Home > Inteligentny Głośnik > Jaki głośnik bluetooth kupić? Jak wybrać? Poradnik 2022

Jaki głośnik bluetooth kupić? Jak wybrać? Poradnik 2022

Sharing is caring!

Głośnik bezprzewodowy - ranking. Jak wybrać dobry sprzęt?

Głośnik bezprzewodowy - jak działa?

Głośnik bezprzewodowy działa bez kabla. Łączy się z odtwarzaczem, którym staje się smartfon, tablet czy laptop za pomocą WiFi lub Bluetooth. To bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wprawi użytkownika w nerwy poplątanymi kablami. Głośniki przenośne cieszą się ogromnym zainteresowaniem szczególnie wiosną i latem, gdzie spędzamy mnóstwo czasu poza domem, wyjeżdżamy na wakacje, wycieczki, pikniki czy spędzamy czas na plaży lub nad jeziorem - teraz możemy wypoczywać słuchając ulubionej muzyki.

REKLAMA

Głośniki bezprzewodowe są w stanie zapewnić użytkownikom dźwięk wysokiej jakości. Jeśli lubisz słuchać radia, dobrym pomysłem jest głośnik bezprzewodowy z radiem. Smartfony, laptopy i tablety, których używamy na co dzień mają oczywiście wbudowane głośniki, jednak są one dość ciche, szczególnie, gdy chcemy posłuchać muzyki w większym pomieszczeniu lub na zewnątrz. Głośnik przenośny będzie praktyczny, wygodny, lekki, łatwy do przenoszenia.

Zaletą głośników bezprzewodowych jest fakt, że łączyć można je w wieloma innymi urządzeniami. Jakimi? Bez problemu głośnik przenośmy połączy się z laptopem, smartfonem, tabletem, odtwarzaczem MP4, domowym systemem audio stereo oraz bomboxem. Całość będzie działała na takiej samej zasadzie jak urządzenie ze słuchawkami, z tą różnicą, że dźwięk będzie głośniejszy, sprawdzi się na większej powierzchni i słuchać muzyki jednocześnie będzie mogła aż grupa osób.

Głośnik bezprzewodowy Fot. shutterstock

Głośnik bezprzewodowy ranking do 100 zł:

Głośniki bezprzewodowy ranking - sposób transmisji dźwięku

Głośniki przenośne oferują trzy sposoby przesyłania dźwięku. Pierwszym z nich jest Bluetooth – to najpopularniejsze połączenie. Przenośne głośniki Bluetooth nie wymagają używania żadnych kabli, są uniwersalne. Wystarczy włączyć funkcję Bluetooth w telefonie oraz uruchomić głośnik, dzięki czemu urządzenia się połączą. Ogromną zaletą jest, że z telefonu możemy korzystać nawet wtedy, gdy w tle włączona jest muzyka.

Drugi sposób komunikacji bezprzewodowej to Wi-Fi. Aby transmisja sprawnie działała, musimy znajdować się w pobliżu łącza internetowego, routera. Posiadacze urządzeń marki Apple mogą również korzystać z połączenia bezprzewodowego AirPlay.

Głośnik bezprzewodowy JBL Fot. shutterstock

Głośnik bezprzewodowy ranking - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W sklepach i na stronach internetowych znajdziemy przeróżne głośniki bezprzewodowe. Różnią się one cenami, wielkością, parametrami. Warto przed zakupem wszystko sprawdzić, by dopasować do swoich preferencji jak najlepszy sprzęt.

Najważniejszą kwestią jest jakość dźwięku. To zdecydowanie kluczowy parametr podczas wyboru głośnika bezprzewodowego. Głośniki przenośne ograniczone są pod względem mocy, większość z nich nie przekracza 20 W. Pamiętajmy, że im większa moc urządzenia, tym głośniej będzie można słuchać muzyki. Moc na poziomie 6-10 watów jest wystarczająca, żeby zarówno w pomieszczeniu, jak i w terenie komfortowo słuchać muzyki.

Kolejnym istotnym parametrem jest czas pracy baterii. Im dłużej, tym lepiej, szczególnie, jeśli wybieramy się za miasto i nie mamy pewności czy w pobliżu na łonie natury będzie miejsce z dostępem do prądu. Warto już na etapie zakupu sprawdzić czas działania akumulatora wbudowanego w urządzenie. Niektóre modele głośników przenośnych są na baterie, dlatego dobrze jest mieć w torbie komplet baterii w zapasie.

