Home > Inteligentny Zegarek > Jak działa pomiar ciśnienia w zegarku i jakie opinie ma smartwatch mierzący ciśnienie krwi?

Jak działa pomiar ciśnienia w zegarku i jakie opinie ma smartwatch mierzący ciśnienie krwi?

Sharing is caring!

Dlaczego mój smartwatch tak śmiesznie miga, czyli wszystko o czujnikach

PPG, ECG, SPO2 - przeglądając specyfikacje smartwatchy i inteligentnych opasek można czasem dostać zawrotów głowy. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne skróty i po co producenci instalują różne czujniki w elektronice ubieralnej.

Tradycyjne zegarki potrafią być niesamowicie skomplikowane pod względem mechanicznym. Smartwatche także, jednak z powodu napakowania ich elektroniką.

Inteligentne zegarki i opaski to w zasadzie miniaturowe komputery - na pokładzie znajdziemy procesor, pamięć RAM i ROM, często służącą np. do wgrywania utworów muzycznych. Wprawdzie łączą się ze smartfonem, jednak na świecie pojawiły się też w pełni samodzielne urządzenia mogące zastąpić telefon.

Obecnie smartwatche imponują także czujnikami

Smartwatche to jednak nie tylko podzespoły typowe dla urządzeń komputerowych, ale także rozmaite czujniki biometryczne. Początkowo mieliśmy do czynienia ze względnie prostymi sensorami optycznymi, jednak świat idzie naprzód i możliwości smartwatchy są nieustannie rozszerzane.

Czujniki instalowane w inteligentnych zegarkach skupiają się m.in. wokół mierzenia parametrów krwi. Na rynku możemy znaleźć trzy podstawowe rodzaje.

Czujnik PPG - co to i jak działa?

Sensor PPG jest miernikiem optycznym służącym do pomiaru tętna. Zasada działania jest bardzo prosta. Składa się on z emitera światła (najczęściej pulsującej diody LED w zielonym kolorze) i czujnika wychwytującego światło odbite od skóry. Taką formę badania nazywa się fotopletyzmografią (z ang. PhotoPlethysmoGraphy).

Optyczny czujnik tętna w zegarku Amazfit GTS

Skurcz serca powoduje przepływ krwi, która rozszerza naczynia krwionośne. Jak zauważyliście, są one innego koloru niż otaczająca je tkanka, dlatego przepływająca krew powoduje subtelne zmiany barwy skóry. Sensor PPG je wychwytuje i przekazuje odczyty do oprogramowania smartwatcha, które je analizuje.

Czujniki optyczne ze względu na swoją naturę nie są precyzyjne i charakteryzują się względnie wysoką podatnością na błędy. Ponadto wymagają ciasnego zapięcia paska w celu unieruchomienia urządzenia na nadgarstku. Mimo wszystko dobrze sprawdzają się przy dłuższym mierzeniu pulsu. Instaluje się je w prawie każdym smartwatchu i inteligentnej opasce.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Sensor ECG - co to i jak działa?

Sensor ECG (lub EKG - ElektroKardioGram) bazuje z kolei na ładunkach elektrycznych i służy nie tyle do mierzenia samego przepływu krwi, ale jakości pracy serca. Kurczące i rozkurczające się komory mięśnia sercowego wywołują mikroskopijne sygnały na powierzchni skóry. W przeciwieństwie do technologii PPG dobrze sprawdza się w przypadku krótkich pomiarów.

Sensory ECG z urządzeń ubieralnych są oczywiście dużo mniej zaawansowane i dokładne niż ich szpitalne odpowiedniki. Powód jest prosty - smartwatch wykorzystuje jedną elektrodę, a medyczny elektrokardiogram kilkanaście. Warto zaznaczyć, że oprogramowanie wykorzystuje sztuczną inteligencję do interpretacji wyników.

Apple Watch 5 wyposażono w czujnik ECG umieszczony w... koronce. Pomiar następuje po przyłożeniu palca.

