Home > Słuchawki > Jak używać słuchawek Bluetooth podczas połączeń wideo z komputera

Jak używać słuchawek Bluetooth podczas połączeń wideo z komputera

Sharing is caring!

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie zestawu słuchawek?

W dzisiejszych czasach, dzięki rozwojowi technologii jesteśmy stale połączeni, mamy możliwość oglądania filmów czy słuchania muzyki w każdym miejscu i o każdej porze. Najwygodniejszym (i dyskretnym) sposobem na to są dobre słuchawki, dlatego zanim się w nie zaopatrzymy, warto przestudiować ich cechy, aby wybrać słuchawki, które będą dla nas najodpowiedniejsze.

Jak wybrać słuchawki?

Istnieją nieskończone możliwości, jeśli chodzi o uzyskanie dobrych słuchawek, więc mamy zamiar dać Ci kilka wskazówek na temat kluczowych punktów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie słuchawek:

Komfort użytkowania.

Jednym z pierwszych czynników, które należy rozważyć, jest wygoda noszenia, a istnieją trzy główne typy słuchawek.

In-ear: wchodzą do wnętrza ucha; On-ear: przechodzą przez ucho Over-ear: całkowicie zakryć ucho

Ostatnie dwa typy są typem pałąka. Słuchawki nauszne są niewątpliwie najwygodniejsze ze względu na wielkość poduszki, choć w zależności od sytuacji, w której zamierzamy ich używać, mogą nie być najodpowiedniejsze ze względu na swój rozmiar. Jeśli chodzi o wygodę, musimy również wziąć pod uwagę łatwość noszenia, a więc i wagę, najlepiej poniżej 350 gramów. Jest to szczególnie ważny punkt, o którym należy pamiętać w przypadku słuchawek nausznych.

Łączność.

Przewodowe słuchawki powinny odejść do przeszłości. W dzisiejszych czasach, jeśli zamierzasz kupić nowe słuchawki, muszą być one bezprzewodowe. W dzisiejszych czasach, dzięki rozwojowi technologii, słuchawki Bluetooth zapewniają doskonałą jakość dźwięku. Dlatego musimy upewnić się, że wersja Bluetooth naszych słuchawek to 5.0, aby zagwarantować niższe zużycie energii i lepszą łączność.

Autonomia.

Nie chcesz przecież zostać bez możliwości posłuchania ulubionej piosenki tylko wtedy, gdy masz na to ochotę, prawda? Dlatego musisz upewnić się, że kupowane przez Ciebie słuchawki mają wystarczająco długą żywotność baterii. Upewnij się, że mają pojemność większą niż 900 mAH i mogą pracować przez co najmniej 15 godzin bez przerwy przez Bluetooth. Należy również sprawdzić rodzaj złącza, jakie posiadają, aby móc je naładować. W tym względzie USB-C jest najbardziej rozpowszechnione i z którym łatwiej będzie je naładować w każdej sytuacji.

Jakość dźwięku.

Oczywiście jest to główny punkt przy wyborze słuchawek. Prawdą jest, że w tej sekcji wchodzi w grę osobisty gust każdego z nich. Jednak istnieją pewne punkty, które musimy ocenić, aby zapewnić, że nasze słuchawki mają dobrą jakość.

Impedancja.

Im niższa impedancja, tym większa głośność, choć musimy pamiętać, że nie musi to oznaczać wyższej jakości dźwięku. Jeśli zamierzamy używać ich ze smartfonem, 32 omy to dobra wartość.

Częstotliwość.

Idealne słuchawki to takie, które są w stanie pokryć wszystkie częstotliwości słyszalne dla człowieka. Choć w praktyce bardzo trudno znaleźć takie, które spełniają ten warunek. Powinny mieścić się w zakresie od 20 Hz do 20 KHZ

Czułość.

Wartość ta będzie związana z mocą wyjściową, generalnie im wyższa tym lepiej, ale żeby nie uszkodzić naszych uszu nie powinna przekraczać 100 dB.

Słuchawki z aktywną redukcją szumów.

Oczywiście, jeśli uda nam się wyciszyć hałas z zewnątrz, a także lepiej słuchać muzyki, będziemy bardziej zrelaksowani. Należy mieć na uwadze, że dzięki temu słuchawki będą znacznie droższe. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to z pewnością jest to cecha, którą warto wziąć pod uwagę. Najlepiej byłoby, gdybyśmy mogli je włączać lub wyłączać wedle własnego uznania.

Jeśli lubisz czytać na temat nowinek technologicznych, zajrzyj również na stronę magazyninternet.pl

Jaki zestaw słuchawkowy kupić?

Dobrej jakości słuchawki to nie wszystko. Niezwykle istotnym elementem, który pozwala na wydobycie z nich pełni walorów brzmieniowych, jest odpowiedniej klasy wzmacniacz słuchawkowy. Te zintegrowane ze smartfonami, czy też niektórymi urządzeniami wykorzystywanymi w zestawach stereo, często pozostawiają wiele do życzenia. Odpowiednio dobrany „duet” w postaci słuchawek i wzmacniacza słuchawkowego może zapewnić dobrej jakości brzmienie, zarówno w zastosowaniach mobilnych, jak i stacjonarnie – w domowym systemie audio.

Czym kierować się dobierając wzmacniacz i słuchawki?

Dobór wzmacniacza do słuchawek w dużej mierze zależy od tego, jaką impedancję i skuteczność mają wbudowane w nich przetworniki elektroakustyczne. Z reguły im większa jest skuteczność, a także mniejsza impedancja słuchawek, tym łatwiej o ich wysterowanie. W praktyce często jest również tak, że im droższy model słuchawek, tym bardziej będzie wymagał zastosowania odpowiedniego wzmacniacza słuchawkowego, aby jego potencjał brzmieniowy nie został zmarnowany.

Poza parametrami technicznymi sprzętu bardzo ważnym aspektem są walory i możliwości brzmieniowe zestawu. Na nic zda się zakup hi-endowego wzmacniacza słuchawkowego, jeśli brzmienie słuchawek, które do niego podłączymy, będzie pozostawiało wiele do życzenia. I odwrotnie – choćbyśmy byli posiadaczami najlepszego modelu słuchawek, to podłączenie ich do kiepskiego układu wzmacniającego wpłynie negatywnie na ostatecznie uzyskane brzmienie.

Pamiętajmy też, że nawet zakup drogiego zestawu słuchawkowego nie jest gwarancją tego, że jego walory brzmieniowe będą dla nas zadowalające. Każde urządzenie wnosi do systemu audio swoje charakterystyczne brzmienie, które nie musi do końca nam odpowiadać. W związku z tym poprawnych odpowiedzi na to, jaki zestaw słuchawkowy kupić jest zawsze przynajmniej kilka. Nie ma tej jednej, najwłaściwszej. Wzmacniacz słuchawkowy zapewnia słuchawkom bardziej wydajne zasilanie, zawsze jednak wpływa na ich brzmienie. Choć niektóre modele wzmacniaczy są bliskie ideału, a więc sprzętu jak najbardziej „transparentnego”, liniowego, to jednak zawsze w jakimś stopniu odczuwalnie modyfikują brzmienie słuchawek.

Odpowiednie dopasowane brzmienie

Wybierając zestaw słuchawkowy, trzeba znaleźć pewien kompromis między możliwościami technicznymi a brzmieniem, jakie jesteśmy w stanie uzyskać z połączenia wzmacniacza i słuchawek. Jeśli jakiś model słuchawek nam się podoba, ale brzmienie wysokich tonów jest dla nas nie do końca zadowalające, wówczas warto poszukać do „duetu” takiego wzmacniacza, który tę górę uwypukli i nieco zrekompensuje braki w tym paśmie częstotliwości. Analogicznie możemy starać się postępować w sytuacjach niedostatecznie podkreślonych niskich tonów, średnicy czy małej sceny brzmieniowej. Jeśli jednak wzmacniacz słuchawkowy nie jest w stanie dostatecznie wpłynąć na to, jak brzmią słuchawki, ale zmiany wprowadzane przez niego są dla nas zadowalające, warto wówczas pomyśleć o doborze innego modelu słuchawek, pozostając przy wyselekcjonowanym już wzmacniaczu.

Dobór zestawu słuchawkowego to też kwestia odpowiedniej personalizacji takiego systemu audio. Mamy tu na myśli dopasowanie pod względem charakteru brzmienia i funkcjonalności do potrzeb i upodobań konkretnego użytkownika. Stąd dobrym rozwiązaniem może być odwiedzenie salonu sprzedaży ze sprzętem audio, w którym przed zakupem możemy takie systemy słuchawkowe sprawdzić w praktyce, przeprowadzając odpowiednie testy odsłuchowe i porównując wybrane modele i konfiguracje.

Przykłady zestawów słuchawkowych

Poniżej prezentujemy kilka propozycji zestawów słuchawkowych zróżnicowanych pod względem zastosowań, możliwości brzmieniowych i funkcjonalności. Przykłady te pokazują jak mogą być one różnorodne, wygodne w użytkowaniu, a przy tym zapewniające dobrej jakości dźwięk z wielu źródeł – zarówno mobilnie, jak i stacjonarnie.

Pierwszy przykład to przystępna cenowo propozycja, która doskonale pokazuje, że za dobrej jakości dźwięk nie trzeba płacić fortuny. Wygodne i świetnie brzmiące słuchawki ATH-A990Z w zestawie z kompaktowym urządzeniem należącym do serii DragonFly to doskonały zestaw na start. Sprawdzi się on zarówno w zastosowaniach domowych, jak i do mobilnego odtwarzania muzyki we współpracy z laptopem czy smartfonem (po zastosowaniu odpowiedniej przejściówki – DragonTails USB dla Androida lub wyposażonej w złącze Lightning – dla urządzeń mobilnych z systemem iOS).

Model ATH-A990Z to wyróżniające się szerokim pasmem przenoszenia, naturalnym i czystym brzmieniem słuchawki nauszne o impedancji 44 omy, pracujące w oparciu o duże przetworniki elektroakustyczne (o średnicy 53 mm). Na uwagę zasługuje ponadto konstrukcja pałąka, która w połączeniu z miękkimi poduszkami nauszników zapewnia komfort użytkowania.

Model DragonFly Red firmy Audioquest to zamknięty w niewielkiej obudowie przetwornik cyfrowo-analogowy, wzmacniacz słuchawkowy i przedwzmacniacz w jednym. Wyposażony jest w wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm. Obsługuje przetwarzanie plików w standardzie MQA (ang. Master Quality Authenticated), co pozwala uzyskać bardzo dobrej jakości brzmienie, także we współpracy ze smartfonem czy tabletem.

Kolejny przykład, dla nieco bardziej wymagających użytkowników, ale również chcących mobilnie korzystać z zestawu słuchawkowego, to połączenie najbardziej zaawansowanego z trójki przetworników z serii DragonFly, czyli modelu Cobalt oraz solidnie wykonanych, wygodnych i świetnie brzmiących słuchawek nausznych ATH-A1000Z marki Audio-Technica.

Słuchawki zapewniają przejrzysty i naturalny, a jednocześnie czysty dźwięk. Podobnie jak w tańszym modelu ATH-A990Z, również tutaj zastosowano 53-milimetrowe przetworniki elektroakustyczne. Słuchawki ATH-1000Z mają wewnątrz nauszników specjalne przegrody, których zadaniem jest zredukowanie do minimum niepożądanych wibracji i zwiększenie sztywności całej konstrukcji. Na uwagę zasługuje ponadto system Double Air Damping. Jest to specjalna konstrukcja nauszników, która pozwala uzyskać skuteczne tłumienie dźwięków z zewnątrz, a tym samym wpływa na poprawę przetwarzania niskich częstotliwości pasma akustycznego dynamiki przetwarzanego sygnału.

