Jakie głośniki wybrać? Przedstawiamy rodzaje i popularne modele.
Jakie głośniki wybrać? Przedstawiamy rodzaje i popularne modele. Autor: Przegląd Marzec 5, 2021
Szeroka oferta głośników na rynku sprawia, że wybór nie zawsze jest oczywisty. Jakie głośniki wybrać?
Głośniki – jakie są rodzaje?
Dobre głośniki powinny cechować się wysoką mocą i jakością dźwięku oraz zapewniać odpowiedni poziom głośności. W zależności od tego, do czego planujesz ich używać, nacisk może być kładziony również na takie parametry jak precyzja dźwięku, rozmiar, bezprzewodowość lub technologia audio. Dlatego w ofercie producentów znajdują głośniki dedykowane do różnego rodzaju sprzętu oraz przeznaczenia. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.
Głośniki do komputera
Głośniki do komputera lub laptopa to jedne z najczęściej wybieranych modeli. Ten typ głośników charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz stosunkowo dobrą jakością dźwięku w stosunku do niewysokiej ceny. Głośniki świetnie sprawdzają się podczas domowej rozrywki, jak na przykład słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. Często sprzedawane są w zestawie obejmującym subwoofer.
Kino domowe
To sprzęt, który może zamienić Twój salon w prawdziwą salę kinową. Głośniki posiadają kilka pasm przenoszenia dźwięku oraz zaawansowane technologie audio, dzięki czemu dźwięk jest przestrzenny oraz czysty. Najczęściej zestaw obejmuje głośniki 5.1, 6.1 7.1, a nawet 9.1. Wysoka jakość dźwięku oraz intensywne basy sprawiają, że wrażenia filmowe są jeszcze bardziej przejmujące.
Głośnik soundbar
To alternatywa dla kina domowego. Głośnik również podłącza się do telewizora. Ten typ głośnika gwarantuje zdecydowanie lepszą jakość płynącego z telewizora dźwięku oraz jest bardzo kompaktowy, dzięki czemu nie zabiera dużo miejsca. Nie może jednak konkurować pod względem przestrzenności dźwięku z klasycznym zestawem kina domowego.
Głośniki bezprzewodowe
Cieszą się wyjątkowo dużą popularnością wśród osób, które dużo podróżują oraz lubią słuchać muzyki podczas weekendowych wyjazdów. Głośniki zapewniają możliwość słuchania muzyki w każdym miejscu oraz cechują się dobrą jakością dźwięku. Bezprzewodowe połączenie gwarantuje technologii Bluetooth lub WiFi. Głośniki różnią się wielkością oraz poziomem mocy.
Jakie głośniki wybrać?
Modele znajdujące się ofercie producentów są przeznaczone do różnego typu urządzeń. Warto się tym sugerować przy wyborze sprzętu, ponieważ każde rozwiązania zbiera najlepsze technologie oraz parametry dla danego typu aktywności dźwiękowej. Jeśli wiec chcesz polepszyć swoje wrażenia podczas oglądania filmów – postaw na kino domowe lub soundbar. Głośnik bezprzewodowy sprawdzi się natomiast świetnie podczas weekendowych eskapad.
Podstawowe informacje na temat właściwości głośników
Głośniki instalacyjne – Niskotonowe / Średniotonowe / Wysokotonowe / Koaksjalne / Dwudrożne / Trójdrożne / Wzbudniki / Miniaturowe/ Tubowe itd.
Cóż byśmy bez nich zrobili.. Głośnik to podstawowa jednostka odpowiedzialna za przetwarzanie sygnału elektrycznego na fale dźwiękowe jakie słyszymy.
W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać, musimy sprecyzować jaki rodzaj głośnika zostanie użyty w naszej instalacji. A do tego potrzebna będzie już analiza parametrów jakie producent przekazał w danych technicznych głośnika. Rodzajów znajdziemy tysiące, a ich specyfikacje mogą różnić się nawet minimalnymi szczegółami. Standardowy podział głośników to woofery odpowiadające za tony niskie, midrange odwzorowywujące tony średnie oraz wszelkie rodzaje tweeterów, które przekazują tony wysokie.
Efektywność muzyczna głośnika
Ten parametr wyraża sprawność przetwarzania energii elektrycznej w dźwięk czyli energię akustyczną. Poziom dźwięku jaki zostanie wygenerowany jest mierzony w jednym określonym punkcie i przyjmuje się w tym wypadku 1m od kolumny głośnikowej. Także jeśli kolumna przy tym samym źródle sygnałowym będzie posiadała większą efektywność można przyjąć z pewnością, że będzie głośniejsza. Jednostką wyrażania efektywności są decybele (dB).
RMS – Moc znamionowa
Jest to jednostka określenia maksymalnej mocy głośnika w której będzie wydawał czysty dźwięk bez ograniczeń czasowych i nie zostanie uszkodzony. Oczywiście nie przekracza też norm zniekształceń. Ta wartość wyrażana jest w Watach RMS. np. 300w RMS. Jest to tak zwana moc elektryczna głośnika.
Jakie są najlepsze materiały dla membran głośników niskotonowych i średniotonowych?
Audio, zespoły głośnikowe
Prawie wszyscy zgadzają się, że im niższe częstotliwości, tym lepiej służy im duża sztywność membrany, odpowiedzialna za dynamikę, a mniej ważna jest jej stratność wewnętrzna, wygładzająca charakterystykę przetwarzania (ewentualne rezonanse "break-up-ów" sztywnych membran i tak pojawią się powyżej typowych częstotliwości podziału dla głośników stosowanych jako niskotonowe).
Jednocześnie masa membrany niskotonowej, choć nie może być dowolnie duża, nie musi też być minimalizowana - jej określona wartość służy uzyskaniu odpowiednio niskiej częstotliwości rezonansowej, a więc przetwarzaniu niskiego basu. Stąd też w tym miejscu zastosowanie znajdują membrany relatywnie grube, często o strukturze wielowarstwowej, lub metalowe; również celuloza, choć już nie tak sztywna, spełnia podstawowe kryteria i jest szeroko stosowana dzięki bardzo naturalnemu "wybrzmieniu". Rzadko natomiast stosuje się w tym miejscu polipropylen, gdzie stratność wewnętrzna zdecydowanie góruje nad sztywnością.
Głośniki średniotonowe powinny mieć membrany lżejsze, cieńsze, ale tutaj w grę wchodzi wcale nie mniejszy wybór materiałów - od sztywnych, głównie metalowych, poprzez celulozowe, polipropylenowe, aż po różne odmiany plecionek - z włókna kewlarowego, węglowego lub szklanego, które ze względu na swoją strukturę mają właściwość rozpraszania fal stojących. Głośniki nisko-średniotonowe pokazują całą panoramę powyższych rozwiązań.
Trudno wskazać, które membrany są najlepsze, pozwolimy sobie jednak wyróżnić dwa ciekawe przypadki: membran celulozowych i polipropylenowych. Te pierwsze mają najdłuższą historię, ale do dzisiaj się nie zestarzały, są ciągle modyfikowane, występują w wielu różnych wersjach, z rozmaitymi domieszkami; służą w głośnikach różnych wielkości, tanich i bardzo drogich, do przetwarzania prawie całego zakresu częstotliwości.
Ćwierć wieku temu wydawało się, że polipropylen, który się wówczas pojawił, jest materiałem znacznie nowocześniejszym i perspektywicznym i wkrótce wyprze celulozę; dzisiaj to polipropylen raczej trąci myszką... Nauka z tego taka, aby nie wyciągać pochopnych wniosków co do "nowoczesności" głośników i zespołów głośnikowych. Laicy nie mają wielkich szans na trafną ocenę, czy głośniki w danej konstrukcji są nowoczesne, czy nie.