Nie może być wykorzystany do profesjonalnego mierzenia jakości pracy serca ani rzetelnego wykrywania problemów zdrowotnych takich jak zawał czy arytmia. Mimo wszystko może wzbudzić naszą czujność jeśli wykryje, że tętno odbiega od normy.

Czujnik ECG znajdziecie m.in w modelach Apple Watch 5, Withings Move ECG oraz Amazfit Verge 2.

Pulsoksymetr - co to i jak działa?

Pulsoksymetr, podobnie jak czujnik PPG, jest sensorem optycznym i mierzy natlenienie krwi. Bazuje na świetle czerwonym i podczerwonym. Mierzy, w jaki sposób promienie zachowują się w skórze - krew bogata w tlen pochłania mniej światła widzialnego, a więcej podczerwonego. Jak widzicie, nie ma w tym żadnej magii - sama technologia.

Garmin Fenix 6

Pulsoksymetr znajdziecie m.in, w modelach Garmin Fenix 6, Fitbit Ionic czy Xiaomi Mi Band 5.

Smartwatche nie tylko mierzą parametry krwi

Smartwatche cechują się kompaktowymi wymiarami. Mimo wszystko oprócz sensorów wykrywających parametry krwi w obudowie często znajduje się miejsce dla innych czujników. W inteligentnych zegarkach można znaleźć:

akcelerometr i żyroskop,

kompas,

barometr,

wysokościomierz,

termometr.

Smartwatche monitorujące aktywność skazańców. Bezpieczeństwo czy nowy wymiar inwigiliacji?

Skanowanie twarzy pięć razy dziennie. Na taki pomysł wpadło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii (Home Office). W taki sposób rząd ma kontrolować przestępców z zagranicy.

Codzienne monitorowanie aktywności osób podlegających kontroli imigracyjnej to program wymyślony przez Home Office (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Wielkiej Brytanii). Program ma objąć wyłącznie osoby z zagranicy, które zostały skazane za przestępstwo, a więc nie zwykłych imigrantów, którzy staraj się o azyl. Pomóc ma w tym wspomniany wcześniej smartwatch z technologią rozpoznawania twarzy lub nadajnik noszony na nodze.

Smartwatch jako środek kontroli przestępców z zagranicy w Wielkiej Brytanii. Odpowiednik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z nowym projektem.

Jak to działa? Według źródła, osoba objęta programem dozoru musiałaby za pomocą smartwatcha pięć razy dziennie skanować swoją twarz, a pliki takie, wraz z imieniem i nazwiskiem, datą urodzenia, narodowością, i lokalizacją będą dostępne oraz przechowywane przez władze przez 6 lat. Dostęp do tych danych będą miały resorty spraw wewnętrznych, sprawiedliwości oraz policja. Każde odchylenie przy kontroli biometrycznej będzie wiązało się z ręczną weryfikacją. Technologia taka pozwoli kontrolować imigranta 24/7.

Osoby odpowiedzialne za program uważają, że elektroniczny nadzór jest opłacalną alternatywą dla aresztu i ma za zadanie przeciwdziałać ponownym przestępstwom oraz chronić społeczeństwo. Oczywiście nie obyło się bez sprzeciwu. Przeciwnicy tego programu są zgodni - jest to poważne naruszenie praw człowieka i może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie migrantów.

Nie wiemy czy program taki wejdzie w życie i jaka firma produkująca sprzęt skorzysta na tym najbardziej. Wiemy natomiast, że jeśli okaże się skuteczny, zostanie wprowadzony w inne rejony życia tamtejszego społeczeństwa. Już dziś wiemy, że Chiny wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji oraz biometrię do określania lojalności wobec rządu. Miejmy zatem nadzieje, że w krajach europejskich coś takiego miejsca mieć nie będzie. Jest to pieśń przyszłości, ale warto mieć się na baczności.

Zobacz także:

Jak działa pomiar ciśnienia w zegarku i jakie opinie ma smartwatch mierzący ciśnienie krwi?

