Jak wybrać inteligentny zegarek
Różnorodność akcesoriów i ich cen
Produkty, które są szeroko sprzedawane w sklepach internetowych, przyciągają uwagę większości ze względu na imponująco duży i bardzo zróżnicowany asortyment oferowany w dość atrakcyjnej cenie. Z drugiej strony cała ta obfitość produktów sprawia, że zastanawiasz się, czym się od siebie różnią i co składa się na ostateczną cenę. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym wskaźnikom, które pomogą Ci wybrać inteligentny zegarek, który będzie dla Ciebie najlepszy.
Smartwatch – na co zwrócić uwagę przy zakupie
Oczywiście najpierw wygląd zewnętrzny, ponieważ jest to codzienny dodatek, które reprezentuje indywidualny styl każdego z Nas. Zewnętrzna część modelu powinna składać się wyłącznie z wysokiej jakości materiałów, takich jak lekki stop metali lub mocny plastikowy korpus oraz wygodna bransoletka z niezawodnym zapięciem. Tańsze bransoletki do zegarków często są dostarczane z połączeniem USB z komputerem. To tylko kwestia czasu, kiedy mikrostyki tworzące samą obudowę przestaną działać. Złącze ładowania jest wspólne poprzez podłączenie przewodu do dedykowanej wnęki, podczas gdy nowoczesne zegarki już korzystają z ładowania dotykowego. Powinieneś nadal interesować się samym pakietem i akcesoriami dołączonymi do smartwatcha.
Bardzo istotnym elementem powinny być parametry techniczne podane przez producenta, które jasno określają możliwości urządzenia. Tanie zegarki sparowane z telefonem przez Bluetooth informują użytkownika o nieodebranych połączeniach lub innych trwających zdarzeniach w samym telefonie. Bez niego takie urządzenie pozostaje tylko urządzeniem wskazującym czas. Tymczasem znacznie droższe androidy na rękach mogą zastąpić wszystkie funkcje telefonu dzięki wewnętrznej karcie SIM, zintegrowanemu modułowi GPS i antenie połączenia Wi-Fi.
Dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać temat modelu procesora lub sąsiadującej z nim serii chipów, należy przyjrzeć się kolejnemu kluczowemu punktowi – wersji oprogramowania Android. Inteligentne urządzenie ze słabymi ustawieniami po prostu nie może mechanicznie obsługiwać nowego systemu operacyjnego Android. Wszystkie dzisiejsze aplikacje często wymagają do zainstalowania platformy oprogramowania nie starszej niż 4.0. W takim przypadku użytkownik pozostaje uprawniony do korzystania wyłącznie z aplikacji zainstalowanych przez producenta i obsługiwanych funkcji zarządzania.
Jak wybrać smartband i smartwatch? Jakie funkcje posiadają te zegarki?
Smartwatch czy smartband? Ten dylemat spotyka chyba każdą osobę, która przymierza się do zakupu gadżetu, który zastąpi tradycyjny zegarek. Jesteś fanem nowoczesnych technologii? Lubisz sporty i chcesz być cały czas na bieżąco z wiadomościami z pracy czy ze świata? To z pewnością docenisz tzw. urządzenia do noszenia (z ang. wearables). Innymi słowy, to urządzenia mobilne, które zakładasz niczym biżuterię lub zegarek. Poznaj dwa bardzo przydatne typy gadżetów: smartband i smartwatch. Mimo że mają różne zastosowania, wiele je łączy. Przeczytaj ten poradnik, dostrzeż różnice między smartbandem a smartwatchem i wybierz najlepsze dla siebie.
Smartband – co to i jakie jest jego zastosowanie
Zastanawiasz się: „smartband – co to jest”? Inaczej nazywana inteligentną opaską oraz opaską fitness. Wyglądem przypomina elektroniczny zegarek z wąską, podłużną kopertą. Producenci oferują naprawdę dużą liczbę stylów, w zależności od konkretnego modelu. Przykładowo smartband Huawei designem nawiązuje do pulsometrów, natomiast smartband Samsung albo Xiaomi Mi Band do eleganckich, miejskich zegarków. Nie oceniaj jednak książki po okładce – najważniejsze, co ten sprzęt ma środku i jak działa.
