ich użytkownika.

Warto jeszcze wspomnieć o jednym bardzo ważnym aspekcie – jakości odtwarzanej muzyki. Niestety, słabej jakości nagrania mogą wpływać na słuchacza tak samo jak na przetworniki w kolumnach głośnikowych. Szumy, trzaski, zbyt ostre wysokie tony lub przesadnie wypełnione basem utwory mają duży wpływ na kondycję słuchu. Co więcej, słabo zrealizowane nagrania, z nienaturalnie przesuniętym balansem tonalnym w stronę niskich lub wysokich tonów, niemal wymuszają głośny odsłuch, bo tylko w ten sposób można wydobyć z gąszczu dźwięków detale muzyki.

Zdrowie, a słuchawki – jak dobrać odpowiedni model?

Zdrowy słuch, to jedna z najważniejszych rzeczy w naszym życiu. Bez wątpienia trzeba o niego dbać, dlatego tym razem na naszym blogu, przedstawiamy kilka refleksji i podpowiedzi związanych ze słuchem i doborem odpowiednich słuchawek. Które wybrać, by były bezpieczne i komfortowe dla naszego ucha? Czym się kierować podczas ich wyboru? Które najlepiej brzmią? Sprawdza to Ekspert z salonu Denon Store. Zapraszamy.

W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka refleksji związanych ze zdrowym słuchem. Dlatego w myśl tej idei, postaramy się zwrócić szczególną uwagę na właściwy dobór słuchawek, tak aby były bezpieczne. Żeby zrobić to poprawnie, zacząć należy od powrotu do krótkiego porównania typów słuchawek. Jak wiecie z innych tekstów na naszym blogu, wyróżniamy konstrukcje otwarte, zamknięte, douszne, dokanałowe oraz nauszne.

Zobacz: „Słuchawki wokółuszne czy nauszne – które wybrać?”

Szczególną uwagę przykładamy do porównania poziomu bezpieczeństwa, ale i komfortu korzystania ze słuchawek dokanałowych oraz nausznych. Dla ułatwienia zrozumienia zagadnienia przyjmijmy, iż pod pojęciem „dokanałowe” kryją się słuchawki douszne, których jest obecnie na rynku coraz mniej. Stale jednak funkcjonują w świadomości wielu ludzi. Słuchawki nauszne, gdzie na potrzeby tych rozważań, ujęliśmy modele otwarte, zamknięte, otaczające całe ucho i swobodnie się na nim układające.

Słuchawki dokanałowe – dla kogo?

Modele dokanałowe, ze względu na swoją konstrukcję, będą się sprawdzały w konkretnych zastosowaniach. Przykładem niech będą wszelkie aktywności fizyczne wymuszające na nas ruchy zmienne, takie jak bieganie czy aktywności na siłowni. Słuchawki dokanałowe wypełniają niejako cały kanał słuchowy. Zapewniają lepszą izolację od otoczenia. Przekładają się zatem na lepsze, bardziej wyraźne brzmienie z większą ilością szczegółów. Paradoksalnie są też najmniej bezpieczne.

Sprawdź także „Słuchawki dla dziecka – czego unikać, jakie wybrać?”

Pomijając fakt, że dociera do nas zdecydowanie mniej dźwięków z otoczenia, kanał słuchowy jest niestety niezbyt dobrze wentylowany. Kolejną kwestią jest to, że spora część osób, już na etapie wyboru słuchawek, zgłasza obawy o to, że te słuchawki będą sprawiały ból czy dyskomfort. I tak w istocie może być. To naturalne zachowanie naszego ciała. Zawsze próbuje wyprzeć ciało obce powodujące niechciany dyskomfort. Niemniej jednak bardzo ważne jest by wiedzieć, że praktycznie wszystkie dostępne w salonach Denon Store modele słuchawek dokanałowych, posiadają w zestawie wymienne gumki czy pianki, w wielu rozmiarach pozwalające dobrać odpowiednią wielkość do indywidualnych potrzeb. Prowadzi to do wyeliminowania dyskomfortu.

Czy w świetle tych rozważań, słuchawki dokanałowe co do zasady są złe? Nie. Sprawdzą się doskonale w krótszych sesjach, jak wspomniane ćwiczenia na siłowni, czy bieganie na łonie natury. Przecież ulubiona muzyka zawsze jest jedną z najlepszych motywacji. Idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych są na przykład sportowe słuchawki Jays m-Five True Wireless, które są odporne na pot. Oprócz tego, posiadają intuicyjne sterowanie dotykowe, piękne brzmienie, wytrzymałą baterię i ergonomiczną konstrukcję.

