Home > Słuchawki > Długotrwałe noszenie słuchawek - jaki może mieć wpływ na słuch?

Długotrwałe noszenie słuchawek - jaki może mieć wpływ na słuch?

Sharing is caring!

Słuchawki jednak nie szkodzą? Nowe badania polskich naukowców

Wszyscy trąbią o tym, jak to używanie słuchawek jest szkodliwe. Ciekawym głosem w sprawie jest niedawny artykuł polskich naukowców. W pracy głównym wnioskiem jest stwierdzenie, że używanie przenośnych odtwarzaczy muzyki NIE WPŁYWA na pogorszenie się słuchu z jednym małym “ale”. Zapraszam do przeczytania moich uwag i zamieszczenia swoich przemyśleń w komentarzach poniżej – chętnie podyskutuję na ten temat.

Na wstępie muszę powiedzieć, że według mojej opinii racjonalne używanie słuchawek nie jest szkodliwe. Jeżeli korzystamy ze słuchawek, które są w stanie odciąć nas od świata zewnętrznego (tzw. słuchawki zamknięte czy nawet dokanałowe – wkładane głęboko do ucha), to jesteśmy w stanie słuchać muzyki ciszej niż w przypadku słuchawek otwartych. W takim przypadku nie musimy “przekrzykiwać” hałasu otoczenia, tak jak to robią melomani z komunikacji zbiorowej, którzy słuchając muzyki na swoich słuchawkach, dzielą się nią ze wszystkimi pasażerami. Skoro ja jestem w stanie określić z odległości 5 metrów, czego ktoś słucha, to jak głośne muszą być dźwięki, które docierają do jego ucha?

Polacy zbadali sprawę

Naukowcy z Łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera przeprowadzili badania z udziałem 58 osób w wieku około 23 lat, na co dzień słuchających muzyki z urządzenia przenośnego przez słuchawki. Uczestnicy wypełnili ankiety dotyczące m.in. sposobu użytkowania urządzenia przenośnego, własnej oceny stanu swojego słuchu czy możliwych czynników mogących mieć wpływ na słuch (przebyte choroby czy np. “głośne” hobby). Następnie poddano ich badaniom audiometrycznym, czyli sprawdzającym słuch.

Po wnikliwej analizie statystycznej naukowcy stwierdzili, że znakomita większość wszystkich uczestników miała słuch normalny. Oznacza to, że ewentualne ubytki w słuchu nie były większe niż 20 dB – to i tak już jest dużo, ale taka wartość jest przyjęta za dopuszczalną.

Komentarz

Analizując te dane, musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

58 osób badanych to stosunkowo mała grupa. Takie badania powinny być wykonane na tysiącach ludzi i powtarzane regularnie przez dłuższy czas. Wiem, że na krakowskiej AGH w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki robi się co roku badania audiometryczne studentom Inżynierii Akustycznej – z tego może powstać naprawdę duży artykuł.

Badania prowadzono z udziałem ludzi młodych, a ubytek słuchu rozwija się powoli z biegiem lat, więc około 23. roku życia może jeszcze nie być możliwości zaobserwowania wpływu tych urządzeń.

Wszyscy badani słuchali muzyki na słuchawkach, więc nie było grupy kontrolnej, która byłaby najlepszym poziomem odniesienia.

Ponadto trzeba by przeprowadzić dokładną kontrolę tego, na jaki hałas byli i są wystawiani uczestnicy badań. Ankieta bazuje na indywidualnej ocenie zjawisk przez uczestników, a myślę, że trzeba by było przeprowadzić jakieś dokładniejsze wywiady środowiskowe.

Podsumowując: poprawne badania tego, czy słuchawki szkodzą, wymagają ogromnej pracy, dlatego póki co, bądźmy świadomymi użytkownikami słuchawek. Nie starajmy się zagłuszyć wszystkiego dookoła nas i ograniczajmy ich użycie, co piszę nawet jako obrońca tego sprzętu.

Jeśli macie chęć poczytać czasem o akustyce, to polecam zaglądać do mojego kącika na Crazy Nauka oraz na fanpage ProperSound. Jeżeli wolicie obejrzeć coś na ten temat, to zapraszam do subskrypcji mojego kanału na YouTube.

Słuchawki z redukcją szumów - wybierz najlepsze

Obecnie słuchawki z redukcją szumów są dostępne we wszystkich rozmiarach, od pełnowymiarowych słuchawek po bezprzewodowe wkładki douszne, które mieszczą się w kieszeni. A dzięki wydłużeniu czasu pracy baterii już nigdy nie będziesz musiał obywać się bez swoich bezprzewodowych słuchawek.

Technologia redukcji szumów

Jak można "wyciszyć" hałas na zewnątrz podczas noszenia słuchawek, a jednocześnie nie pogorszyć jakości dźwięku w słuchawkach? Gdybyś mógł zwizualizować fale dźwiękowe (lub fale ciśnienia), prawdopodobnie wyglądałyby one jak kolejka górska ze szczytami i dolinami.

Długotrwałe noszenie słuchawek - jaki może mieć wpływ na słuch?

Próg bólu ludzkiego ucha to słyszalność dźwięków na poziomie 110–140 dB, a powyżej tej wartości dochodzi do uszkodzenia słuchu. Z kolei dźwięk generowany przez słuchawki to nawet 113 dB. Co więcej, długotrwałe noszenie słuchawek może uszkodzić słuch już przy 50–60 dB. Nie jest to jedyny szkodliwy wpływ słuchawek na uszy. Sprawdź, jak jeszcze głośna muzyka i noszenie słuchawek wpływają na Twój słuch!

