Home > Inteligentny Głośnik > JBL Link Music – chcę taki głośnik w każdym pokoju!

JBL Link Music – chcę taki głośnik w każdym pokoju!

Sharing is caring!

Głośniki przenośne bluetooth

Bezprzewodowe technologie dają możliwość korzystania z różnego rodzaju urządzeń w niemalże dowolnym pomieszczeniu. Jednym z takich urządzeń są głośniki bluetooth. Cieszą się one coraz większą popularnością, głównie ze względu na swoje właściwości. Głośniki przenośne są niezwykle funkcjonalne - łączą w sobie łatwość przenoszenia i szerokość dostępu do różnych źródeł dźwięku. Korzystanie z głośnika przenośnego umożliwia słuchanie muzyki podczas wykonywania codziennych obowiązków, doskonale sprawdzi się również na spotkaniach rodzinnych czy towarzyskich oraz na wakacjach - a to wszystko bez zbędnych kabli i połączeń.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu głośnika bluetooth? Jest kilka kryteriów, którymi należy się kierować podczas wyboru. Oto najważniejsze z nich:

moc głośnika - warto wybrać urządzenie o najwyższej mocy; jest to jednak uzależnione od wielkości urządzenie - małe to zazwyczaj 10 W, te większe 20 W,

czas pracy - urządzenia dobrej jakości powinny działać już do 10 godzin, bez konieczności ładowania, a te z najwyższej półki mogą nawet służyć kilkanaście godzin,

sposób zasilania - szczególnie polecane są modele posiadające akumulator, który naładować lub zasilić można przy pomocy zasilacza lub kabla USB; port USB daje możliwość podłączenia głośnika do urządzenia mobilnego lub komputera czy laptopa.

Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na wielkość danego głośnika przenośnego, łatwość obsługi oraz dodatkowe funkcje, jakie zapewnia, na przykład wbudowany mikrofon, obsługa połączeń, możliwość podłączenia odtwarzacza MP3 czy też wbudowane radio.

Głośniki bluetooth - ciesz się wysokiej jakości muzyką gdziekolwiek jesteś

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem głośnika bluetooth serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą. Proponujemy bogaty wybór głośników przenośnych, z wieloma różnymi, ciekawymi funkcjami i właściwościami. Oferowane przez nas głośniki bluetooth to przede wszystkim najwyższa jakość dźwięku, trwałość oraz nowoczesny design - a to wszystko w niezwykle atrakcyjnych cenach. Różnorodność produktów w naszym sklepie internetowym sprawia, że z pewnością znajdziesz to, czego szukasz. Zapraszamy!

IKEA SYMFONISK – inteligentny głośnik Wi-Fi dla SmartThings

Dźwięk pełni ważną rolę w naszym codziennym życiu. Dzięki inteligentnym głośnikom, możesz znacząco zwiększyć swój komfort przy słuchaniu ulubionej muzyki w inteligentnym domu. Głośniki możemy podzielić na dwie kategorie do użytku w domu, korzystające z Wi-Fi oraz głośniki przenośne, łączące się z telefonem za pomocą Bluetooth. Głośnik może być również wyposażony w asystenta głosowego stając się Twoim osobistym kamerdynerem w domu. W sterowaniu głosowym – zadawaj mu pytania i wydawaj polecenia. Tym samym mamy możliwość kontrolowania otaczającego nas Internetu rzeczy. Dzisiaj przyjrzymy się głośnikowi IKEA SYMFONISK, który jest połączeniem znakomitego systemu audio SONOS oraz stylu marki IKEA.

Głośnik powstał w wyniku współpracy pomiędzy IKEA i firmą SONOS, dzięki czemu łatwo integruje się z innymi produktami z ekosystemu audio. Tym samym połączono kreatywną myśl i styl IKEI ze znakomitym systemem głośników. SONOS to bezprzewodowy domowy system nagłośnienia, za pomocą którego można wypełnić dowolną liczbę pokoi doskonałym brzmieniem muzyki, filmów i telewizji. Przesyłaj muzykę strumieniowo przez WiFi. Odtwarzaj, na co tylko masz ochotę. I podkreślaj każdą chwilę intensywnym, porywającym dźwiękiem. Na przegląd ekosystemu SONOS zapraszamy tutaj.

Wracając do głośnika, IKEA wpadła na pomysł, aby z głośnika zrobić również półkę np. na książki, mocując go do ściany za pomocą wspornika. Głośnik SYMFONISK umożliwia strumieniowe przesyłanie muzyki, radia i podcastów z sieci i aplikacji strumieniowych. Wspiera wszystkie główne serwisy strumieniowego przesyłania muzyki. Według producenta głośnik ma bogaty i dynamiczny dźwięk, który wypełnia całe pomieszczenie i pozwala stworzyć odpowiednią atmosferę w domu. Masz możliwość sterowania każdym głośnikiem osobno, dzięki czemu można odtwarzać muzykę w jednym pokoju, podczas gdy dzieci słuchają audiobooka w innym, lub odtwarzać ten sam dźwięk w całym domu. Możesz przesyłać strumieniowo muzykę, podcasty i dźwięk z radia przez Wi-Fi, bez zakłócania połączeń telefonicznych i powiadomień. Muzyka gra nawet wtedy, gdy telefonu czy tabletu nie ma w pobliżu.

Czym różni się głośnik Bluetooth od głośnika WiFi ?

Rozszerzmy temat: czym się różni głośnik Wi-Fi od Bluetooth? Największa różnica ujawnia się, gdy telefon dzwoni lub osoba odtwarzająca muzykę musi wyjść. Głośnik SYMFONISK odtwarza muzykę strumieniowo poprzez sieć WiFi (nie ze smartfona), co pozwala zapomnieć o przerywaniu, opóźnieniach i rozłączaniu, do których często dochodzi w przypadku łączności Bluetooth. Dodatkowo kiedy opuścimy mieszkanie, muzyka nie przestanie grać, ponieważ system nie jest zależny od pojedynczego urządzenia.

Głośnik nie posiada mikrofonu, więc nie jest wyposażony w funkcję sterowania głosowego, ale system nagłośnienia SONOS można obsługiwać za pomocą asystenta Amazon Alexa (w połączeniu z urządzeniem Echo lub Dot) i Google Asystent (oraz odpowiedniego urządzenia Google). Niestety obecnie funkcja ta jest niedostępna w Polsce. Niewykluczone jednak, że w przyszłości SONOS zintegruje swoje głośniki z innymi usługami do sterowania głosowego.

Opis

IKEA SYMFONISK Bookshelf to wszechstronny głośnik Wi-Fi z dobrym dźwiękiem. Głośnik posiada zdejmowaną wełnianą maskownicę, która ukrywa pojedynczy przetwornik średniotonowy i głośnik wysokotonowy z miękką kopułką. Z przodu znajdują się fizyczne przyciski odtwarzania i głośności oraz dioda LED, podczas gdy z tyłu znajduje się tylko zapasowy port Ethernet, na wypadek, gdybyś nie chciał korzystać z Wi-Fi. Podobnie, jak inne produkty Sonos nie obsługuje przesyłania strumieniowego przez Bluetooth. Kompatybilny z Airplay 2, może przesyłać dźwięk strumieniowo bezpośrednio ze swojego urządzenia Apple. SYMFONISK możemy użyć dodatkowo jako półki, przy pomocy specjalnego wspornika i położyć na nim maksymalnie 3 kg. Głośnik w pozycji pionowej posiada wymiary: 10 cm x 15 cm x 31 cm (szer. x gł. x wys.). Długość kabla zasilającego to 150 cm. Produkt przeznaczony jest do stosowania tylko w zamkniętych pomieszczeniach.

Niestety, nie ma możliwości podłączenia głośnika SYMFONISK bezpośrednio do telewizora, ponieważ nie jest wyposażony w żadne wejścia audio. Może jednak posłużyć, jako głośnik tylny w systemie kina domowego SONOS.

