Home > Inteligentny Głośnik > Jakie są rodzaje głośników?

Jakie są rodzaje głośników?

Sharing is caring!

rodzaje-kolumn-glosnikowych

Słuchanie muzyki lub oglądanie kina domowego wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Czym kierować się przy jego wyborze? Jakie nagłośnienie nadaje się do mieszkania? Na jakie parametry techniczne zwracać uwagę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Jakie nagłośnienie do salonu? Elementy systemu audio

Do podstawowych elementów systemu audio należą: źródło sygnału, wzmacniacz oraz kolumny. Powinny one być dopasowane przede wszystkim do indywidualnych potrzeb przyszłych użytkowników, rozmiaru pomieszczenia oraz panujących w nim warunków akustycznych. Jakie nagłośnienie do domu wybrać? W jaki sprzęt audio do pokoju zainwestować, aby odtwarzanie utworów muzycznych lub oglądanie filmów stało się wyjątkowym doświadczeniem?

Głośnik centralny

Urządzenie stosuje się głównie w systemach kina domowego. Głośnik centralny służy do odsłuchu dialogów w filmach. Należy umieścić go tuż nad lub pod telewizorem. Zapewnia on wierne odwzorowanie dźwięków w całej szerokości pasma. Dobierając odpowiedni model, trzeba skoncentrować się na powierzchni pomieszczenia, przekątnej ekranu, a także względach estetycznych.

Głośniki efektowe (podstawkowe)

W jakie jeszcze głośniki warto zainwestować? Dobrym rozwiązaniem są głośniki efektowe (podstawkowe). Ustawia się je najczęściej z tyłu, za plecami słuchaczy. Urządzenia stanowią doskonałe uzupełnienie zestawu kina domowego . Pozwalają na odtwarzanie dźwięków otoczenia, na przykład nadjeżdżającego pojazdu czy odgłosu marszu. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem będą modele naścienne lub tak zwane głośniki niewidzialne, czyli przeznaczone do zabudowy pod warstwą tynku.

Kolumny podłogowe

Jakie jeszcze głośniki do salonu powinni nabyć amatorzy kina oraz audiofile? W pomieszczeniach powyżej 20 m2 doskonałą opcję stanowią kolumny podłogowe , inaczej wolnostojące. Cechują się one mocnym basem, dynamiką brzmienia, szerokim pasmem przenoszenia oraz czystością dźwięków. Wybór odpowiedniego modelu zależy od warunków akustycznych. Pod uwagę należy wziąć również liczbę głośników zamontowanych w obudowie, skuteczność, moc i wymiary.

Kolumny podstawkowe

Jakie sprzęty kupić, komponując system audio do oglądania filmów? Można postawić na kolumny podstawkowe . Poleca się je w szczególności do niewielkich pomieszczeń w domu. Urządzenia te są także chętnie wybierane przez fanów dobrych brzmień – odznaczają się sztywną obudową, co pozytywnie wpływa na czystość dźwięków.

Głośniki sufitowe

Modele instalowane na suficie pozwalają na optymalizację przestrzeni. Stanowią idealne rozwiązanie do nagłośnienia typu multiroom. Wykorzystuje się je przede wszystkim w zestawach kina domowego. Ze względu na stosunkowo słabą dynamikę i brak basów, nie poleca się ich audiofilom.

Subwoofer

O jaki sprzęt do słuchania muzyki w domu należy jeszcze uzupełnić zestaw audio? Ważnym elementem jest subwoofer emitujący dźwięki o niskich częstotliwościach. Sprawdza się on szczególnie w zestawach składających się z niewielkich głośników. Doceniają go audiofile, ponieważ poprawia jakość odsłuchów. Urządzenia stosuje się też w zestawach kina domowego.

Amplituner lub wzmacniacz

Komponując zestawy nagłośnieniowe do domu, nie można zapominać o urządzeniach wzmacniających dźwięki. Jaki sprzęt audio wybrać? Interesującym rozwiązaniem do domu jest amplituner stanowiący połączenie tunera radiowego oraz wzmacniacza. Większość produkowanych obecnie modeli posiada cyfrowe wejścia, a także wykorzystuje popularne aplikacje muzyczne, co przekłada się na wszechstronność zastosowań. Rozwiązanie poleca się osobom, które szukają sprzętów do nagłośnienia gier lub filmów. Audiofile najczęściej stawiają natomiast na wzmacniacze z optymalnie zaprojektowaną ścieżką dźwiękową.

