Home > Słuchawki > Apple żegna się z Intelem: to się zmienia na Macu

Apple żegna się z Intelem: to się zmienia na Macu

Sharing is caring!

Od wielu lat krążą plotki, że Apple dokona poważnej restrukturyzacji swojego Maca. To już oficjalne. Możesz dowiedzieć się od nas, jak ta zmiana będzie wyglądać w rzeczywistości.

jabłko

Mac ARM: Apple żegna się z Intelem

Odkąd iPad Pro stał się codzienną alternatywą dla Maca dla coraz większej liczby użytkowników, toczy się dyskusja na temat tego, jak technologia stosowana w tabletach wyglądałaby w Macu. W szczególności chodzi o układy ARM opracowane przez samego Apple, które od dłuższego czasu potrafią nadążyć za procesorami Intela z MacBooka i Co. lub są jeszcze szybsze – a przy tym zużywają mniej energii.

Po wielu latach plotek o tym przejściu, teraz jest ono całkowicie oficjalne: Apple żegna się z Intelem i stopniowo wyposaża swoje komputery Mac we własne procesory. Jak wspomniano powyżej, te nowe chipy są oparte na już znanych procesorach, z których Apple korzysta już w iPhonie i iPadzie.

Dzięki przełącznikowi Apple może teraz kontrolować całą platformę i ma jednolitą platformę sprzętową od Apple Watch po iPhone'a i iPada na Maca. Nowe procesory torują również drogę dla wielu innych specjalnych rozwiązań, takich jak chipy do silnika neuronowego. W szczególności nowa platforma powinna umożliwić mniejsze zużycie energii przy jednoczesnej zwiększonej wydajności.

Pierwszym sprzętem, o który programiści mogą się ubiegać od razu, jest zmodyfikowany Mac mini, w którym bije Apple A12Z – znany z obecnego iPada Pro. Mały Mac w swojej zwykłej formie jest obsługiwany przez 16 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB. Dostawa tego pakietu Developer Transition Kit (DTK) powinna rozpocząć się w tym tygodniu.

Dla zwykłych użytkowników pierwszy sprzęt ARM nie powinien być dostępny do końca 2020 roku. Według Tima Cooka konwersja całego asortymentu zajmie dwa lata.

Właściciele obecnych i przyszłych komputerów Intel Mac, które według szefa Apple'a wciąż są w przygotowaniu, nie muszą być przygotowani na wczesne zakończenie wsparcia. Te komputery Mac będą nadal otrzymywać nowe wersje systemu macOS w przyszłości i będą obsługiwane przez kilka lat.

Komputery ARM Mac: macOS Big Sur to podstawa

Zgodnie z oczekiwaniami, podstawą oprogramowania jest macOS Big Sur w wersji 11.0, który zastępuje macOS Catalina. Nowy system operacyjny jest oferowany zarówno dla komputerów Mac z procesorami Intel, jak i ARM. Zgodnie z oczekiwaniami firma Apple dostosowała już własne oprogramowanie z Notes do Safari i iWork do Final Cut Pro do „Apple Silicon”. Jest to doskonale skoordynowane od pierwszego dnia.

Ponadto aplikacje na iOS i iPadOS mogą działać natywnie na nowych komputerach Mac ARM. Nie wiadomo jeszcze, jakie mogą tu być ograniczenia. Jednak, jak wiadomo, aplikacje te mają być oferowane za pośrednictwem Mac App Store.

Zewnętrzni programiści mogą również dostosowywać swoje oprogramowanie za pomocą środowiska programistycznego Xcode firmy Apple. Adobe i Microsoft już pracują nad „przetłumaczonymi wersjami” swojego oprogramowania. Oprócz programów Lightroom i Photoshop z gamy Creative Cloud firma Apple zademonstrowała również aplikacje Microsoft Office Word, Excel i PowerPoint.

Firma Rosetta wraca do oprogramowania, które nie zostało zaadaptowane przez programistów, gdy wypuszczono komputery Apple Mac. Pomocnik, obecnie reklamowany jako Rosetta 2, tłumaczy stare oprogramowanie Intela podczas instalacji dla komputerów Mac ARM. Pierwsze dema imponująco pokazały, że nawet profesjonalne oprogramowanie, takie jak Maya, czy gry, takie jak Shadow of the Tomb Raider, najwyraźniej może być używane na nowym sprzęcie bez większych strat. Podsumowując: stare oprogramowanie Intela będzie nadal działać na nowych komputerach Mac ARM.

Nie zaktualizowano jeszcze do systemu macOS Catalina? Co powinieneś wiedzieć o instalacji:

ARM zamiast Intela: kolejna zmiana architektury w Apple

Dla Apple taka zmiana oznacza, że ​​komputery Mac są po raz pierwszy wyposażone we własne procesory. Oprócz zwiększonej wydajności i dłuższej żywotności baterii, dzięki nowym chipom, nawet cieńsze i lżejsze MacBooki mogą ujrzeć światło dzienne w przyszłości. Według niektórych plotek, na przykład MacBook z 12-calowym wyświetlaczem mógłby zostać wskrzeszony.

Ale to nie pierwszy raz, kiedy Apple dokonał takiej zmiany architektury. Ostatnia zmiana z PowerPC na chipy Intela, które są nadal w użyciu, została ogłoszona przez Steve'a Jobsa na WWDC 2005. W tamtych czasach programiści mogli pożyczyć zmodyfikowany komputer Intel Mac od Apple za 999 USD, aby mogli dostosować swoje oprogramowanie. Po stronie oprogramowania „Rosetta”, która po raz pierwszy była częścią systemu Mac OS X Tiger 10.4, pozwoliła na uruchamianie starego oprogramowania PowerPC na komputerach Intel Mac. Umożliwiło to stosunkowo płynne przejście. Ponieważ nowe procesory Intela były znacznie szybsze niż PowerPC, straty wydajności były zwykle niewielkie. To, czy podobna „wirtualizacja” będzie ponownie dostępna po przejściu z Intela na ARM, jest obecnie nadal w centrum uwagi.

Na początku stycznia 2006 roku ogłoszono pierwszy sprzęt dla zwykłych użytkowników. Wszystko zaczęło się od MacBooka z 15-calowym wyświetlaczem i iMaca. Pod koniec lutego 2006 roku pojawił się Mac mini z chipem Intela. Cała wymiana została zakończona w sierpniu 2006 roku. Wnioskiem był pierwszy Mac Pro z procesorem Intel. Cały proces od początku do końca trwał niewiele dłużej niż rok.

Według Bloomberga, nawet przy nadchodzącym przejściu z Intela na ARM, ostatecznym celem jest to, aby wszystkie komputery Mac – od Maca mini przez MacBooka po Maca Pro – miały w przyszłości własne procesory. Worldwide Developer Conference firmy Apple rozpocznie się w poniedziałek 22 czerwca tego roku.