Bezpieczeństwo w firmie Czy użytkownicy smartwatchy są
Michał Górecki
/
31 maja 2022
Kluczowe wnioski z badania
Jak wynika z badania 57 proc. internautów jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia, jednak zaledwie 34 proc. z nich monitoruje podstawowe parametry swojego ciała. Użytkownicy smartwatchy o 20 punktów procentowych lepiej oceniają stan swojego zdrowia w porównaniu z osobami, które z nich nie korzystają. Korzystanie z elektronicznych asystentów wpływa na bardziej świadome dbanie o siebie, zarówno jeśli chodzi o dietę, jakość odpoczynku, aktywność fizyczną, jak i szeroko pojętą profilaktykę zdrowotną.
Dieta – teoria kontra praktyka
Polscy internauci, którzy wzięli udział w badaniu, bardzo optymistycznie oceniają swój sposób odżywiania. Blisko 70 proc. badanych uważa swoją dietę za zdrową, choć 40 proc. z nich nie zwraca uwagi na kaloryczność swoich posiłków, co trzeci jada nieregularnie, a 38 proc. podjada między posiłkami. Jednocześnie 44 proc. respondentów przyznaje, że nie korzysta z żadnych narzędzi do monitorowania spożytych kalorii.
Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO Sprawdź szczegóły
Co ciekawe, osoby, które korzystają na co dzień ze smartwatchy częściej oceniają swoją dietę jako zdrową (81 proc.) w porównaniu z tymi, które z nich nie korzystają (62 proc. ). Użytkownicy inteligentnych zegarków częściej też zwracają uwagę na kaloryczność spożywanych posiłków (39 proc. ) w porównaniu z osobami, które nie korzystają ze smartwatchy (19 proc. ).
Śpimy dużo, chcemy bardziej świadomie monitorować swój wypoczynek
Co do tego, że wysypianie się jest ważnym elementem naszego zdrowia ankietowani są niemal w pełni zgodni (90 proc. ). Jak wynika z badania, śpimy średnio między 6 a 8 godzin na dobę. Co ciekawe, 57 proc. respondentów ocenia długość swojego snu jako odpowiednią, jednak zaledwie 17 proc. z nich kontroluje parametry swojego snu. Są to głównie osoby korzystające ze smartwatchy. Osoby, które ich nie posiadają, praktykują monitoring snu zaledwie w 4 proc..
Dopłata do dekodera lub telewizora. Co grozi za podanie nieprawdziwych danych?Michał Górecki
Przy czym w tej grupie niemal co 5 respondent chciałby zacząć mierzyć parametry swojego snu. Średnio co druga osoba, która nie kontroluje właściwości swojego snu przyznaje, że nie wie, jak miałaby to robić, a średnio co trzecia z nich twierdzi, że nie ma ku temu odpowiednich narzędzi pomiarowych.
Użytkownicy smartwatchy bardziej aktywni
Prawie 75 proc. ogółu badanych deklaruje, że uprawia aktywność fizyczną co najmniej raz w tygodniu. Również w tym obszarze dominują posiadacze smartwatchy – aż 19 proc. procent z nich trenuje codziennie (o 10 proc. więcej niż w przypadku osób nie korzystających z inteligentnych zegarków). Najczęściej podejmowane przez badanych formy aktywności to spacery (53 proc. ), jazda na rowerze (43 proc. ), gimnastyka (28 proc. ) oraz bieganie (26 proc. ), a blisko połowa z nich jest zadowolona z poziomu swojej sprawności fizycznej.
Co znamienne, posiadacze smartwatchy lepiej oceniają poziom swojej fizycznej sprawności niż osoby nie korzystające z nich. Użytkownicy smart zegarków częściej wskazują aktywność fizyczną jako ważny aspekt swojego życia (77 proc. ) w porównaniu do osób, które z nich nie korzystają (58 proc. ).
Pokaż mi swój zegarek, a powiem Ci jak dbasz o siebie
Choć 57 proc. uczestników badania jest zadowolonych ze swojego stanu zdrowia, zaledwie 34 proc. z nich monitoruje podstawowe parametry ciała, takie jak ciśnienie krwi, tętno, poziom tlenu we krwi, temperaturę, wagę, BMI, itp. Również w tym przypadku użytkownicy smartwatchy zdają się bardziej świadomie podchodzić do troski o swoje zdrowie – 28 proc. częściej monitorują oni powyższe parametry w porównaniu do osób nie korzystających ze smartwatcha.
Co bardzo istotne, korzystanie z elektronicznych asystentów przekłada się również na systemowe dbanie o swoje zdrowie. Okazuje się, że ich użytkownicy 11 proc. częściej umawiają się na wizyty lekarskie i 13 proc. częściej wykonują badania profilaktyczne w porównaniu z osobami, które z nich nie korzystają.Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Samsung przez agencję SW RESEARCH.
Źródło: Samsung
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.
Pomocnik smartfona, czyli smartwatch. Dla kogo i czy warto?
12.05.2018 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 3 minuty Zwiększ rozmiar tekstu
Smartwatche dostępne są w sprzedaży już od kilku lat i od początków swojego istnienia przeszły zauważalne zmiany, nie tylko w zakresie stylistyki, ale również jakości wykonania, a przede wszystkim funkcjonalności. Mimo tego, większość osób zanim zada sobie pytanie, jaki smartwatch wybrać, zastanawia się nad sensem zakupu tego typu urządzenia.
Zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw tego typu wątpliwościom i odpowiedzieć, czy warto kupić smartwatch?
Najpopularniejsze smartwatche w sklepie
Smartwatch jako uzupełnienie smartfona
Już na samym wstępie zaznaczyć trzeba, iż mówimy o gadżetach, które powstały z myślą o współpracy ze smartfonami. Wprawdzie niektóre modele (wyposażone w miejsce na kartę SIM) są w stanie działać niezależnie, ale nie ma wątpliwości, iż pełnię możliwości smartwatch prezentuje w duecie z „większym kuzynem”.
Podstawowe funkcje inteligentnego zegarka to:
Ułatwione prezentowanie na wyświetlaczu smartwatcha powiadomień ze smartfona – dzięki temu na nadgarstku pokazują nam się informacje o połączeniach przychodzących i otrzymanych smsach (które można odpowiednio odebrać lub odczytać bez wyciągania smartfona z torebki czy kieszeni), wiadomościach e-mail bądź też wydarzeniach na portach społecznościowych.
– dzięki temu na nadgarstku pokazują nam się informacje o połączeniach przychodzących i otrzymanych smsach (które można odpowiednio odebrać lub odczytać bez wyciągania smartfona z torebki czy kieszeni), wiadomościach e-mail bądź też wydarzeniach na portach społecznościowych. W większości przypadków możliwe jest też na przykład kontrolowanie odtwarzacza muzycznego i kilka innych opcji.
i kilka innych opcji. W ogólnym rozrachunku ma to ułatwić funkcjonowanie użytkownikowi, zaoszczędzić czas i trzeba przyznać, że w takiej roli smartwatch sprawdza się naprawdę bardzo dobrze.
Potwierdzi to każdy, kto zdecydował się na jego zakup i zdążył się do niego przyzwyczaić.
Czy warto kupić smartwatch dla sportowca?
Mogłoby się wydawać, że mowa tutaj o urządzeniach cechujących się skromną wytrzymałością, podatnych na wszelkiej maści uszkodzenia. To jednak tylko złudzenie, ponieważ nad cechą tą producenci bardzo intensywnie ostatnio pracowali – z dobrym skutkiem.
Odporność na kurz i wodę
Obecnie coraz więcej nowych smartwatchy może pochwalić się obudowami odpornymi na szkodliwe działanie kurzu oraz wody. To rozwiązanie niezwykle ważne dla osób prowadzących aktywny tryb życia – lubiących chociażby jazdę na rowerze czy bieganie, kiedy to często złapać może nas deszcz. Koperty nierzadko wykonywane są natomiast z solidnego aluminium, a szkło bywa wzmacniane.
GPS, pulsometr i inne funkcje dla sportowców
Równie ważne są tutaj jednak inne kwestie. Mowa chociażby o module GPS umożliwiającym rejestrowanie podstawowych danych związanych z jazdą lub biegiem, takich jak przebyty dystans czy prędkość. Z pewnością wymienić trzeba tu także pulsometr, dzięki któremu zegarek na bieżąco pokazuje puls użytkownika podpowiadając czy tempo treningu jest aby odpowiednie.
Nie są to naturalnie wszystkie funkcje dedykowane sportowcom-amatorom. Warto jednak dodać, że zebrane przez inteligentny zegarek dane mogą być później przesłane na smartfona i przy pomocy dedykowanych aplikacji dokładnie przeanalizowane.
Więcej przydatnych funkcji dla sportowców znajdziesz w artykule: 5 najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha
O różnicach dzielących smartfona od innego gadżetu dedykowanego sportowcom, a mianowicie smartbandu przeczytasz w poradniku Porównanie gadżetów dla biegaczy – smartwatch czy smartband?
Smartwatch dla mężczyzny i kobiety
Nie jest tajemnicą, iż ciała mężczyzny i kobiety dość znacznie się od siebie różnią, co w przypadku poruszanego tematu ma znaczenie oczywiście w kwestii grubości nadgarstków. Na szczęście producenci o tym nie zapomnieli.
Spora część modeli oferowana jest w wariantach różniących się wielkością kopert. Jeśli nie, często do wyboru są przynajmniej paski o różnej szerokości i kolorystyce. Decydować można się też na różne materiały, z jakich zostały wykonane – tworzywo sztuczne, skórę naturalną czy metalowe bransoletki.
Smartwatch na każdą kieszeń
Często przez zakupem danego produktu powstrzymuje nas jego cena, zazwyczaj zbyt wysoka. Zainteresowani zakupem smartwatcha nie powinni się jednak tego obawiać. Można bowiem śmiało stwierdzić, iż mowa o urządzeniach na każdą kieszeń.
Najtańsze modele oferowane są już od około 200-250 złotych. To bardzo przystępna cena, a wydatki rosną oczywiście wraz z wyższą jakością wykonania i większą liczbą funkcji.
Już w granicach 500 złotych znaleźć można jednak naprawdę kuszące propozycje. Ranking smartwatchy do 500 znajdziesz w poradniku: Jaki smartwatch do 500 zł? Ranking
Smartwatch – czy warto?
Można założyć, że niemal każdy korzysta w dzisiejszych czasach ze smartfona. Jeśli któreś z wymienionych wyżej cech samartwatcha przypadały Ci do gustu będziesz wiedzieć, czy warto kupić smartwatch w Twoim przypadku.
Przy zakupie warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, funkcje i stylistykę, ale również kompatybilność. Większość smartwatchy jest w stanie współpracować z systemami Google Android i Apple iOS, niektóre dedykowane mogą być jednak tylko jednej z tych platform. To ważne, ale właściwie jedyne ograniczenie.
Zobacz również: 5 najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha
Mogą Cię zainteresować:
Nie wrócę już do zwykłego zegarka, ale smartwatche muszą być lepsze
Używacie zegarka? A może zastąpiliście go opaską lub smartwatchem? U mnie stało się to około 8 lat temu i dziś nie widzę szans na zrezygnowanie z tego gadżetu. Choć nie jest on oczywiście idealny...
Wszystko zaczęło się od Android Wear, który później nabrał wiatru w żagle i zagościł na dziesiątkach, jeśli nie setkach urządzeń. Platforma Google wydawała się najlepszym wyborem z punktu widzenia użytkownika, który oczekuje połączenia tradycji z nowoczesnością. Klasycznie wyglądające zegarki oferowały inteligentne funkcje, a rynek smartwatchy z Android Wear oferował prawie każdy rodzaj koperty, o jakim można było pomyśleć. Finalnie niewiele z tego wyszło, bo mało kto kupował te urządzenia, a dzisiaj Wear OS nadal walczy o uznanie użytkowników. Większość wybrała Apple Watcha. I ja też.
Nie tylko dlatego, że używam głównie (choć nie tylko) iPhone'a, bo próbowałem korzystać z duetu Wear OS + iOS. Na niewiele się to zdało, ograniczenia były zbyt duże i dziś Apple Watch potrafi sprostać większości moich potrzeb i oczekiwań. Wolałbym, by nie wyglądał jak mydelniczka, ale na zmiany w tym aspekcie się nie zanosi. W zamian dostaję jednak tak dużo, że trudno mi porzucić smartwatcha po tym całym czasie. Codzienne czynności są przyjemniejsze, szybsze i łatwiejsze, więc dlaczego miałbym z takiego udogodnienia rezygnować? Więcej w materiale wideo powyżej.