Home > Inteligentny Zegarek > Ciemna strona wearable. A miało być tak zdrowo…

Ciemna strona wearable. A miało być tak zdrowo…

Sharing is caring!

Jak działa smartwatch i jak może wpłynąć na Twoje zdrowie?

Smartwatche okazują się bowiem bezcennym narzędziem służącym naszemu zdrowiu. I to nie tylko dlatego, że są doskonałymi asystentami pomagającymi utrzymać się w formie – są też, a może przede wszystkim, świetnymi narzędziami diagnostycznymi. Mogą nawet pomóc w rozpoznawaniu COVID-19.

Smartwatche wytropią koronawirusa

“Nie będzie tak, że smartwatch powie ci, że masz COVID-19, ale, potencjalnie, może powiedzieć “możesz zachorować w ciągu kilku dni, więc powinieneś się przetestować” pisze w podsumowaniu swojej pracy prof. Craig Goergen z wydziału inżynierii biomedycznej uniwersytetu Purdue. Goergen prowadził na uniwersytecie badania, z których wynika, że czujniki wbudowane w wiele nowoczesnych smartfonów wystarczą, by wykryć pierwsze objawy zachorowania. Według badaczy, którzy analizowali dane ze smartwatchy użytkowników, którzy zostali zainfekowani, aż w 80 proc. przypadków zanim jeszcze pojawiły się pierwsze objawy, zegarki rejestrowały zmiany tętna, sposobu chodzenia czy rytmu snu. Potencjalnie więc, piszą uczeni, można opracować algorytmy, które dzięki smartwatchom będą w czasie rzeczywistym wyłapywały symptomy tej i innych chorób.

Osobiste narzędzie diagnostyczne na nadgarstku – co mierzy smartwatch?

Pierwsze dostępne na rynku smartwatche potrafiły, jeśli idzie o zdrowie, w zasadzie tylko jedno: liczyły kroki. Ale o ile to użyteczna funkcja, to równie sprawnie robiły to opaski za dziesięciokrotnie mniejsze pieniądze. To już przeszłość. Na rynku są już smartwatche, które analizują tętno, poziom stresu (mierzony m.in. dzięki czujnikom elektrycznego przewodnictwa skóry), sen, a nawet poziom natlenienia krwi.

Niemal każdy z dostępnych już teraz na rynku smartwatchy może jednak przyczynić się do poprawy stanu zdrowia użytkownika na wiele sposobów:

Dbaj o zdrowie swojego serca

Czujnik tętna wbudowany w większość sportowych smartwatchy pozwoli ci na bieżąco monitorować jakość ćwiczeń i upewnić się, że się nie przetrenujesz. Dzięki aplikacjom analizującym twoje treningi, możesz łatwo odkryć, gdzie popełniasz błędy i jak skuteczniej poprawić swoją kondycję – na przykład jakie tempo biegu czy jazdy na rowerze powinieneś utrzymywać, by twoje tętno utrzymywało się na optymalnym poziomie. Doskonale sprawdzają się tu na przykład zegarki garmin, których różne warianty są w stanie analizować treningi od biegania po pływanie czy narciarstwo. A stałe monitorowanie tętna zarówno podczas wysiłku jak i w spoczynku pozwoli ci ustalić, w jakiej kondycji jest twój ukłąd krążenia. Najbardziej zaawansowane smartwatche są wyposażone w czujniki EKG do pomiaru aktywności elektrycznej serca, który może wychwycić potencjalne problemy takie jak arytmia.

Jedz i spalaj odpowiednią ilość kalorii

Twój smartwatch nie tylko powie ci, ile kroków zrobiłeś, ale da ci dokładne wskazanie tego, ile kalorii spaliłeś podczas każdej sesji treningowej i całego dnia. Jeśli pilnujesz tego, ile spożywasz kalorii, będziesz dokładnie wiedzieć, na ile możesz sobie pozwolić.

Śledź swój sen

Dobry sen jest kluczowy dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Czujniki ruchu i tętna pozwalają algorytmom smartwatcha analizować to, jak śpisz – ile czasu spędzasz w najważniejszej fazie REM, jak często się budzisz, jak zachowuje się podczas snu twoje tętno. Analizując wszystkie te elementy, zegarek będzie w stanie powiedzieć ci, czy jesteś wystarczająco wypoczęty, czy powinieneś dać sobie następnym razem więcej czasu na spokojne zaśnięcie.

Odłącz się od sieci

To brzmi jak paradoks, ale elektroniczne urządzenie na nadgarstku może pomóc ci zrobić sobie elektroniczny detoks. Dzięki temu, że smartwatch wyświetla powiadomienia przesyłane przez smartfon, sam telefon może zostać w kieszeni czy w torbie. Koniec z nerwowym wyciąganiem go co pięć minut w celu sprawdzenia, czy nie przyszła jakaś bardzo ważna wiadomość. Koniec ze spędzaniem czasu z pochyloną głową i oczami wlepionymi w ekranik. Jeśli przyjdzie do ciebie jakaś naprawdę ważna wiadomość i tak się o niej dowiesz dzięki smartwatchowi. Będziesz mógł nawet na nią odpowiedzieć.

Nie zapominaj o niczym

Smartwatch to też idealne urządzenie dla wszystkich zapominalskich. Może zmotywować cię do częstszego wstawania i ruszania się, albo do brania leków, o których notorycznie zapominasz. Urządzenie, które stale jest na twoim nadgarstku nie pozwoli ci zapomnieć o własnym zdrowiu.

Monitoruj swoje cykle

Twój smartwatch może być też niezwykle pomocnym asystentem dla kobiet. Za pomocą dedykowanej aplikacji zegarek będzie śledził twoje cykle miesiączkowe. Możesz dowiedzieć się, kiedy zbliżają się dni płodne i kiedy wypada kolejna miesiączka, aby nigdy nie dać się zaskoczyć.

Koniec stresu

Smartwatch pomoże też po prostu się odprężyć. Nowe modele mają wbudowane odtwarzacze muzyczne, które pozwalają na słuchanie ulubionych kawałków, choćby z Apple Music czy Spotify, bez potrzeby uruchamiania telefonu. Dzięki wbudowanej nawigacji trudniej będzie ci się zgubić w obcym mieście. Zostawiony w domu portfel z kartą płatniczą też przestanie być problemem dzięki wbudowanym płatnościom NFC.

Smartwatch lepszy niż Twój smartfon

Powiesz; smartfon też potrafi zrobić wiele z tych rzeczy. To częściowo prawda. Ale smartfon ma jedną poważną wadę: zwykle jest w twojej kieszeni albo na biurku obok. Nie jest w stanie stale monitorować twojego stanu zdrowia, nie będzie mierzył twojego tętna ani poziomu stresu i jest po prostu o wiele mniej wygodny podczas aktywności. Bieganie ze smartfonem wcale nie jest szczególnie komfortowe. Smartwatch jest lekki, mały i dyskretny. A twojego zdrowia będzie pilnował o wiele lepiej.

Dowiedz się o szkodliwych skutkach ubocznych telefonów i inteligentnych zegarków

Technologia stała się prawie wszędzie na świecie i teraz wszyscy na powierzchni planety używają telefonu lub smartwatcha, ale technologia może być dla nas bardzo przydatna, ale ma niebezpieczne skutki uboczne, których wielu może nie zauważyć, ponieważ te urządzenia emitują szkodliwe promieniowanie, które może powodować wiele problemów, wiesz U nas na prawdę w tej sprawie i czy jest naprawdę niebezpieczna.

Jaka jest historia

Porozmawiamy o dwóch rodzajach skutków ubocznych dla telefonów i inteligentnych zegarków, a nie tylko o inteligentnych zegarkach, które pokonują telefony, jeśli chodzi o uszkodzenia spowodowane promieniowaniem elektromagnetycznym i niebieskim światłem.

Promieniowanie elektromagnetyczne

Jest to fala promieniowania elektromagnetycznego i naukowo, jeśli jakikolwiek rodzaj promieniowania przechodzi przez nasze ciała, wpływa na mechanizm naszego układu nerwowego i powoduje poważne zagrożenia dla zdrowia, aw tym przypadku z inteligentnych zegarków emitowane jest szkodliwe promieniowanie. większa ilość w porównaniu z telefonami, ponieważ inteligentne zegarki są bezpośrednio obok Ciebie.

Efekt niebieskiego światła

Doświadczenie pokazuje, że jeśli używasz telefonu przed snem w nocy, powoduje to zaburzenia snu, a dzięki inteligentnemu zegarkowi nie możesz chronić oczu przed działaniem promieni z ekranu, ponieważ używasz zegarka przez cały dzień i noc.