Ostatnia weryfikacja: 11 kwietnia 2022

➡️ Informacje aktualne ✅

Badanie ciśnienia krwi to niezwykle istotny pomiar, który jest obecnie dostępny w coraz większej ilości smartwatchy. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, dzięki czemu można cieszyć się tą funkcją o każdej porze dnia i nocy. To bardzo praktyczne!

Zastanawiasz się, na czym właściwie opiera się ta opcja? Zachęcam więc do dalszej lektury.

W jaki sposób działa pomiar ciśnienia krwi w smartwatchu?

Zastosowanie znajdują tu dwie metody pomiaru:

Na podstawie EKG oraz optycznego pulsometru – wykorzystuje oba czujniki oraz wcześniej zdobyte informacje pochodzące z profesjonalnego ciśnieniomierza podczas wstępnego kalibrowania sprzętu. Zegarek sprawdza jak bardzo zmieniła się objętość krwi w porównaniu do momentu, gdy dokonano kalibracji.

– wykorzystuje oba czujniki oraz wcześniej zdobyte informacje pochodzące z profesjonalnego ciśnieniomierza podczas wstępnego kalibrowania sprzętu. Zegarek sprawdza jak bardzo zmieniła się objętość krwi w porównaniu do momentu, gdy dokonano kalibracji. Wykorzystując metodę oscylometryczną – pasek zegarka jest pompowany, podobnie jak to ma miejsce w tradycyjnych ciśnieniomierzach, a na podstawie zmian ciśnienia w pasku kalkuluje odczyt.

Są to całkiem dokładne metody, jednak nie są tak precyzyjne, jak wykorzystanie profesjonalnego sprzętu. Dodatkowo w przypadku np. smartwatcha Galaxy Watch 2 potrzebna jest comiesięczna kalibracja w oparciu o zwykły ciśnieniomierz.

Największa zaleta ciśnieniomierzy w zegarkach

Ten sprzęt jest zawsze pod ręką. Zwyczajny ciśnieniomierz zajmuje sporo miejsca w torbie oraz wymaga pewnej przestrzeni do użycia. Ze smartwatcha możesz skorzystać dosłownie zawsze i wszędzie. W ten sposób zdołasz zdobyć większą ilość danych na temat swojego zdrowia w wygodny sposób.

To właśnie regularność jest najważniejsza przy badaniu ciśnienia krwi. Powie Ci o tym każdy lekarz. Dlatego też dzięki zegarkowi możesz o wiele skuteczniej obserwować swój stan zdrowia i w razie jakichkolwiek wątpliwości skorzystać z profesjonalnego sprzętu, a następnie udać się do specjalisty.

Przydatne informacje o pomiarze ciśnienia krwi

Ciśnienie bada się w momencie, gdy serce wypycha krew do tętnic oraz w chwilach pomiędzy. Zdrowe osoby dorosłe mają je na poziomie 120 mm Hg (skurczowe ciśnienie) oraz 80 mm Hg (rozkurczowe ciśnienie).

Jeśli chcesz zmierzyć swoje ciśnienie to najlepiej, gdy odczekasz 5 minut w spoczynku i dopiero wtedy sprawdzisz, jakie są wyniki pomiaru. Jest to wartość zmienna zależna od wielu czynników, w tym od aktywności fizycznej. Warto porównywać ze sobą wyniki mierzone w takich samych sytuacjach .

. Od rana do godziny 11 ciśnienie krwi się zwiększa. Następnie ulega pewnemu zmniejszeniu i znów jest podwyższane, aż do wieczora. Po godzinie 22 zaczyna znów się zmniejszać i jest najniższe około 3 w nocy. Podczas nocy ciśnienie krwi powinno być około 15% mniejsze niż w czasie dnia.

Największa wada? Na rynku jest mała ilość smartwatchy z tą funkcją

Jest to dopiero rozwijana funkcja i prócz kwestii technologicznych przeszkodą są też aspekty prawne. Firma Samsung długo się starała o zdobycie pozwolenia na wypuszczenie swojej aplikacji do odczytywania ciśnienia krwi z zegarka w samej Korei Południowej. Z czasem będzie coraz większa ilość urządzeń z tą opcją, jednak nawet teraz możesz zakupić sprzęt dla siebie i cieszyć się jego działaniem.

Kiedy warto zakupić taki sprzęt?

Przede wszystkim w sytuacjach, gdy cierpi się na choroby układu krążenia. W szczególności wtedy, gdy posiada się już wszystkie leki i klasyczny ciśnieniomierz, a chciałoby się zrobić coś jeszcze. Przy takich chorobach czas jest bezcenny, dlatego możliwość natychmiastowego wykonania badania ciśnienia krwi jest niezwykle wartościowa, bo umożliwi szybkie wezwanie pomocy, czy zażycie leków.

Także przy bólach głowy lub senności można się szybko zorientować czy jest to wina ciśnienia krwi, czy innego czynnika. Gdy będzie posiadało się te informacje, można zapobiec dalszym nawrotom poprzez odpowiednie działanie.

Istotna jest kwestia szybkiego wykrycia chorób. Nadciśnienie tętnicze jest bardzo powszechne w naszym kraju i jest przyczyną pogarszającego się stanu różnych narządów oraz powstawania kolejnych dolegliwości. Dzięki regularnemu korzystaniu z ciśnieniomierza w opasce można na bieżąco obserwować stan swojego organizmu i w przypadku jakichkolwiek problemów udać się do lekarza, który pomoże zapobiec dalszemu pogarszaniu się zdrowia.

Najlepsze zegarki z ciśnieniomierzem – moje typy

Wybrałem dla Ciebie kilka propozycji spośród produktów na rynku, które uznałem za najlepsze – oto moje TOP 4. Przed zakupem dokładnie przeczytaj moje uwagi, bowiem tak jak wspominałem na wstępie, pula tego typu urządzeń jest mała, dlatego też przy niektórych trzeba się trochę „nagimnastykować”, aby móc wykorzystać ich potencjał.

1. Samsung Watch 4 Classic 46mm LTE (Czarny): Ciśnieniomierz równie skuteczny jak medyczny

Jeśli szukasz niezwykle dokładnego ciśnieniomierza w zegarku, a przy tym jesteś w posiadaniu telefonu marki Samsung, ten model będzie idealnym wyborem dla Ciebie. Warto zauważyć, że jest też dostępna tańsza wersja 40mm w kolorze różowego-złota lub srebrnym. Wyświetlacz Super AMOLED 1,4” cechuje wysoka jakość. Do tego obsługa jest banalnie prosta dzięki użyciu obrotowego pierścienia umieszczonego w kopercie zegarka. Ze względu na wykonanie koperty ze stali szlachetnej, możesz mieć pewność co do jego wytrzymałości. Wodoodporność 5 ATM skutecznie chroni urządzenie przed wodą.

Oczywiście umieszczono w tym smartwatchu świetny ciśnieniomierz, a raczej wręcz doskonały. Wiele osób wykonywało prosty test polegający na sprawdzeniu różnicy w wyniku między ciśnieniomierzem medycznym a modułem umieszczonym w tym urządzeniu. Trzeba przyznać, że różnica wynosiła zaledwie kilka punktów, więc można oczekiwać naprawdę wysokiej dokładności. Do tego jesteś też w stanie wykonać pomiar EKG, co jest naprawdę cenne, choć wykrywa jedynie migotanie przedsionków, a nie oznaki zawału.

Zdołasz również wykonać analizę składu ciała BIA, czyli sprawdzisz, jaka jest zawartość w Twoim ciele tłuszczu, mięśni oraz wody. Dodatkowo pulsometr oraz pulsoksymetr zapewniają dokładne wskazania, dzięki którym jeszcze sprawniej zadbasz o swoje zdrowie. Oczywiście znajdziesz też monitor snu, który okazuje się dużą pomocą dla każdego.

Minusem jest jednak to, że trzeba ten ciśnieniomierz w zegarku skalibrować, korzystając z urządzenia medycznego, a przy tym co 4 tygodnie robić to ponownie. Poza tym ciśnieniomierz oraz EKG działają jedynie w połączeniu ze smartfonem marki Samsung. Choć istnieją sposoby na obejście tego ograniczenia.

Poza tym warto docenić też funkcje dotyczące wsparcia w treningach. Mimo wszystko w przypadku nadciśnienia (niskiego stopnia) zalecana jest aktywność fizyczna, która jest w stanie zmniejszyć ciśnienie w ciele. Możesz skorzystać z ponad 90 trybów ćwiczeń umieszczonych w zegarku. Jeśli jednak masz problemy z motywacją, to skorzystaj z wyzwania grupowego, gdzie możesz rywalizować z innymi osobami. Dodatkowo przekonasz się, ile masz za sobą kalorii czy kroków (Światowa Organizacja Zdrowia zachęca do wykonywania 10 tysięcy dziennie).

Google Pay pozwala zapłacić zbliżeniowo w każdym sklepie, przy użyciu tego zegarka. Dodatkowo dzięki wyposażeniu tego smartwatcha w system Wear OS można pobrać dodatkowe aplikacje ze sklepu Google Play. Nawet jeśli nie masz dostępu do telefonu, to możesz korzystać z różnych funkcji dzięki wbudowanej łączności LTE (eSIM).

Zdołasz rozmawiać ze znajomymi, nawet jeśli pozostawisz swój telefon w domu, choć wymaga to wcześniejszego połączenia z telefonem wyposażonym w system Android 10 lub nowszy, a także aktywnego zalogowania w smartwatchu na koncie Samsung. Poza tym wszelkie aktualizacje aplikacji oraz danych w zegarku zostaną też wykonane na Twoim smartfonie, co zapewnia sporą wygodę.

Bateria pozwala na działanie zegarka przez 1-2 dni, zależnie od tego jak jest wykorzystywany. Nie jest więc bardzo wytrzymała, jednak patrząc na ilość funkcji, jakie posiada, to jest to całkowicie zrozumiałe. Można też ładować ją bezprzewodowo w standardzie QI, co okazuje się sporym ułatwieniem.

Zalety Niezwykle wyraźny wyświetlacz, obraz posiada wysoką jakość

Świetny ciśnieniomierz, zapewnia dokładne wyniki

Wiele cennych czujników, dbanie o zdrowie będzie banalnie łatwe

Obsługa zegarka jest niezwykle prosta, to duży atut Wady Ciśnieniomierz oraz EKG działają tylko w połączeniu ze smartfonem Samsunga

Okazjonalnie zegarek się zawiesza i wymaga resetu

Wysoka cena

2. Garett Multi 4 Sport (Czarny): Uniwersalne urządzenie z ciśnieniomierzem

Design tego smartwatcha utrzymano w sportowym stylu, który z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom. Jednocześnie jest to niezwykle wytrzymały oraz wygodny model, co zachwala spora ilość użytkowników. Wyświetlacz IPS 1,3” zapewnia dobrej jakości obraz nawet jeśli świeci mocne słońce. Z kolei wodoodporność IP67 (możliwe jest zanurzenie do pół godziny) pozwala skutecznie chronić smartwatcha przed kontaktem z wodą.

Znajdziesz tu oczywiście skuteczny ciśnieniomierz, a także pulsometr. Z ich pomocą zdołasz łatwo sprawdzić swój obecny stan zdrowia. Przekonasz się również, ile kroków udało Ci się wykonać danego dnia, a także jaka była jakość Twojego snu. Do tego barometr, wysokościomierz oraz kompas okażą się dużą pomocą w przypadku wszelkiego rodzaju wędrówek. Ten model okazuje się więc niesamowicie przydatnym smartwatchem na każdą okazję.

