Google Home po polsku - czy to możliwe?
Inteligentne głośniki od Google biją rekordy popularności na całym świecie – na ich zakup decyduje się także coraz większa ilość Polaków. Czy Google Home po polsku to wciąż mrzonka, czy teraz, w 2021 roku, wreszcie stało się to rzeczywistością?
Na to pytanie odpowiemy szczegółowo poniżej, ale od razu możemy wskazać, że rodzimy fani tych urządzeń, którzy chcieliby móc posługiwać się przy ich użytkowaniu rodzimym językiem, będą zawiedzeni. Zapraszamy!
Google Home po polsku – czy jest dostępne?
Powiedzmy od razu wprost: na razie nie jest dostępne ani Google Home po polsku, ani Google Home Mini po polsku, ani nawet Google Nest w naszym rodzimym języku. Nie zmieniło się to od czasu premiery tych urządzeń. Wśród obsługiwanych języków znajduje się za to angielski i to tym językiem zapewne będą posługiwali się w większości Polacy, którzy zdecydują się na zakup tych głośników.
Są one bezproblemowo dostępne w Polsce, zarówno na portalach aukcyjnych, jak i w popularnych sklepach z elektroniką. Używanie ich w naszym kraju jest jak najbardziej możliwe i nie są one w żaden sposób zamknięte regionalnie (chociaż nie do wszystkiego będzie można wykorzystać Asystenta Google w Polsce – m.in. w USA ma on znacznie bardziej rozbudowane możliwości). Po prostu trzeba mówić do niego po angielsku i głośnik też będzie odpowiadał po angielsku.
Jest to o tyle kuriozalne, że wszystkie te głośniki opierają się na usłudze wspomnianego Asystenta Google… który już od dłuższego czasu jest dostępny na smartfonach w pełni po polsku i radzi sobie całkiem nieźle. Gdyby Google chciało, w każdej chwili mogłoby więc dodać obsługę języka polskiego do Nesta, Home czy Home Mini. Czemu ta firma tego nie robi? Cóż, być może dlatego, że sprzęty te wciąż nie są dostępne w oficjalnej polskiej dystrybucji, a można zakupić je jedynie od pośredników.
Google Home – kiedy po polsku?
Okej, wiemy już, że Google Home po polsku aktualnie wciąż jest tylko marzeniem, ale od razu nasuwa się kolejne pytanie: kiedy stanie się to rzeczywistością? Cóż, niestety Google nie zapowiedziało wciąż żadnych planów w tej kwestii, więc można tylko zgadywać.
Nic nie wskazuje na to, aby w tym roku, ani nawet w perspektywie najbliższych kilku lat Nesty, Home i Home Mini miały wejść do oficjalnej dystrybucji w naszym kraju (co zapewne wiązałoby się z obsługą polskiego). Z drugiej strony, Google tak naprawdę może wprowadzić zmiany w tej kwestii w dowolnym momencie, bez ostrzeżenia.
Może się zdarzyć, że polski zacznie być obsługiwany przez głośniki Google przy okazji premiery jakiegoś nowego modelu, ale oczywiście jest też szansa, że tak się nie stanie. Trzeba więc po prostu uzbroić się w cierpliwość, a jeśli zna się dobrze język angielski, to po prostu korzystać z głośników Google w tym języku.
Google Home Mini po polsku – podsumowanie
Niestety, obecnie Google Home po polsku czy też Google Home Mini po polsku pozostaje tylko marzeniem. Bez wątpienia może to być frustrujące dla wielu osób, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Asystent Google obecnie bardzo dobrze radzi sobie z naszym językiem. Google więc mogłoby go bez problemu wdrożyć do swoich inteligentnych głośników… jednak z jakiegoś względu tego nie robi i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić w niedalekiej przyszłości.
Fanów sprzętów od Google zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem o Google Nest, czyli kolejnym bezprzewodowym, inteligentnym głośniku tej firmy, a także z naszą recenzją smartfona Google Pixel 3 XL. Koniecznie dajcie nam znać, jeśli jest jakiś temat, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć, a którego jeszcze nie poruszaliśmy!
Asystent Google - niby ten sam, a jednak inny w zależności od urządzenia
Asystent Google wydaje mi się najbardziej obiecującym rozwiązaniem na tle konkurencji. Przynajmniej jeśli chodzi o Polaków, bo nie zapowiada się aby Alexa czy Siri miały wkrótce nauczyć się naszego języka. Niestety nie jest idealny i ostatnio się o tym coraz częściej przekonuje.
Asystent Google - inny w telefonie, inny w samochodzie...
Asystent Google całkiem nieźle radzi sobie już z językiem polskim. W telefonie bez problemu od kilku lat wykorzystuję go do szybkiego ustawiania przypomnień czy sprawdzania prostych rzeczy w internecie. Najlepiej jednak sprawdza się w samochodzie gdzie przy współpracy z Android Auto pozwala obsługiwać wiele rzeczy bez odrywania rąk od kierownicy. Uruchomienie nawigacji do konkretnego punktu to jedno zdanie, po którym natychmiast na mapie pojawia się trasa i dokładne instrukcje jak dojechać. Zmiana piosenki na playliście Spotify? Nie ma problemu, wystarczy podać autora i tytuł. Ba w przypadku dłuższych podróży przyda się nawet do zabawiania dzieci, bo jak się okazuje Asystent Google zna też kilka gier słownych. Rozmowa z "samochodem" dla kilkulatków jest na tyle fascynująca, że sama prostota tych gier nie ma znaczenia.
Niestety nie zawsze w samochodzie jest tak kolorowo. Wszystko przez to, że Asystent Google po polsku ma swoje ograniczenia i nie wszystkie rzeczy potrafi zrobić. Niestety taka sytuacja trwa już od kilku lat i nie wygląda na to, aby w najbliższej przyszłości miała być rozwiązana. Mowa chociażby o module czytania wiadomości i odpowiadania na nie. Otóż gdy dostaniemy wiadomość SMS czy na innym komunikatorze, to owszem asystent ją odczyta ale z "angielskim" akcentem. To jeszcze nie jest takie straszne, bo pomimo kaleczenia języka polskiego można się domyśleć treści wiadomości. Niestety jeśli chciałbym podyktować odpowiedź to jest znacznie gorzej. Polski język zamieniany jest wtedy na angielski i wiadomość nie ma sensu. Można oczywiście podyktować ją po angielsku, ale wasz rozmówca może wtedy wpaść w konsternacje.
Wygląda na to, że to część większego problemu, bo zagłębienie się w ekosystem Asystenta Google pokazuje, że jego polska wersja ma znacznie większe ograniczenia, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wygląda to tak, jakby Google arbitralnie określiło co asystent może zrobić po polsku, a czego ma nie robić. To trochę śmieszne, po odczytywanie wiadomości SMS przez jakiś czas działało poprawnie, a zepsuło się jak asystent oficjalnie wszedł do Polski.
Asystent Google na głośniku to całkiem inne doświadczenie
Jeszcze większa konsternacja pojawia się, gdy w domu pojawi się pierwszy głośnik z Asystentem Google. Tutaj akurat nikt, niczego na ukrywa, asystent działa tylko w języku angielskim, niezależnie od tego czy jest to głośnik Google Mini czy Nest Hub 2. I to nie jest takie złe, bo konwersacja z asystentem po angielsku jest bardzo wygodna i skłania również domowników do korzystania z tego języka. Mimo tego jednak, mając ustawionego polskiego asystenta w telefonie, konfiguracja systemu Google Home jest nieco ograniczona. Tu ponownie wychodzą limity polskiej wersji. Przykładowo sterowanie inteligentnym oświetleniem jest możliwe zarówno z poziomu głośnika jak i aplikacji Google Home na telefonie (i polskiego asystenta). Jeśli jednak chciałbym już podnieść roletę, to niestety na telefonie tego nie zrobię (nawet ręcznie). W tym samym czasie angielska komenda na Nest Hub 2 doskonale sobie z tym zadaniem poradzi i to bez zbędnej zwłoki.
Sprawdź też: Asystent Google - jak włączyć?
Takich problemów jest jednak znacznie więcej. Z tego co zauważyłem z polskim Google Home nie mogę konfigurować rutyn (Routines w angielskim asystencie), które wykonują konkretne działania o konkretnych porach albo w konkretnych sytuacjach. Jest tego niestety nieco więcej i gdy zaczynamy zagłębiać się w świat smart home, robi się to uciążliwe. I zgodzę się oczywiście, że to tzw. problemy pierwszego świata, ale skoro ten Asystent Google jest dostępny po polsku, to chciałbym, żeby nie był sztucznie ograniczany. Sztucznie, bo przecież doskonale rozpoznaje język polski, więc co go powstrzymuje przed możliwością podyktowania odpowiedzi na wiadomość SMS? Podejrzewam, że jest też w stanie zrozumieć gdy powiem mu "podnieś roletę", skoro doskonale radzi sobie z odtworzeniem piosenki Enej - "Kamień z napisem Love" (proszę nie oceniać!).