Mały głośnik bezprzewodowy powinien mieć obudowę wykonaną z materiałów wysokiej jakości. Pamiętajmy, że będzie on używany często w terenie. Doskonale sprawdzą się modele wodoodporne.

Głośniki przenośne - ranking

Zastanawiasz się, jakie modele bezprzewodowych głośników warto wybrać? Rankingi są jednogłośne, nieustannie przewijają się te same modele. Użytkownicy zgodnie polecają głośnik Bluetooth marki JBL, Sony czy Philips. Cieszą się one najlepszymi opiniami, a wybór poszczególnych modeli jest naprawdę ogromny, nie tylko ze względu na jakość dźwięku, wielkość, ale też design. Wybraliśmy dla Was przenośne głośniki bezprzewodowe w najlepszych cenach. Na te modele szczególnie warto zwrócić uwagę.

Głośnik przenośny Fot. shutterstock

jaki Głośnik Bluetooth, bezprzewodowy najlepszy? Ranking 2022 i Opinie na MP3Player.pl

Trudno wyobrazić sobie udany trening czy letni wyjazd bez muzyki. Problem ten rozwiąże przenośny dobry głośnik Bluetooth. Od kilku lat urządzenia te przestały być produktem ekskluzywnym, dzięki czemu wysoka jakość głośnika bezprzewodowego nie wiąże się z jego ogromną ceną. Obecnie na rynku dostępne są setki przenośnych głośników różniących się od siebie parametrami, wyglądem i oczywiście ceną, która zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. W artykule podpowiemy jaki głośnik Bluetooth (bezprzewodowy) warto kupić. Czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz przedstawimy nasze typy w różnych przedziałach cenowych.

Głośnik bezprzewodowy Bluetooth – na co zwrócić uwagę?

Piknik, wiosenny wyjazd nad jezioro, a może trening na świeżym powietrzu? W każdej z tych sytuacji bez wątpienia muzyka umili wspólne spędzanie czasu. Pomocne wtedy staje się przenośne urządzenie do odtwarzania muzyki. Głośnik przenośny musi spełniać kilka warunków: być możliwie jak najmniejszy, odtwarzać muzykę w dobrej jakości, być kompatybilny z innymi urządzeniami mobilnymi oraz oferować długi czas pracy. Ogromna ilość modeli dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Komunikacja w głośnikach przenośnych

Producenci głośników przenośnych uzbrajają swoje produkty w moduły umożliwiające obsługę kilku typów transmisji danych. Oto najpopularniejsze z nich:

Bluetooth – obecnie najpopularniejsze sposób bezprzewodowego połączenia urządzeń multimedialnych. Z punktu widzenia obsługi standard Bluetooth zakłada kilka komunikacyjnych profili. A2DP (ang. Advanced Audio Distribution Profile) – umożliwia dystrybucję dźwięku wysokiej jakości w trybie monofonicznym lub stereofonicznym przez kanały ACL. Strumień audio jest w tym wypadku kompresowany do jednego z dopuszczalnych formatów przy ograniczonej przepustowości, zachowując jednocześnie dostateczną jakość dźwięku. Profil nie obsługuje dźwięku przestrzennego. AVRCP (ang. Audio/Video Remote Control Profile) – definiuje sposób kontroli strumieniowanego obrazu i dźwięku. Oznacza to, że użytkownik może pauzować, wznawiać, zatrzymywać i wybierać odtwarzany utwór oraz wykonywać inne operacje przy pomocy zdalnego pilota lub urządzenia pełniącego tę funkcję. HFP (ang. Hands-Free Profile) – umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych po sparowaniu smartfona z głośnikiem przenośnym.

– obecnie najpopularniejsze sposób bezprzewodowego połączenia urządzeń multimedialnych. Z punktu widzenia obsługi standard Bluetooth zakłada kilka komunikacyjnych profili.

Wi-Fi – zaraz po Bluetooth najpowszechniejszy sposób na komunikację między przenośnym głośnikiem a multimedialnym urządzeniem. Transmisja odbywa się poprzez sieć operującą na częstotliwościach 2,4 GHz oraz 5 GHz.

– zaraz po Bluetooth najpowszechniejszy sposób na komunikację między przenośnym głośnikiem a multimedialnym urządzeniem. Transmisja odbywa się poprzez sieć operującą na częstotliwościach 2,4 GHz oraz 5 GHz. AirPlay – standard połączenia bezprzewodowego dedykowany posiadaczom urządzeń firmy Apple.

Zasilanie w głośnikach bezprzewodowych

Przenośne głośniki mogą być zasilane na kilka sposobów:

sieciowo – gdy głośniki przenośne są używane w domu lub po prostu w miejscu, gdzie jest łatwy dostęp do sieci zasilającej, używa się właśnie tej opcji. Stanowi ona obecnie uzupełnienie zasilania akumulatorowego,

– gdy głośniki przenośne są używane w domu lub po prostu w miejscu, gdzie jest łatwy dostęp do sieci zasilającej, używa się właśnie tej opcji. Stanowi ona obecnie uzupełnienie zasilania akumulatorowego, akumulatorowo – głośniki przenośne dostępne na rynku zasilane są z wbudowanych w urządzeniu akumulatorów. Niektóre tanie opcje uwzględniają zasilanie bateryjne.

– głośniki przenośne dostępne na rynku zasilane są z wbudowanych w urządzeniu akumulatorów. Niektóre tanie opcje uwzględniają zasilanie bateryjne. przez port USB – uzupełnienie zasilania akumulatorowego, podobnie jak w pierwszym przypadku, może być zasilane przez port USB. Rozwiązanie sprawdza się, gdy głośniki są używane blisko komputera oraz dają możliwość podpięcia powerbanku.

Czas pracy na baterii głośnika bezprzewodowego

Ściśle związany ze sposobem zasilania głośników przenośnych jest ich czas pracy. W przypadku tańszych, miniaturowych propozycji wbudowany akumulator o pojemności 180 mAh zapewnia dwugodzinną ciągłą pracę urządzenia. W lepszych i droższych rozwiązaniach czas pracy takiego urządzenia waha się pomiędzy 8 a 12 godzin pracy, a akumulator osiąga pojemność 3000 mAh.

Dostępne złącza

Pomimo głównej funkcjonalności, dla której większość osób rozważa zakup głośnika przenośnego, jaką jest możliwość parowania urządzeń poprzez Bluetooth, mamy do wyboru jeszcze inne rodzaje transmisji danych. Często producenci wyposażają swoje produkty w szeroko stosowane złącze Jack 3,5 mm. Dzięki niemu możliwe jest bezproblemowe połączenie telefonu z głośnikiem w przypadku, gdy bezprzewodowa transmisja zawiedzie. Kolejnym udogodnieniem jest slot na kartę SD. Zamiast podłączać cały telefon, można włożyć kartę ze swoją playlistą i na równi cieszyć się z odtwarzanych utworów. Producenci coraz częściej umieszczają w swoich głośnikach przenośnych złącze mini USB, dzięki któremu podłączając smartfon do urządzenia, również go naładujemy.

Głośnik Bluetooth — do jakich urządzeń?

Ważną kwestią przy zakupie odpowiedniego głośnika przenośnego Bluetooth jest kompatybilność urządzenia ze sprzętem multimedialnym. Niektóre zestawy dedykowane są konkretnym systemom operacyjnym. Przed zakupem warto sprawdzić, dla jakich urządzeń multimedialnych producent zapewnia wsparcie. Dzięki temu zabiegowi łatwo uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, co da gwarancje poprawności działania zestawu.

Głośnik Bluetooth – waga i rozmiar

Na rynku można znaleźć przenośne głośniki Bluetooth w najróżniejszych rozmiarach i kształtach. Odznaczające się największą mobilnością urządzenia mają rozmiary oscylujące wokół 70 × 80 × 30 mm, a niektóre mniejsze rozwiązania z powodzeniem zmieszczą się w dłoni. Przykładem niezwykle poręcznego rozwiązania jest model JBL Go. W momencie, gdy przy wyborze głośnika decydują inne parametry takie jak czas pracy, czy jakość dźwięku najczęściej można spotkać się z większymi urządzeniami. Za przykład może posłużyć JBL Extreme, którego wymiary to 126 × 283 × 122 mm, a waga przekracza 2 kg. Takie rozwiązania sprawdzą się blisko domu, na przykład na balkonie czy tarasie.

