Home > Słuchawki > Jakie słuchawki do biegania?

Jakie słuchawki do biegania?

Sharing is caring!

Jakie słuchawki kupić? Jak wybrać? Poradnik 2022

Nawet najlepszy przenośny odtwarzacz muzyczny może okazać się „niewypałem”, jeżeli podłączymy do niego słabej jakości słuchawki. To właśnie dzięki nim można lepiej słyszeć dźwięki i delektować się ulubionymi brzmieniami. Dobór odpowiednich słuchawek do naszych wymagań nie jest łatwą kwestią. W sklepach jest dostępnych wiele modeli, które różnią się rodzajem dźwięku, sposobem noszenia, jakością wykonania, ceną. Jakie słuchawki warto wybrać, aby cieszyć się doskonałym brzemieniem i wygodą? Postaramy się w kilku punktach odpowiedzieć na to pytanie.

Określ budżet na zakup słuchawek

Posiadany budżet w największym stopniu zdefiniuje to, jakiego modelu słuchawek szukasz. Musisz przy tym wiedzieć, jaki jest potencjalny wybór, jakiej synergii urządzeń oczekujesz. Istotne będą także wymagania jakościowe. Prawda jest taka, że w wersji budżetowej, kiedy interesuje cię po prostu włączenie muzyki i odcięcie się od świata, możesz kupić sprzęt za … kilka złotych. Modele douszne potrafią być wyjątkowo tanie. Wersje nauszne nieznanych producentów wcale nie kosztują więcej. Do tematu trzeba jednak podejść rozsądnie, gdyż bardzo szybko może okazać się, że zmuszeni będziemy do szybkiego kupienia nowych słuchawek. Tak tani sprzęt nie może zapewnić dobrej jakości dźwięku i wykonania, z tego względu raczej wylądują w koszu niż będą użytkowane.

Przy zdroworozsądkowym dysponowaniu pieniędzmi najlepiej sięgnąć po sprzęt warty co najmniej kilkadziesiąt złotych. Takie podstawowe produkty posiada w swojej ofercie większość popularnych marek, jak na przykład Philips, Panasonic, Pioneer, Sony. Gdy interesuje Ciebie średnia i wyższa półka to zaczynają się prawdziwe schody. Ceny rozpoczynają się od kwot rzędu stu pięćdziesięciu złotych do nawet tysiąca i więcej. W takim przedziale doskonale sprawdzają się słuchawki wcześniej wspomnianych marek oraz JBL, AKG, Sennheiser, Beats by Dre, Bose, Audio-Technica. W ofercie sklepów są również modele dla prawdziwych koneserów krystalicznie czystych dźwięków. Ich cena nie zna granic. Takimi ekskluzywnymi producentami słuchawek są między innymi Ultrasone, Final Audio, Audeze.

Na co zwrócić uwagę, kupując słuchawki?

Wybór dobrych słuchawek nie jest łatwy, szczególnie jeżeli nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie. Poniżej prezentujemy podstawowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę zanim kupimy konkretny model słuchawek.

1 Rodzaje słuchawek ze względu na wielkość i sposób noszenia

Istnieje kilka głównych rodzajów słuchawek, które różnią się przede wszystkim wielkością oraz sposobem noszenia. Ten ostatni może także determinować doznania muzyczne czy wiązać się z mniejszym lub większym komfortem.

Słuchawki wokółuszne

Są to słuchawki, które charakteryzują się pokaźnymi kopułami i otaczają małżowiny uszne. Głównie spotykamy wersje stacjonarne takich modeli. Są od tego wyjątki, jak dla przykładu sprzęt AKG, który możemy bez trudu użytkować podczas spaceru. Najważniejsze w tych urządzeniach będą nauszniki, materiał wykonania oraz komory przetwornika. Ten ostatni aspekt radzimy przeanalizować szczególnie. Ich wielkość i membrana przełoży się bowiem na jakość słyszanego dźwięku oraz ergonomię. W nausznikach zwykle wykorzystuje się skórę, welur i mikrozamsz. Wypełnia je z kolei gąbka lub pianka pamięciowa. Dla komfortu użytkowania dobrze jest właściwie dobrać materiał tak, aby nie pociły się uszy i nie zbierał się kurz.

