Szeroka oferta dostępnych rodzajów słuchawek sprawia, że wybór nie jest łatwy. Poszczególne modele różnią się parametrami, które wpływają na jakość odtwarzanego dźwięku. Można je również podzielić ze względu na rodzaj konstrukcji. Często są projektowane pod konkretną grupę użytkowników, np. słuchawki dla graczy czy sportowców.
Rodzaje słuchawek
Wybierając słuchawki, w pierwszej kolejności warto określić, jaki rodzaj będzie dla nas najwygodniejszy. Tutaj mamy do wyboru: słuchawki nauszne, douszne i dokanałowe oraz słuchawki z przewodzeniem kostnym. Ważny jest również sposób podłączenia słuchawek, który może być przewodowy lub bezprzewodowy.
Drugą istotną kwestią jest przeznaczenie słuchawek. Określone parametry słuchawek dedykowane są dla konkretnych użytkowników. Znajdziemy zatem: słuchawki dla sportowców (na siłownię, do biegania), dla graczy lub słuchawki do smartfonów.
Kluczowe parametry słuchawek
Najważniejsze w słuchawkach jest dobre odwzorowanie dźwięku. Jest ono zależne od następujących parametrów: impedancji, dynamiki i częstotliwości dźwięku.
Impedancja słuchawek ma wpływ na jakość dźwięku. Im większa tym sprzęt jest bardziej odporny na szumy, jednak będzie brzmiał ciszej. Wysoki poziom oznacza, że słuchawki potrzebują więcej mocy, aby osiągnąć dany poziom głośności. Dla profesjonalistów zalecane są słuchawki z wysoką impedancją (powyżej 300 Ohm), z kolei słuchawki do słuchania muzyki z urządzeń mobilnych potrzebują niskiego poziomu impedancji (okolice 30 Ohm).
Dynamika w słuchawkach określa różnicę pomiędzy cichymi, a głośnymi dźwiękami. Im więcej decybeli, tym odwzorowanie dźwięku będzie wierniejsze.
W odniesieniu do częstotliwości (pasma przenoszenia) zakres słyszalny dla ludzkiego ucha mieści się w 20 Hz – 20000 Hz. Większe częstotliwości pozwalają osiągnąć efekt “odczucia” dźwięków.
Wskazówki, jak dobrać odpowiedni rodzaj słuchawek do indywidualnych potrzeb znajdziesz w poradniku: Jakie słuchawki?