Jego funkcjonalność z pewnością Cię nie rozczaruje. Opaska smartband potrafi naprawdę wiele. Wbudowane czujniki i moduły monitorują Twoją aktywność w ciągu dnia (oraz podczas snu), po czym przesyłają dane prosto do smartfona. Możesz później analizować wszystkie parametry w aplikacji, badać efektywność ćwiczeń i śledzić poprawę uzyskiwanych wyników. Jeżeli jesteś zapalonym sportowcem, to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Stawiasz na zdrowy tryb życia albo chcesz zmienić swoją formę? Smartband bardzo Ci w tym pomoże, a nawet zmotywuje.
Jaki smartband wybrać? O tym w większym stopniu w dalszej części tekstu. Warto jednak już teraz podkreślić, że takie funkcje jak liczenie kroków, spalonych kalorii i mierzenie pokonanego dystansu to podstawowe funkcje, które posiada praktycznie każdy oferowany model. Te bardziej zaawansowane produkty wyliczają czas aktywności (w tym tempo przemieszczania) oraz zapewniają opcję monitorowania czasu i jakości snu. Jeśli wybierzesz model z GPS-em (np. smartband Huawei) – pozwoli Ci on śledzić pokonywaną trasę. Jeżeli natomiast chcesz mierzyć tętno w trakcie biegania, zdecyduj się na opaskę z pulsometrem, na przykład smartband Samsung.
Do czego służy smartwatch i jakie ma funkcje?
Smartwatch to po prostu inteligentny zegarek. Wprowadzenie go na rynek było prawdziwym przełomem w kategorii urządzeń mobilnych. Nie ma klasycznej tarczy ze wskazówkami, tylko wyświetlacz, który – oprócz aktualnej godziny – pokazuje mnóstwo innych informacji. W sumie mierzenie czasu stanowi jego jedyną „zegarkową” funkcję. Smartwatch właściwie jest „sekretariatem” Twojego smartfona. Spoglądając na jego malutki ekran, zobaczysz powiadomienia ze swojego telefonu – o SMS-ach, e-mailach i połączeniach. Jednym ruchem możesz odebrać lub odrzucić rozmowę, a następnie w mig zmienić z powrotem w zegarek. Wybierasz rodzaj tarczy i zamiast cyfrowego pulpitu widzisz tradycyjny cyferblat.
Dobry smartwatch korzysta z technologii Bluetooth w wersji minimum 4.0, choć większość współczesnych modeli obsługuje wersje 4.2 czy 5.0, w tym np. smartwatch Samsung Galaxy Watch 4, który jest prawdziwym bestsellerem. Starsze wersje mogą zużywać więcej energii na komunikację, przez co musisz częściej ładować baterię. Zapamiętaj tę wskazówkę – przed zakupem urządzenia koniecznie sprawdź, czy jest kompatybilne z Twoim telefonem. W przeciwnym razie sprzęty nie połączą się ze sobą i na nadgarstek, zamiast zaawansowanego technologicznie minismartfona, założysz tylko nowoczesny zegarek cyfrowy.
Obsługa połączeń to nie jedyna funkcja smartwatcha. Z jego pomocą możesz również odbierać wiadomości i powiadomienia – przeczytasz maila (całość lub nagłówek) oraz informacje z portali społecznościowych. Dodatkowo bez trudu odpowiesz na SMS-y, korzystając z klawiatury ekranowej lub bezpośrednio dyktując treść wiadomości, którą urządzenie samo napisze (przykładowo smartwatch Samsung posiada tę opcję). Właściwie każdy model oferuje także wbudowany kalendarz, przypominający o planowanych wydarzeniach i ułatwiający organizację dnia.
Czym różni się smartwatch od smartbanda?
W tym miejscu wyszczególnimy wszystkie podstawowe zbieżności, jakie występują między smartbandami a smartwatchami. Różnice częściowo już są zauważalne z samych powyższych opisów urządzeń. Mimo to należy dokładnie wskazać, że smartband czy smartwatch nie są określeniami zamiennymi.
Pierwsza różnica, która jest widoczna na pierwszy rzut oka, to wygląd. Jak zostało wspomniane, smartwatche mają raczej tarcze z wyświetlaczem, które mają przypominać klasyczne zegarki, podczas gdy opaski to zwyczajne gumowe bransoletki z ekranem o bardziej podłużnym kształcie. Co więcej, w smartwatchach możemy spodziewać się dużo większej różnorodności: np. tarcze mogą być okrągłe lub prostokątne, paski typowo sportowe lub eleganckie, a nawet niejednokrotnie tapetę na wyświetlaczu można spersonalizować pod ubiór. Niewątpliwie na większym ekranie ustawiony motyw będzie przykuwał większą uwagę, aniżeli na smartbandzie o małej rozdzielczości.