Z drugiej strony życzę powodzenia w skłonieniu Nest Huba z angielskim asystentem do odtworzenia wam piosenki Sanah - "Mamo tyś płakała", chyba, że lubicie literować kolejne słowa :-). To rozdarcie pomiędzy dwoma różnymi językami sprawia, że korzystanie z asystenta nie jest tak wygodne, jak mogłoby być i jak jest dla przeciętnego Amerykanina. Obecnie czuje się jednak nieco jako obywatel drugiej kategorii i mam nadzieje, że wkrótce się to zmieni bo sam koncept asystenta bardzo mi się spodobał i do Nest Huba po kilku dniach szybko dołączył Google Mini w kuchni, a na tym budowa mojego smart home na pewno się nie skończy.
Asystent Google po polsku na głośnikach Google Home - wyjaśniamy sytuację
Niektórzy użytkownicy donoszą, że pomimo oficjalnego wsparcia na głośnikach Google Home usłyszeli polskiego Asystenta Google i prezentują jednoznaczne nagrania. Google Polska oficjalnie zaprzecza, jakoby cokolwiek się w tej kwestii zmieniło. Co się dzieje?
Lista moich zaskoczeń stale się wydłuża. Najpierw niespodziankę sprawiło Google nie wprowadzając polskiego Asystenta Google na głośniki Google Home, później byłem zdziwiony, gdy owe głośniki "reagowały" na polskie komendy, a dzisiaj dowiaduję się, że u niektórych użytkowników Asystent Google przemawia z głośników w naszym ojczystym języku. Rozłóżmy więc całą tę sytuację na czynniki pierwsze, by zrozumieć z czym dokładnie mamy do czynienia.
Asystent Google po polsku – wszystko, co warto wiedzieć
Asystenta Google po polsku nie ma na głośnikach Google Home, ponieważ...
... urządzenia te nie są oficjalnie sprzedawane w naszym kraju, a stanowią zupełnie odrębną warstwę w infrastrukturze Asystenta Google, jeśli chodzi o wspierane platformy. Asystent działa nieco inaczej na smartfonach, słuchawkach, telewizorach i głośnikach, dlatego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie lokalnej wersji do debiutu na innej platformie. Google zaprzecza, jakoby coś w tej kwestii się zmieniło:
Polskojęzyczna wersja Asystenta Google nie jest dostępna na urządzeniach Google Home. - odpowiada na nasze zapytanie Elżbieta Różalska, Communications Manager w Google.
Dlaczego Asystent rozumie niektóre polecenia po polsku?
Wielokrotnie zdarzyło mi się sprawdzić, w jaki sposób Asystent Google - dotychczas mówiący do mnie po angielsku (US) - zareaguje na polskie komendy. Niektóre z nich rozumie doskonale, na przykład na hasło "pogoda", ale zwraca się do mnie ponownie w języku angielskim. W odpowiedzi na inne polecenia odpowiada, że "nie wie jak może mi z tym pomóc", co oznacza, że w ogóle nie zrozumiał mojej wypowiedzi.
Dlaczego polski Asystent Google działa u niektórych użytkowników na głośnikach Google Home?
Drugim scenariuszem jest ten, w którym Asystent Google zwróci się do nas po polsku z głośnika Google Home. Jak widać na załączonych filmikach jest to możliwe i wcale nie neguję, że do tego doszło. Wyjaśnienie tej kwesti rozjaśni też sprawę, o której napisałem powyżej, czyli reakcje na niektóre polskie komendy.
Wszystko wynika z faktu, iż Asystent Google jest niezwykle skomplikowaną usługą, która w Polsce nie została wprowadzona na rynek kompleksowo, lecz z pominięciem niektórych platform. W ich przypadku może to generować wyjatkowe sytuacje, jak te wcześniej wymienione, gdyż nasze telefony mają ustawiony polski język, serwery Google wykrywają naszą lokalizację i usługa wie, że jesteśmy w Polsce, a po stronie infrastruktury nie wszystko zadziała zawsze zgodnie z przewidywaniami i wskutek jakiegoś błędu, buga czy innych okoliczności, może dojść do aktywacji usługi na pierwotnie niechcianych urządzeniach.
Kulisy i historia polskiego Asystenta Google. Pełna historia
Druga strona medalu to testy polskiego Asystenta Google na głośnikach Google Home
Nie jest całkowicie wykluczone, że pracownicy Google nie sprawadzają osobiście tego, jak działa polska wersja Asystenta Google na głośnikach Google Home, a wtedy rośnie prawdopodobieństwo, że u niektórych wybrańców usługa również stanie się dostępna, choć bez konkretnej woli ze strony firmy. Mogą to też być ciche testy, takie same, jakie przeprowadzają Facebook, Twitter i inne firmy, gdy chcą jedynie poznać zachowania wąskiego grona użytkowników.
Obiecane filmy z Asystentem Google po polsku na głośnikach Google Home: