Home > Inteligentny Zegarek > Zegarki, praktyczny poradnik dla kupujących

Zegarki, praktyczny poradnik dla kupujących

Sharing is caring!

Z niniejszego poradnika dowiesz się:

jakie są różnice pomiędzy różnymi typami zegarków (kwarcowy, automatyczny, etc.)

co należy wiedzieć, aby pewnie czuć się w rozmowie ze sprzedawcą

jak kupując zegarek, uchronić się przed wyrzuceniem pieniędzy w błoto

co oznaczają trudne terminy jakimi posługują się sprzedawcy zegarków

jak wybrać pierwszy zegarek, aby być z niego zadowolonym przez wiele lat

co należy robić, aby Twój zegarek automatyczny służył Ci przez wiele lat

Dziś zegarek jest nie tylko praktycznym narzędziem do pomiaru czasu, ale przede wszystkim modnym i prestiżowym dodatkiem do codziennego i wizytowego stroju. Zegarki cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ z roku na rok rośnie wśród ludzi świadomość potrzeby ich posiadania.

Zegarki przeszły bardzo długą drogę, znacznie dłuższą niż historia jakiegokolwiek człowieka. Swoją przygodę zegarki naręczne rozpoczęły w XX wieku, a ich ewolucja sprawiła, że dziś jest to prestiżowe urządzenie darzone wielkim szacunkiem nie tylko z powodu sztuki zegarmistrzowskiej, ale przede wszystkim przez ponadczasowe wartości.

Ewolucja i postęp sprawiły, że dzisiejsza technologia przestała być dla wielu zrozumiała. Dzisiejsze funkcje jakie oferują nam czasomierze ocierają się o zagadnienia, których dawniej nie byliśmy w stanie sobie nawet wyobrazić.

Stając po stronie klienta będącego w sklepie, wyobrażamy sobie jaką może mieć dziś trudność w wyborze spośród kilku tysięcy zegarków. Przeglądając oferty w sklepach internetowych wcale nie jest łatwiej. Wertujemy strony jedna po drugiej, oglądając zegarki różnych marek i tak naprawdę często okazuje się, że brak podstawowej wiedzy na temat zegarków, staje się barierą nie do pokonania. Nie pozwala nam to zrozumieć różnic np. pomiędzy zegarkiem kwarcowym, a mechanicznym.

Ten poradnik stworzyliśmy po to, aby wybór zegarka był dla Ciebie świadomą decyzją, która pozwoli Ci cieszyć się nim przez wiele lat. Aby zakup zegarka, był samą przyjemnością.

- Zakup pierwszego zegarka -

Oto przewodnik, dzięki któremu dowiesz się wszystkiego co warto wiedzieć, aby zakochać się w zegarkach i właściwie tą miłość pielęgnować. Dowiedz się, jak kupić zegarek, aby nie żałować wydanych pieniędzy i uniknąć poczucia nietrafionego zakupu. Człowiek i zegarek to długoletni związek, niekiedy na całe życie. Dowiedz się wszystkiego tego co powinieneś wiedzieć wybierając się do sklepu.

Nie śpiesz się

Pośpiech jak w wielu przypadkach tak i w tym, jest złym doradcą. Zakup pierwszego zegarka z precyzyjnym mechanizmem w środku, a nie tylko kawałkiem kwarcu z baterią to przełomowy moment w Twoim życiu. Pasjonaci zegarków powiedzą, że to chwila przeobrażenia z chłopaka w mężczyznę, z dziewczyny w kobietę. Zakup zegarka w dużej mierze przypomina zakup samochodu, albo własnego domu. Możliwości mamy ogromne, a ograniczają nas jedynie wyobraźnia, zasobność portfela i niekiedy zdolność kredytowa. To zakup z którym będziemy żyli przez wiele lat, być może nawet całe życie, dlatego musi być przemyślany bez pośpiechu. Jeśli to Twój pierwszy zegarek pamiętaj, aby nie dobierać go do jednego stroju. Będziesz go nosił na co dzień więc powinien być na tyle uniwersalny pod względem wyglądu, aby nie trzeba go było zdejmować czy to do pracy, czy na ważne przyjęcie.

Tani, drogi zegarek

Rozglądając się za zegarkiem, uważaj na podróbki. Zegarki kupuj tylko w autoryzowanych sklepach, lub u zegarmistrza. Unikaj zakupu pierwszego zegarka z drugiej ręki lub świadomego wyboru podrobionych modeli bardzo drogich zegarków. Paradoks polega na tym, że mimo o połowę niższej ceny, w perspektywie czasu zakup ten wyjdzie nam znacznie drożej, a nawet może okazać się bardzo nietrafioną decyzją. Przyjdzie czas, w którym Twój zegarek mechaniczny będzie potrzebował konserwacji lub po prostu ulegnie uszkodzeniu, namagnesowaniu i będziesz musiał zanieść go do zegarmistrza. Do nieoryginalnych mechanizmów nie ma po prostu części! Takie zegarki produkowane są z myślą o łatwym i szybkim zysku. Podróbka drogiego zegarka mimo że kosztuje połowę ceny oryginału, nie jest przecież tania. Wydatek rzędu kilku tysięcy złotych na model bez przyszłości, byłby dobrym rozwiązaniem dla Twojego budżetu. Najgorszym pomysłem jest zakup tanich pseudo zegarków „po 5$”. Są one wykonane z najgorszych jakościowo materiałów i psują się po kilku miesiącach, jeśli nie po kilku dniach. Zakup takiego pseudo zegarka to po prostu strata pieniędzy.