Głośnik Bluetooth do 100 zł

Przenośne głośniki Bluetooth znajdujące się w przedziale cenowym 100 – 150 zł to na ogół urządzenia odznaczające się wysoką mobilnością i dostateczną jakością wykonania. Na rynku można znaleźć produkty najpopularniejszych firm takich jak: Creative, JBL, Tracer, Philips, Genius oraz Omega. Sprzęty tego typu sprawdzą się doskonale podczas wyjazdów, wycieczek, treningów i małych spotkań plenerowych. Najczęściej w urządzeniach tego typu znajdziemy złącza Jack 3,5 mm, slot na karty pamięci SD i microSD, wtyk USB oraz transmisję Bluetooth obsługującą popularne protokoły. Jakość odtwarzanego dźwięku jest dość dobra, aczkolwiek nie jest skierowana do melomanów. Wśród produktów z tej półki cenowej nie ma co liczyć na wodoszczelność.

Głośnik Bluetooth do 100-150 zł Manta SPK15GO Czarny ➾Szczegóły TOP1: Manta SPK15GO Czarny

Głośnik Bluetooth do 200 zł

Wśród produktów tej klasy możemy spotkać się z dość dobrą jakością odtwarzanych treści, kompaktową i przemyślaną konstrukcją i ciekawymi funkcjonalnościami takimi jak na przykład możliwość prowadzenia rozmów w trybie głośnomówiącym. Najlepsze głośniki bezprzewodowe do 200 zł mają firmy JBL, Creative, Sony i Manta. Oprócz lepszej jakości wykonania i dodatkami w postaci wizualizacji LED na obudowie można spotkać usprawnienia w zakresie funkcjonalności. Przykładem może być Jabra Solemate, który dostarcza wraz z urządzeniem chip NFC pozwalający na szybkie parowanie smartfona z głośnikiem. W porównaniu do urządzeń z niższej półki spotkamy się tu z lepszymi przetwornikami, a co za tym idzie z większą głębią odtwarzanych utworów.

Głośnik Bluetooth do 200 zł Sony SRS-XB13B Czarny ➾Szczegóły TOP1: Sony SRS-XB13B Czarny

Głośnik Bluetooth do 300 zł

Wśród produktów do 300 zł można znaleźć dobrej jakości głośniki przenośne charakteryzujące się większą wytrzymałością i są przyjemniejsze w odsłuchu. Głośniki tej klasy mają o wiele większą sprawność i głębie odtwarzanych treści, a to za sprawą lepszych przetworników. Spora część modeli w tym segmencie ma certyfikat IPX4, który zapewnia całej konstrukcji odporność na zachlapanie. Również pod kątem długości pracy na zasilaniu bateryjnym sytuacja wygląda lepiej, a urządzenia mogą pochwalić się możliwością 10-godzinnego słuchania muzyki.

Głośnik Bluetooth do 300 zł Sony SRS-XB23B Czarny ➾Szczegóły TOP1: Sony SRS-XB23B Czarny

Głośnik bluetooth

Jaki głośnik bluetooth kupić? Jak wybrać? Poradnik 2022

Coraz większym powodzeniem cieszą się na rynku głośniki bezprzewodowe. Te małe lub większe urządzenia pozwalają nam na słuchanie muzyki praktycznie w każdym dowolnym miejscu. Wystarczy nam jedynie połączenie bluetooth, dzięki czemu możemy się cieszyć dźwiękami ze smartfonu, tabletu czy laptopa. Rozwój technologiczny sprawił, że urządzenia tego typu stały się niezwykle przystępne cenowo. Najmniejsze modele można kupić już nawet za kilkanaście złotych. Co zatem warto wiedzieć o głośnikach bluetooth?

Co to jest głośnik bluetooth? Jak działa?

Na pierwszy rzut oka niejeden głośnik bluetooth niczym się nie różni od standardowych urządzeń, które znaliśmy przez wiele lat. Jego jednak największą zaletą jest brak okablowania oraz wbudowany akumulator. Warto również wiedzieć, że wiele modeli posiada wejście typu jack 3.5 mm, dzięki czemu jesteśmy w stanie podłączyć je za pomocą kabla do wybranego urządzenia audio. Istotą działania takiego modelu jest połączenie bluetooth. To standardowy typ łączności, który znajdziemy w urządzeniach elektronicznych. Do obsługi konieczne jest sparowanie urządzeń. Polega ono na tym, że po uruchomieniu głośnika na tryb BT, będzie on dostępny na wszystkich smartfonach, tabletach z załączonym systemem bluetooth. Następnie w telefonie czy laptopie wybieramy nazwę głośnika w celu sparowania obu urządzeń. W ten oto sposób nasz głośnik bluetooth jest gotowy do pracy. Przez sygnał przesyłane są wszelkie niezbędne informacje muzyczne, przez co możemy się cieszyć dźwiękami w urządzeniu bezprzewodowym. Warto pamiętać, że nawet w najtańszych egzemplarzach zasięg głośnika to przynajmniej 10 metrów.

Inne rodzaje łączności głośników bezprzewodowych

Głośniki Wi-Fi

Połączenie bluetooth nie jest jedynym stosowanym w głośnikach bezprzewodowych. Jednym z rodzajów, które znajdziemy w niektórych modelach jest Wi-Fi. W tym wypadku następuje wykorzystanie transmisji danych po sieci lokalnej. W taki oto sposób można liczyć na odtwarzanie wysokiej jakości dźwięku bez dodatkowych strat. Jego niezwykle dużą zaletą jest znacznie większy zasięg działania, gdyż często przekracza on kilkadziesiąt metrów – wszystko uzależnione jest od mocy sygnału sieci. W wielu przypadkach głośniki z połączeniem sieci wykorzystywane są do słuchania muzyki z serwisu Spotify czy YouTube. Jedynym minusem jest tu ograniczenie zasięgu samej sieci.

Głośniki AirPlay

Na rynku zetkniemy się także z głośnikami wykorzystującymi system AirPlay. Mowa tutaj o sieci bezprzewodowej stosowanej przez urządzenia z rodziny Apple. Dzięki niej możliwe jest przesyłanie różnych multimediów pomiędzy zgodnymi ze sobą odbiornikami. AirPlay gwarantuje nam jednocześnie bezprzewodowe strumieniowanie dźwięku z wykorzystaniem Wi-Fi. Koniecznością do prawidłowego działania jest sparowanie głośnika w tej samej lokalnej sieci domowej. W porównaniu do bluetooth możemy liczyć na większy zasięg. Pamiętać jednak trzeba, że są to urządzenia dedykowane produktom Apple.

W przypadku odtwarzania w warunkach domowych lepiej się sprawdzą urządzenia z łącznością Wi-Fi czy AirPlay, gdyż gwarantują większy i silniejszy sygnał. Jednak są one uzależnione od sieci lokalnych, czego nie mamy w przypadku głośników bluetooth. Dlatego w naszym artykule skupimy się przede wszystkim na wersjach BT.

Kiedy przydaje się głośnik bluetooth?

Nie da się ukryć, że jakość dźwięku czy sama głośność wbudowanych głośników w laptopach, tabletach lub smartfonach pozostawia często wiele do życzenia. Jest to zauważalne zwłaszcza w laptopach, gdzie oglądanie filmów bez zewnętrznych głośników wymagać będzie od nas większego skupienia. W takim wypadku głośnik bluetooth okazuje się idealnym rozwiązaniem. Posiada on o wiele większą moc, a przy tym może być umieszczany w dowolnie wybranym przez nas miejscu.

Głośnik bluetooth przydać się nam może jednak w wielu innych sytuacjach. Świetnie sprawdzi się na piknikach, wyjazdach w góry, na łono przyrody, wszędzie tam, gdzie nie będziemy mieć raczej do czynienia z dostępem do energii elektrycznej czy profesjonalnym sprzętem audio. Najnowsze modele o dobrych parametrach będą w stanie także rozkręcić niejedną imprezę w domu.

Na co zwrócić uwagę kupując głośnik bluetooth?

Istnieje kilka kryteriów, na które warto zwracać uwagę przed zakupem urządzenia. Przede wszystkim mowa tutaj o paśmie przenoszenia, mocy głośnika, samej liczbie głośników czy wielkości modelu. Równie istotna będzie sama marka producenta, gdyż pewniej i bezpieczniej jest stawiać na wersje uznanych firm niż produkty typu no name.