Jaki głośnik do domu? Najważniejsze parametry

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając głośnik do domu? Do ważnych elementów zaliczają się przede wszystkim pasmo przenoszenia oraz moc. W pomieszczeniach o średniej wielkości sprawdzą się kolumny o częstotliwości do 20 tys. Hz. Ważna jest również liczba przetworników pozwalających na odtworzenie wysokich, średnich i niskich dźwięków. Istotnym czynnikiem, jaki należy rozpatrzyć, jest też sprawność – im wyższa wartość tego parametru, tym głośniejsze dźwięki. Dodatkowo sprzęt grający do salonu powinien mieć skuteczność na poziomie co najmniej 87 dB.

Sprzęt audio do salonu a wielkość pomieszczenia

Zestawy audio należy także dobierać w zależności od wielkości pomieszczenia. Jaki sprzęt stereo nadaje się do domu? W pomieszczeniach o powierzchni powyżej 20 m2 najlepszym rozwiązaniem będą kolumny wolnostojące. Aby cieszyć się dobrym brzmieniem, warto uzupełnić zestaw o subwoofer. Natomiast w niewielkich pokojach o powierzchni do 20 m2 zaleca się postawić na kolumny podstawkowe lub ewentualnie mniejsze modele podłogowe.

Typy głośników

Typy głośników

Jednym z podstawowych warunków prawidłowego brzmienia muzyki jest dobrej jakości głośnik. Klienci mogą wybierać z szerokiej gamy typów głośników i każdy może znaleźć idealne urządzenie audio do każdego zastosowania.

Kto powinien wybrać rodzaj głośnika?

Wybierając głośniki, musimy najpierw zastanowić się, w jakim celu chcemy je wykorzystać. Dla zestawu kina domowego wymagany jest inny typ, a inny, jeśli jest przeznaczony do użytku profesjonalnego. Systemy kina domowego składają się z zestawu pięciokanałowego, wymagającego 2 przednich, 2 tylnych, 1 środkowego i subwoofera. W systemach kina domowego najważniejszy jest głośnik centralny. Najpopularniejsze subwoofery to bass reflex i subwoofer typu zamkniętego. Pudełka Reflex są tańsze, głośniejsze i wymagają mniej mocy z wbudowanego wzmacniacza niż modele zamknięte. Intensywne basy mogą być odtwarzane tylko z subwooferów. Do słuchania muzyki polecamy subwoofery systemu zamkniętego. Wzmacniacze głośnikowe są podzielone na różne klasy, przy czym subwoofery refleksyjne ogólnie charakteryzują się „AB”, a subwoofery zamknięte - wysokowydajnymi i wysokowydajnymi wzmacniaczami klasy „D”. Najpoważniejsze subwoofery i głośniki mają również korekcję akustyki pomieszczenia i pilota. Są głośniki aktywne i pasywne. Głośniki aktywne mają wbudowany wzmacniacz. Jeśli szukasz głośników do miksowania i miksowania dźwięku, możesz poszukać kilku typów modeli. Dzięki bezprzewodowym głośnikom Bluetooth możesz łatwo łączyć się ze swoimi urządzeniami.

Te systemy dźwiękowe są przenośne, więc możemy je zabrać ze sobą wszędzie. Wadą głośników bezprzewodowych jest to, że jeśli połączenie bezprzewodowe nie jest stabilne, połączenie między źródłem dźwięku a głośnikami może zostać utracone. Ważny jest również materiał głośników. Obudowa z MDF lub sklejki jest najwyższej jakości. Surowy materiał obudowy głośnika ma znaczenie, ponieważ rezonans generowany przez głośnik musi być zminimalizowany. Materiał pozdorja nie jest do tego najbardziej odpowiedni. W studiu dźwiękowym bardzo ostrożnie wybieraj rodzaj głośników, które chcesz kupić. Jeśli nie masz pewności, który produkt producenta zabrać do domu, zbierz informacje na ten temat w Internecie. Głośnik Bluetooth JBL Flip 4 to idealne akcesorium do komputerów i telefonów komórkowych. W przypadku systemów kina domowego zalecamy Dali Epicon 8 lub aktywny subwoofer Klipsch R-120SW.