Nie ma zegarków uniwersalnych tak samo, jak nie ma uniwersalnych samochodów. Jeżeli to Twój pierwszy zegarek, nie przesadź z funkcjami, ponieważ podnoszą one cenę, a i tak pewnie ich nie wykorzystasz. Nie ma zegarków uniwersalnych pod kątem funkcji więc na początek nie szukaj zegarka którym można posadzić samolot i pójść na ważne przyjęcie, tylko takiego, który będzie odzwierciedlał Twoją osobowość, podkreślał klasę i uzupełniał Twój wygląd. Wybierz taki zegarek, który będziesz mógł nosić cały czas, który będzie pasował do t-shirta jak i do garnituru. Pomyśl o swojej garderobie. Przypomnij sobie jakiego koloru masz paski do spodni oraz buty, ponieważ przyjmuje się, że kolorystyka zegarka powinna być dopasowana właśnie do tych dwóch rzeczy. Zadbaj o to, aby nie nosić modelu sportowego do garnituru, a klasycznego do dresów. Najlepiej sprawdzają się tu modele klasyczne. Są to zegarki, których wzornictwo jest wręcz ponadczasowe. Jeśli coś było modne 40 lat temu i nadal jest produkowane, to możesz mieć pewność, że za kolejnych 50 lat Twój zegarek nadal będzie trendy. Klasyka nie przemija – jest zawsze ponadczasowa.

Na baterię czy nakręcany?

Zegarki na baterię, to zegarki kwarcowe. Ich dokładność chodu jest zawsze bardziej precyzyjna niż zegarków mechanicznych, jednak to właśnie zegarki mechaniczne wzbudzają największe emocje. Jest to spowodowane tym, że zegarek mechaniczny posiada prawdziwy mechanizm składający się z wielu współpracujących ze sobą elementów. Jedna część zależna jest od drugiej, pracują nieustannie wykonując bardzo skomplikowaną pracę. W takich zegarkach tętni życie, a przekazywane z pokolenia na pokolenie nabierają ponadczasowych i nieocenionych wartości. Mówi się, że zegarki mechaniczne posiadają duszę, której brakuje zegarkom kwarcowym. Rodzaje zegarków dzielimy więc na trzy główne grupy w zależności od posiadanego mechanizmu:

Zegarki kwarcowe – mechanizm to układ elektroniczny zasilany baterią. Charakteryzują się bardzo dużą dokładnością chodu. To najczęściej spotykane zegarki w sklepach. Zegarki mechaniczne – skomplikowany mechanizm składający się z wielu współgrających ze sobą elementów. Mniej dokładny niż mechanizm kwarcowy jednak ceniony za swe ponadczasowe wartości. Zegarek nakręcany ręcznie poprzez pokręcanie koronką, zazwyczaj raz na dobę. Zegarki automatyczne – posiadają mechanizm jak zegarki mechaniczne z tym wyjątkiem, że sprężyna zegarka nakręcana jest przez ruch wahnika. Użytkownik zegarka nie musi go zatem nakręcać. Mechanizm nakręca się automatycznie podczas noszenia zegarka na ręku. To najbardziej popularna forma mechanizmu z naciągiem sprężyny.

Szukaj wiedzy, zadawaj pytania

Nie masz się czego wstydzić, jeśli nie odróżniasz chronografu od chronometru. Sprzedawcy są od tego, aby Ci pomóc. Większość z nich sama nie znała tych różnic przed podjęciem pracy w tej prestiżowej branży. Wstydem było by nie wiedzieć i nie zapytać o te szczegóły przed wyborem zegarka mechanicznego. Internet może tu być doskonałym uzupełnieniem wiedzy na ten temat. Nie przeceniaj jednak informacji zawartych w sieci. Zawsze warto ją zweryfikować u kompetentnego zegarmistrza. Kto jak nie on, ma największe doświadczenie w zakresie wiedzy o mechanizmach? Jest to też doskonała okazja do zweryfikowania rzeczywistego wyglądu zegarków, które widziałeś w internecie. Dotknięcia chłodnej stali na nadgarstku nie zastąpi nawet najnowocześniejsza prezentacja na stronach internetowych.

Nurkujesz? A może latasz samolotem?

Jeżeli planujesz zakup zegarka z dodatkowymi funkcjami musisz pamiętać, że każda taka funkcja w zegarkach mechanicznych to dodatkowe komplikacje mechanizmów, a co za tym idzie dodatkowe koszty. Z dodatkowych rozwiązań spotykamy zazwyczaj chronograf, czyli stoper wskazówkowy, czas GMT – druga strefa czasowa, czy chociażby podwójny datownik z podziałem na dzień miesiąca i dzień tygodnia. Zastanów się sięgając głębiej do swojego portfela, czy będziesz nurkował na głębokość 100 metrów lub korzystał ze stopera. Większości dodatkowych funkcji zegarków nie będziesz wykorzystywał, ale za to stanowią one ciekawą zmianę w wyglądzie zegarków. Jeśli to Twój pierwszy zegarek, nie skupiaj się za bardzo na gadżetach.

Nie ciągnij za włosy

Decydując się na zegarek z bransoletą, zwróć uwagę czy jej ogniwa wykonane są z pełnej stali szlachetnej czy z prasowanej / zwijanej. Choć dziś wszystkie markowe zegarki mają bransolety z pełnymi ogniwami, z obserwacji wynika, że na półkach sklepowych do dziś można spotkać zegarki posiadające stary typ konstrukcji ogniw. Bransoleta z pełnymi ogniwami nie ciągnie za włosy na ręku podczas noszenia.

Ile zegarków powinien posiadać prawdziwy mężczyzna?

W branży mówi się, że tyle, na ile go stać. Nie musisz kupować zegarków na każdy dzień tygodnia. Na początek wystarczy Ci jeden, o klasycznym charakterze. Dajcie sobie trochę czasu. Poznajcie się, nauczcie się ze sobą obcować, a dopiero po tym pomyśl o drugim zegarku.

Dopasuj go do nadgarstka

K upując zegarek na bransolecie powiedz sprzedawcy, żeby dopasował go do Twojej dłoni. Taka usługa jest zawsze darmowa podczas zakupu. Zegarek nie może obracać się na Twojej ręce, ale nie powinien Cię też uciskać. Obaj musicie czuć się komfortowo. Obracający się zegarek na nadgarstku może zostać nieświadomie uszkodzony lub porysowany podczas noszenia i wykonywania codziennych czynności.

- Dbaj o swój zegarek -

Zegarek to Twój Przyjaciel, ponieważ wskazuje Ci czas, który reguluje Twoje życie. Musicie na sobie polegać w każdej sytuacji. On zależny jest od Ciebie, ty zależny jesteś od czasu. Miłość platoniczna nie ma tu przyszłości. To związek zdecydowanie długoletni. Musisz poznać sposoby jak dbać o swój zegarek, nauczyć się się kilku prostych nawyków, dzięki którym Twój zegarek posłuży Ci przez wiele lat. To związek, który będzie poddany wielu ciężkim próbom, wahaniom temperatur, narażony będzie na rysy, zadrapania, a nawet silne uderzenia. Związek ten nie wytrzyma próby czasu jeśli każdego dnia nie poświęcisz mu odrobiny uwagi.

Wymieniaj olej

Producenci zegarków zalecają wymianą smarów i olejów smarujących przynajmniej raz na 3 lata. To zupełnie jak w samochodzie, gdzie olej również musisz wymienić lub płyn do chłodnicy co jakiś czas. W zegarku jest mnóstwo drobnych i bardzo precyzyjnych elementów, które wymagają ciągłego smarowania, aby mógł on precyzyjnie wskazywać Ci aktualny czas. Wymiana smarów spowodowana jest tym, że smar się po prostu zużywa i traci swe właściwości.

Jeżeli kąpiesz się w zegarku, pływasz, regularnie chodzisz na basen, zaleca się aby przynajmniej raz w roku sprawdzić w zegarku uszczelki i szczelność koperty w specjalnej komorze testowej. Dostanie się wody lub wilgoci do zegarka ma zgubny wpływ na jego działanie.

Dopieszczaj go

Twój zegarek narażony jest na codzienne obicia i odrapania. Siedząc przy stole czy biurku ruszając nadgarstkiem, nie zauważasz, że rysujesz zapięcie bransolety, a czasami nawet kopertę-obudowę zegarka. Pamiętaj, że złote zegarki łatwiej zarysować niż zegarki ze stali szlachetnej czy tytanu. W ramach systematycznego serwisowania zegarka, oddaj go od razu do polerowania. Dzięki temu będzie on wyglądał jak nowy.

Chwila wytchnienia

Są zajęcia, które nie wymagają jego obecności na Twoim nadgarstku. Siłownia, budowa, to miejsca gdzie nie powinno Cię być z zegarkiem. Nie narażaj go na niepotrzebne uderzenia. Nawet najlepsze sportowe zegarki nie są w 100% odporne na uszkodzenia spowodowane wstrząsami czy wibracjami. Takie zegarki mogą wytrzymać bardzo dużo, jednak wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Nadmierne wibracje mogą rozregulować Twój zegarek, a nawet doprowadzić do zatrzymania się mechanizmu. Unikaj uderzeń bezpośrednio w koronkę zegarka i jego przyciski. Po niefortunnym uderzeniu w koronkę, mechanizm w Twoim zegarku może wyglądać jak samochód po czołowym zderzeniu z ciężarówką.

Z dala od sprzętów RTV i lodówki!

Twój zegarek kosztował Cię sporo gotówki, więc szanuj go i nie kładź gdzie popadnie. Lodówka czy sprzęt rtv mogą poważnie rozregulować, a nawet uszkodzić Twój zegarek. Silne pole magnetyczne to odwieczny wróg zegarków i ma zgubny wpływ na ich działanie. Pole magnetyczne może spowodować, że Twój czasomierz zacznie zwalniać, albo spieszyć nienaturalnie w stosunku do swojej tolerancji chodu. Wtedy nie będziesz już mógł na nim polegać.

Jeżeli tak się jednak zdarzy, konieczna jest wówczas wizyta u zegarmistrza, który dysponuje odpowiednim i profesjonalnym sprzętem do regulacji i rozmagnesowania mechanizmów.

Zwróć uwagę na parametry

Jeśli uprawiasz sporty wodne, albo chociaż systematycznie pływasz na basenie, zwróć uwagę na klasę wodoszczelności. Do amatorskiego nurkowania nadają się zegarki z minimalną klasą do 100 metrów, chociaż zaleca się wybierać te z szczelnością do 200m. Za całkowicie bezpieczne uważa się zegarki o klasie szczelności 300m. W takim zegarku możesz nurkować, pływać bez obaw. Zagadnieniem wodoszczelności zegarków warto zainteresować się szerzej, aby uchronić się od przykrych niespodzianek. Szczegółowe informacje...

Nawilżaj i nie dotykaj

Po każdej kąpieli w słonej wodzie, morzu, basenie, opłucz zegarek pod bieżącą wodą. Osady ze słonej wody mogą powodować przebarwienia w stali, a nawet wżery, które mogą przedostać się do wnętrza mechanizmu lub uszkodzić uszczelki zegarka. Pod wodą nie używaj żadnych przycisków nie ustawiaj godziny, nie odciągaj koronki. Wszelkie takie manipulacje spowodują przedostanie się wody do środka mechanizmu. Jeśli Twój zegarek wyposażony jest w zakręcaną koronkę, przed wejściem do wody sprawdź czy jest dobrze dokręcona. Do wody, używaj zegarka na bransolecie, lub pasku kauczukowym albo gumowym. Standardowe paski skórzane szybko się niszczą pod wpływem ciągłego moczenia. Jeżeli jednak zegarek na pasku jest Twoim jedynym i nie chcesz się z nim rozstawać, warto pomyśleć o wyjątkowo wytrzymałych paskach jak Hirsch lub Di-Modell. Ludzki pot, ma działanie podobne do słonej wody i może wyrządzić podobne szkody.

Uważaj na słońce i mróz

Zegarki mechaniczne nie lubią ekstremalnych warunków. Prażące słońce nie jest zdrowe dla Twojej skóry tak samo jak i dla Twojego zegarka. Wysokie temperatury powodują rozrzedzenie smarów, a te tracą przez to swe właściwości smarujące. Tak samo jest z pozostawieniem zegarka na mrozie. Zbyt niskie temperatury powodują zgęstnienie oleju przez co mechanizm może nie pracować we właściwy sposób. W celach konserwacji, zegarki należy zostawiać tylko w autoryzowanym serwisie u wyspecjalizowanego zegarmistrza. Tylko wysokiej jakości oryginalne smary i oliwy zapewnią Twemu zegarkowi komfortowe warunki do wykonywanej pracy.

SPA

Po dłuższym użytkowaniu zegarka zapewne zauważysz, że w ciężko dostępnych miejscach, pojawiły się zabrudzenia, które ciężko usunąć ściereczką czy szczotką. Oddając zegarek do polerowania warto zaznaczyć, żeby zegarmistrz wyczyścił go za pomocą ultradźwięków. Urządzenie do czyszczenia zegarków ultradźwiękami posiada każdy autoryzowany zegarmistrz. Takie czyszczenie odbywa się bez szorowania i dotykania zegarka. Po takim zabiegu Twój czasomierz będzie wyglądał czysto i lśniąco nawet w najgłębszych zakamarkach, a Ty nie będziesz już musiał się krępować zdejmując i pokazując komuś swój zegarek

Chwila relaksu

Jeżeli planujesz wyjazd na dłużej i rozstajesz się ze swoim czasomierzem, zapewnij mu odpowiednie warunki. Nie zostawiaj go w szufladzie z innymi rzeczami, bo takie zachowanie nie jest właściwe w długoletnim związku. Najlepszym dla niego miejscem odpoczynku będzie firmowe pudełko. Nie wyrzucaj go więc po zakupie tylko zatrzymaj na dłuższe rozstania. Nie dociera tam pole magnetyczne, jest sucho i nie ma wilgoci, nie docierają tam promienie słoneczne. To idealne miejsce na Twój zegarek. Jeśli przyjdzie pora na owoce Waszego związku i pojawią się kolejne zegarki, warto wówczas pomyśleć nad specjalnym pudełkiem dla swoich czasomierzy. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie dla powiększającej się rodziny Twoich zegarków.

Dłuższe chwile rozstania wiążą się też z tym, że przynajmniej raz w miesiącu powinno się nakręcić nasz zegarek, aby rozruszać mechanizm, który rozprowadzi smary po całym mechanizmie.

- Trudne terminy i nazewnictwo -

Jeżeli nie rozumiesz niektórych zwrotów i terminów używanych w branży zegarków, czytaj naszą ściągę. Po przyswojeniu podanych tu informacji idąc do sklepu po zakup zegarka, będziesz czuł się znacznie pewniej rozumiejąc sprzedawców, którzy często zapominają, że Klient nie musi przecież posiadać specjalistycznej wiedzy, ani nawet podstaw z terminologii używanej w świecie zegarków. Ściąga ta, ma za zadanie ułatwić Ci komunikację w sklepie, aby Twój wybór był bardziej świadomy.

Alarm

Funkcja dźwiękowa. Zegarek posiada dodatkowy mechanizm, który sygnalizuje dźwiękiem wcześniej ustawioną godzinę. Alarm używany jest jako budzik lub przypominacz o ważnym spotkaniu itp. Niektóre zegarki umożliwiają ustawienie dwóch alarmów.

Anti-Magnetic czyli zegarek antymagnetyczny

Zegarek jest zabezpieczony przed wpływem pól magnetycznych. Jednakże duże pola magnetyczne w okolicach transformatorów, czy magnesów może negatywnie wpłynąć na dokładność chodu zegarka. Zegarki przeznaczone dla pilotów wyposażone są w dodatkową wewnętrzną kopertę wykonaną z miękkiej antymagnetycznej stali.

Astrolabium

Z dużym prawdopodobieństwem nigdy nie spotkasz się w sklepach z zegarkiem wyposażonym w astrolabium. Ten niezwykle rzadki i skomplikowany mechanizm wskazuje położenie ciał niebieskich nad horyzontem, dzień tygodnia wraz z odpowiadającą mu planetą, znaki zodiaku, fazy księżyca czy położenie niektórych gwiazd na Niebie.

Autoquartz

To połączenie mechanizmu automatycznego z kwarcowym. Wahnik daje energię która przechowywana jest w akumulatorze. Dziś to dość rzadko spotykany mechanizm.

Balans

Jest to regulator chodu zegarka mechanicznego, automatycznego. Odpowiednik wahadła w zegarze wahadłowym. Zegarki wyposażone w przezroczysty dekiel (spód zegarka), umożliwiają podgląd pracy balansu. Balans to kółko wykonujące krótkie ruchy w obu kierunkach pod wpływem działania sprężyny.

Biały tytan

Metal wprowadzony przez firmę Citizen do produkcji kopert i bransolet zegarków. Oprócz wszystkich tych samych właściwości co tradycyjny tytan, jego biała wersja nadaje kolor stali. Zegarek z białego tytanu wygląda jak stalowy (brak charakterystycznego szarego koloru), gdy w rzeczywistości wykonany jest z tytanu.

Chronograf

Najprościej mówiąc, jest to stoper wskazówkowy. Na cyferblacie zegarka występują zazwyczaj trzy małe dodatkowe tarcze, każda wyposażona w osobną, malutką wskazówkę. Chronograf najczęściej odmierza, minuty, sekundy i dziesiętne sekund. Chronograf obsługiwany jest przez dwa dodatkowe przyciski umieszczone w sąsiedztwie koronki. Nazwa chronograf często mylona jest z chronometrem, który ma zupełnie inne znaczenie.