Biologiczne skutki uboczne

Przy nadmiernym używaniu telefonów i inteligentnych zegarków osoba może napotkać problemy z pamięcią, zaburzenia snu i nadmierne karmienie, ponieważ nadmierne używanie telefonów i inteligentnych zegarków prowadzi do braku koncentracji, a tym samym do problemów z pamięcią. jesteś mniej aktywny, a wszystko to z powodu braku równowagi, który występuje w działaniu pamięci.

Związek między smartfonami a przekarmieniem

Możesz pomyśleć, że to dziwne, ale istnieje związek między przekarmieniem a korzystaniem z telefonu, a nawet smartwatcha, pozwól, że ci wyjaśnię, podczas jedzenia nie obchodzi nas zamiast tego czas na jedzenie, jesteśmy zajęci naszymi telefonami lub inteligentnymi zegarkami sprawdzać komunikaty lub widzieć powiadomienia i dlatego Twój system przemiany materii nie reaguje prawidłowo na uczucie sytości, mimo że spożywasz odpowiednią ilość pożywienia, Twój żołądek reaguje na myśl, że nadal jesteś głodny iw efekcie przekarmiasz.

Psychologiczne skutki uboczne

Nadużywanie technologii nie tylko źle wpływa na nasze zdrowie biologiczne, ale także powoduje skutki uboczne na zdrowie psychiczne i psychiczne, kiedy ludzie czują się zestresowani, przygnębieni, a nawet nie są w stanie kontrolować samokontroli, ale dlaczego?

Korzystając z inteligentnych zegarków, osoba może napotkać trzy rodzaje efektów psychologicznych, którymi są:

Dyspersja: Gdzie jesteś zajęty powiadomieniami i czujesz chęć ciągłego otwierania urządzenia i nie zwracania uwagi na nic dookoła.

Wahania nastroju: Pojawia się w wyniku długotrwałego wystawienia organizmu na promieniowanie z telefonu i zegarka, dlatego napięcie i frustracja narasta w sposób subtelny i stopniowy, a potem czujesz, że działasz w sposób gniewu i wahań nastroju przez cały czas.

Aspołeczne zachowaniePojawia się w wyniku Twojego zaabsorbowania urządzeniem, ponieważ wiele osób chce korzystać z telefonu podczas jedzenia, nauki, na placu zabaw, a nawet podczas korzystania z toalety ta sprawa ostatecznie powoduje, że zaniedbujesz znajomych i najbliższych.

Wpływ na dzieci

Dzieci lubią mieć smartfony i zegarki, ale te urządzenia, a konkretnie zegarki, nie są tak zdrowe, jak myślą rodzice, ponieważ średnio inteligentny zegarek emituje dużo promieniowania i jest niezdrowy dla siatkówki oka, a to jest dlaczego lekarz radzi.Mercola„Dzieci nie powinny używać telefonu ani żadnego urządzenia bezprzewodowego, ponieważ są bardziej narażone na promieniowanie niż dorośli, a powodem są kości czaszki, które są nadal cieńsze, a ich mózgi i układ odpornościowy wciąż się rozwijają etap.

Jak zmniejszyć skutki uboczne

Szczerze mówiąc, nie możemy uniknąć korzystania z technologii, czy to przez telefon, czy przez zegarek, ale wynikające z tego skutki uboczne można zmniejszyć dzięki samokontroli, ponieważ wszystko zależy od naszych przyzwyczajeń. zegarka, nie ma potrzeby nadużywania tych urządzeń, ponieważ uzależnienie od technologii ma duży wpływ na Twoje życie biologiczne, psychiczne, a nawet zawodowe. Oto kilka kroków, które pomogą zmniejszyć skutki uboczne korzystania z zegarka i telefonu:

1

Odsuń się trochę od telefonu

Wiem, że jest to trudne dla wszystkich, ale jeśli od czasu do czasu włączysz tryb samolotowy, uchroni Cię to od blasku.

2

Unikaj noszenia zegarka podczas snu

Wielu z nas nosi nasz smartwatch, aby śledzić nawyki związane ze snem, można go nosić przez kilka dni, ale nie powinno to stać się nawykiem.

3

codzienna rutyna

Jeśli chcesz żyć zdrowo ze swoim inteligentnym zegarkiem, musisz ustalić rutynę i określić czas, w którym będziesz korzystać z zegarka w razie potrzeby, a po ustaleniu harmonogramu będziesz mógł wiedzieć, ile czasu jesteś wydatki na zegarek.

Wreszcie technologia zapewnia nam wiele funkcji, których potrzebujemy w życiu codziennym, dlatego powiedziałbym, że technologia nie jest dla nas zła, ale niestety nasze przyzwyczajenia z urządzeniami można określić jako złe. .

Co sądzisz o możliwych skutkach ubocznych nadużywania technologii mobilnych, napisz nam w komentarzach

Źródło:

średni

Ciemna strona wearable. A miało być tak zdrowo…

Okazuje się, że korzystanie z elektroniki ubieralnej może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Wyniki najnowszych badań skłaniają do głębszych refleksji.

Przyszłość pisana w liczbach

Rynek wearable rozwija się w zawrotnym tempie, a najlepszym dowodem na potwierdzenie tej tezy są liczby. Szacuje się, że w tym roku sprzedano ok. 76 mln gadżetów (dla porównania w 2014 roku sprzedano zaledwie ok. 29 mln). Co ciekawe, prognozy na kolejne lata są jeszcze bardziej obiecujące. Tym brdziej, że od niedawna w branży pojawili się tacy giganci, jak Apple czy Xiaomi, więc z wypiekami na twarzy oczekujemy kolejnych nowości. Firma badawcza IDC przewiduje, że w 2019 roku na świecie sprzeda się aż 173 mln urządzeń, przy średnim rocznym tempie wzrostu na poziomie ok. 23 proc. Rok wcześniej urządzenia typu basic (trackery sportowe) przestaną pełnić rolę hegemona na rzecz branży telekomunikacyjnej (urządzeń typu smart).

Nie bez przyczyny przytoczyłem powyższe dane. Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi korzyści, jakie niesie za sobą zdrowy styl życia. Nic dziwnego, że będziemy częściej sięgać po wearable, monitorując m.in. swe zdrowie i aktywność fizyczną. Tym bardziej, że sensory, gromadzące dane treningowe są integralną częścią każdego urządzenia z tego segmentu (nieważne czy jest to gadżet rodzaju basic czy sprzęt typu smart).

Cały problem polega na tym, że na słowo wierzymy producentom, a przecież za skrzętnie przygotowanymi działaniami marketingowymi, zawsze kryje się druga strona medalu. Wielu z nas żyje w przekonaniu, że smartbandy i smartwatche to samo zdrowie, niestety to nieprawda, a przynajmniej nie do końca. Najnowsze badania pokazują, że urządzenia wearable mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Wearable szkodliwe, jak papierosy?

W 1946 roku w wielu czasopismach na terenie Stanów Zjednoczonych pojawiły się reklamy, przedstawiające lekarza w fartuchu, który trzyma papierosa. Slogan dumnie głosił „Więcej lekarzy pali Camele niż jakiekolwiek inne papierosy”. To nie żart, w tamych czasach doktorzy nie byli świadomi, że palenie może powodować raka, choroby serca czy płuc…

Mam wrażenie, że obecnie mamy podobny problem. Nie do końca zdajemy sobie sprawę z oblicza niebezpieczeństwa, jakim niewątpliwie mogą okazać się dla nas nowe technologie. Przecież nikt nie da nam gwarancji, że za kilkadziesiąt lat wspomniane urządzenia nie znajdą się na liście potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i życia. Nie zrozumcie mnie źle, sam korzystam i testuję tego typu urządzenia, co przynosi mi ogromną satysfakcję, ale nie chciałbym za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat zaświecić jak bożonarodzeniowa choinka. Podejrzewam, że Wy też nie.

Oczywiście, nie jest nowością, że lekarze od dawna podejrzewają, że korzystanie z telefonów komórkowych, które wydzielają niewielkie ilości promieniowania, może prowadzić do nowotworów, chorób krwi i innych problemów zdrowotnych. Tym bardziej, jeśli gadżety znajdują się zbyt blisko ciała przez dłuższy czas.

Bezstronne wyniki badań w tym obszarze pochodzą z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, dostarczone przez Światową Organizację Zdrowia, a konkretie 31 naukowców z 14 krajów.