Słuchawki nauszne – w czym są lepsze?

Jaką przewagę, ale i słabsze strony znajdziemy w słuchawkach nausznych? Ogólnie przyjmuje się, że takie słuchawki, z uwagi na zastosowanie np. większych przetworników zaoferują lepszą jakość brzmienia.

Często tak właśnie bywa. Natomiast są modele dokanałowe, które zbliżają się jakością do dużych, audiofilskich słuchawek wokółusznych. Tak czy inaczej, słuchawki nauszne przeznaczone są do stosowania w domu czy podczas podróży. Wszędzie tam, gdzie przeważa ruch statyczny, słuchawki o takiej budowie będą bardziej wskazane. Z doświadczenia wiem jednak, że jest to sprawa zupełnie indywidualna, ponieważ producenci nowych modeli nausznych bardzo zwracają uwagę na komfort ich używania. Sporo słuchawek świetnie sprawdza się nawet w trakcie delikatnych przebieżek. Dlatego warto poznać m.in. słuchawki nauszne x-Five i a-Seven Wireless. Zobaczcie je na naszym YouTubie:



Które słuchawki liderem bezpieczeństwa?

Które zatem będą najbezpieczniejsze? Na to pytanie możemy odpowiedzieć śmiało i jednoznacznie – będą to bez wątpienia słuchawki nauszne, takie jak np. Jays x-Five, Focal Listen Wireless i Denon AH-MM400.

Zobacz na naszym YouTube jak wyglądają i czym wyróżniają się słuchawki Focal Listen Wireless:



Bezpieczne ucho

Wspomnieć należy także na najważniejszą zaletę słuchawek nausznych wobec modeli dokanałowych. Okalają one ucho. Nie jest ono ściśnięte, jego wentylacja jest pełna. Zazwyczaj materiały użyte przy projektowaniu słuchawek wspomagają „oddychanie”. Nawet modele zamknięte pozostają zawsze dobrze wentylowane.

Reasumując, przyjąć można, że zdecydowanie bardziej bezpieczną opcją będą słuchawki nauszne. Posłużą do dłuższych odsłuchów, zaoferują lepszą jakość brzmienia, ale mogą wydać się mniej komfortowe, jeśli chodzi o ich mobilność tudzież przechowywanie.

Słuchawki dokanałowe, lepiej izolują, zapewniają lepszy komfort użytkowania podczas aktywności fizycznych, należy jednak pamiętać, że ich dłuższe stosowanie ma potencjalnie bardziej negatywny wpływ na nasz słuch.

Przed wyborem odpowiedniej dla siebie opcji, warto odwiedzić salony Denon Store i doświadczyć wszystkich wymienionych typów słuchawek.

Kamil Wysocki

Doradca Klienta, Denon Store

Galeria Bałtycka, Gdańsk

Soundbar Jbl Bar 5.1 vs Sony Ht zf9

Witam. Niedawno przyszła myśl, żeby poprawić dźwięk z tv, konsoli itp. I zakupiłem soundbar jbl bar 2.1 deep bass, ale czegoś mi brakowało mimo, że nawet fajnie grało. Dla mnie wystarczająco, lecz znalazłem trochę większy budżet i wymieniłem na Jbl Bar 5.1. Zacnie gra jak dla mnie, bass jest ok, dźwięk jest lepszy od 2.1, ale jakoś tak po głowie chodzi mi jeszcze soundbar tak jak w tytule z sony. 2600 zl to jest max co mogę wydać i ani grosza więcej. Jak dla mnie na sklepie super grał, ale ten jbl też jest spoko. Dlatego zwracam się do Was czy warto wymienić, póki na świeżo kupione jest? Czy zostać przy tym jbl. Głównie chce polepszyć dźwięk tv i gier na konsoli. Muza oczywiście też poleci, ale typ muzyki klubowej, techno tak, żeby podłogą trzęsło i jbl się sprawdza, jednak z tyłu głowy gdzieś tam siedzi ten soniacz. Dziękuję za pomoc. Dodam od siebie, że jechałem kupić tylko słuchawki dokanałowe do pracy, a wyszedłem z soundbarem heh.