Chronometr

To bardzo precyzyjny zegarek mechaniczny, automatyczny. Zegarki z klasą chronometru mają potwierdzoną dokładność chodu poprzez specjalny certyfikat wydawany przez niezależny szwajcarski Instytut Testów Chronometrycznych COSC. Każdy zegarek, który posiada klasę chronometru, ma umieszczoną na tarczy odpowiednią informację.

COSC

Jest to skrót szwajcarskiego Instytutu Testów Chronometrycznych (Contrôle Officiel Suisse des Chronometres – Instytut ten testuje zegarki pod kątem dokładności chodu. 15 dniowy test obejmuje pięć różnych pozycji zegarka w środowisku trzech różnych temperatur. Każdy zegarek, który pomyślnie przejdzie wszystkie testy otrzymuje certyfikat dokładności chodu COSC.

Diamenty

Z łacińskiego diamentum, czyli niezniszczalny. Swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowo twardej strukturze. To najtwardszy znany człowiekowi minerał występujący w przyrodzie. Jego piękno i niezwykła trwałość jest bardzo ceniona przez kobiety. Diamenty stosuje się do ozdabiania różnych elementów zegarka. Osadzane są w kopertach, bransoletach, niekiedy występują na cyferblatach w postaci oznaczenia godzin lub jako element czysto dekoracyjny. Modele z diamentami to bardzo prestiżowe zegarki, podnoszą ich atrakcyjność dodając im niepowtarzalnego blasku. Być możne dlatego diamenty uważane są za najlepszego przyjaciela kobiety.

Eco Drive

System zasilania zegarka opatentowany przez firmę Citizen. Cyferblat pochłania każde źródło światła, po czym przetwarza je w energię gromadzoną w specjalnym akumulatorze. Zegarki z systemem Eco-Drive występują wyłącznie w zegarkach kwarcowych i nie wymagają wymiany baterii. Rozróżniamy różne systemy Eco-Drive:

- Eco-Drive Basic

- Eco-Drive Vitro

- Eco-Drive Eclisse

- Eco-Drive Slim

- Eco-Drive Duo

- Eco-Drive Ring Solar

Wszystkie łączy jedna cecha: wykorzystanie światła do gromadzenia energii niezbędnej w celu zasilenia zegarka.

ETA

Nazwa mechanizmu, a właściwie nazwa producenta szwajcarskich mechanizmów. ETA należy do Swatch Group, największego na świecie koncernu produkującego zegarki szwajcarskie. Mechanizmy ETA stosowane są w większości zegarków szwajcarskich zarówno tych tańszych jak i droższych.

Fazy księżyca

Jest to komplikacja mechanizmu polegająca na wskazywaniu aktualnej fazy księżyca. Faza księżyca określa oglądaną z Ziemi część Księżyca oświetloną przez Słońce.

Flayback

Obliczanie międzyczasu. Opcja przydatna na przykład podczas mierzenia czasu dwóm biegnącym osobom. Zastosowanie: startujemy stoper rozpoczynając odmierzanie czasu. Podczas gdy jedna osoba dobiega do mety, jednym przyciskiem zerujemy stoper, który automatycznie bez wciskania kolejnych przycisków rozpoczyna kolejne odliczanie od pozycji wyjściowej. Gdy druga osoba przekracza metę, zatrzymujemy stoper i odczytujemy wskazanie międzyczasu. Dowiadujemy się zatem jaka była różnica czasu pomiędzy pierwszą, a drugą osobą, która dobiegła do mety.

GMT

Funkcja drugiej strefy czasowej. Skrót GMT to Greenwich Mean Time. Zegarki z tą funkcją umożliwiają odczyt dwóch czasów w różnych strefach. Funkcja przydaje się ludziom, którzy często podróżują. W praktyce zegarek z GMT może nam pokazywać aktualny czas w Polsce i New York'u bez potrzeby ręcznego przeliczania.

Jewels (kamienie w mechanizmach)

Syntetyczne rubiny. Minimalizują tarcie w łożyskach mechanizmu. Im więcej kamieni posiada mechanizm, tym większa jego niezawodność i żywotność. Niektórzy myślą, że takie kamienie mają wyjątkową wartość. Wbrew tej opinii kamienie w mechanizmach nie przedstawiają żadnej wartości jubilerskiej.

Kalendarz

Wskazuje aktualny dzień miesiąca, dzień tygodnia, miesiąc a nawet rok w zależności od komplikacji mechanizmu. Rozróżniamy kalendarz podstawowy, roczny i wieczny. Podstawowy kalendarz musimy ręcznie korygować raz na koniec miesiąca, który ma mniej niż 31 dni. Forma ta stosowana jest w większości zegarków. Kalendarz roczny wymaga korekty tylko raz w roku 1 marca ponieważ mechanizm nie rozpoznaje lat przestępnych mimo rozpoznawania miesięcy z ilością 30 i 31 dni. Kalendarz wieczny to taki, który w ogóle nie wymaga korekt. Rozpoznaje nie tylko miesiące w których mamy 30 lub 31 dni, ale również lata przestępne. Im wyższy stopień skomplikowania kalendarza, tym wyższa cena zegarka.

Kaliber mechanizmu

Jest to cyfra, definiująca mechanizm pod kątem układu i innych jego części. Dzięki kalibrowi mechanizmu, zegarmistrz jest w stanie odróżnić jeden mechanizm od drugiego.

Koło kolumnowe

Część mechanizmu odpowiadająca za start, stop i reset stopera mechanizmu automatycznego.

Koperta

Obudowa zegarka w której osadzony jest mechanizm. Koperty mogą być wykonane z różnych materiałów: plastik (hesalit), stal, tytan, złoto czy ceramika. Koperta ma zadanie chronić zawarty w niej mechanizm.

Koronka

Pokrętło znajdujące się z boku koperty zegarka. Służy ono do ustawiania godziny i nakręcania zegarka w przypadku mechanizmów mechanicznych. W modelach o podwyższonej wodoszczelności stosuje się także zakręcaną koronkę (gwint).

Limitowane zegarki

Zegarki objęte limitacją posiadają swój unikalny numer produkcyjny. Każda sztuka ma wytłoczony zazwyczaj na deklu swój własny numer limitacji np. 1/1999 co oznacza pierwszy z 1999 wyprodukowanych zegarków. Limitowane zegarki produkowane są zawsze na specjalne okazje z wyjątkowych, wartych upamiętnienia powodów. Liczba jest zawsze ściśle określona przez producenta. Limitowane zegarki wzbudzają największe zainteresowanie głównie wśród kolekcjonerów nie tylko z powodu unikalności każdego modelu, ale także przez niesłabnącą wartość nawet po upływie wielu lat.

LumiNova, tryt, rad

Substancje, którymi pokrywa się wskazówki lub oznaczenia godzin na cyferblacie umożliwiając odczyt godziny w ciemnościach. Kiedyś do takich celów stosowany był rad, ale po podejrzeniu o możliwości radioaktywne wycofano go z zegarków. Jego następcą jest tryt - mało radioaktywny pierwiastek, który „świeci” w ciemnościach. Ponieważ są kraje, które również zabroniły jego stosowania, powszechnie używa się substancji o nazwie luminova. Produkcją zajmuje się szwajcarska firma LumiNova. Substancja ta może świecić w różnych kolorach.

Naciąg ręczny

Mechanizm, który nakręcany jest poprzez pokręcanie koronki zegarka. Kręcenie koronką powoduje naciąg sprężyny mechanizmu zegarka co wprawia go w ruch.

Open Heart (otwarte serce)

Tak określane jest małe wycięcie na tarczy, które umożliwia podgląd pracy mechanizmu. Zazwyczaj w okienku tym widać pracujący balans mechanizmu.

Pierścień, bezel, luneta

Obrotowy pierścień osadzony w kopercie zegarka wokół jego szkiełka. Na pierścieniu tym mamy zazwyczaj oznaczenia minut, które można wykorzystać do orientacyjnego pomiaru czasu, który zarezerwowaliśmy sobie do przebywania pod wodą.

Platyna

Rzadki i cenny metal, cięższy niż złoto o porównywalnej wartości. Należy do elity najcenniejszych metali, charakteryzuje się srebrzystobiałym kolorem i silnym połysku. Platyna stosowana jest w luksusowych wydaniach zegarków.

Powłoka antyrefleksyjna

Niektóre szkła zegarków, pokryte są specjalną powłoką, która rozprasza światło padające na tarczę. Poprawia to komfort odczytu godziny. Takie szkło nie odbija światła.

PVD. Powłoka PVD

Skrót PVD oznacza Physical Vapour Deposition. Jest to metoda próżniowego pokrywania kopert i bransolet zegarków np. złotem. PVD to jedna z najbardziej trwałych metod złocenia zegarków. Przyjmuje się, że jedna warstwa PVD jest bardziej odporna na wytarcie niż dziesięć warstw złota nakładanych metodą galwaniczną.

Repetier

Jest to komplikacja mechanizmu wybijająca dźwiękiem aktualną godzinę poprzez godziny, kwadranse i minuty. Funkcja przydatna zwłaszcza w nocy, kiedy nie widzimy na zegarku aktualnej godziny.

Retrograde

Datownik wskazujący aktualną datę za pomocą wskazówki. W bardziej skomplikowanych mechanizmach, wskazówki pokazują również czas 24 godzinowy, nazwę dnia tygodnia orz cyfrę dnia miesiąca. Przykładowe zegarki z zaawansowaną komplikacją mechanizmu z funkcją retrograde.

Rettrapante (split-second)

Funkcja stopera, służąca do odmierzania dwóch czasów jednocześnie. Stoper posiada podwójną wskazówkę sekundnika. Po uruchomieniu stopera obie wskazówki jednocześnie odmierzają czas. Po zatrzymaniu, druga wskazówka nadal znajduje się w ruchu. Po ponownym zatrzymaniu stopera możemy odczytać oba pomiary, jak również powstały międzyczas.

Rezerwa chodu

Jest to ilość czasu jaka pozostała nam do zatrzymania się zegarka mechanicznego, automatycznego. Na cyferblacie rezerwa chodu przedstawiona jest zazwyczaj w formie skali lub podziałki, zaopatrzonej w małą wskazówkę. Rezerwa chodu wyrażana jest w godzinach, dniach lub procentach.

Rotomat

Urządzenie w formie pudełka z mechanizmem w środku do nakręcania zegarków automatycznych. Rotomaty służą również do przechowywania zegarków. Nienoszony zegarek automatyczny zamknięty w rotomacie, jest przez cały czas nakręcany poprzez obrotowy ruch mechanizmu. Zegarmistrz zaleca, aby zegarek automatyczny nie stał dłużej niż jeden miesiąc. Mechaniczne elementy zegarka powinny być w ciągłym ruchu, aby zapobiec wysychaniu lub zgęstnieniu oliwy oraz smarów.

Stal szlachetna 316L

Jest to najwyższej klasy stal, często określana jako chirurgiczna. Skąd taka nazwa? Tej klasy stal stosowana jest również w medycynie. Charakteryzuje się ona całkowitą odpornością na korozję.

Suwak logarytmiczny

Powszechnie nazywany suwakiem rachunkowym, umożliwia obliczenia matematyczne. Suwak logarytmiczny działa na zasadzie dodawania logarytmów poprzez dodawanie różnej długości odcinków zaznaczonych na skali. Dzięki temu można obliczyć np. zużycie paliwa. Ponadto, możemy określić prędkość, średni czas i wiele innych obliczeń.

Szkło

Element osłaniający tarczę zegarka. Rozróżniamy 3 rodzaje szkieł: hesalitowe (plastik), mineralne i szafirowe.

