Jak wybrać dobre słuchawki? PORADNIK eksperta
Nie wyobrażasz sobie życia bez ulubionej muzyki albo nauki języków obcych bez audiobooka? Tylko co zrobić, gdy nie można ich słuchać swobodnie w każdym miejscu? Jeśli jesteś aktywny i często przebywasz poza domem, to rozwiązaniem są dobre słuchawki. Nie oznacza to, że musisz wydawać fortunę - ekspert NEO24.PL, Aleksander Jaworski, podpowie Ci, czym się kierować, poszukując idealnych słuchawek.
Reklama
Dobre słuchawki to niezastąpiony atrybut każdego melomana, ale nie tylko. Korzystamy z nich grając w gry komputerowe, rozmawiając przez internetowe komunikatory czy słuchając MP3 w drodze do pracy. Bez słuchawek nie moglibyśmy słuchać ulubionych dźwięków w każdym miejscu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego użytecznego gadżetu i wcale nie trzeba wydawać na niego fortuny – uważa Aleksander Jaworski z NEO24.PL.
Po pierwsze: czego chcesz słuchać?
W zależności od tego, czy chcesz korzystać ze słuchawek podłączonych do sprzętu przenośnego, komputera czy np. stacjonarnego źródła muzyki, masz kilka opcji wyboru. Do najpopularniejszych słuchawek w rozsądnej cenie należą modele douszne, przenośne i multimedialne. Powodzeniem wśród zwykłych użytkowników cieszą się też słuchawki DJ’skie, oczywiście ze średniej i niższej półki.
Słuchawki douszne - niezastąpiony atrybut miłośników słuchania muzyki w drodze do pracy lub szkoły, podczas joggingu czy spaceru. Dzięki mobilności zyskały uznanie głównie wśród aktywnych młodych ludzi, choć nie zapewniają jakości dźwięku na najwyższym poziomie. Są bardzo wygodne i mają niewielkie rozmiary. Umieszcza się je w uchu lub wewnątrz kanału słuchowego. Choć jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj słuchawek, to narażają one uszy na duże obciążenie, dlatego powinniśmy używać ich bardzo ostrożnie.
Reklama
Słuchawki przenośne - jeszcze w latach 90-tych były najpopularniejszą odmianą słuchawek. Dwie końcówki połączone pałąkiem zakładanym na szyję lub głowę cieszyły się ogromnym powodzeniem. Są na tyle mobilne, że sprawdzają się podczas jazdy na rowerze czy na deskorolce, ale nie zapewniają takiej wygody użytkowania jak modele douszne. Nowszym rozwiązaniem jest odmiana typu clip-on, bez łączącego pałąka. Zakłada się je za pomocą specjalnych zaczepów na uszy.
Reklama
Słuchawki multimedialne - trudno wyobrazić sobie bez nich rozmowę na Skype czy gry komputerowe. Ich konstrukcja opiera się na pałąku, a cechą charakterystyczną jest wbudowany mikrofon. Dzięki temu są częstym atrybutem pracowników ekip realizacyjnych w telewizji czy filmowców.
Słuchawki DJ’skie - jak widać, DJ’e doczekali się swojej własnej odmiany słuchawek. Polubią je trochę bardziej wymagający melomani, którzy mimo wszystko nie chcą wydawać dużych pieniędzy na profesjonalne słuchawki studyjne czy Hi-Fi. Za kilkadziesiąt złotych można kupić niezłe słuchawki, które oferują bardzo przyzwoitą jakość dźwięku. Ich zadaniem jest izolowanie osoby od wszelkich dźwięków napływających z zewnątrz, zatem muszą być starannie zabudowane
i bardzo wytrzymałe – odporne na uszkodzenia.
Po drugie: z kablem czy bez?
Standardowo słuchawki ze źródłem dźwięku łączy kabel, ale dla większej wygody wprowadzono modele bezprzewodowe. Dzięki technologii cyfrowej lub bluetooth można je połączyć z każdym urządzeniem przy pomocy stacji bazowej, a odległość, z jakiej łączą się urządzenia, jest większa niż w przypadku kabla -
w pomieszczeniu średnio 30 metrów. Warto pamiętać, że choć technologia bezprzewodowa jest wygodna, to jednocześnie bardziej podatna na szumy i zakłócenia w odbiorze dźwięku. Jeśli jednak nie zależy nam na najwyższej jakości odbioru, to warto rozważyć taki zakup. – mówi Aleksander Jaworski.
Po trzecie: parametry
Najistotniejsze z punktu widzenia Twojej decyzji zakupowej, będą parametry słuchawek.
Pasmo przenoszenia - inaczej przedział dźwięków oferowanych przez dany model – od najniższych do najwyższych. Pasmo określane jest w Hertzach (Hz). Przeciętny człowiek, którego słuch jest już trochę zniszczony, odbiera sygnały w przedziale ok. 30 Hz – 16000Hz. Dźwięki powyżej oraz poniżej tych wartości nie są przez niego odbierane i dla jakości dźwięku nie mają żadnego znaczenia. Najczęściej sklepy oferują słuchawki o parametrach 20 Hz – 20 kHz, które dla większości odbiorców są wystarczające.
Impedancja - mierzona w Omach, inaczej opór. Im jej wartość jest wyższa, tym słuchawki będą bardziej odporne na szumy i zakłócenia, ale też będą działały ciszej. Jeśli opór jest niższy – nastąpi większa podatność na szumy, ale jednocześnie słuchawki będą głośniejsze. Wyższe wartości impedancji mają odmiany służące do połączeń ze sprzętem stacjonarnym. Większość modeli na rynku posiada zakres impedancji 16-64 Om i są to odpowiednie wartości. Tym niemniej, zawsze warto dopasować impedancję słuchawek do parametrów urządzenia, z którym będą współpracować.
Efektywność - określa, z jaką skutecznością energia elektryczna przekłada się na poziom głośności słuchawek. 95 decybeli (dB) to dostateczna wartość, ale oczywiście jest wiele modeli o wyższej skali. Każdy z nas powinien rozważyć, na jaki poziom hałasu chce narażać swoje uszy.
Po czwarte: cena
Dla większości użytkowników cena jest najważniejszym parametrem wyboru - jest bardzo zróżnicowana w zależności od producenta, jakości czy przeznaczenia urządzenia. Najtańsze douszne słuchawki można kupić już za około 10 zł, choć ich cena może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla przeciętnego odbiorcy różnice w jakości dźwięku między poszczególnymi odmianami sprzętu są praktycznie nieodczuwalne.
Dlatego rozsądne jest wybieranie słuchawek z niskiej i średniej półki. Tak naprawdę każda z popularnych marek sprzętu AGD RTV – m.in. Panasonic, Sony, Creative, Philips, posiada szeroką ofertę – podsumowuje Aleksander Jaworski.
Porównywarka słuchawek – na co zwrócić uwagę, kiedy kupujemy słuchawki?
Każdy miłośnik muzyki może się zastanawiać, jakie słuchawki bezprzewodowe kupić, żeby być zawsze zadowolonym z tego wyboru. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż te urządzenia możemy spotkać na rynku w wielu różnych wersjach, które cechują się nieco innymi parametrami. Na inne rzeczy muszą chociażby zwrócić uwagę osoby, które interesują najlepsze słuchawki douszne niż te, które chcą kupić najlepsze słuchawki nauszne. Nasza mała porównywarka słuchawek pomoże odpowiedzieć Ci na pytanie, jakie słuchawki najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku. Zapraszamy do czytania!
Porównywarka słuchawek – przewód i pewność czy brak kabla i większa wygoda?
Nasza mała porównywarka słuchawek nie może się zacząć inaczej niż porównanie słuchawek bezprzewodowych względem tych wyposażonych w przewód. Jeszcze do niedawna trudno było spotkać słuchawki bezprzewodowe odpowiednio wysokiej jakości, więc do teraz pokutuje przeświadczenie, że słuchawki przewodowe będą oferowały nam znacznie lepszą jakość dźwięku. No cóż – nie jest to do końca prawda.
Na rynku możemy spotkać chociażby takie modele słuchawek, jak Samsung Pro, które jakością odtwarzanego dźwięku wcale nie ustępują tym urządzeniom, które zostały wyposażone w przewód. To zdecydowanie dobry wybór dla każdej osoby, która chciałaby cieszyć się wysoką jakością dźwięku, połączoną z komfortem i wygodą, jaką daje korzystanie ze słuchawek, których nie trzeba bezpośrednio nigdzie podłączać.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że obecnie niewielu producentów smartfonów umieszcza w swoich urządzeniach wejścia słuchawkowe, więc jeśli planujemy korzystać z nich głównie w towarzystwie naszego smartfona, konieczne może się okazać zakupienie odpowiedniej przejściówki.
Najlepsze słuchawki douszne czy może nauszne?
Kolejną ważną kwestią przy wyborze słuchawek jest to, jakiego są one kształtu. Możemy tutaj wybierać spośród modeli wkładanych do ucha oraz tych, w których słuchawka jedynie otacza naszą małżowinę uszną. Która opcja będzie lepsza?
Słuchawki douszne mogą lepiej tłumić odgłosy otoczenia, co może mieć spore znaczenie dla tych osób, które często korzystają z nich podczas joggingu czy jazdy na rowerze – dzięki ich użyciu nie będą musiały się martwić o nadmierny szum wiatru czy inne hałasy pochodzące z otoczenia. Jednakże nieco bardziej obciążają one uszy, zwłaszcza jeśli słuchamy przez nich muzyki czy podcastów na sporym poziomie głośności. Jeśli więc ktoś jest zwolennikiem głośnego dźwięku na swoich słuchawkach, może wziąć pod uwagę te modele, które nakłada się na uszy.
Na jakie rzeczy jeszcze warto zwrócić uwagę w naszej małej porównywarce słuchawek? Jeśli zastanawiamy się, jakie słuchawki bezprzewodowe kupić, dobrym wyjściem będzie sprawdzenie ich pojemności baterii. Może mieć ona ogromny wpływ na całe nasze korzystanie ze słuchawek, gdyż trudno w tym kontekście wyobrazić sobie coś gorszego niż słuchawki, które wyładowują się już po chwili od włączenia naszej ulubionej muzyki. Warto sprawdzić również ich zasięg – dzięki temu dowiemy się, czy będziemy mogli bezproblemowo z nich korzystać w całym domu.
Artykuł powstał we współpracy z Samsung.
Rodzaje słuchawek – douszne, wokółuszne, nauszne, kanałowe – jakie je wybrać?
Przy zakupie słuchawek należy zwrócić uwagę na jakość dźwięku pod względem basu, średnicy, góry i sceny. Na rynku dostępne są urządzenia douszne, nauszne, kanałowe i wokółuszne. Niekiedy warto też zdecydować się na takie dodatki, jak system redukcji szumów, mikrofon czy sprzęt bezprzewodowy.
Przy zakupie słuchawek należy zwrócić uwagę na jakość dźwięku pod względem basu, średnicy, góry i sceny. Na rynku dostępne są urządzenia douszne, nauszne, kanałowe i wokółuszne. Niekiedy warto też zdecydować się na takie dodatki, jak system redukcji szumów, mikrofon czy sprzęt bezprzewodowy.
Najłatwiej jest wybrać słuchawki, wypróbowując je przed zakupem – słuchając ulubionej muzyki. Warto zwrócić uwagę na liczne parametry, które świadczą o jakości sprzętu.
Najważniejszy jest dźwięk
Przy wyborze słuchawek najważniejsza jest jakość dźwięku. Należy więc dokładnie ustalić, jakich parametrów najbardziej się oczekuje od tego urządzenia. Pod tym względem wyróżnia się następujące składowe:
Kasia gotuje z Polki.pl: wigilijna kapusta z grzybami
Bass – dźwięki o najniższych częstotliwościach, należą do nich bębny i wszystkie dźwięki wyznaczające rytm. Jeśli ten parametr jest podkreślony, to słyszy się miękkie i gładkie dźwięki wprowadzające głębię w muzyce. Większość klientów woli basy o wysokiej rytmice i wydźwięku.
Średnica – są to dźwięki znajdujące się pośrodku słyszalnego spektrum. Najważniejsza w tym względzie jest barwa, która charakteryzuje muzykalność słuchawek. Jeśli średnica jest nasycona, to każdą piosenkę słychać w nieco inny sposób. Jeśli jednak ta wartość jest zbyt podkreślona, to muzyka staje się jałowa.
Góra – ten parametr określa najwyższe dźwięki, czyli talerze, świsty i małe detale dające charakter melodii. Jeśli góra jest „schowana”, to w muzyce dominuje bas. Słuchawki elektrostatyczne są wyspecjalizowane w najlepszej rozdzielczości wysokich dźwięków, jednak to jeden z najdroższych rodzajów sprzętu na rynku.
Scena – określa zróżnicowanie poszczególnych parametrów. Gdy słucha się dużo muzyki elektronicznej, warto wybrać słuchawki z szeroką sceną, ponieważ występuje tam wiele złożonych efektów. Dla fanów spokojnej muzyki poleca się sprzęt z mniejszą sceną, która jest bardziej wyczulona na konkretne instrumenty.
Rodzaj budowy słuchawek – wokółuszne, nauszne, douszne, dokanałowe
Słuchawki wokółuszne mają charakterystyczne duże nauszniki, więc najczęściej używa się ich w domu. Są one połączone pałąkiem wokół głowy i dotykają uszu materiałową poduszką. Sprzęt ten cechuje się wysoką jakością dźwięku i najlepszą izolacją bodźców z zewnątrz.
Słuchawki nauszne nie obejmują całych uszu, tylko są na nich zawieszone. Są mniejsze od modeli wokółusznych i nie obciążają tak małżowin. Ten rodzaj słuchawek wybiera się w celu korzystania z nich zarówno w domu, jak i na spacerze.
Słuchawki douszne (pchełki) są stosowane głównie do telefonów i wkłada się je do okolicy wewnątrzusznej. Ciężko jest jednak dopasować ten model, ponieważ każdy ma inny kształt ucha, a z reguły nie można ich zmierzyć przed zakupem.
Słuchawki dokanałowe są podobne do dousznych, jednak wkłada się je głębiej. Dobrze tłumią dźwięki otoczenia, jednak po dłuższym stosowaniu nieprzyjemnie zasysają w uszach. W słuchawkach dokanałowych i dousznych dźwięk nie rozchodzi się po małżowinie usznej tylko jest bezpośrednio wprowadzany do kanału, co może przyczynić się do osłabienia słuchu w przyszłości.
Dodatkowe funkcje słuchawek – mikrofon, redukcja szumów, bezprzewodowość
Popularnym dodatkiem jest wyposażenie słuchawek w mikrofon dołączony do kabla, dzięki czemu można rozmawiać w nich przez telefon. Za jego pomocą można też zatrzymać muzykę czy zmienić jej poziom głośności.
Nowsze modele są też wyposażone w aktywną redukcję szumów, dzięki czemu wiele zewnętrznych sygnałów jest wyciszona.
Coraz częściej spotyka się też słuchawki bezprzewodowe. Podłącza się je do urządzenia przez bluetooth lub radio, co umożliwia odejście do źródła dźwięku na nawet 30 metrów. Jest to wybór preferowany przez osoby, które nie lubią okablowania. Minusami tego rozwiązania są: wyższa cena, kłopoty z zasięgiem i gorsza jakość dźwięku. Słuchawki bezprzewodowe o jakości porównywalnej z przewodowymi są od nich zwykle dwukrotnie droższe.