Czy słuchawki są szkodliwe dla słuchu?

Hałas jest szkodliwy dla całego organizmu, nie tylko dla słuchu. Powoduje stopniowe obumieranie komórek ślimaka (rzęsatych), które są receptorami sensorycznymi układu słuchowego. Biorą one udział w przekazywaniu fal dźwiękowych do dalszych części ucha.

Komórki te, pod wpływem wysokiego dźwięku, ulegają uszkodzeniu. Co ważne, nie mają one zdolności do regeneracji. Ludzkie ucho słyszy dźwięki w granicach 16–20000 Hz. Z kolei poziom dźwięku określa się w dB. Przy hałasie powyżej 110 dB wiele osób odczuwa ból, natomiast dźwięk powyżej 140 dB może trwale uszkodzić słuch już po kilku sekundach. Za bezpieczne dźwięki uznaje się te poniżej 80 dB. Warto jednak pamiętać, że np. uliczny gwar generuje głośne dźwięki na poziomie nawet 95 dB.

Często jednak słuchamy muzyki przez słuchawki, aby stłumić hałas docierający do nas z zewnątrz. Ulubione piosenki działają relaksacyjnie, dlatego nie są określane jako hałas. Czy więc słuchawki są szkodliwe dla słuchu? Tak, ponieważ długotrwałe noszenie słuchawek przyczynia się do stopniowego pogorszenia słuchu.

Nie tylko bardzo duży hałas uszkadza słuch. Istotny jest także czas ekspozycji na głośny dźwięk. Długotrwałe noszenie słuchawek generuje dźwięk nawet na poziomie 113 dB. Co ważne, jeśli ucho ma kontakt z głośnym dźwiękiem przez kilka godzin, wystarczy zaledwie 50 dB, aby dochodziło do stopniowego pogorszenia słuchu.

Jak jeszcze słuchawki wpływają na słuch?

Poza stopniowym niszczeniem komórek rzęsatych pod wpływem dźwięku, wpływ słuchawek na słuch dotyczy również tkanek ucha zewnętrznego. Słuchawki dokanałowe, jeśli są długotrwale noszone, zaburzają naturalną cyrkulację powietrza w uchu, co stwarza warunki do rozwoju drobnoustrojów.

Ponadto słuchawki mogą podrażniać delikatne tkanki wyściełające małżowinę uszną i widoczną część zewnętrznego kanału słuchowego. W konsekwencji skóra może stawać się wysuszona, tworzą się mikrourazy i otarcia.

Wkładanie słuchawek zbyt głęboko do ucha powoduje również wzmożenie reakcji obronnych, przez co woskowina uszna tworzy się w nadmiarze. W ten sposób słuchawki uszkadzają słuch pośrednio, zwiększając ryzyko rozwoju infekcji ucha zewnętrznego lub środkowego.

Jakie słuchawki są bezpieczne?

Prawdą jest, że nie istnieją bezpieczne słuchawki. Wszystko zależy od tego, jak często ich używamy i jak głośno słuchamy muzyki. Przy rozważnym i przede wszystkim umiarkowanym korzystaniu ze słuchawek możemy cieszyć się ulubioną melodią i jednocześnie chronić słuch.

Budowa małżowiny usznej nie jest przypadkowa. Jej pofalowany kształt ułatwia wychwytywanie dźwięków z zewnątrz. Ludzkie ucho nie jest więc przyzwyczajone do zbyt bliskiego kontaktu ze źródłem dźwięku.

Nieco bardziej naturalny sposób odbierania fal dźwiękowych zapewniają słuchawki nauszne. Te wkładane do kanału słuchowego omijają małżowinę, przez co fale akustyczne są wprowadzane bezpośrednio do przewodu słuchowego. Co więcej, na słuchawkach mogą znajdować się zanieczyszczenia i drobnoustroje, a wkładanie ich wprost do kanału słuchowego to droga zbudowana z zaledwie 2-3 cm do poważnej infekcji.

Noszenie słuchawek, a higiena

Bardzo ważna dla wszystkich, nie tylko dla osób, które długotrwale noszą słuchawki, jest higiena narządu słuchu. Polega ona na zabezpieczeniu przed nadmierną ekspozycją na hałas, jak również na odpowiednim czyszczeniu i pielęgnacji uszu.

Wkładanie do ucha jakichkolwiek przedmiotów zwiększa produkcję woskowiny usznej. Decydując się na noszenie słuchawek, pamiętaj, by odpowiednio czyścić uszy:

najlepiej przy użyciu preparatów zmiękczających wydzielinę,

nigdy nie stosować pałeczek, wacików itp.!

nie czyścić ich zbyt często, ponieważ można wywołać efekt odwrotny.

Regularnie sprawdzaj również stan uszu i reaguj, jeśli zaobserwujesz podrażnienia. Nawet przez mikrourazy z łatwością mogą przedostawać się zarazki. Jeśli po noszeniu słuchawek odczujesz dyskomfort, możesz wypróbować krople do uszu LIX. Podrażnienia, swędzenie i ból spowodowany noszeniem słuchawek to jedno ze wskazań do stosowania tego wyrobu medycznego.

LIX/08357/05/21