Szkło hesalitowe

Jest to szkło z tworzywa sztucznego. Dość łatwo je zarysować, ale jego niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim to, że można je łatwo wypolerować pastą polerską u zegarmistrza dzięki czemu z powodzeniem zlikwidujemy wszystkie niezbyt głębokie ryski.

Szkło mineralne

Twarde szkło, które poddawane jest dodatkowo procesowi hartowania. Jest to szkło dość mocno odporne na zarysowania, ale jeszcze bardziej na stłuczenia. Szkło mineralne bardzo trudno zbić, a jeżeli już do tego dojdzie, powstaje tylko mniej lub bardziej głębokie pęknięcie. Takie szkło trzeba wówczas jak najszybciej wymienić, jednak mimo pęknięcia często nadal jest ono w stanie chronić nasz cyferblat do czasu wymiany szkła na nowe.

Szkło szafirowe

Charakteryzuje się ono ogromną twardością. Praktycznie jest to szkło całkowicie odporne na zarysowania, jednak mniej na stłuczenia. Szkło szafirowe można zarysować jedynie diamentem lub kwarcem. Zbite szkło szafirowe rozsypuje się w drobny mak jak tylna szyba w samochodzie. Ze względu na swą wyjątkową odporność na zarysowania, szkło szafirowe stosuje się we wszystkich droższych markach zegarków.

Tachometr / Tachymeter

Nieruchoma podziałka na pierścieniu, umożliwiająca odczyt średniej prędkości po przejechaniu jednego kilometra. Tachometr występuje w zegarkach wyposażonych w chronograf (stoper wskazówkowy).

Telemetr / Telemeter

Zegarki z funkcją telemetru pozwalają odmierzyć odległość uderzenia pioruna od naszej pozycji na podstawie błyskawicy. Obsługa tej funkcji jest banalnie prosta. Widząc błyskawicę, uruchamiamy odmierzanie poprzez naciśnięcie jednego przycisku. Po usłyszeniu grzmotu, zatrzymujemy funkcję i odczytujemy wskazaną wartość w kilometrach na obwodzie tarczy.

Tourbillon

Urządzenie stosowane tylko w luksusowych zegarkach.

Tytan

Materiał o ~40% lżejszy od stali. Stosuje się go do wyrobu kopert oraz bransolet do zegarków. Jego pożądaną cechą jest nie tylko lekkość, ale i właściwości antyalergiczne. Alergicy często decydują się zegarki tytanowe właśnie ze względu na całkowite bezpieczeństwo dla ich skóry. Tytan zazwyczaj występuje w kolorze szarym, ale marka Citizen opracowała i zapoczątkowała stosowanie białego tytanu. Tytan jako metal, odporny jest również na korozję.

Valjoux

Nazwa mechanizmu z funkcją chronografu. Mechanizm ten produkowany jest obecnie przez firmę ETA. Jest to jeden z najpopularniejszych, najdokładniejszych i najmniej awaryjnych chronografów szwajcarskich.

Wahnik

Jest to odważnik, ciężarek stosowany w zegarkach automatycznych. Jego poruszanie powoduje naciągnięcie sprężyny napędowej mechanizmu. Wahnik ma zazwyczaj kształt półksiężyca lub półkola. Można go obserwować w zegarkach automatycznych wyposażonych w przezroczysty dekiel.

Werk

Z języka niemieckiego fabryka, dzieło, mechanizm. Dziś terminem „werk” określa się jedynie mechanizmy w zegarkach mechanicznych i stosowany jest tylko w zegarmistrzostwie.

Wieczny kalendarz

Jest to komplikacja mechanizmu, pozwalająca zegarkowi na rozpoznawanie lat przestępnych. Zegarki z wiecznym kalendarzem radzą sobie również z rozpoznawaniem miesięcy, które mają 30 lub 31 dni dzięki czemu właściciel zegarka nie musi go korygować przy zmianie miesiąca.

World Timer

Zegarek z funkcją World Timer pokazuje czas we wszystkich 24 strefach czasowych.

Wychwyt

Element mechanizmu zegarka odpowiedzialny za pracę i dokładność jego chodu.

Zapięcie motylkowe

Stosowane zarówno w bransoletach jak i paskach skórzanych. Rozróżniamy dwa rodzaje takich zapięć: na przyciski i szarpane. Zapięcie motylkowe na przyciski umożliwia rozpięcie dopiero po naciśnięciu dwóch przycisków jednocześnie. Naciśnięcie jednego tylko przycisku nie zwalnia zamka co stanowi zabezpieczenie przeciw przypadkowym rozpięciu się bransolety czy paska. Druga forma zapięcia – szarpana, stosowana jest tylko w zegarkach na pasku. Zamek zapięcia rozpinany jest poprzez pociągnięcie za pasek w odpowiednią stronę.

Zegarek sterowany falami radiowymi / Radio Controlled

Mechanizmy z tą funkcją potrafią synchronizować sobie czas z nadajnika bazowego zachowując zawsze precyzyjną godzinę. Funkcje radio controlled występują jedynie w zegarkach kwarcowych.

Zegarek szkieletowy

Bardzo lubiana forma zegarków przez niektórych pasjonatów zegarmistrzostwa. Konstrukcja zegarków określanych również jako „Skeleton” przypomina jak wskazuje sama nazwa szkielet. Mechanizm jest tak skonstruowany, żeby można było obserwować wszystkie jego ruchy. Ten przezroczysty z obu stron zegarek prezentuje się tak okazale, że zyskuje sobie coraz większe uznanie zwłaszcza wśród mężczyzn, dla których sztuka zegarmistrzostwa reprezentuje wyższe wartości.

Zegarek mechaniczny (mechanizm mechaniczny)

Jest to zegarek wyposażony w mechanizm z ręcznym naciągiem sprężyny. Aby zegarek pracował, musimy codziennie nakręcić go pokręcając koronką z boku koperty.