Wersja wokółuszna bardzo rzadko jest składana, stąd też zajmuje sporo miejsca. Wyjątkami od tej reguły będą niektóre produkty od JBL lub Skullcandy. Co jeszcze warto wiedzieć? Te słuchawki są co prawda większe, ale bardzo wygodne. Ważą średnio ok. 250 gramów, chociaż dostępne są modele ponad dwukrotnie cięższe. Im bardziej otwartą konstrukcję przetworników wybierzesz, tym lepsze zapewni ona brzmienie. Polecamy ich zakup osobom, które są wrażliwe na ucisk uszu i doceniają dobre brzmienia. Dźwięk dociera do całej małżowiny, co zapewnia jego właściwe postrzeganie w koncepcji sceny dźwiękowej.

Słuchawki nauszne

Te modele dotyczą słuchawek, których kopułki i nauszniki opierają się bezpośrednio na małżowinie usznej, choć nie otaczają jej przy tym. Są mniejsze, a konstrukcja składa się z pałąka lub zausznic. Kształt kopułek to sprawa osobista, dlatego bez trudu znajdziecie koliste, eliptyczne, trójkątne czy nawet prostokątne. Rozróżniamy parę typów nauszników: koliste z otworem w środku lub zabudowane bez otworu. Z jakiego materiału są wykonane? Najczęściej ze skóry, alcantary lub weluru. Podobnie jak w wersjach wokółusznych, tak i tu są modele z gąbką lub pianką o efekcie pamięciowym. Wybór w tej kwestii wpływa przede wszystkim na komfort i uzyskaną izolację. Ponieważ sam pałąk naciska na uszy, te modele nie należą do szczególnie wygodnych. Przy długim użytkowaniu można nawet odczuwać dyskomfort. Słuchawki nauszne często można składać, niektóre na płasko, inne wsuwając je do wnętrza pałąka.

Taki sprzęt znajdziemy często na wyposażeniu DJ-ów. Dlaczego? Zwykle jedna z kopułek jest ruchoma, dając możliwość monitorowania sytuacji. Dla własnych preferencji można sięgnąć po sprzęt z wypinanym kablem, przewodem jedno- lub obustronnym. Nie brakuje modeli z pilotem i mikrofonem. Sprawą kluczową dla użytkowania takiego urządzenia będzie ich prawidłowe nałożenie. Przy różnych typach komory przetwornika możesz spotkać się ze zjawiskiem tzw. przeciekania dźwięku. Dotyczy to w szczególności wersji o niezamkniętej komorze. Model, poza przeznaczeniem DJ-skim, sprawdzi się zwłaszcza u ludzi, którzy lubią lekkie i niewielkie konstrukcje.

Słuchawki namałżowinowe

To pomniejszone modele pełnowymiarowe. Często posiadają muszlę w rozmiarze ludzkiego ucha. Zakrywając wyłącznie małżowinę, utrzymują się na głowie za pomocą uciskającego pałąku. Modele dociskowe wykorzystują specjalne earpady z tworzywa sztucznego, które doskonale izolują. Odbywa się to jednak kosztem komfortu użytkowania. W związku z tym najlepiej sprawdzą się w przypadku DJ-ów oraz podczas podróży, kiedy chcemy ograniczyć dźwięki, jakie do nas docierają. Są to najmniejsze słuchawki z kategorii niedousznych. Świetnie się sprawdzą na zewnątrz, zapewniając mobilny dźwięk bez całkowitego wykluczenia odgłosów otoczenia. Są ponadto poręczne, lekkie i łatwo je natychmiastowo ściągnąć. Warto zapoznać się z ofertą marki AKG.

Słuchawki douszne

Potocznie nazywane earbuds lub po polsku pchełkami. Przez długi okres były to modele zdecydowanie najbardziej popularne. Charakteryzują się dynamicznym przetwornikiem o dużej średnicy. Umieszczony jest prostopadle do ucha, a zakrywa go maskownica. Ponieważ słuchawka nie jest wprowadzona do kanału słuchowego, nie izoluje ona otoczenia. Osadza się je w wewnętrznej części małżowiny. Co prawda zapewniają absolutną wentylację kanału i dostarczają dźwięk o dużej otwartości, jednakże narażone są na wypadnięcie z ucha. Podczas uprawiania sportów bywają całkiem kłopotliwe. Ich najważniejszą wadą jest brak prywatności, bowiem puszczane dźwięki słyszalne będą właściwie dla każdego, kto akurat stoi obok. Trzeba przy tym pamiętać, że często natrafimy na tanie modele, które mogą być wątpliwej jakości.

Słuchawki dokanałowe

Wprowadzane bezpośrednio do początkowej części kanału słuchowego. Stąd też uzyskujemy świetny efekt, gdyż dźwięk przekazywany jest dokładnie do ośrodka słuchu, a straty są najmniejsze. Technologia wykorzystywana przy tych słuchawkach oparta jest na przetwornikach dynamicznych. W droższych modelach zastąpione są wersją armaturową. Główne cechy? Stabilizacja oraz intymność odsłuchu. Przy założonych urządzeniach do ucha nie dociera powietrze, dlatego po pewnym czasie można odczuwać dyskomfort. Ten czynnik da się częściowo wykluczyć, jest on bowiem zależny od używanych tipsów. W komplecie znajdziemy wymienne gumki, dzięki którym możemy dostosować słuchawki do swych uszu. Trzeba przy tym zadbać, by należycie umiejscowić słuchawki, ponieważ w przeciwnym razie dźwięki będą zdegradowane. Modele skierowane są w szczególności do osób, które cenią sobie wysoką jakość dźwięku, stabilność i „odcięcie” się od czynników zewnętrznych.

Jaki rodzaj słuchawek w związku z tym wybrać? Praktycznie wszystkie maja swe zalety i wady, które warto uwzględnić podczas zakupu. Do codziennego korzystania podczas jazdy autobusem, spacerze po mieście lepszym rozwiązaniem wydają się wersje dokanałowe, choć zapewne wiele osób wybierze rozbudowane modele nauszne.

2 Słuchawki otwarte, zamknięte czy półotwarte?

Zagadnienie to dotyczy szczególnie słuchawek wokółusznych. Ze względu na konstrukcję i sposób umieszczenia przetwornika rozróżniamy następujące rodzaje słuchawek:

Otwarte

Przetwornik umieszczono bezpośrednio w komorze akustycznej. Fale odbite wyrzucane są na zewnątrz. Głównym atutem tego typu urządzeń są niezwykle dobre wrażenia słuchowe. Wynika to ze swobody uzyskanej przez dźwięk. Zapewniają one także dużą wentylację ucha. Problemem jest natomiast całkowity brak izolacji otoczenia. Nie wykorzystasz ich zatem w pomieszczeniach, w których jest zbyt głośno. Wypuszczany dźwięk może być również słyszalny przez osoby znajdujące się w bliskiej odległości.

Zamknięte

Ich muszla jest absolutnie pozbawiona otworów. Tym samym użytkownicy mogą liczyć na kompletną izolację dźwięków. Wyeksponowany jest przy tym bas, chociaż nie można tego brać za pewnik, jeśli nie dopłacimy do urządzenia odpowiednio dużo. Do wad należy zaliczyć na pewno odcięcie się od otoczenia, co podczas poruszania się po mieście może sprawiać problemy. Do tego dochodzi słabe pozycjonowanie i zlewanie dźwięków, potliwość ucha i dyskomfort przy długim użytkowaniu. Wyższa klasa sprzętowa jednak niemal całkowicie niweluje wspomniane tu minusy.

Półotwarte

Jest to, jak sama nazwa wskazuje, połączenie dwóch poprzednich wersji. Część fali dźwiękowych trafia na zewnątrz, pozostałe natomiast odbijane są w środku słuchawki. Te modele posiadają mocno zredukowaną ilość otworów dyfuzyjnych. Ich cechy główne? Przede wszystkim zbalansowany dźwięk, zapewniający odpowiednią przestrzeń. Jest to także sprzęt wrażliwy na odgłosy z otoczenia, jednak nie będzie to tak uciążliwe jak w wersji otwartej.

3 Przetworniki. Technologie wykonania

Temat ten dotyczy słuchawek pełnowymiarowych. Dla jakości ich dźwięku niezwykle istotny będzie przetwornik wykorzystany przez producenta. Dzięki temu możemy natrafić na modele z niższej lub wyższej półki cenowej, a co za tym idzie o lepszej lub gorszej jakości. W modelach pełnowymiarowych wyróżniamy przetworniki:

Dynamiczne

Można powiedzieć, że to klasyczne konstrukcje głośnikowe, ale przekształcone do wersji mini oraz mikro. Działają na podstawie delikatnej membrany, cewki z magnesem i zawieszenia. Ponieważ technologia ta dostępna jest zarówno w modelach najtańszych, jak i najdroższych, jest najpopularniejsza na rynku. Producenci, którzy się nią zajmują, to m.in. Denon, AKG, Sony czy Yamaha.

Planarne

Funkcjonuje na podstawie pól magnetycznych, które oddziałują na membranę z cewką. Zaletami takich przetworników jest szybkość i odpowiedź impulsowa w stosunku do jakości dźwięku. Odgłosy są czyste, a basy nie mają zniekształceń. Marki słynne z wykorzystania tej technologii to Audeze, OPPO, Abyss czy Fostex.

Elektrostatyczne

To przetworniki bardzo mocno cenione. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystują one zjawisko ładowania elektrostatycznego w postaci niezwykle cienkiej folii. Jest ona zamknięta w klatce pomiędzy elektrodami. Wymagają dużego napięcia, ale dzięki temu otrzymujemy wysoką transparencję, szybkość i czystą grę. Wadą jest słaba reprodukcja basów. Taką technologią zajmuje się m.in. Sony, STAX, Koss.

Piezoelektryczne

Rozwiązanie bardzo rzadkie. Przetworniki te wykorzystują zjawisko piezoelektryczne. Składają się z arkusza PVDF, który połączono z elektrodami w luźnej ramie. Ich główną zaletą jest opcja konwersji sygnału elektrycznego na akustyczny, a także świetne odwzorowanie dźwięku. Pomysł znajdziemy wyłącznie w urządzeniach TakeT.

4 Słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe?

O słuchawkach przewodowych wiemy już całkiem sporo. Dlaczego by jednak nie sięgnąć po odpowiednik bez kabli? Zapewne niejednokrotnie zdarzało nam się rozplątywać słuchawki, które jakimś cudem stały się gąszczem kabli. W związku z tym bezprzewodowe wersje mogą nas od tego uwolnić. Przy wyborze pozostaje kilka istotnych kwestii: sposób transmisji sygnału, waga urządzenia, kształt nauszników czy samo zasilanie. Takie modele często bywają droższe niż ich klasyczne odpowiedniki. Przy tym wszystkim wielu audiofilów zastrzega sobie, że słuchawek przewodowych nie da się przebić pod względem jakości dźwięku. Ten czynnik może być zniwelowany poprzez kupno droższych urządzeń.

Najczęściej można w spotkać urządzenia, które do transmisji dźwięku wykorzystują Bleutooth, fale radiowe, podczerwień lub Wi-Fi. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy sygnał przekazywany w ten sposób to trafione rozwiązanie. Komfort użytkowania urządzeń bezprzewodowych jest całkowicie bezsprzeczny. Sprawdzą się one podczas treningu czy codziennego wyjścia na spacer. Służą też w biurze i rozrywce. Wydając na nie odpowiednio dużo, zyskasz świetną jakość, często nawet zapominając, że masz je na sobie. Niestety trzeba się liczyć z faktem, że wymagają one systematycznego ładowania baterii, a podczas długich podróży mogą się one po prostu rozładować. Słuchawki przewodowe z kolei to przewyższająca jakość, stosunkowo niższa cena i szersza paleta produktów do wyboru.

Bardziej szczegółowe informacje o słuchawkach bezprzewodowych znajdują się w tym artykule.

5Najważniejsze parametry

Poniżej zostały krótko opisane najważniejsze parametry, jakie należy brać pod uwagę kupując słuchawki. Są to:

Impedancja

Jej wartość obliczana jest w omach. Dotyczy ona oporu pozornego w urządzeniach. Najczęściej spotykane wartości to 32, 64, 150, 250 i 600. Słuchawki z wysokim współczynnikiem wymagają większego wzmacniacza do optymalnego funkcjonowania. Oznacza to, że w zaciszu domowym będzie to dobre rozwiązanie. W wersji mobilnej – bezprzewodowej – sprzęt będzie mógł działać dłużej.

Czułość

Czułość lub skuteczność wyrażana zawsze jest w decybelach (dB). Im większy wskaźnik, tym słuchawki będą głośniejsze. Wartość dobrych słuchawek oscyluje w granicach 100 dB. Niektóre modele przekraczają ten współczynnik, nie będzie to jednak oznaczać, że sprzęt jest lepszy. Przestrzegamy jednocześnie przed wykorzystywaniem pełnych możliwości słuchawek. Takie działania na dłuższą metę mogą być niezdrowe dla ucha.

Pasmo przenoszenia

W słuchawkach zaczyna się średnio na 20 Hz. Ten czynnik pokazuje, czy słuchawki będą dobrze odtwarzać niskie tony, basy. Sprawdzi się w szczególności wśród graczy gier komputerowych i konsolowych. Infradźwięki (poniżej 16 Hz) oraz ultradźwięki (20 kHz) są niesłyszalne dla człowieka, dlatego widząc te wartości, nie ma sensu się nimi kierować.

Zniekształcenia

To rzecz jasna niepożądane części dźwięku, zazwyczaj wyrażone w procentach. Urządzenia dobrej jakości nie powinny generować tego rodzaju odgłosów i czynnik ten nie powinien przekraczać 1%. Bada się je w środowisku laboratoryjnym, dlatego potencjalne rozbieżności i rezultaty odbiegające od normy są niemożliwe do wychwycenia amatorskim uchem.

Waga

Gdy mówimy o słuchawkach dousznych, należy wspomnieć, że ich waga może zatrzymać się nawet na kilkunastu gramach. Taka masa jest właściwie nieodczuwalna i nie będzie wpływać na komfort użytkowania czy zmęczenie. Modele bardziej masywne ważą średnio od 200 nawet do 700 gramów. W tym przypadku mówimy już jednak o wersjach nausznych czy namałżowinowych. Można stwierdzić, że z im bardziej zaawansowanym sprzętem mamy do czynienia, tym będzie posiadał on większą wagę.

6Polecani producenci

Najwygodniej będzie podzielić ten dział na kolejne kategorie. Dlaczego? Rozróżniając wszystkie słuchawki, natrafimy na wersje douszne, nauszne i pozostałe. Nie wszyscy producenci zajmują się każdą materią, dlatego też wskazany będzie taki podział. Skupimy się jednak wyłącznie na wersjach najważniejszych:

Douszne: AKG, Denon, JVC, Koss, Panasonic, Sony.

AKG, Denon, JVC, Koss, Panasonic, Sony. Nauszne: Philips, Sennheiser, Sony, AKG, Creative, JBL, Koss, Pioneer, Skullcandy, Ultrasone.

Philips, Sennheiser, Sony, AKG, Creative, JBL, Koss, Pioneer, Skullcandy, Ultrasone. Bezprzewodowe: AKG, Creative, Denon, Jabra, Philips, Sennheiser, Sony, Tracer.

AKG, Creative, Denon, Jabra, Philips, Sennheiser, Sony, Tracer. Dokanałowe: JBL, Sennheiser, Sony, SoundMAGIC.

Osobną grupę stanowią słuchawki przeznaczone dla graczy. W tej grupie wyróżniającymi sie producentami są: Razer, SteelSeries, Tracer, Asus, Rampage, E-Blue, Creative.

Zakończenie

To, po jakie sięgniesz słuchawki, zależne jest przede wszystkim od posiadanego budżetu. Prawdziwi audiofile nie powinni i nie będą w tej materii oszczędzać. Najlepsi i najbardziej uznani producenci starają się wciąż rozwijać swe urządzenia. W związku z tym prezentowane są nam produkty trwałe, które raz zakupione powinny nam służyć przez wiele lat. Dla użytkownika liczy się przede wszystkim to, do czego będzie mu potrzebny sprzęt. Sportowcy wybiorą modele dokanałowe lub douszne, z kolei gracze bądź fani muzyki, którzy chcą się relaksować, spojrzą w całkowicie inną stronę. Rozsądnym wyjściem może być także zaopatrzenie się w dwa osobne modele, z których każdy będzie dostosowany do innych warunków.

Słuchawki studyjne, do wzmacniacza gitarowego

Słuchawki to sprzęt o osobistym charakterze. Dzięki nim słuchacz ma bliski kontakt z muzyką i może cieszyć się ulubionymi utworami bez względu na miejsce. Na rynku znajduje się ogromny wybór słuchawek, dlatego każdy może dopasować konkretny model do swoich oczekiwań i potrzeb. Oprócz brzmienia jest wiele innych kryteriów, które ostatecznie decydują o wyborze, np. wygoda użytkowania, wielkość, czy kompatybilność z innymi urządzeniami.

Budowa

Pierwszy i podstawowy podział dotyczy konstrukcji sprzętu. Jest to oczywiście ściśle związane z ich rozmiarem. Poniżej zostały opisane typy słuchawek, które można najczęściej znaleźć na współczesnym rynku.

Słuchawki wokółuszne

Słuchawki tego typu składają się z dwóch muszli połączonych pałąkiem. Muszle dokładnie obejmują małżowiny, dlatego w ich środku powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby zmieściły się w nich uszy użytkownika. Dla wielu osób to jeden z najbardziej komfortowych modeli. Ze względu na swój rozmiar raczej nie nadają się na swobodne noszenie np. podczas spaceru.

Słuchawki nauszne

Takie modele są mniejsze od wokółusznych - ich muszle opierają się na małżowinach, nie zakrywając ich w pełni. Niektóre modele mają taką konstrukcję, która zapewnia dodatkowe punkty styku z głową (a zatem małżowiny nie są dociśnięte). Słuchawki doskonale nadają się dla osób, które chcą słuchać muzyki zarówno w domu, jak i na powietrzu i zależy im na zadowalającej jakości dźwięku.

Słuchawki douszne

Nazywane są również "pchełkami". Najczęściej dodawane są do telefonów, smartfonów, czy przenośnych odtwarzaczy. Małe okrągłe głośniczki można osadzić w małżowinach lub na nich zawiesić. Wielu producentów ulepsza swoje modele, np. dodając specjalne miękkie nakładki, uchwyty na uszy, sznureczki zawieszane na szyi lub pałąki. Pchełki nie tłumią hałasu z zewnątrz, co dla jednych jest plusem, dla innych minusem.

Słuchawki dokanałowe

Ten model słuchawek przypomina nieco wersję douszną. Różnica jednak polega na tym, że należy je włożyć do kanału słuchowego, a nie jedynie zawiesić na małżowinie. Zwykły plastik wciśnięty do ucha zapewne sprawiłby ból, dlatego producenci dodają na wierzch specjalne nakładki wykonane najczęściej z silikonu lub gumy. Nakładki dopasowują się do kształtu kanału, zapewniając komfort noszenia. Taka konstrukcja sprawia również, że słuchacz jest lepiej odcięty od hałasu z zewnątrz. Nie da się również zauważyć, że to najmniejsze modele, które dają możliwie dobrą jakość dźwięku. Doskonale nadają się do użytkowania na zewnątrz, np. podczas biegania, czy jazdy na rowerze.

Słuchawki Clip on

To jedne z najnowszych modeli, jakie są dostępne na rynku. Słuchawki nie są wyposażone w pałąk, a zamiast tego posiadają specjalne zaczepy, które zakłada się na uszy. Zaczepy te przypominają te, które są montowane w aparatach słuchowych. To doskonałe rozwiązanie dla osób uprawiających sport - nawet przy większej aktywności fizycznej słuchawki nie spadają. Produkowane są w dwóch wersjach - z tradycyjnymi muszlami oraz wkładane do ucha.

Słuchawki zamknięte

W takich słuchawkach mamy do czynienia z bardzo szczelnymi nausznikami, które doskonale izolują od wszelkich szmerów z zewnątrz. Dzięki nim słuchacz może cieszyć się niezmąconą niczym muzyką. Właśnie taki typ najczęściej używany jest przez DJ-ów, dźwiękowców, muzyków i wszystkich osób, które w jakiś sposób zajmują się tworzeniem i obróbką ścieżek audio.

Słuchawki otwarte

W takich słuchawkach dźwięk rozchodzi się zarówno w stronę głowy, jak i w stronę muszli. Podchodząc do osoby noszącej taki sprzęt, można usłyszeć czego właśnie słucha. Użytkownicy cenią sobie takie modele właśnie za to, że nie tłumią dźwięków z otoczenia, przez co można mieć stałą kontrolę na tym, co się dookoła. Na pewno też zapewniają większy komfort w czasie dłuższych odsłuchów.

Półotwarte

Wariantem pośrednim pomiędzy dwoma powyższymi typami są modele półotwarte. Tłumią one hałasy w większy stopniu niż otwarte, jednocześnie nie izolują od świata. W takim sprzęcie muszle posiadają kilka otworów lub ich cześć jest pokryta siatką, za którą skrywa się materiał tłumiący. Słuchawki półotwarte często są postrzegane jako kompromis pomiędzy otwartymi i zamkniętymi - nie odcinają od otoczenia, a przy tym dają zadowalającą jakość dźwięku.

Słuchawki dla DJ-ów

DJ-je pracują w bardzo specyficznych warunkach. Duże natężenie hałasu nie ułatwia im pracy, dlatego muzycy muszą szukać odpowiednich rozwiązań. W tym wypadku najważniejsze jest oddzielenie DJ-a od tego, co dzieje się dookoła. Słuchawki mają zamkniętą i szczelną konstrukcję, a przy tym są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzują się bardzo dobrą jakością dźwięku. Słuchawki typowe dla DJ-ów często są kupowane przez osoby, którym zależy na odcięciu się od świata - duże rozmiary słuchawek nie mają tu wielkiego znaczenia.

Słuchawki studyjne

Modele studyjne stworzone są z myślą o zastosowaniach profesjonalnych oraz półprofesjonalnych. Jak sama nazwa wskazuje, używane są przede wszystkim w studiach nagrań, stacjach radiowych, a także przy tworzeniu audycji i muzyki. Słuchawki odznaczają się doskonałą jakością brzmienia, która przewyższa wszystkie inne modele.

Jakie słuchawki do biegania?

Każda, wykonywana regularnie aktywność fizyczna, narażona jest na monotonię i zniechęcenie. Mamy, na szczęście, wiele sposobów, aby temu zapobiec. Jednym z nich są praktyczne gadżety - np. odpowiednio dobrane słuchawki do biegania, jazdy na rowerze czy indywidualnej gimnastyki. Co warto o nich wiedzieć? I czym kierować się podczas wyboru?

Słuchawki do biegania - najważniejsze cechy

Słuchawki do biegania można podzielić na 3 podstawowe rodzaje, dostępne w sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Są to słuchawki: dokanałowe, z zausznikiem, z pałąkiem. Każdy z tych rodzajów wpisuje się w kategorię słuchawek sportowych, a ich popularność wśród biegaczy rośnie z dnia na dzień. Chociaż od czasu do czasu warto pobiegać wsłuchując się w dźwięki lasu, jeziora czy zgiełku miasta, to jednak zdecydowanie częściej do biegania zabiera się ze sobą słuchawki i ulubioną muzykę. To właśnie ona motywuje do działania, a rytm niektórych utworów, doskonale synchronizuje się z rytmem oddechu. W ten sposób osoby aktywne sportowo lepiej czują się podczas treningu i są w stanie dać z siebie dużo więcej niż wtedy, gdyby tych słuchawek nie posiadały. Współczesne słuchawki do biegania mogą być bezprzewodowe (na Bluetooth) lub przewodowe, ale zawsze są lekkie i wygodne.

Jakie słuchawki dla biegaczy są najlepsze?

Słuchawki dokanałowe są najbardziej lekkie i dyskretne. To małe słuchawki osadzone głęboko w uchu, które pozwalają na całkowitą swobodę ruchów. Jednocześnie doskonale tłumią dźwięki z zewnętrznego otoczenia, co umożliwia lepsze skoncentrowanie się na wybranej przez siebie muzyce i biegu. Drugi rodzaj słuchawek to słuchawki z zausznikiem. Ich zaletą jest większa stabilność, poprzez trzymanie się zewnętrznej strony ucha. Chociaż wizualnie wyglądają tak, jakby były ciężkie, to w rzeczywistości mają niewielką wagę i wielu biegaczy uznaje je za najbardziej komfortowe. Trzecim rodzajem słuchawek są słuchawki z pałąkiem. Takie słuchawki można zawiesić na szyi lub na głowie.

O tym w jakich słuchawkach będziemy czuli się najbardziej komfortowo, decydują też indywidualne uwarunkowania - w tym np. kształt małżowiny usznej. Dla jednych doskonałym rozwiązaniem będą dokanałowe słuchawki douszne zapewniający mocny bass, ale dla innych dyskomfortem może być ryzyko zwiększenia wady słuchu. Niektórzy biegacze największy komfort będą odczuwali wykorzystując słuchawki z zausznikiem (np. ze względu na stabilność), dla innych problemem będzie spływający po nich pot.

Nauszne słuchawki do biegania

Dla sympatyków tradycyjnych rozwiązań, zalecane są też nauszne słuchawki do biegania, które choć najbardziej masywne, również mają wiele zalet. Nowoczesne słuchawki nauszne powstawały z zastosowaniem takiej technologii, że zapewniają wysoką jakość transmisji danych. Jeśli są wykonane z miękkiej skóry i oddychającej gąbki, komfort ich użytkowania jest bardzo wysoki. Zasilane baterią, mogą działać nawet przez kilkadziesiąt godzin. Jednocześnie takie słuchawki nauszne warto zastosować w innych okolicznościach - nie tylko podczas biegania, ale też np. w czasie grania przy komputerze.

Jakie słuchawki do biegania są najlepsze? Bezprzewodowe czy przewodowe?

Udoskonalenia słuchawek dla biegaczy sprawiają, że coraz częściej wybiera się modele bezprzewodowe na Bluetooth. Wynika to z większego poczucia komfortu i możliwości schowania źródła odtwarzania muzyki (np. telefonu) w nerce, kieszeniach lub innych akcesoriach. Odległość, którą można zachować między słuchawkami a telefonem jest na tyle duża, że rozwiązania bezprzewodowe wydają się biegaczom najbardziej praktyczne.

Inne funkcje słuchawek sportowych

Podejmując decyzje zakupowe, warto przeanalizować także inne funkcje słuchawek, w tym na przykład:

ich wodoodporność,

pulsometr,

możliwość zintegrowania słuchawek z aplikacją do biegania (mierzącą np. pokonany dystans).

Słuchawki do biegania to ulubiony gadżet sportowców, a dzięki rozwijającej się technologii, stają się one narzędziem wielofunkcyjnym. Odtwarzanie muzyki czy podcastu, choć wciąż zaliczane jest do najważniejszych funkcji słuchawek, nie są ich jedynymi możliwościami. Szeroki wybór produktów znajduje się w sklepach internetowych, w których zakupy można zrobić bezpiecznie i przy zaoszczędzeniu czasu.