Z badań wynika, że telefony komórkowe są „prawdopodobnie rakotwórcze”, a do tego mogą być równie szkodliwe, co niektóre substancje chemiczne i pestycydy. Oczywiście, badacze ubezpieczyli się słowem „prawdopodobnie”, co nie zmienia faktu, że zagrożenie wydaje się całkiem realne. Według naukowców im dalej urządzenie znajduje się od głowy, tym lepiej. Oczywiście, to oznacza, że surfowanie po sieci czy pisanie smsów nie będzie tak niebezpieczne, jak wykonywanie połączeń z telefonów komórkowych trzymanych przy uchu (dlatego m.in. istniały poważne obawy o Google Glass). Panaceum? Zestaw słuchawkowy.

Co wiecej, z analiz przeprowadzonych przez grupę europejskich naukowców (badaniami kierował dr Lennart Hardell, profesor onkologii i Epidemiologii Nowotworów w Szpitalu Uniwersyteckim Orebro w Szwecji) wynika, że rozmowa przez telefon może potroić ryzyko nowotworu mózgu.

Oczywiście, istnieją przeciwstawne badania, ale spora część z nich finansowana jest przez producentów z branży telekomunikacyjnej i grupy zawodowe.

Celowo zacząłem od telefonów, tym bardziej, że są integralną częścią dla rynku wearable (kompatybilne z wieloma gadżetami), tak więc jak jest ze smartwatchami i smartbandami?

Dr Joseph Mercola (specjalista medycyny alternatywnej) uważa, że elektroinika ubieralna może być szkodliwa tylko i wyłącznie, gdy posiada możliwość połączeń 3G. Według niego, to trochę tak, jakby mieć telefon przymocowany do nadgarstka. Przypomnijmy, że telefonia 3G bazuje na standardzie UMTS (Uniwersalny System Telekomunikacji Ruchomej). Według lekarza, takie urządzenia jak Jawbone Up czy Apple Watch nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia.

Apple Watch do przetwarzania danych wykorzystuje technologię Bluetooth oraz Wi-Fi – dotąd naukowcy nie udowodnili negatywnego wpływu tych częstotliwości na organizm człowieka. W zdecydowanie gorszej sytuacji są producenci, wykorzystujący wspomnianą technologię 3G lub 4G np. Samsung, który wyposażył swego smartwatcha Gear S Watch w 3G.

Naukowcy mają również wątpliwości, co do samych baterii, które będąc blisko ciała mogą powodować białaczkę (warto zwrócić uwagę, że nie brakuje wyników, które negują powyższe założenie). Pytanie: gdzie leży prawda?

Natomiast lekarze są w pełni zgodni, że dzieci do maksimum powinny ograniczyć korzystanie zarówno z telefonów komórkowych, jak i wearable. Czaszka dziecka jest cieńsza i mniejsza niż dorosłego, co oznacza, że ​​tkanki mózgu naszych pociech są zdecydowanie bardziej narażone na niektóre rodzaje promieniowania.

Ostatnim argumentem przeciw wearable jest tworzywo, z jakiego tworzy się opaski, choć tylko w przypadku Fitbit wystąpiły dotąd większe problemy. Okazuje się, że materiał, z którego stworzono najpopularniejsze na rynku smartbandy, może być szkodliwy. Wielu użytkowników żali się, że opaski podrażniają ich skórę i powodują wysypkę. Firma broni się przed zarzutami twierdząc, że problem nie leży po jej stronie, lecz użytkowników, którzy noszą produkt zbyt długo. Trochę słabe wytłumaczenie, nie sądzicie? W każdym razie finał całej sprawy będzie miał miejsce w sądzie.

Podsumowanie

Miały dbać o nasze zdrowie, a czy faktycznie to robią? Ciężko powiedzieć. Jedno jest pewne: nie ma jednoznacznych dowodów, że wearable jest szkodliwe. Mimo to wyniki badań pokazują, że coś jest nie tak i należy bacznie się temu przyglądać, na bieżąco monitorując całą sprawę. Martwi mnie, co innego – boję się, że nawet, jeśli pojawią się niezbite dowody na szkodliwość wearable, to producenci zrobią „wszystko”, by całą sprawę zamieść pod dywan. Ten rynek ma zbyt wielki potencjał, pieniądze tylko czekają na podniesienie z ziemi. Jak zwykle naszym kosztem. Oby nie okazało się, że za kilkadziesiąt lat sportowcy, którzy tak chętnie reklamują wearable staną się, jak wspomniany lekarz z Camelami w dłoni.

Źródło: activeManiaK.pl, Forbes, New York Times