1 Pasmo przenoszenia

Pierwszym istotnym parametrem jest pasmo przenoszenia. Mamy tutaj do czynienia z zakresem częstotliwości, w którym górne wartości odpowiadają za wysokie tony, natomiast mniejsze za niskie (basowe). Przyjmuje się, że nasz optymalny zakres częstotliwości to od 20 Hz do 20 kHz. Jednak mowa tutaj o czystym dźwięku, który usłyszymy między innymi ze słuchawek. Głośniki bezprzewodowe nie są nastawione na najczystszą jakość, albowiem nie taka jest ich rola. Wiele modeli posiada zakres 80-150 Hz. Ponieważ nie są to produkty dla audiofili, nie trzeba aż tak bardzo zwracać uwagi na ten parametr.

2 Moc głośnika

Co innego może nam jednak powiedzieć moc głośnika. Dzięki tej wartości dowiemy się, jaką wartość decybeli można wyciągnąć z konkretnego głośnika. Musimy sobie zdać sprawę z faktu, że głośniki bluetooth z racji małych wymiarów nie posiadają zbyt dużej mocy. Z reguły są to wersje 10 W lub przy nieco większych wymiarach 20 W albo nieco więcej. Zdarzają się oczywiście głośniki bezprzewodowe o znacznie większej mocy, jednak w tym wypadku mamy do czynienia z kolumnami ważącymi kilka kilogramów. Producenci mogą podawać moc według dwóch parametrów: PMPO (Peak Music Power Output) oraz RMS (Root Mean Square). Nas powinien interesować ten drugi, albowiem oznacza on moc skuteczną, czyli taką, w której przy maksymalnej mocy głośnik nie ulegnie uszkodzeniu.

Powinniśmy szukać dla siebie głośników bluetooth o jak największej mocy, choć jest to uzależnione od wielkości samego urządzenia. W małych głośnikach optymalnie możemy liczyć na 10 W. W nieco większych 20 W byłoby bardzo dobrą wartością.

3 Liczba głośników

W teorii im więcej głośników w obudowie, tym lepiej dla nas. Jednak nie zawsze przekłada się to na jakość. Równie istotna jest sama konstrukcja głośnika, gdyż wersja z dwoma źródłami dźwięku może być o wiele lepsza niż tańszy, a czasem nawet droższy produkt z trzema głośnikami. Bardzo rozsądnym wyjściem może być wersja z subwooferem, czyli głośnikiem niskotonowym, kiedy zależy nam na głębokim basie. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy przetestować konkretny model ma różnych efektach dźwiękowych, co wiele powie nam o jakości konkretnego zestawu.

4 Skuteczność

Jest to parametr, który zwłaszcza w przypadku niewielkich głośników przenośnych może być dla na niezwykle istotny. Dzięki niemu dowiemy się wiele na temat poziomu dźwięku zmierzonego w określonej odległości od głośnika, do którego wytworzenia zużyto 1 W mocy elektrycznej. Im większa będzie skuteczność, tym na danym poziomie głośności nasze urządzenie będzie bardziej energooszczędne, co przydaje się na wyjazdach bez dostępu do gniazdka elektrycznego. Dobrej jakości głośniki posiadają efektywność rzędu 80-90 dB.

5 Poziom zniekształceń

Ten parametr jest nam przekazywany w procentach, a im niższa wartość, tym lepiej. Jednak w przypadku tej informacji, nie powinna być ona dla nas aż tak istotna. Przede wszystkim wartość ta podawana jest w warunkach laboratoryjnych, przez co jest praktycznie niezauważalna w domu, a zwłaszcza na zewnątrz. Jeśli jednak zależy nam na poznaniu poziomu zniekształceń, to z reguły powinien on wynosić maksymalnie w granicach 1 procenta.

6 Wielkość głośnika

Nie da się ukryć, że to wielkość głośnika będzie determinować jego parametry jak i możliwości. Im większe urządzenie, tym będzie dla nas bardziej uniwersalne. Jesteśmy w stanie rozróżnić trzy zasadnicze grupy głośników bluetooth: małe, duże oraz stacje dokujące.