Zegarek automatyczny (mechanizm automatyczny)

Zegarki posiadające mechanizm mechaniczny z automatycznym naciągiem. Takiego zegarka nie trzeba nakręcać. Nakręca się sam podczas noszenia go na ręku. Pod wpływem ruchów nadgarstka wahnik (ciężarek w formie półkola), poprzez system kółek naciąga sprężynę zegarka, wyręczając nas z ręcznego nakręcania.

Zegarek kwarcowy (mechanizm kwarcowy)

Mechanizmy, które zasilane są baterią. Konstrukcja tych mechanizmów przypomina układ elektroniczny i diametralnie różni się od zegarków mechanicznych w których jak uważają pasjonaci tętni życie poprzez aktywną i skomplikowaną pracę wszystkich elementów.

Zawór helowy

Wyposażone są w niego bardziej profesjonalne zegarki nurkowe. Zawór helowy umożliwia wydostanie się helu na zewnątrz zegarka. Zegarki z zaworem helowym przydają się zazwyczaj nurkom pracującym na większych głębokościach w batyskafie, suchym kombinezonie, lub w dzwonie ciśnieniowym. W dzwonach nurkowych, stosuje się sztuczną atmosferę wypełnioną helem, aby uniknąć toksyczności powietrza. Z racji tego, że hel jest najmniejszym atomem, pod wpływem wysokiego ciśnienia panującego w takich urządzeniach jak dzwon nurkowy, może przedostać się on do wnętrza zegarka przez wszystkie miejsca, które posiadają uszczelki. Po odpowiednim czasie, ciśnienie panujące w urządzeniu oraz w środku zegarka zrównają się ze sobą. W momencie wynurzania, ciśnienie szybko spada, a hel zostaje tłoczony na zewnątrz urządzenia. Z zegarka hel jednak tak szybko nie uchodzi i przy wynurzeniu może rozsadzić on szkiełko zegarka, przyciski, a nawet dekiel. Tu właśnie swoją rolę spełnia zawór helowy, który aby uniknąć takiego zjawiska, otwiera się, uwalniając hel na zewnątrz zegarka. Niektóre zegarki wyposażone są w automatyczny zawór helowy, inne w ręczny.

Złocenie metodą galwaniczną

Jest to metoda złocenia kopert i bransolet zegarków poprzez nakładanie na siebie warstw złota jedna na drugą. Powszechnie uznaje się, że jedna warstwa złota nałożona tą metodą nie wytrze się przez około rok czasu.

- Zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem (automat) -

Co to jest zegarek automatyczny?

Jest to zegarek posiadający mechanizm mechaniczny z automatycznym naciągiem. Takiego zegarka nie trzeba nakręcać. Nakręca się sam podczas noszenia go na ręku. Pod wpływem ruchów nadgarstka wahnik (ciężarek w formie półkola), poprzez system kółek naciąga sprężynę zegarka, wyręczając nas z ręcznego nakręcania.

Gdy taki zegarek zatrzyma się z powodu nienoszenia, przed ponownym założeniem go na rękę, powinniśmy około 10x pokręcić koronką, wstępnie go nakręcając. Zegarka automatycznego nigdy nie nakręcamy na ręku! Noszony zegarek sam będzie się nakręcał poprzez ruch wahnika.

Dlaczego zegarek automatyczny powinien być w ciągłym ruchu?

Mechanizm składa się w bardzo wielu, zależnych od siebie elementów. Większość z tych części wykonuje pracę w ciągłym ruchu, wobec czego nasmarowane są one specjalną oliwą i smarami. Gdy mechanizm nie pracuje, po długim czasie oliwa oraz smary mogą zgęstnieć lub stracić swoje właściwości, co może spowodować niepożądane zachowania zegarka, w tym nieprawidłowość odmierzania czasu w założonej fabrycznie tolerancji. Gdy tak się dzieje, należy wówczas bezzwłocznie oddać zegarek do autoryzowanego serwisu, który posiada odpowiednie uprawnienia i urządzenia regulacyjne do wykonywania wszelkich prac zegarmistrzowskich.

Rezerwa chodu

Każdy zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem ma określoną przez producenta rezerwę chodu. Dla większości mechanizmów wynosi ona 36 godzin, ale należy pamiętać, że jest to wynik określany w warunkach laboratoryjnych przy pełnym naciągnięciu sprężyny.

W codziennym życiu ten wynik jest kwestią indywidualną. Rzeczywista rezerwa chodu będzie uzależniona od sposobu noszenia zegarka i stopnia aktywności danej osoby.

W przypadku osób pracujących przy biurku, gdzie ruchów nadgarstka jest niedużo, system automatycznego naciągu nie nakręci zegarka w takim stopniu, jak w przypadku osób aktywnie spędzających czas.

Dokładność chodu

Tolerancji dokładności chodu nie należy rozumieć jako stałego współczynnika, bowiem jest ona uzależniona od wielu czynników zewnętrznych jak aktualnej temperatury, pozycji zegarka czy częstotliwości jego noszenia.

Na dokładność chodu zegarka ma również wpływ otoczenie w jakim się znajdujemy lub gdzie pozostawiamy nasz zegarek. Źródła pola magnetycznego jak głośniki czy lodówka mają zgubny wpływ na mechanizm. Większość mechanizmów z automatycznym naciągiem ma tolerancję dokładności chodu w granicach -6 +14 sekund na dobę.

Konserwacja zegarka automatycznego

Należy pamiętać, że zegarki mechaniczne, podobnie jak inne urządzenia mechaniczne np. samochody, powinno się regularnie konserwować. Zegarmistrz z odpowiednimi uprawnieniami rozbiera wówczas mechanizm, usuwa zużyte smary i oliwę w odpowiednich urządzeniach, po czym smaruje każdą część z osobna składając cały zegarek.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości odnośnie obsługi i konserwacji zegarków mechanicznych z automatycznym naciągiem, zachęcamy do kontaktu pisząc na adres: serwis@dolinski.pl