W zegarku znajdują się tryby sportowe (bieganie, kolarstwo i wspinaczka), dzięki którym zadbasz o stan swojego ciała, a co za tym idzie, zmniejszysz poziom ciśnienia. Dużym atutem jest wbudowany moduł GPS, z którego pomocą z łatwością znajdziesz drogę w terenie, a przy tym też przekonasz się, ile kalorii udało Ci się spalić w trakcie ćwiczeń. W przypadku podwyższonego ciśnienia (do pewnego stopnia) zalecana jest aktywność fizyczna, dzięki której można skutecznie obniżyć jego poziom.

Zegarek pozwala na umieszczenie w nim karty nanoSIM, więc zdołasz nawiązywać połączenia telefoniczne przy jego użyciu, w czym dodatkowo pomogą wbudowany głośnik oraz mikrofon. Jest to niezwykle wygodne, skoro swój telefon możesz pozostawić w domu, a we wszystkim zdoła Ci pomóc ten smartwatch. Natomiast jeśli zegarek będzie połączony ze smartfonem, to otrzymasz na nim wszelkie powiadomienia dotyczące wiadomości SMS czy mediów społecznościowych. Natychmiast przekonasz się więc, czy nie przyszła jakaś ważna wiadomość.

Dodatkowo możesz sterować aparatem w telefonie za pomocą smartwatcha, robienie zdjęć okaże się więc teraz banalnie łatwe. Możesz również słuchać muzyki pochodzącej ze smartfona, przy pomocy tego świetnego zegarka. Trening okaże się więc znacznie przyjemniejszy.

Bateria umożliwia działanie zegarka do 4 dni, a jeśli korzysta się też z karty nanoSIM, to do 3 dni. Choć według części użytkowników, ciągłe działanie Bluetooth mocno zużywa energię, przez co bateria działa od kilku godzin do 1 dnia.

Zalety Wbudowany ciśnieniomierz, z pewnością przyda się niejednokrotnie

Rozsądna cena, nie musisz wydawać zbyt wiele

Możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych, to niezwykle uniwersalny zegarek Wady Mała ilość funkcji sportowych

3. Garett Sport 22: tani gadżet z ciśnieniomierzem

Zegarek okazuje się całkiem tani, a jednocześnie wyposażony w różne niezbędne funkcje. Intuicyjna obsługa umożliwi Ci szybkie zorientowanie się jak działa ten smartwatch. W razie potrzeby możesz skorzystać z instrukcji obsługi. Jeśli chodzi o pomiary to jest tu pulsoksymetr oraz ciśnieniomierz, więc możesz zbadać tętno, natlenienie oraz ciśnienie krwi.

W przypadku pomiaru ciśnienia krwi należy pamiętać, że ma on charakter poglądowy. Nie jest więc szczególnie dokładny, choć użytkownicy nie widzieli znacznych różnic między wynikami zegarka, a zwykłego ciśnieniomierza.

Tak więc najlepiej korzystać z normalnego urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi, a gdy nie ma na to miejsca to wykorzystać ten zegarek.

4. Garett Women Eva: elegancki oraz skuteczny

Smartwatch posiada naprawdę dobre parametry, przypadnie do gustu kobietom i co najważniejsze – jest wyposażony w ciśnieniomierz. Jest nieco droższy niż Garett Sport 22. Posiada za to pulsoksymetr, krokomierz oraz wspiera użytkownika podczas treningów.

Podobnie jak w produkcie, o którym opowiedziałem wcześniej tak i tu pomiar ciśnienia krwi ma charakter poglądowy. Jednak wygoda, jaką zapewnia taki zegarek dzięki możliwości wykonania badania w każdym miejscu i czasie, jest naprawdę kusząca.

Zaletą jest wysoka wytrzymałość i wodoodporność, oraz wiele funkcji, dzięki którym trening stanie się efektywniejszy. Jest to idealny sprzęt dla stylowych Pań, który można zakupić w różnych wersjach kolorystycznych. Z pewnością zdołasz znaleźć coś odpowiedniego dla siebie