W kwestii żywotności baterii starcie smartband vs smartwatch przeważnie wygrywa natomiast inteligenta opaska. Średnio na jednym ładowaniu potrafią działać do dwóch tygodni, czego nie można powiedzieć o większości smartwatchy – te wymagają czasem nawet codziennego ładowania. To w dużej mierze wynika z kolejnej różnicy: liczby dostępnych funkcji.
Już zadając pytanie „czym się różni smartwatch od smartbanda?” większość osób wskazuje na to, że inteligentne zegarki mają zdecydowanie więcej funkcji dodatkowych. Będzie to chociażby opcja odbierania i prowadzenia rozmów. Co więcej, smartwatche często są wyposażone we własny system operacyjny, pozwalający na instalowanie aplikacji. Dla porównania smartbandy kojarzone są raczej z podstawowymi funkcjami typu krokomierz, mierzenie tętna itp., z czego bardzo często wymagają sparowania ze smartfonem.
Ostatnia rozbieżność między smartbandem a smartwatchem wynika z powyższych kwestii. Mowa o kwocie na zakup. Różnica ceny między tymi gadżetami jest bardzo duża, ponieważ najpopularniejsze inteligentne opaski kosztują ok. 100-200 zł, z kolei ceny lepszych smartwatchów zaczynają się od 1000 zł.
Zalety i wady smartbanda i smartwatcha
Wiesz już czym się różni smartwatch od smartbanda. Jednak aby ułatwić podjęcie decyzji, warto jeszcze szczegółowo podkreślić zalety i wady, jakimi charakteryzują się oba rodzaje urządzeń do noszenia. W końcu dla jednej osoby kluczowa będzie wytrzymałość baterii lub wygoda noszenia, a dla kogoś innego mnogość funkcji i estetyka. Porównanie smartband vs smartwatch zaczniemy od tzw. inteligentnej opaski.
1. Smartband – zalety i wady
Smartband jest naprawdę niewielkim urządzeniem. Wyglądem przypomina zegarek sportowy, z tą różnicą, że w miejscu koperty umieszczono elektroniczny moduł w formie podłużnej „pastylki”. W obudowie znajduje się nieduży wyświetlacz o maksymalnej wielkości 0,90''. Opaska jest tak lekka i wygodna, że właściwie nie czujesz, kiedy ją nosisz. W wielu przypadkach to sprzęt wodoodporny, możesz więc z nim pływać i brać prysznic. Do plusów z pewnością zaliczysz również fakt, że ma małe zapotrzebowanie na energię.
Opaska nie posiada na tyle rozbudowanego oprogramowania, jak smartwatch, więc nie trzeba jej często podłączać do sieci. Na przykład Xiaomi Mi Band może pracować nieprzerwanie nawet 2 tygodnie na jednym cyklu ładowania. Kompaktowa budowa urządzenia stanowi jednocześnie jego plus i minus. Chociaż niektóre modele wyposażono w opcję wyświetlania powiadomień ze smartfona (SMS, e-mail), to maleńki ekran nie pokaże wielu informacji. Zobaczysz maksymalnie początek wiadomości lub numer telefonu dzwoniącego.
Mimo że smartband zaprojektowano, aby monitorował Twoją aktywność fizyczną, większość dostępnych na rynku produktów nie posiada rozbudowanych funkcji treningowych. Zapewniają one pomiar tempa czy liczbę kroków, ale nie zastąpią trenera, nawet wirtualnego. Jeżeli jednak zbyt długo pozostajesz bez ruchu, smartband krótkim sygnałem dźwiękowym może przypomnieć Ci, że czas wstać z kanapy.
2. Smartwatch – wady i zalety
Z uwagi na rozbudowany software smartwatch wymaga częstego dostarczania energii. Większość modeli pracuje na jednym cyklu ładowania maksymalnie 4–5 dni, jednak te z największą liczbą funkcji mogą potrzebować nawet codziennego podłączenia do sieci. Na tym tle wyróżnia się smartwatch Huawei, który potrafi działać aż do dwóch tygodni. Minusem inteligentnych zegarków jest ich wielkość – niezależnie od stylistyki czy przeznaczenia dla płci.
Smartwatch dla kobiety jest bowiem często tak samo duży, co typowo męski model, dlatego noszenie go przez cały dzień i spanie z nim na nadgarstku nie zawsze bywa wygodne. Podobnie, jak w przypadku smartbandów, powierzchnia wyświetlacza stanowi jednocześnie wadę i zaletę smartwatchy. Dzięki temu, że jest on zazwyczaj okrągły lub kwadratowy – o wymiarach około 1–1,5'' – z łatwością pokazuje godzinę oraz pozostałe powiadomienia. Na ekranie zobaczysz treść całej wiadomości lub maila, a nie tylko ich tytuł.
Jaki smartband lub smartwatch wybrać?
W tym wypadku niezależnie, czy to smartwatch, czy opaska, wybór zacznij od tych samych parametrów: jakości wykonania, funkcjonalności i ceny. Każde urządzenie, na jakie postawisz, z pewnością w pełni odegra swoją rolę, pozostaje tylko kwestia Twojego zadowolenia. Model z materiału kiepskiej klasy szybko się niszczy i traci swoje właściwości, dlatego zdecydowanie lepiej nabyć porządnie wykonany egzemplarz.
Smartbandy z reguły produkowane są z przyjemnej dla skóry, elastycznej gumy, która nie rozciąga się, nie blaknie i nie wydziela brzydkiego zapachu po zamoknięciu. Smartwatche natomiast, ponieważ przypominają z wyglądu klasyczne zegarki, znajdziesz w przeróżnych stylach. Producenci oferują zarówno modele klasyczne, na pasku skórzanym, jak i sportowe, na gumowej bransolecie. Chcesz znaleźć najlepszy dla siebie? Sprawdź w polecanych artykułach „ranking smartwatch” lub „ranking smartbandów” i wybieraj spośród niesamowitej liczby świetnych egzemplarzy.
Co wybrać? Smartband czy smartwatch?
Tak jak wspomnieliśmy, smartwatch a smartband różnią się między sobą nie tylko przeznaczeniem czy opcjami, ale przede wszystkim ceną. Podczas gdy, za wielofunkcyjny smartwatch Xiaomi zapłacisz kilkaset złotych, smartband Mi Band tej samej firmy znajdziesz w sklepie już za około 150 zł. Oczywiście, wynika to z faktu zastosowania droższych rozwiązań i technologii w inteligentnych zegarkach, w porównaniu do mniej rozbudowanych technicznie opasek.
Zarówno smartwatch, jak i smartband są niezwykle przydatnymi gadżetami ubieralnymi. Dzięki nim możesz od razu przeczytać treść otrzymanego właśnie SMS-a (nie z ekranu smartfona) i sprawdzić, ile kalorii spalasz podczas porannego joggingu albo czy z domu do piekarni jest 270 czy 300 kroków. Pierwszy ma bardziej biznesowy niż sportowy PR, drugi – raczej sportowy. W zależności od tego, który tryb życia jest Ci bliższy, jeden z tych dwóch produktów to dla Ciebie idealny dodatek.
Dalej nie wiesz, za którą opcją jesteś? Smartwatch czy smartband? Jeśli dużą wagę kładziesz na estetykę dodatków do ubioru, a do tego dużo korzystasz z zaawansowanych technologii ułatwiających codzienne czynności, to z pewnością smartwatch będzie opcją dla Ciebie. Dzięki niemu nie będziesz musiał już tak często chwytać za telefon, aby być na bieżąco poinformowany. Co więcej, to ciekawa alternatywa dla osób, które od zawsze lubiły nosić zegarki.
Z kolei smartband lepiej sprawdzi się dla osób aktywnych fizycznie, którym przede wszystkim zależy na monitorowaniu swojego stylu życia. Ilość kroków w ciągu dnia, czas i wynik snu czy poziom tętna są parametrami, które mocno motywują do zmiany w swoim życiu. Dodatkowymi atutami dla większości osób będą także wytrzymała bateria oraz niska cena. Mamy nadzieję, że to krótkie podsumowanie pomogło Ci podjąć decyzję między smartbandem a smartwatchem. Pamiętaj, że żadna z tych opcji nie jest lepsza czy gorsza – wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.
jakie funkcje są szczególnie przydatne?
Smartwatch – jakie funkcje są szczególnie przydatne?
Jednym z najbardziej popularnych postanowień noworocznych jest zadbanie o swoją formę oraz zdrowie. I choć w pierwszych tygodniach stycznia mamy zapał, by je zrealizować, to z biegiem czasu tracimy motywację. Co robić, by wciąż mieć ochotę na pozytywną zmianę? Odpowiedź jest prosta – poszukać asystenta, który zmotywuje i wesprze nas podczas treningu. Jednym z urządzeń, które może stać się naszym personalnym trenerem, jest smartwatch. Oferuje on mnóstwo funkcji sprzyjających aktywności fizycznej. A jakie jeszcze inne posiada?
Do pływania, do wędrówek po górach
Smartwatch mierzy tętno oraz pokazuje pokonany dystans. Potrafi również liczyć kroki, przez co często korzystają z niego biegacze. Jednak nie jest to urządzenie wyłącznie dla profesjonalistów. Coraz częściej smartwatch jest alternatywą dla tradycyjnych zegarków i z roku na rok zwiększa się grono osób, które doceniają jego funkcjonalność. Wspomniany licznik kroków motywuje nas do aktywności, ponieważ na ekranie widzimy jaki dystans pokonaliśmy i jeśli nie osiągnęliśmy celu, smartwatch wysyła komunikaty motywujące do ruchu. Ponadto, np. Garett Multi 4 jest wyposażony w GPS.
Testujemy Nokian WR Snowproof – opona zimowa premium
Niezależnie od tego, czy spędzamy ferie nad morzem czy w górach, nowoczesne smartwatche oferują mnóstwo dodatkowych funkcjonalności, które sprawdzą się o każdej porze roku. Połączenie ich z telefonem powoduje, że na bieżąco jesteśmy informowani o komunikatach wyświetlanych na smartfonie. Na wyświetlaczu zegarka pojawiają się powiadomienia o otrzymanym e-mailu, wiadomości tekstowej oraz konwersacji prowadzonej przez social media. Dzięki temu widzimy ważne komunikaty nawet wtedy, gdy telefon znajduje się w torebce, czy w kurtce.
Smartwatche dla dzieci oferują dodatkowe funkcje związane z bezpieczeństwem, jak przycisk SOS, czy możliwość lokalizowania pociechy poprzez GPS. Propozycje od marki Garett dają możliwość przesłania zdjęcia otoczenia, aby opiekun miał pełen obraz aktualnej sytuacji. Warta uwagi jest również opcja GEOogrodzenia. Wystarczy, że w aplikacji określi się obszar, w którym osoba z zegarkiem może swobodnie się poruszać. Gdy go opuści, aplikacja w smartfonie wyśle rodzicom powiadomienie. Wykorzystując tę funkcję, można ustawić trzy lokalizacje, w których nasze dziecko swobodnie się przemieszcza, a my mamy pewność, że przebywa ono w bezpiecznym i znanym nam miejscu.
Design dla dziecka, dla kobiety i dla mężczyzny
Tradycyjne zegarki pokazują czas, ale pełnią też funkcję biżuterii. Pierwsze smartwatche były stworzoną z myślą o aktywnych osobach i ich design był bardzo nowoczesny – duża, czarna koperta z gumowym paskiem. Dzisiaj mamy na rynku ogromny wybór modeli, które można spersonalizować, np. zmienić wygląd tarczy, kolor czy wzór paska. Produkty dla kobiet często mają srebrny lub złoty kolor, a w modelu, np. Garett Women Victoria, koperta ozdobiona jest cyrkoniami. I chociaż zegarek przypomina biżuterię, ma typowe funkcje smartwatcha. Dodatkowo ma wbudowany pulsometr, pulsoksymetr oraz daje możliwość pełnego monitorowania aktywności i snu.
Wzornictwo dla dzieci opiera się na możliwości zmiany tarczy, kolorów pasków, wytrzymałości i wodoodporności.
Jeśli chodzi o design dla mężczyzn, tutaj najczęściej firmy proponują sportowy lub klastyczny wygląd. Można go osiągnąć, np. poprzez zmianę gumowego paska na skórzany lub stalowy. Garett Men Style dodatkowo posiada funkcję mierzenia ciśnienia, czy wykonywania zdjęć telefonem.
Test Xiaomi Redmi Smart Band Pro – opaska sportowa
Smartwatch to przydatny gadżet, który może monitorować nasz stan zdrowia, daje możliwość komunikacji, a nawet pełni funkcję trenera personalnego. Podobnie jak telefon stał się nieodłączną częścią naszego życia.
źródło: Garett Electronics