Zadbaj o idealną akustykę!

Kiedy już zdobędziemy głośniki naszych marzeń, koniecznie zbadaj akustykę tego pomieszczenia. Możemy również powierzyć ekspertom pomiary akustyczne, dzięki czemu z pełną dokładnością określimy, gdzie, ile i jakiego rodzaju elementy akustyczne należy umieścić. Bez względu na to, ile wydamy na najlepsze głośniki, jeśli dźwięk przestrzenny jest zły, słuchając będziemy zawiedzeni. Dźwięki odbijają się od ścian, sufitów, okien i powierzchni podłóg, tworząc zakłócenia i echo. Dźwięk muzyki lub filmów również ulega znacznemu pogorszeniu w pomieszczeniu z pogłosem. Nieprzyjemny dźwięk może powodować bóle głowy, a po dłuższym słuchaniu możemy odczuwać zmęczenie uszu. Aby nasze urządzenia audio były prawdziwym doświadczeniem, wyeliminujmy irytujące odbicia. Twarde, duże, płaskie powierzchnie posesji zbudowanych z tradycyjnych materiałów budowlanych nie są w stanie pochłaniać dźwięków w głębszym zakresie. Za pomocą elementów akustycznych opracowanych specjalnie do celów akustycznych możemy rozwiązać problem z akustyką pomieszczeń.

Elementy akustyczne

Panele dźwiękochłonne i rozpraszające wykonane z wysokiej jakości drewna lub mebli laminowanych zapewniają czysty i harmonijny dźwięk. W twardej strukturze drewna paneli dźwiękochłonnych osadzona jest akustyczna bawełna, która jest całkowicie nieszkodliwa dla zdrowia i posiada niezwykle efektywną zdolność pochłaniania dźwięku. Umieszczone na ścianach i sufitach pochłaniają niepożądane dźwięki i zamieniają je w energię cieplną. Produkty te są wykonane z porowatych i elastycznych surowców o dużej gęstości. Tani styropian, czyli pianka z tworzywa sztucznego, ze względu na swoją strukturę nie nadaje się do pochłaniania głębszych dźwięków. W dodatku nie są nawet piękne, oszpecają wnętrza. Możemy nawet przymocować do ścian fotograficzne, drukowane tłumiki dźwięków, są one nie tylko praktyczne, ale są również estetyczną ozdobą domu. Większość głębokich dźwięków zbiera się w rogach, użyj narożnych pułapek basowych, aby sobie z nimi poradzić.

Akustykę przed powierzchniami okien możemy poprawić dzięki gęstym, grubym tkanym zasłonom dźwiękochłonnym. Nie zapomnij o podłodze! Izolujące akustycznie dywany akustyczne mogą również pochłaniać od 20 do 30 decybeli dźwięku w porównaniu z tradycyjnymi dywanami. Elementy dyfuzora wykonane są na podstawie precyzyjnych obliczeń matematycznych, dzięki nieregularnej powierzchni panele rozpraszające pokrywają całe pasmo, a dźwięki są równomiernie rozłożone w przestrzeni. Bez elementu rozpraszającego dźwięki odbijają się w skoncentrowanym, tym samym kierunku, co niekorzystnie wpływa na dźwięk. W przypadku perfe wymagane są również elementy dźwiękochłonne i rozpraszające

Jakie są rodzaje głośników?

Jakie są rodzaje głośników?

13.43, 11.08.2022 . Aktualizacja: 13.43, 11.08.2022

Niezaprzeczalnie wybór odpowiednich głośników to spore wyzwanie. Jakie głośniki świetnie zgadzają się w domu? Jakie głośniki warto zakupić do naszego komputera? Jakie rozwiązanie okaże się najlepsze wzmacniające dźwięk naszego smartfona? Co tak naprawdę warto wiedzieć na ten temat? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Niezaprzeczalnie wybór odpowiednich głośników to spore wyzwanie. Jakie głośniki świetnie zgadzają się w domu? Jakie głośniki warto zakupić do naszego komputera? Jakie rozwiązanie okaże się najlepsze wzmacniające dźwięk naszego smartfona? Co tak naprawdę warto wiedzieć na ten temat? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Rodzaje głośników, czyli co warto wiedzieć

Oczywiście na rynku znajdziemy może uda i głośników, ale w ten sposób uda się je skategoryzować na kilka sposobów. Niewątpliwie bardzo popularne są głośniki do komputera i laptopa, które wybieramy głównie ze względu na wszechstronność tego typu modeli, niewielkie rozmiary oraz decydującym czynnikiem może być atrakcyjna cena pozostająca w świetnej relacji z możliwościami, które daje nam ten sprzęt. Takie głośniki świetnie sprawdzą się podczas słuchania muzyki w trakcie pracy, czy nawet późniejszego oglądania filmów. Zestaw głośników komputerowych najczęściej wyposażony jest w dwa głośnik oraz subwoofer, który możemy podłączyć do laptopa, komputera, a także nierzadko do smartfona. Aktualnie na rynku w tej kategorii dominują głośniki bezprzewodowe, co zapewnia ich stabilna podłączenie oraz jednocześnie wysoką jakość dźwięku.

W ostatnim czasie swoją popularnością cieszyły się głośniki bezprzewodowe bluetooth, a ich podstawową zaletą jest brak kabli i tym samym możliwość uniknięcia bałaganu. Do łączności bezprzewodowej z powodzeniem można wykorzystywać zarówno wspominany moduł bluetooth, jak i sieć WiFi, a wśród takich głośników bezprzewodowych znajdziemy rozwiązanie stacjonarny, które wymagają podłączenia do zasilania, a także różne modele przenośne. Niewątpliwie tego typu rozwiązanie daje nam dużą swobodę korzystania z niego.

Zaletą głośników przenośnych jest ich mobilność, dzięki czemu z powodzeniem możemy słuchać muzyki w dowolnych miejscach. Tutaj podczas zakupów warto zwrócić uwagę na o zmianę, wagę oraz wytrzymałość interesującego nas rozwiązania. Przydatna będzie także informacja dotycząca czasu pracy na jednym ładowaniu.

Do naszego domu lub mieszkania możemy zdecydować się na najprostsze głośniki stereo, po wielokanałowe zestawy audio 9.1. oczywiście wybór pozostaje kwestią indywidualną, jednak niewątpliwie warto wybrać rozwiązanie najbardziej dostosowane do naszych potrzeb i możliwości miejsca, w którym głośniki mają przebywać.

Naprawa głośników czy zakup nowych sprzętów?

Bardzo często dzieje się tak, że w naszym domu posiadamy już jakieś głośniki, które niejednokrotnie były użytkowane przez długie lata. Nawet jeżeli są to wiekowe modele, które pamiętają naszych ojców lub dziadków, możemy spodziewać się, że były to zaawansowane sprzętowo rozwiązania, dające świetne możliwości dźwiękowe. W takiej sytuacji naprawa głośników może okazać się przydatna. Jednak na własną rękę nie warto decydować się na samodzielne działania związane z tego typu czynnościami, gdyż może dojść do trwałego uszkodzenia konkretnego sprzętu. W takiej sytuacji naprawa głośników, Jeżeli jesteśmy zainteresowani takim rozwiązaniem, powinna się odbyć w doświadczonym serwisie. Warto również zwrócić uwagę na to, by naprawa głośników była poprzedzona bezpłatną diagnozą. Wtedy też będziemy mieli pewność, czy faktycznie warto zdecydować się na takie rozwiązanie, czy być może naprawa głośników przewyższa ewentualny koszt zakupu nowego sprzęty. Oczywiście pamiętaj, że naprawa głośników niesie za sobą wiele korzyści, do których zaliczyć między innymi należy ograniczenie konsumpcjonizmu i zniwelowanie powstawania coraz to nowych elektrośmieci. Ponadto naprawa głośników może przywrócić im drugie życie, dzięki czemu nieużywane przez wiele lat sprzęty mogą nas cieszyć swoim doskonałym dźwiękiem.

Podsumowanie

Mimo tego, że naprawa głośników nie należy do czynności popularnych, które wykonuje się w serwisach elektronicznych, zawsze warto ją rozważyć. Oczywiście wybór konkretnego miejsca, gdzie naprawa głośników miałaby się odbyć, jest kluczowa. Jeżeli trafimy na doświadczonych i zorientowanych w temacie fachowców, z pewnością od razu zaprezentują nam kosztorys wykonywanych prac, a także po ich odbyciu nasze urządzenie zostanie poddane odpowiednim testom dźwiękowym.