Małe głośniki przenośne

To niezwykle poręczne produkty, które jesteśmy w stanie zabrać ze sobą do plecaka, torebki. Wiele z nich posiada rozmiary pięści, przez co ich transport nie będzie żadnym problemem. Sprawdzą się zarówno podczas słuchania muzyki, oglądania filmów w domu jak i do odtwarzania muzyki na zewnątrz. Z pewnością ich ogromną zaletą jest niska cena. Nie posiadają zbyt dużej mocy, jednak powinny być wystarczające dla wielu użytkowników. Jeśli myślimy o nich jako o wersjach przenośnych, na liczne wyprawy, to koniecznie zwracajmy uwagę na jakość wykonania.

Duże głośniki przenośne

Są to o wiele większe modele, które jednak posiadają najczęściej te same funkcje i przeznaczenie jak małe egzemplarze. Różnią się jednak oczywiście rozmiarami, mocą. Możemy się cieszyć dzięki nim o wiele lepszą jakością dźwięku. Sporo z nich to już nie wersje, które ważą kilkaset gram, lecz po kilka kilogramów, dlatego traktowane są bardziej jako domowy sprzęt grający.

Stacje dokujące

W tym wypadku mamy do czynienia z zestawami dedykowanymi. Działają na podobnej zasadzie, co głośniki przenośne, jednak klasycznych głośników nie przypominają. Często są dostosowane tylko do produktów wybranej marki, przez co ich funkcjonalność i uniwersalność jest mocno ograniczona. Wielkość, funkcje takiej stacji dokującej z głośnikami są uzależnione tylko od pomysłu producenta.

Dla osób, które cenią sobie uniwersalność, łatwy transport sprzętu, najlepszym wyjściem będą małe głośniki bezprzewodowe, które zapewnią dobre wrażenia dźwiękowe, a przy tym sprawdzą się w wielu sytuacjach. Jeśli ktoś ceni sobie wysokiej jakości sprzęt domowy, który ograniczy ilość okablowania, to duże odpowiedniki będą idealnym pomysłem. Stacje dokujące polecamy bardziej dla gadżeciarzy.

7 Sposób zasilania i czas pracy

Przed zakupem powinno nas interesować zasilanie głośnika oraz czas jego pracy. Nie ma chyba gorszej rzeczy jak zakup głośnika, którego akumulator pozwoli zaledwie na godzinę słuchania muzyki. Zdarza się, że jedno urządzenie może korzystać nawet z kilku opcji zasilania. Zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się egzemplarze zaopatrzone w akumulator. Dzięki temu są to nie tylko głośniki bezprzewodowe, lecz także i przenośne. Zabierzemy je ze sobą do każdego pomieszczenia w domu, na wyjazdy, do ogrodu. Akumulatory mogą być wbudowane lub wymienne – bardziej przydatne są z opcją wymienną, gdyż zawsze możemy je zregenerować po długim użytkowaniu. Przyjmuje się, że dobrej jakości modele powinny wytrzymać przynajmniej 7-10 godzin ciągłej pracy. Wersje z górnej półki to kilkanaście godzin, a nawet blisko cała doba!

Kolejnym elementem zasilania może być po prostu zasilacz sieciowy. Przydaje się zwłaszcza w warunkach domowych, do większych głośników i kolumn bezprzewodowych. Wiele małych głośników można ładować czy używać także na zasilaczu. Praktycznie każdy mały głośnik posiada również port USB. Dzięki temu w celu podładowania lub transmisji danych możemy podłączyć go do urządzenia mobilnego czy komputera stacjonarnego.

Naszym zdaniem warto wybierać głośniki z akumulatorami, które mogą być ładowane lub stale zasilane również poprzez zasilacz lub kabel USB. W ten oto sposób odnajdą się w każdych warunkach.

8 Intuicyjność obsługi

Nasz głośnik bluetooth powinien być przede wszystkim prosty w obsłudze. Cenione są w szczególności te urządzenia, które gotowe są do działania zaraz po załączeniu. Dla większości osób liczą się w szczególności przyciski power on/off, volume up and down czy też zmiana trybu pracy, piosenek w urządzeniach audio. Intuicyjność obsługi jest czymś, na co stawia się od czasów pierwszego Ipoda, aby za pomocą kilku przycisków bez trudu operować wszystkimi opcjami urządzenia.

9 Przydatne funkcje głośnika bluetooth

Sporo osób poszukujących głośnika bluetooth zwraca uwagę na funkcje dodatkowe urządzenia. Nie każdemu bowiem odpowiada samo odtwarzanie muzyki z wybranego źródła audio. Dlatego też producenci stawiają na ciekawe funkcje dodatkowe.

Multipoint

W większości urządzeń aby odtworzyć muzykę z innego telefonu, konieczne jest rozłączenie obecnego i sparowanie nowego, albowiem nie jest możliwym jednoczesne podłączenie kilku smartfonów. Na całe szczęście opcja multipoint umożliwia jednoczesne podłączenie kilku urządzeń bluetooth. W ten oto sposób można słuchać muzyki z różnych telefonów, bez potrzeby mozolnego przełączania się pomiędzy poszczególnymi modelami.

Mikrofon/obsługa połączeń

Opcja dostępna w wielu innych urządzeniach audio korzystających z bluetooth. Wybrany głośnik posiada także wbudowany mikrofon, przez co może pełnić rolę zestawu głośnomówiącego. Niektóre egzemplarze posiadają także przyciski do obsługi połączeń.

Wbudowane radio

Często spotykana opcja w głośnikach. Wbudowane radio FM pozwoli nam na słuchanie radia bezpośrednio z głośnika. Problemem może być słaby sygnał w tańszych urządzeniach.

Wbudowany odtwarzacz MP3

Również często spotykana opcja w głośnikach. Niezbędny jest nam tutaj slot na karty pamięci. W ten oto sposób można zaoszczędzić na baterii, albowiem w czasie odtwarzania muzyki z karty nie będzie konieczne załączenie trybu bluetooth.

Wbudowana pamięć

Kolejna przydatna opcja jak i również oszczędność na zakupie dodatkowej karty pamięci. Wbudowana pamięć sprawi, że także zaoszczędzimy nieco energii jak i rozszerzymy możliwości swego głośnika. Dzięki wgraniu bezpośrednio na głośnik muzyki, zaoszczędzimy miejsce na telefonie czy tablecie. Możemy przez to mieć zawsze ulubioną muzykę przy sobie.

Aplikacja mobilna

Niektórzy producenci zapewniają nam również specjalne oprogramowanie do głośników, które ułatwia sterowanie nimi, szybsze łączenie urządzeń czy zdalną obsługę. W taki oto sposób bez podchodzenia do głośnika możemy dokonywać niezbędnych ustawień, dostosować parametry modelu do swoich wymagań.

10 Przydatne złącza

Wiele głośników wyposażonych jest w kilka lub przynajmniej jedno przydatne złącze.

Złącza audio (jack 3.5/mini-jack)

Służą one do podłączenia głośnika do wielu urządzeń audio. W ten oto sposób nie będzie nam potrzebne połączenie bluetooth. Jack 3.5 mm to standardowe złącze dla słuchawek czy głośników przenośnych.

Wejście na karty SD

Jak już zostało wspomniane, wejście na karty SD czy microSD umożliwia słuchanie muzyki z pamięci zewnętrznej, bez konieczności połączenia bluetooth.

Gniazdka USB

Gniazdka USB z kolei służyć mogą do ładowania akumulatora prosto z laptopa, komputera, jak i przesyłania danych, jeśli głośnik posiada pamięć wbudowaną.

11 Polecani producenci

W ciągu ostatnich kilku lat rozwój głośników bluetooth sprawił, że obecnie praktycznie każda licząca się na rynku marka elektroniczna posiada je w swej ofercie. Dlatego też w ofercie sklepów znajdziemy egzemplarze pochodzące od AEG, Beats, Blaupunkt, Creative, Denon, JBL, Manty, Marshall, Philipsa, Samsunga, Sony. Z racji całkiem dobrych parametrów i przystępnej ceny dużym powodzeniem w naszym kraju cieszą się produkty chińskich marek: Xiaomi, Bluedio czy BlitzWolf

Podsumowanie

Głośnik bluetooth to urządzenie, które z pewnością może przydać się nam na różne okazje. Jedne osoby wykorzystują go do oglądania filmów na laptopie w łóżku czy na biurku, inne podczas kąpieli w wannie, a inne podczas wyjazdów, imprezy czy spotkania w ogrodzie, na działce. Zakup najtańszego i godnego polecania modelu to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych. Za model z wysokiej półki przyjdzie nam zapłacić kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko to sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś idealnego podług potrzeb i możliwości finansowych.