Model DragonFly Cobalt to w pewnym sensie ulepszona wersja przetwornika DragonFly Red. Jego możliwości techniczne, mimo rozmiarów przypominających pendrive, pozwalają na wysterowanie praktycznie dowolnych słuchawek. W zestawie z urządzeniem znajduje się adapter DragonTail, dzięki któremu Cobalt może współpracować także ze smartfonami wyposażonymi w złącze USB-C. O parametrach pracy sprzętu informuje podświetlany na odpowiedni kolor logotyp umieszczony na obudowie Cobalta.

Więcej o przetworniku, który proponujemy w tym zestawie słuchawkowym, przeczytasz w artykule „AudioQuest Dragonfly Cobalt – wielki postęp w niewielkiej obudowie”. Znajdziesz go w „Strefie wiedzy” na stronie internetowej tophifi.pl.

Ten audiofilski „duet” to przykład stacjonarnego zestawu słuchawkowego. Spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Zapewnia nie tylko świetne brzmienie, ale jest też wyjątkowo funkcjonalny. To przede wszystkim zasługa hi-endowego wzmacniacza lampowego DAC215 marki Copland, który wyposażony jest w różnorodne złącza cyfrowe i analogowe, umożliwiające podłączenie do zestawu słuchawkowego wielu źródeł dźwięku.

40-omowe słuchawki ATH-AWAS marki Audio-Technica, które proponujemy w tym zestawie, to model podobny do ATH-A1000Z, ale na obudowy przetworników w nausznikach wykorzystujący rzadki gatunek drewna – Asada Zakura, czyli chmielograb japoński. Ma on pomóc w tłumieniu niepożądanych rezonansów, jakie mogą powstawać wewnątrz konstrukcji słuchawkowej, a tym samym w uzyskaniu naturalnego, czystego brzmienia. Model ATH-AWAS cieszy więc nie tylko uszy, ale i oczy użytkowników. Również w tych słuchawkach zastosowano technikę Double Air Damping.

W zestawie ze słuchawkami ATH-AWAS, oprócz przewodu zakończonego wtykiem jack 6,3 mm znajduje się 3-metrowy zbalansowany przewód z wtykiem XLR. Dzięki temu możesz je podłączyć także do hi-endowych wzmacniaczy wyposażonych w ten typ złącza audio.

Podobnej klasy zestawem słuchawkowym, w porównaniu do naszej poprzedniej propozycji, jest system audio składający się ponownie ze wzmacniacza Copland DAC215, ale tym razem występującego w „duecie” ze stylowymi słuchawkami LCD-3 marki Audeze o wyjątkowej na rynku konstrukcji.

Słuchawki LCD-3 są ręcznie wykonywane w USA. Wyróżniają się dynamicznym, a jednocześnie pełnym detali brzmieniem. Jest to zasługa m.in. planarnych przetworników elektroakustycznych z ultracienką membraną, a jednocześnie znacznie większą niż w standardowych słuchawkach z przetwornikami dynamicznymi. Na uwagę zasługuje m.in. technika Fluxor Magnet Arrays, która zwiększa gęstość energii pola magnetycznego, ponieważ na całą membranę oddziałuje taka sama indukcja magnetyczna, co sprawia, że słuchawki charakteryzują się niewielkim poziomem zniekształceń. Wyjątkowego charakteru modelowi LCD-3 nadają obudowy z rzadkiego drewna egzotycznego Zebrano, które dostępne jest w Afryce Zachodniej.

