Home > Słuchawki > Pokolenie mp3 – coraz więcej osób z niedosłuchem. Winne słuchawki?

Pokolenie mp3 – coraz więcej osób z niedosłuchem. Winne słuchawki?

Sharing is caring!

Słuchawki douszne – kiedy i dla kogo będą najodpowiedniejsze?

Słuchawki to jeden z podstawowych akcesoriów GSM. Umożliwiają nam słuchanie muzyki w każdym miejscu – na ulicy, na siłowni, w podróży, w pracy czy w domu. Nierzadko też ułatwiają nam rozmowy przez telefon podczas prowadzenia samochodu. Istnieją dwa rodzaje słuchawek – douszne i nauszne. Które wybrać, aby w pełni cieszyć się ich możliwościami? Podpowiadamy!

Słuchawki douszne – rodzaje

Słuchawki douszne, jak sama nazwa wskazuje, to słuchawki, które wkładamy do uszu. Wyróżniamy dwa typu słuchawek dousznych:

⦁ słuchawki dokanałowe, czyli takie, które umieszczamy głębiej, w kanale usznym. Dzięki temu nie wypadają i gwarantują lepszą jakość muzyki i izolację dźwięków z otoczenia;

⦁ słuchawki douszne – nie umieszcza się ich tak głęboko, dlatego są zdrowsze dla słuchu i stanowią lepsze rozwiązanie, jeżeli lubisz słuchać muzyki bardzo głośno. Słabiej jednak izolują dźwięki z zewnątrz, a i muzyka jest mniej wyraźna.

Słuchawki douszne – kiedy sprawdzą się najlepiej?

Słuchawki douszne to dobry wybór wtedy, kiedy zależy nam przede wszystkim na mobilności. Ten rodzaj słuchawek posiada niewielkie głośniki, dzięki czemu w łatwy sposób schowamy je do torebki czy kieszeni. Należy jednak pamiętać, że jakością dźwięku nie dorównują one słuchawkom nausznym.

Słuchawki do biegania

Słuchawki dokanałowe to idealne rozwiązanie dla biegaczy. Na rynku istnieją modele słuchawek dousznych, które zostały zaprojektowanie z myślą o osobach uprawiających sport. Głośniki w takich słuchawkach umieszczone są na pałąku, który przechodzi z tyłu głowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, słuchawki pozostają na swoim miejscu nawet podczas wzmożonej aktywności fizycznej.

Wybierając słuchawki do uprawiania sportu, warto wziąć pod uwagę także bezprzewodowe modele słuchawek dokanałowych. Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie na siłowni, ponieważ żadne kable nie będą ograniczać naszych ruchów.

Słuchawki na podróż

Jeżeli dużo podróżujesz i w czasie jazdy lubisz słuchać muzyki czy książek lub oglądać ulubione seriale, słuchawki douszne także sprawdzą się doskonale. Możliwość wyciągnięcia jednej słuchawki pozwala na zachowanie większego kontaktu z rzeczywistością. Drugą słuchawkę zawsze możemy udostępnić towarzyszowi podróży, aby razem cieszyć się słuchaną muzyką czy filmem, bez przeszkadzania innym pasażerom.

Ze względu na swoje rozmiary oraz mobilność, słuchawki douszne to lepszy wybór w podróży.

Słuchawki na rower

Jeżeli rowerowe wycieczki, to tylko spokojne przejażdżki po mieście, może okazać się, że dobrze sprawdzą się słuchawki nauszne. Jeżeli jednak jeździsz po górach lub uprawiasz bardziej wymagające sporty rowerowe, lepiej zdecyduj się na modele douszne, które gwarantują większy komfort i pozostaną na swoim miejscu, nawet podczas ekstremalnych skoków.

Słuchawki do słuchania muzyki i gier

Jeżeli najważniejszym kryterium wyboru słuchawek jest jakość dźwięku, zrezygnuj z słuchawek dousznych i postaw na modele nauszne. Świetnie sprawdzają się one do słuchania muzyki czy grania, gwarantując czysty i przestrzenny dźwięk.

Artykuł sponsorowany.

Ponad miliard młodych osób może stracić słuch. Winne słuchawki

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nie powinniśmy słuchać muzyki dłużej niż godzinę dziennie, przy czym bezpieczną granicą, jeśli chodzi o głośność, jest 80 – 85 dB (w przypadku dzieci to 75 dB). Tymczasem większość młodych osób słucha muzyki przez większość dnia, na przykład w pracy. Zwykle wybieramy głośność na poziomie 105 dB. Problemem jest również ekspozycja na muzykę w klubach, gdzie głośność osiąga nawet 112 decybeli (lub więcej). Częste słuchanie zbyt głośnej muzyki zaburza działanie mechanizmu chroniącego słuch przed urazami akustycznymi. Nazywany jest on refleksem akustycznym.

Jak przestrzegają eksperci z Medical University of South Carolina, ubytki słuchu stają się coraz większym problemem. Naukowcy przeprowadzili obszerne badania, które obejmowały ponad 19 tys. uczestników.

Niemal co drugi dorosły może stracić słuch

Badacze sprawdzali dane dotyczące osób w wieku 12-34 lat. Według wyników analizy, aż od 24 do 48 proc. młodych ludzi słucha muzyki tak głośno, że naraża swój słuch. Badacze szacują, że jego uszkodzenie grozi, bagatela od 0,67 do 1,35 miliarda osób w przyjętym przedziale wiekowym. Wnioski te zostały opublikowane w piśmie BMJ Global Health.

– Pojawiła się pilna potrzeba, aby rządy, przemysł i społeczeństwo za priorytet uznały globalną ochronę przed zagrożeniem ubytkami słuchu przez promowanie bezpiecznego słuchania muzyki – podsumowują autorzy pracy.

Uszkodzenia słuchu spowodowane zbyt głośnym słuchaniem muzyki mogą prowadzić do niepełnosprawności, np. nieodwracalnej głuchoty. Najgorsze dla naszego słuchu są douszne modele słuchawek, które nie posiadają mechanizmu izolacji: przez to, by wyciszyć dźwięki otoczenia, słuchamy muzyki bardzo głośno. Tego typu słuchawek powinniśmy używać sporadycznie, głównie w domu.

Źródło: L.K Dillard, M. Ochieng Arunda, L. Lopez-Perez, R. X Martinez, L. Jiménez, S. Chadha, Prevalence and global estimates of unsafe listening practices in adolescents and young adults: a systematic review and meta-analysis, BMJ Global Health 2022

Pokolenie mp3 – coraz więcej osób z niedosłuchem. Winne słuchawki?

Według Światowej Organizacji Zdrowia na niedosłuch i inne problemy ze słuchem cierpi ok. 1,5 mld ludzi na świecie. W samej Polsce sytuacja dotyczy 6 proc. populacji, a eksperci szacują, że do 2050 roku wartość procentowa może sięgnąć nawet 9 proc. Chociaż na kłopoty z narządem słuchu uskarżają się przede wszystkim osoby starsze, zjawisko to obserwuje się coraz częściej także wśród młodych. Zdaniem lekarzy do pogorszenia słuchu przyczyniać się mogą, powszechnie używane dziś przez niemal wszystkich, słuchawki.

Słuchawki nauszne są najbezpieczniejsze, ponieważ mają największą powierzchnię / Shutterstock

85 decybeli (dB) to, według przyjętych przez Unię Europejską norm, górna granica szkodliwości natężenia hałasu. Tymczasem okazuje się, że limit głośności w niektórych modelach słuchawek sięga nawet 120 dB! Dla porównania - startujący odrzutowiec generuje hałas rzędu 130 dB. Długotrwała ekspozycja narządu słuchu na hałas może prowadzić do uszkodzenia nabłonka zmysłowego narządu Cortiego w uchu wewnętrznym.

Uszkodzenie to zmniejsza reaktywność komórek ww. nabłonka, co ma niekorzystny wpływ na przekazywanie bodźców akustycznych przez nerw słuchowy i powoduje narastające uszkodzenie słuchu - mówi lek. Piotr Pasternak, audiolog, laryngolog.

Cała Polska w słuchawkach

Stało się to swego rodzaju nawykiem. Spacer z psem, jogging, pokonywana komunikacją miejską trasa do pracy - wszystkim tym czynnościom towarzyszy nam dziś muzyka w słuchawkach.

Problemem jest rodzaj urządzenia oraz głośność. Lek? Pasternak radzi, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu słuchawek. Jeśli korzystanie ze słuchawek jest konieczne, powinniśmy wybrać model nauszny. To szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Aktualna sytuacja epidemiologiczna, i związana z nią nauka zdalna, wymusiła na rodzicach doposażenie dzieci w sprzęt niezbędny do uczestnictwa w lekcjach online, w tym między innymi także w słuchawki.

Słuchawki nauszne są najbezpieczniejsze, ponieważ mają największą powierzchnię, tłumią dźwięki z zewnątrz, a fala dźwiękowa dociera do ucha w bardziej naturalny sposób niż w przypadku słuchawek dousznych lub dokanałowych (zwykle z silikonową końcówką), które absolutnie odradzam - tłumaczy Piotr Pasternak. Dostarczają one bowiem dźwięk bezpośrednio do kanału słuchowego, a to stwarza znacznie większe ryzyko uszkodzenia słuchu.

Obecnie tradycyjne słuchawki mogą osiągać poziom dźwięku, który podczas ich długotrwałego użytkowania, jest nie tylko męczący, ale także niebezpieczny. Aby dziecko uniknęło w przyszłości problemu z niedosłuchem, warto rozważyć zakup słuchawek z dodatkową funkcją ograniczenia głośności - wyjaśnia ekspert.

PAMIĘTAJ!

Podczas użytkowania słuchawek warto zastosować się do kilku przydatnych wskazówek:

1. Nigdy nie ustawiaj maksymalnej głośności - niektóre modele słuchawek przenoszą ciśnienie akustyczne o poziomie nawet 120 dB! Taka skala natężenia dźwięku wiąże się już z progiem bólu. Dla porównania - 130 dB osiąga odrzutowiec podczas startu. Zalecana optymalna i bezpieczna głośność to 30-60 dB.

2. Czas korzystania ze słuchawek ogranicz do 1 godziny dziennie - słuchawki powodują, że naturalne otoczenie dźwiękowe się zmienia. Długotrwałe ich użytkowanie prowadzi do przemęczenia narządu słuchu. Ze słuchawek korzystaj wówczas, kiedy jest to niezbędne i rób częste przerwy.

3. Ustaw głośność na poziomie 0 przy podłączeniu słuchawek - aby uniknąć nieprzyjemnego dla ucha uderzenia głośnego dźwięku i związanej z tym dolegliwości bólowej, przy podłączeniu słuchawek, a przed uruchomieniem muzyki, ustaw głośność na 0.

Aby odpowiednio zadbać o słuch, należy w miarę możliwości ograniczać przebywanie w hałasie. Rodzice powinni także zwracać szczególną uwagę na sposób i częstotliwość użytkowania słuchawek przez dzieci. Każdy niepokojący sygnał, świadczący o pogarszającym się słuchu dziecka, powinien być jak najszybciej skonsultowany ze specjalistą i poddany odpowiedniej diagnostyce. Pamiętajmy także o profilaktycznych, kontrolnych badaniach słuchu.