Plusy Dźwięk, jest to SONOS i to słychać Dostępne akcesoria, możliwość użycia jako półki Niedrogi, jak na system audio SONOS Atrakcyjny design, widać myśl IKEI

Minusy Przetwarzanie w chmurze i ciągły dostęp do Internetu Brak komunikacji po Bluetooth Brak mikrofonu i sterowania głosowego Brak sterowania głosowego w Polsce

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy prostą możliwość odtworzenia muzyki i jej zatrzymania. Przełączania utworu w przód i tył. Ustawienie pożądanej głośności. Dodatkowo mamy listę ulubionych stacji radiowych i playlist z aplikacji SONOS, gdzie możemy swobodnie wybierać ulubioną muzykę. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań urządzenia z ostatniego tygodnia. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, pokoju oraz możliwość dodania do panelu ulubionych. Z kafelka urządzenia posiadamy możliwość odtworzenia i zatrzymania muzyki.

Kafelek urządzenia w aplikacji SmartThings

Poprzez zastosowanie protokołu komunikacji Wi-Fi głośnik IKEA komunikuje się z ekosystemem SmartThings za pomocą serwera, czyli wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie polecań sterowania muzyką, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji. W aplikacji SONOS sytuacja wygląda podobnie, nagłośnienie SONOS wymaga do działania szerokopasmowego łącza internetowego i routera.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie się różnią. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji odtwarzania multimediów, posiadamy tutaj wybór między zatrzymaj, odtwórz i wstrzymaj. Następnie możemy ustawić głośność, kiedy będzie ona powyżej lub poniżej ustawionej wartości, uruchomi się dalsza część automatyzacji. Kolejno posiadamy opcję związaną z wyciszeniem głośnika. Ostatnie dwie opcje dotyczą głośności lub wyciszenia, ale całej grupy głośników (pomieszczenia), utworzonej w aplikacji SONOS.

W drugiej możliwości „Wtedy”, głośnik IKEA SYMFONISK pozwala na ciut więcej, ponownie mamy opcje „Odtwarzanie multimediów” i tym razem odtwórz, zatrzymaj i wstrzymaj, możemy zdecydować czy muzyka z głośnika zacznie wybrzmiewać czy zakończony zostanie koncert. Kolejną opcją jest sterownie utworami, możemy zażądać wrócenia do utworu, bądź jego pominięcie. Oczywiście istnieje opcja ustawienia odpowiedniej głośności i wyciszenia dźwięku. Ostatnie dwie opcje ponownie dotyczą głośności lub wyciszenia, ale całej grupy głośników (pomieszczenia), utworzonej w aplikacji SONOS. Standardowo całą akcję możemy opóźnić o dowolny czas.

Dodatkowo pojawia się możliwość skorzystania z powiadomień głosowych, przy tworzeniu automatyzacji, wybierz Powiadom kogoś a następnie Odtwórz wiadomość poprzez głośnik. Pojawi się panel konfiguracji powiadomienia. W pierwszej kolejności wpisujemy wiadomość do odczytania przez głośnik, następnie wybieramy urządzenie audio. Niestety mamy do dyspozycji tylko język angielski bądź koreański. Jeśli wpiszemy treść wiadomości po polsku zostanie ona odczytana z akcentem wybranego języka. Polecam używanie prostych, napisanych po angielsku powiadomień. Dodatkowo każdy z dostępnych języków posiada styl głosu męski i żeński. Ostatnią opcją jest ustalanie w jakim przedziale czasu ma występować powiadomienie głosowe, przydatne w szczególności kiedy nie chcemy aby w nocy obudził nas dźwięk z głośnika IKEA.

Panel konfiguracji powiadomienia

Wybór głośnika

Wybór języka

Wybór stylu głosu

Ustalenie początkowej godziny

Ustalenie końcowej godziny

Finalny wygląd skonfigurowanego powiadomienia.

Instalacja w ekosystemie SONOS

Jeśli posiadamy już podłączony do zasilania głośnik, pozostaje zdecydować czy urządzenie będzie podłączone z routerem bezprzewodowo czy poprzez port Ethernet. Umożliwia on podłączenie głośnika bezpośrednio do routera. Jeśli Twoja sieć WiFi czasami zawodzi lub nie obejmuje wszystkich miejsc, w których chcesz korzystać z głośnika, możesz podłączyć go do routera za pomocą przewodu sieciowego, aby automatycznie utworzyć dedykowaną sieć bezprzewodową. Głośnik SYMFONISK podłączony przewodem do routera utworzy własną sieć WiFi dedykowaną dla swojego systemu nagłośnienia. Teraz możemy przejść do instalacji w ekosystemie SONOS.

W pierwszej kolejności, musimy pobrać aplikację SONOS z Google Store bądź AppStore, musimy posiadać smartfon z systemem Android 8.0 lub nowszym, iOS 12 lub nowszym. Przy pierwszym uruchomieniu zostaniemy poproszeniu o utworzenie konta. Jeśli już je posiadasz pomiń ten krok. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji pojawi się nam kilka sloganów o SONOS, klikamy kolejno Pomiń. Musimy akceptować warunki użytkowania. Przechodząc do utworzenia konta, klikamy Skonfiguruj nowy system, stuknij Utwórz konto, podajemy adres mailowy, tworzymy hasło oraz akceptujemy regulamin. Na pocztę mailową wysłany zostanie link, w który należy wejść. Logujemy się na konto, akceptujemy zgodę na lokalizację i używanie Bluetooth. Kończymy klikając Gotowe.

Mając utworzone konto możemy przystąpić do dodania głośnika do systemu. Otwórz ponownie aplikację SONOS, kliknij Skonfiguruj nowy system i zaloguj się na wcześniej utworzone konto SONOS. Ekran główny aplikacji jest chwilowo pusty, przez brak urządzeń. Przechodzimy do Ustawienia, klikając w prawym dolnym rogu zębatkę ( ⚙ ). Następnie kliknij komunikat Wybierz produkt, rozpocznie się wyszukiwanie nowego głośnika. Po chwili zostanie znaleziony nowy głośnik IKEA SYMFONISK Bookshelf. Dostaniemy komunikat – czy wyrażamy zgodę na połączenie się z głośnikiem, akceptujemy go, po czym klikamy przycisk na głośniku. Aby sfinalizować dodanie IKEA SYMFONISK, podajemy hasło do naszej sieci Wi-Fi, lub korzystamy z połączenia poprzez kabel Ethernet. Wybieramy pokój dla urządzenia. Zostanie wyszukana aktualizacja oprogramowania dla głośnika, instalujemy ją. W czasie instalacji zapoznajemy się z samouczkiem dotyczącym aplikacji SONOS. Na koniec pojawi się komunikat o pomyślnym dodaniu głośnika IKEA, kończymy instalację klikając Gotowe.

Na koniec wystarczy dodać ulubione serwisy muzyczne do aplikacji SONOS, instrukcję z ich dodania znajdziesz tutaj.

Instalacja w ekosystemie SmartThings

Posiadamy już zainstalowany głośnik SYMFONISK w aplikacji SONOS, możemy przejść do dodania go do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym, klikamy ( + ) „Dodaj”, następnie Urządzenie, wyszukujemy markę SONOS, wybieramy Głośnik, ponownie wybieramy producenta. Następnie wybieramy centralę oraz pokój w którym ma zaleźć się urządzenie. Na koniec zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu z ekosystemem SmartThings. Teraz możemy nadać nową nazwę głośnikowi, w naszym wypadku będzie to „IKEA SYMFONISK”. Klikamy Gotowe, a znalezione urządzenie pojawi się w wybranym pokoju.

Przegląd ustawień w aplikacji SONOS

Aby przejść do ustawień głośnika IKEA SYMFONISK, otwórz aplikację SONOS. Wejdź do karty Ustawienia ( ⚙ ), kliknij System. W sekcji Produkty stuknij pomieszczenie kina domowego, w naszym wypadku „Salon”, w którym znajduje się głośnik. Jesteśmy w ustawieniach głośnika IKEA, możemy tutaj zmienić pomieszczenie, włączyć/wyłączyć Wi-Fi, dodać głośnik, jako parę stereofoniczną. Posiadamy opcję korekty dźwięku i ustawienie maksymalnej głośności. Przełącznikiem o nazwie „Dioda stanu” możemy włączyć lub wyłączyć diodę na urządzeniu. Ostatnią opcją jest włączenie/wyłączenie dotykowych przycisków na głośniku.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć głośnik IKEA z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny panel urządzenia w aplikacji SmartThings, następnie wybrać Więcej opcji ( ⋮ ) w górnym prawym rogu ekranu i stuknąć Edytuj. W panelu edytowania urządzenia, kliknąć Usuń urządzenie i wybrać Usuń, aby potwierdzić.

Akcesoria do głośnika

IKEA zadbała o szeroki wybór akcesoriów do opisywanego głośnika, dzięki nim mamy możliwość w łatwy sposób przekształcić głośnik w małą szafkę nocną, zmienić jego wygląd, oraz łatwo zawiesić w kuchni oszczędzając miejsce.

Wspornik ścienny z matą

Haczyki

Regulowany wspornik ścienny

Wymienne panele poczne

Poniżej znajdują się filmy przedstawiające sposób montażu wsporników oraz haczyków do głośnika IKEA.

Gdzie zakupić ?

Głośnik Wi-Fi IKEA SYMFONISK dostępny jest w oficjalnym sklepie IKEA w cenie 499 zł. Dostępny jest kolor czarny oraz biały. W pudełku znajdziemy wspomniany głośnik, instrukcję obsługi, kabel zasilający oraz ethernetowy. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji.

Odpowiedzi na wiele dodatkowych pytań możesz naleźć oficjalnej stronie IKEA tutaj i tutaj.

JBL Link Music – chcę taki głośnik w każdym pokoju!

JBL Link Music to niewielki bezprzewodowy głośnik z obsługą Asystenta Google. Jak sprawdza się w praktyce? Fantastycznie, a o tym dlaczego możecie przeczytać w naszej recenzji.

Na początek mała prywata – długo szukałem głośnika, który zastąpiłby mi takiego typowego domowego „jamnika”. Wiecie, takie radio, które stoi gdzieś w kącie mieszkania i przygrywa w tle, kiedy człowiek jest akurat zajęty czym innym. Głośniki przewodowe sprawdzają się w tej roli średnio, bo wymagają stacjonarnego źródła. Głośniki Bluetooth są z kolei albo projektowane stricte pod kątem użytku przenośnego, albo jako wielkie, nieporęczne (i drogie) rozwiązania stacjonarne.

Specyfikacja:

przetwornik dynamiczny o średnicy 64 mm,

moc maksymalna: 1 x 20 W,

pasmo przenoszenia 60 - 20 000 Hz,

stosunek sygnału do szumu: >80 dB,

Bluetooth 4.2,

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 i 5,0 GHz),

obsługiwane formaty audio: HE-AAC, LC-AAC, MP3, Vorbis, WAV (LPCM), FLAC, Opus,

wymiary 112 x 134 mm,

masa 730 g,

cena: 429 zł

W końcu w moje ręce wpadł JBL Link Music, czyli głośnik, który w zasadzie idealnie wpisuje się w to, czego szukam. Mały, stacjonarny, wykorzystujący łączność Bluetooth, ale także Wi-Fi, a do tego stosunkowo niedrogi (ceny od 429 zł) i wyposażony w Asystenta Google. No i jest też całkiem udany, ale o tym więcej za chwilę.

Tylko podstawowe akcesoria

JBL Link Music dostarczany jest w niewielkim, schludnym pudełku. Choć prezentuje się ono bardzo dobrze i tak samo sprawdza się w swojej roli, to jego zawartość jest raczej skromna – w środku oprócz samego głośnika znajdziemy wyłącznie przewód zasilający długości ok. 1,5 m i dokumentację.

Google News Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na

Źródło zdjęć: własne

Źródło tekstu: własne