Więcej informacji o wzmacniaczu, który pojawił się w dwóch ostatnich przykładach zestawów słuchawkowych, znajdziesz w artykule „Copland DAC 215 – piękny dźwięk na wyciągnięcie ręki”.

Sprawdź także inne zestawy słuchawkowe dostępne na stronie internetowej tophifi.pl. Zapraszamy również do odwiedzenia naszych salonów sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design, w których dostępne na miejscu modele słuchawek i wzmacniaczy słuchawkowych możesz sprawdzić w praktyce w dowolnej konfiguracji. Z pomocą fachowych doradców wybierzesz sprzęt dopasowany do Twoich potrzeb i wymagań, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i brzmienia.

Jak używać słuchawek Bluetooth podczas połączeń wideo z komputera

Ze względu na rosnące obecnie zapotrzebowanie na połączenia wideo stworzyliśmy tę z informacjami, jak używać słuchawek Bluetooth podczas połączeń wideo z komputera. Nieprawidłowe ustawienia dźwięku w aplikacji do połączeń wideo spowodują, że nie będziesz słyszeć głosu swoich rozmówców lub oni nie będą słyszeć Ciebie. Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwoli poznać te ustawienia i komfortowo uczestniczyć w spotkaniach online.

Połącz słuchawki z komputerem przez łącze Bluetooth

Informacji o parowaniu słuchawek z komputerem szukaj w przewodniku pomocniczym do słuchawek.

Sprawdź ustawienia w aplikacjach do połączeń wideo

Aby zweryfikować poprawność ustawień głośnika i mikrofonu w aplikacji do połączeń wideo, wykonaj poniższe czynności.

Uwagi:

Istnieje kilka rodzajów połączeń (profilów) Bluetooth, jak A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), HFP (Hands-free Profile) czy HSP (Headset Profile). Profil A2DP jest przeznaczony do odtwarzania muzyki, a HFP/HSP do połączeń głosowych. Pewne aplikacje do połączeń głosowych nie pozwalają prowadzić rozmów z użyciem profilu A2DP .

(Advanced Audio Distribution Profile), (Hands-free Profile) czy (Headset Profile). Profil jest przeznaczony do odtwarzania muzyki, a do połączeń głosowych. Pewne aplikacje do połączeń głosowych nie pozwalają prowadzić rozmów z użyciem profilu . Poniższe ilustracje i opisy są wyłącznie przykładami. Dalszych informacji należy szukać na stronie pomocy do aplikacji.

Uruchom aplikację do połączeń wideo. Wyświetl ekran ustawień aplikacji do połączeń wideo i sprawdź ustawienia dźwięku (głośnika i mikrofonu). Poniżej pokazujemy, jak wyświetlić ekrany ustawień popularnych aplikacji. Jeśli używana aplikacja nie jest wymieniona poniżej, odpowiednich informacji szukaj na stronie pomocy aplikacji lub w dokumentacji aplikacji.

Uwaga: Zweryfikowaliśmy większość czynności, ale nie wszystkie, nie gwarantujemy więc działania wszystkich funkcji połączeń wideo we wszystkich aplikacjach. Ustawienia aplikacji Microsoft Teams Teams, po czym wybierz opcje (Ustawienia) → (Urządzenia). Na tym ekranie zobaczysz obecne ustawienia głośnika i mikrofonu.

Kliknij swój obraz profilowy u góry okna, po czym wybierz opcje) →). Na tym ekranie zobaczysz obecne ustawienia Ustawienia aplikacji Zoom (Ustawienia) w prawym rogu ekranu głównego Zoom. Jeśli wyświetlony jest ekran Meeting (Spotkanie), kliknij ikonę (strzałka w górę) z prawej strony ikony (Wyciszenie), po czym kliknij opcję Audio Settings (Ustawienia dźwięku). Na tym ekranie zobaczysz obecne ustawienia głośnika i mikrofonu.

