Home > Słuchawki > Ranking słuchawek bezprzewodowych nausznych z ANC

Ranking słuchawek bezprzewodowych nausznych z ANC

Sharing is caring!

Ranking zawiera wyniki testów, opisy urządzeń oraz porównanie cen. CHIP przetestował różne modele słuchawek Bluetooth z ANC pod kątem jakości dźwięku, skuteczności aktywnego tłumienia hałasu, mobilności (szczególnie żywotność baterii), komfortu noszenia i wyposażenia, które razem składają się na ocenę POWER. Ponadto, ocena ECONO pokazuje, które słuchawki są szczególnie atrakcyjne cenowo w odniesieniu do ich możliwości.

Słuchawki z aktywną redukcją hałasu: jak testowaliśmy

Na ocenę ogólną w naszym rankingu słuchawek Bluetooth z ANC wpływa kilka składowych: jakość dźwięku (z wagą 30%), redukcja hałasu (również 30%), komfort noszenia i funkcjonalność (20%), czas życia baterii (15%) oraz prowadzenie rozmów telefonicznych. Ta ostatnia ma wagę zaledwie 5% i opisuje, jak dobrze użytkownik testowanych słuchawek słyszalny jest przez swojego rozmówcę. Czas pracy na baterii ma w przypadku obu typów słuchawek inne znaczenie. Słuchawki wokółuszne w przeciwieństwie do dousznych zwykle i tak działają bardzo długo. Dlatego też w przypadku obu klas sprzętu nieco inaczej oceniamy mobilność

W każdym z zestawień najlepszy produkt w danej kategorii uzyskuje ocenę maksymalną, a ocena pozostałych jest odpowiednio przeskalowywana w dół. Ocena „bardzo dobry” nie oznacza najwyższej możliwej noty, a jedynie to, że w danej kategorii nie przetestowaliśmy jeszcze lepszego urządzenia. Jeśli takowe dodamy oceny wcześniej testowanych urządzeń ulegną zmianie.

Pomiary zostały wykonane w laboratorium pomiarowym HEAD acoustics. Do testów został użyty systemy pomiarowy składający się z manekina z głową, wyposażoną w odpowiednie czujniki, które pozwoliły dokładnie zmierzyć skuteczność redukcji hałasu, wpływ ANC na odtwarzanie muzyki w różnych warunkach, tłumienie głosu użytkownika, odgłosów otoczenia oraz jakość transmisji głosu rozmówcy noszącego słuchawki podczas rozmowy telefonicznej.

Jakość dźwięku

Podczas testu posługujemy się muzyką odtwarzaną z maksymalną jakością z serwisu strumieniowego Spotify do słuchawek połączonych ze smartfonem przez Bluetooth. To scenariusz testu praktycznego, podczas którego dokonujemy jedynie oceny subiektywnej. Dwóch testerów ocenia czystość i naturalność dźwięku, charakterystykę basu oraz reprezentację ludzkiego głosu. Słuchawki pracują z włączonym systemem aktywnego tłumienia hałasu (ANC). Jeśli to możliwe, wybieramy najsilniejszy tryb pracy ANC, ponieważ w tym trybie oceniamy również skuteczność ANC. Jakość dźwięku przez połączenie kablowe nie odgrywa tu żadnej roli, podobnie jak dźwięki bez tłumienia hałasu.

Jak pokazały pomiary akustyczne wykonane przez HEAD acoustics, dźwięk zmienia się (mniej lub bardziej) w zależności od tego, czy włączymy czy wyłączymy ANC. Ta zmienność nie miała jednak wpływu na naszą ocenę, bo z jednej strony użytkownicy mogą indywidualnie wybrać najlepiej ich zdaniem brzmiący tryb, a z drugiej w przypadku aktywnego najsilniejszego ANC po prostu nie mają wyboru. Niemniej jednak pożądane jest, by między poszczególnymi trybami pracy ANC jakość dźwięku uległa jak najmniejszej zmianie. Prezentowany poniżej wykres kołowy prezentuje dwa parametry – Music (phon) oraz Music (FR). Pierwsza wartość pokazuje różnice w głośności, a druga w paśmie przenoszenia. Im większa wartość, tym większa różnica między włączonym i wyłączonym systemem ANC. Nie oznacza to, że słuchawki z włączonym ANC brzmią lepiej czy gorzej, a jedynie to, że w zależności od tego czy włączymy ANC czy nie – brzmią inaczej.

Aktywne tłumienie hałasu

Nasza ocean skuteczności system redukcji hałasu w 40% bazuje na pomiarach, a w 60% na ocenie subiektywnej. Przyczyną, dla której przyjęliśmy takie właśnie proporcje jest psychoakustyka, która odgrywa ważną rolę w odbiorze dźwięku. Chociaż pomiary są powtarzalne, a zatem obiektywne, chcieliśmy wykorzystać także naszą subiektywną percepcję dźwięku za pomocą słuchawek z ANC. Firma HEAD acoustics jest odpowiedzialna za pomiary, subiektywnej oceny dokonali redaktorzy CHIP-a. W tym celu zsynchronizowaliśmy głośnik z hałasem lecącego samolotu i oceniliśmy słuchawki w bezpośrednim porównaniu.

Aby zasymulować różne odgłosy tła wykorzystano ośmiokanałowy, rozmieszczony przestrzennie system odtwarzania z wierną reprodukcją pola dźwiękowego. Oceny skuteczności tłumienia hałasu dokonujemy mierząc zarówno tłumienie hałasu w lecącym samolocie, jak i w zatłoczonej kawiarni. Testerzy dokonali pomiarów kilkukrotnie, ze słuchawkami bez ANC i z aktywnym ANC.

Ponadto HEAD acoustics zmierzyła jak bardzo – przy włączonym ANC – słyszalne są komunikaty podawane wewnątrz kabiny samolotu. Niektóre modele wyposażone są funkcję zwaną TalkThrough, OpenMic lub Ambient Sound, która aktywuje mikrofon i zmniejsza moc tłumienia w zakresie częstotliwości związanych z głosem. W takim przypadku tryb ten był aktywowany na czas pomiaru.

Aby określić pasywną moc tłumienia hałasu w słuchawkach bez aktywnego ANC, ocenialiśmy różnicę tłumienia w porównaniu z niefiltrowanym szumem samolotu w zakresie częstotliwości od 200 Hz do 10 kHz. Niższe częstotliwości basu wykluczyliśmy z oceny pasywnego tłumienia, ponieważ nie są one skutecznie filtrowane przez słuchawki. Inaczej jest w przypadku aktywnego ANC: z uwagi na moc aktywnego tłumienia hałasu, zwłaszcza w niższych i środkowych częstotliwościach basu do 500 Hz, w ocenie mocy tłumienia ANC uwzględniliśmy rozszerzony zakres częstotliwości od 50 Hz do 10 kHz.

Specjalny test, który również został uwzględniony w ocenie, posłużył do sprawdzenia, w jakim stopniu noszenie okularów redukuje wydajność tłumienia ANC. Dla najlepszej skuteczności ANC kluczowe jest dobre dopasowanie słuchawek. Okazuje się, że wpływ noszenia okularów na skuteczność działania ANC nie jest taki sam dla wszystkich słuchawek. W przypadku Beats Studio 3 jest on niemal pomijalny, a słuchawki JBL E65TBNC tracą zaledwie około 1,4 dB. Dla porównania Bose QuietComfort 35 II po założeniu okularów tracą na skuteczności około 3,4 dB, a oba modele Sony czyli XM3 i XM2 aż 6 dB. Z tego względu dla osób stale noszących okulary korekcyjne dwa ostatnie modele z wymienionych nie będą idealnym wyborem.

W przypadku niektórych słuchawek z ANC podczas ich pracy zauważalny jest szum w tle, który można usłyszeć, gdy znajdujemy się w cichym otoczeniu. Może to również przeszkadzać w słuchaniu muzyki. Oceniliśmy również ten punkt. Najniższy poziom hałasu własnego generowały słuchawki Sony WH-1000XM3, podczas gdy jego poprzedniczki znalazły się pod tym względem zaledwie w środku stawki. Solidne pod tym względem okazały się Bose QC35II. Bardzo słabo w tym teście radziły sobie modele Sennheiser PXC550 i przystępne cenowo TaoTronics TT-BH22.

Komfort i funkcjonalność

Dwóch redaktorów CHIP-a oceniało komfort słuchawek. Sprawdzali, czy słuchawki trzymają się pewnie, ale bez nacisku na głowę, czy jakość wykonania i użytych materiałów jest odpowiednia. Punkty przyznawane były również za złącza, kabel w zestawie, możliwość używania słuchawek, gdy ich bateria jest rozładowana (na kablu), dołączone etui i wiele innych. Ocenie nie podlegał sam fakt obsługi standardów jak np. AptX (HD), gdyż uznaliśmy, że lepiej ocenić po prostu jakość dźwięku.

Czas pracy na baterii

Uwzględniliśmy czas pracy na baterii z i bez aktywnego ANC, a także czas ładowania. Aby obiektywnie zmierzyć czas pracy, dla wszystkie modeli ustawiliśmy ten sam poziom głośności i odtwarzaliśmy przez Bluetooth w sposób ciągły tę samą listę. Skrypt automatycznie zapisywał długość odtwarzania. Czas ładowania mierzony był do momentu, gdy urządzenie pomiarowe wykazało spadek mocy pobieranej przez słuchawki. W tej kategorii ważną składową oceny były również wyniki pomiaru zasięgu Bluetooth. Uznaliśmy bowiem, że częste zrywanie połączenia podczas przemieszczania się słuchacza po mieszkaniu (jak miało to miejsce w przypadku słuchawek Bose QuietComfort 35 II), jest zjawiskiem bardzo niepożądanym.

Rozmowy telefoniczne

Ten punkt oceny składał się wyłącznie z pomiarów wykonanych przez HEAD acoustics. Otrzymaliśmy następujące wyniki pomiarowe: „Sending Loudness Rating” (SLR), „Sending Frequency Response” (SFR), „Echo Mean Opinion Score” (E-MOS) oraz „Global Mean Opinion Score” (G-MOS).

Pomiar SLR informuje o czułości mikrofonu zestawu słuchawkowego podczas rozmowy telefonicznej, czyli jak głośno rozmówca słyszy osobę rozmawiającą przez słuchawki. Im wyższy współczynnik SLR, tym niższa głośność rozmowy. Jednak oprócz zbyt cichego sygnału negatywnie ocenialiśmy również zbyt głośny (jako również przeszkadzający w rozmowie). Uznaliśmy, że wartość idealna to 8 dB. Im wynik pomiaru był bardziej oddalony od tej wartości, tym niższą ocenę otrzymywały słuchawki.

Pomiar SFR określa jak szerokie jest widmo transmitowanych częstotliwości. Ma to wpływ na jakość transmisji głosu i naturalność dźwięku. Jeśli używamy słuchawek z ograniczonym SFR, takich jak TaoTronics czy Plantronics BackBeat Pro nasz rozmówca usłyszy sztuczny, ubogi dźwięk nawet, jeśli oba smartfony i łącząca je sieć telekomunikacyjna będą pozwalały na szerokopasmową transmisję dźwięku. Na szczęście większość testowanych słuchawek transmituje spektrum częstotliwości wystarczające dla przesłania głosu i to w jakości HD.

Ocena E-MOS obrazuje jak bardzo jakość połączenia zakłócana jest przez echa generowane przez zestaw słuchawkowy. Mówiąc bardziej obrazowo: źle działający zestaw sprawia, że nasz rozmówca oprócz naszego głosu będzie słyszał również siebie. Podczas rozmowy efekt ten jest bardzo irytujący i z tego względu przyznaliśmy mu znaczą wagę. Niechlubnymi liderami tego rodzaju zakłóceń okazały się modele TaoTronics TT-BH22 oraz Sony WH-1000XM2. Co ciekawe Sony WH-1000XM3 okazały się niemal całkowicie pozbawiony tej przypadłości, ale obyło się to za cenę znacznego przytłumienia mikrofonu, czego dowiódł wynik pomiaru SLR.

Pomiar G-MOS określa, jak dobra jest jakość przesyłanego głosu i szumu w hałaśliwym otoczeniu. W tym celu podczas połączenia telefonicznego odtwarzano specjalnie generowany hałas. Analizie poddano zniekształcenia sygnału mowy, inwazyjność szumu tła oraz ogólną jakość rozmowy.

Ponieważ funkcjonalność zestawu słuchawkowego jest zwykle mniej istotna dla użytkowników słuchawek z ANC, ocena związana z jakością rozmów telefonicznych miała jedynie 5-procentowy udział w całkowitej ocenie (POWER) poszczególnych modeli.