Kliknij ikonę) w prawym rogu. Jeśli wyświetlony jest ekran(Spotkanie), kliknij ikonę(strzałka w górę) z prawej strony ikony), po czym kliknij opcję(Ustawienia dźwięku). Na tym ekranie zobaczysz obecne ustawienia Ustawienia aplikacji Skype (Ustawienia) → (Dźwięk i obraz). Na ekranie Dźwięk i obraz, pod wpisem Urządzenie domyślne, zobaczysz obecne ustawienia głośnika i mikrofonu

Kliknij swój obraz profilowy, a następnie wybierz) →). Na ekranie, pod wpisem, zobaczysz obecne ustawienia Ustawienia aplikacji Google Meet (Ustawienia) → (Dźwięk). Jeśli sprawdzasz ustawienia po rozpoczęciu spotkania, kliknij (Więcej) → (Ustawienia) → (Dźwięk). Na tym ekranie zobaczysz obecne ustawienia głośnika i mikrofonu.

Kliknij) →). Jeśli sprawdzasz ustawienia po rozpoczęciu spotkania, kliknij) →) →). Na tym ekranie zobaczysz obecne ustawienia Sprawdź ustawienia głośnika.

Poniższy przykładowy opis dotyczy słuchawek WH-1000XM4. Z listy rozwijanej z ustawieniami głośnika wybierz Headset (WH-1000XM4 Hands-Free). Oto przykład, jak mogą wyglądać ustawienia w aplikacji Microsoft Teams:

Uwagi: Nie należy wybierać opcji Headphones (WH-1000XM4 Stereo) , ponieważ jest ona przeznaczona do odtwarzania muzyki.

, ponieważ jest ona przeznaczona do odtwarzania muzyki. Jeśli na liście jest widoczna tylko nazwa modelu słuchawek, bez sugerowanego zastosowania ( Hands-Free lub Stereo ), wybierz nazwę modelu słuchawek.

lub ), wybierz nazwę modelu słuchawek. Zawartość menu zależy od aplikacji. Sprawdź ustawienia mikrofonu.

Poniższy przykładowy opis dotyczy słuchawek WH-1000XM4. Z listy rozwijanej z ustawieniami mikrofonu wybierz Headset (WH-1000XM4 Hands-Free). Uwagi: Nie należy wybierać opcji Headphones (WH-1000XM4 Stereo) , ponieważ jest ona przeznaczona do odtwarzania muzyki.

, ponieważ jest ona przeznaczona do odtwarzania muzyki. Zawartość menu zależy od aplikacji. Użyj funkcji połączenia testowego i sprawdź działanie dźwięku. W wielu aplikacjach do połączeń wideo dostępna jest funkcja połączenia testowego, którą można wybrać z ekranu ustawień głośnika i mikrofonu. Po wybraniu ustawień głośnika i mikrofonu użyj funkcji połączenia testowego i sprawdź działanie dźwięku. Oto przykład, gdzie można znaleźć tę funkcję w aplikacji Microsoft Teams:

Uwaga: Upewnij się, że głośnik i mikrofon nie są wyciszone. Jeśli nie możesz rozmawiać z użyciem słuchawek pomimo sprawdzenia powyższych ustawień, wykonaj opisane poniżej czynności i ponownie sprawdź, czy problem został rozwiązany: Wyłącz słuchawki, włącz je na nowo i z powrotem podłącz do komputera.

Uwaga o prawdziwie bezprzewodowych słuchawkach: aby wyłączyć słuchawki, włóż je do etui z funkcją ładowania i zamknij pokrywę. Następnie wyjmij słuchawki z etui z funkcją ładowania. Uruchom ponownie komputer. Zresetuj słuchawki. Wykonaj inicjalizację słuchawek. Uwaga: Słuchawki mogą nie działać prawidłowo w połączeniu z określonym komputerem lub aplikacją. Jeśli to możliwe, wypróbuj inną aplikację i inny komputer.

Uwaga dotycząca modeli z funkcją Speak-To-Chat: