Home > Inteligentny Głośnik > Niech asystent głosowy pomoże Ci wybrać najlepszy głośnik smart

Niech asystent głosowy pomoże Ci wybrać najlepszy głośnik smart

Sharing is caring!

Głośniki Bluetooth cieszą się ostatnio wielką popularnością, a głośnik smart z inteligentnym asystentem osobistym to obowiązkowy element Twojego zestawu domowych urządzeń smart.

Zyskaj informacje o pogodzie, najnowsze wiadomości, ustawiaj przypomnienia, a nawet włączaj/wyłączaj światła, mówiąc do swojego osobistego wirtualnego asystenta głosowego. Jak podoba Ci się taka wizja?

Dzięki dostępowi do różnych usług strumieniowego przesyłania muzyki, takich jak Apple Music, Deezer czy Spotify, w zależności od Twoich preferencji co do marki, asystent Siri, Alexa albo Google odtworzą Twoją ulubioną muzykę na każde wezwanie.

Koniec z nudnym wstukiwaniem haseł do telefonu – nadeszła era wirtualnych asystentów głosowych. Większość z dostępnych urządzeń smart obsługuje tryb dźwięku multi-room. Przyjrzyj się ich funkcjonalnościom i z naszą pomocą znajdź najlepszy głośnik smart na rok 2021.

Porównaj kompatybilność i wybierz spomiędzy inteligentnych głośników Google Home, Apple Home i Amazon Echo. Sprawdź ich funkcje albo po prostu niech zdecyduje asystent głosowy: Alexa, Siri albo Google.

Kompatybilność – Jak wybrać asystenta głosowego?

Decyzja co do tego, jakiego asystenta chcemy używać w domu, jest ciężka, ale potrzebna. Jeśli korzystasz z urządzeń Apple, Twoim pierwszym wyborem będzie Siri. Podobnie sprawa się ma z telefonami w systemie Android i Asystentem Google. Pamiętaj, że i Alexa, i Asystent Google działają ze smartfonami zarówno z systemem iOS, jak i Android, ale nie możesz użyć Siri na telefonie z Androidem.

Mimo że większość urządzeń jest niezależna od platformy, ich duża część ma funkcje, które są bardziej dostępne dla danej platformy. Określenie ‘niezależny od platformy’ odnosi się do typu oprogramowania, którego atrybuty projektowe działają równie dobrze na wielu platformach.

Asystent głosowy umożliwi Ci sterowanie urządzeniami smart w swoim mieszkaniu. Kompatybilność ma znaczenie. Ustawianie wieloetapowych procedur w domu za pomocą jednego urządzenia to sprytny wybór.

W takim przypadku, jeśli już korzystasz z usług Google, na przykład Kalendarza, Map, Gmaila, Alarmów, Przypomnień, a do tego wiesz już, jak działa Asystent Google, produkt z asystentem Google Home będzie dla Ciebie idealny.

Nowe inteligentne urządzenia domowe powinny być kompatybilne z HomeKit, co umożliwi Ci tworzenie grup i wieloetapowych procedur oraz zdalne sterowanie swoimi urządzeniami. Jeśli więc Twoimi domowymi urządzeniami zarządza Siri, możesz sterować nimi tylko z poziomu urządzenia z systemem iOS. Aplikacja Apple Home jest niesamowita, ale upewnij się, że współpracujesz z Apple, aby móc skutecznie z niej korzystać.

Echo Dot 3 – najpopularniejsze urządzenie marki Amazon

Amazon wypuścił na rynek pierwsze urządzenie Echo już w 2014. Od tego czasu pojawiło się mnóstwo unowocześnień oraz zmian w jego kształcie i funkcjonalnościach. Ale już od samego początku, jakość dźwięku i dostępne funkcje głośnika były naprawdę przyzwoite jak na tę cenę. Amazon Echo to pierwszy popularny głośnik smart, ale to Echo Dot szybko stał się najpopularniejszym gadżetem Amazona.

Do popularności inteligentnego głośnika Echo Dot z pewnością przyczyniły się jego przystępna cena oraz kompaktowe wymiary.

Czy jakość dźwięku jest zależna od wymiarów?

Amazon Echo Dot trzeciej generacji zachwyca eleganckim wyglądem – miękką konstrukcją z materiałową krawędzią, która czyni go idealnym do domowego zacisza. Pierwsze dwa głośniki Dot Amazonu nie miały na rynku żadnej prawdziwej konkurencji, ale najnowszy Echo Dot 3 musi mierzyć się z innymi głośnikami smart. Nowy materiał krawędzi i świetna jakość dźwięku najnowszego głośnika Dot to dwa oczywiste atuty tego modelu.

Jakość dźwięku nowego Dota jest o 70% lepsza niż w poprzednich modelach, a różnica jest doskonale słyszalna. Dźwięk nie może się równać z inteligentnym głośnikiem porządnych rozmiarów, ale z pewnością rewelacyjnie wypełni całe pomieszczenie.

Ogarnij domowe sprawy z pomocą Alexy

Inteligentny głośnik Echo Dot 3 możesz podłączyć do innych głośników za pomocą samego Bluetooth albo wtyczki audio jack 3,5 mm. Kolejny plus to możliwość sparowania dwóch urządzeń dla uzyskania dźwięku stereo – po połączeniu można łatwo ustawić jedno jako lewy, a drugie jako prawy kanał. System Intercom to kolejna fantastyczna funkcja: jeśli masz dwa urządzenia w różnych pomieszczeniach, możesz komunikować się przez nie i w ten sposób na przykład obudzić kogoś śpiącego w pokoju obok.

Urządzenie wymaga aplikacji Alexa i korzysta z asystenta głosowego Alexa. Asystent Amazonu wypada trochę słabiej niż Asystent Google i Siri, musisz więc być precyzyjny, ale jeśli zdążyłeś się już przyzwyczaić do składni, nie powinieneś mieć problemu. Inteligentny głośnik z asystentem głosowym to idealny sposób załatwiania domowych spraw, gdy ma się zajęte ręce.

Wystarczy się do niego zwrócić, by uzyskać informacje o pogodzie i wieści z kraju i ze świata. Poprzez komendy głosowe ustawisz przypomnienia, timer, wykonasz połączenia telefoniczne i odtworzysz muzykę z różnych platform streamingowych, np. Amazon Music, Apple Music, Spotify, Pandora. Możesz też połączyć się z serwisem wideo Amazon Prime.

Pomimo ulepszonej konstrukcji i mocniejszego dźwięku, to nadal fajny i całkiem przystępny cenowo sprzęt.

Asystent w pudełku z głośnikiem smart Google Home

Google napracował się nad inteligentnym głośnikiem Google Home i rzeczywiście udało mu się uzyskać w pełni przyzwoite wygląd, jakość dźwięku i inteligentne funkcjonalności.

Prosty design głośnika Google Home

Google Home to surowy, elegancki głośnik, doskonale pasujący do większości domów i mieszkań. Urządzenie ma materiałowe pokrycie na dolnej połowie, co przekłada się na atrakcyjny wygląd. Bogactwo dźwięku i wzmocnione basy czynią je bardzo konkurencyjnym.

W górnej części umiejscowiony jest panel dotykowy z diodami LED, który służy także do regulacji głośności. Kilka głośników skierowanych w różne strony mieści się u dołu razem z mikrofonem zbierającym Twój głos. Głośnik charakteryzuje się dobrą jakością i bardzo skutecznie zastąpi głośniki Twojego smartfonu.

Spersonalizowany wirtualny asystent Google

Wirtualny asystent Google sprawdza się lepiej przy odczytywaniu poleceń i mniej formalnych sposobach wypowiedzi. Łatwiej się z nim porozumieć dzięki lepszemu zrozumieniu swobodnej wypowiedzi, co przekłada się na sprawniejsze sterowanie głosowe. Google jest nawet w stanie zrozumieć pytania uzupełniające. Umożliwia odtwarzanie muzyki, uzyskiwanie najnowszych wiadomości i informacji o pogodzie, a także uaktualnień dotyczących sytuacji na drodze.

Pomoże Ci też w połączeniach telefonicznych, włączy przypomnienia i poda inne informacje z kalendarza.

Świetne w głośniku Google Home Smart jest też to, że współpracuje z innymi akcesoriami smart, umożliwiając na przykład streamowanie filmów i muzyki poprzez Chromecast.

Słuchaj muzyki z Google Play i YouTube, a także utworów, które wrzuciłeś na swoje konto Google. Zintegrowany Asystent Google uczyni wszystko łatwiejszym i bardziej dopasowanym do Ciebie.

Samo podłączanie i parowanie urządzenia Google Home jest bardzo proste i nie wymaga jakichkolwiek szczególnych umiejętności. Wystarczy do głośnika podłączyć kabel i ściągnąć aplikację Google Home na swoje urządzenie.

Google wypuścił także Google Nest Mini – jako kontynuację linii najmniejszych inteligentnych głośników. Co najciekawsze, ten wykonano z materiałów z recyklingu. Świetny, mały głośnik smart odtwarza muzykę, steruje mediami i urządzeniami domowymi, a także odpowiada na proste zapytania.

Apple dogania konkurencję z inteligentnym głośnikiem HomePod

Apple nie pozostaje w tyle. Apple Home Pod pojawił się już jakiś czas temu i od tamtej pory marka pracowała nad poprawą jakości dźwięku. Konfiguracja głośnika HomePod to bułka z masłem. Wystarczy mieć w pobliżu swój iPhone i poczekać aż pojawi się na ekranie razem z Twoim imieniem i pokojem, w którym się znajdujesz – podobnie jak w przypadku słuchawek AirPods.

Atrakcyjny design i zbalansowany dźwięk

Wzornictwo głośnika HomePod prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Głośnik przypomina kłębuszek włóczki pozostawiony na meblu, z malutkim ekranem u góry, przyciskami regulacji głośności i diodą Siri, która zapala się, gdy korzystasz z asystenta.

Wnętrze głośnika to co innego. Jest w nim 7 głośników wysokotonowych, umieszczonych w okręgu, i jeden głośnik niskotonowy o dużym wychyleniu, z wylotem ku górze. W ten sposób urządzenie tworzy dźwięk w 360 stopniach, który można tak samo dobrze usłyszeć z dowolnego miejsca w całym domu.

Głośnik HomePod poddaje analizie przestrzeń wokół siebie i reguluje poziomy dźwięku dla optymalnej jakości słyszalnej pod każdym kątem. Dźwięk jest idealnie zbalansowany a głośnik zapewnia również świetną separację instrumentów. Pomimo malutkich rozmiarów ten sprzęt potrafi być naprawdę głośny, a nawet przy głośności 100% brzmi dobrze i czysto.

Siri czeka na Twoje polecenia

Siri wsłuchuje się w Twój głos przez cały czas, nawet wtedy, gdy gra głośna muzyka. Muzykę odtwarzaj z Apple Music – możesz poprosić Siri o odtworzenie utworu lub playlisty, a jeśli chciałbyś skorzystać ze Spotify, technicznie jest to możliwe, choć brakuje kilku funkcji. Na przykład, HomePod może odtwarzać muzykę ze Spotify, ale bez możliwości wyboru konkretnej piosenki czy listy odtwarzania.

Podstawowe funkcje, takie jak pytanie Siri o pogodę, wiadomości, ustawianie powiadomień, odczytywanie wiadomości tekstowych czy ich wysyłanie, działają bez zastrzeżeń.

Choć Apple HomePod potrafi usłyszeć Twój głos z drugiego końca pokoju, nie będzie w stanie go rozpoznać. Jeśli w pomieszczeniu przebywa ktoś inny, HomePod uzna Was za jedną osobę, co oznacza, że jeśli ktoś poprosi HomePod o odczytanie Twojej wiadomości, głośnik zrobi to, zakładając, że to Twoje polecenie.

Apple HomePod współpracuje tylko z urządzeniami Apple, nie będzie działać z bezprzewodowym głośnikiem Bluetooth i nie ma wejścia audio-jack, by móc cokolwiek do niego podłączyć.

Nie zapomnij zapoznać się z Apple HomePod Mini, małym głośnikiem Bluetooth od Apple, z inteligentnymi funkcjami, wysokim komfortem obsługi i świetną jakością audio.

Czy więc warto kupować głośnik smart?

Inteligentny głośnik to niezbędny element w Twoim domu. Jeśli lubisz smart elektronikę, to chyba oczywiste.

Amazon Echo Dot 3 kontra Google Home kontra Apple HomePod: Który wygra?

Poniżej krótkie zestawienie najważniejszych funkcji i parametrów trzech urządzeń.

Amazon Echo Dot 3 Google Home Apple HomePod Kanały Mono Mono Mono Bluetooth Tak Tak Nie WiFi Tak Tak Tak Multi-room Tak Tak Tak Fizyczne złącza 3,5 mm, złącze zasilania 3,.5 mm Brak Asystent głosowy Amazon Alexa, Google Assistant Google Assistant Apple Siri Wielu użytkowników Tak Tak Nie Aplikacje do streamowania muzyki od dostawców zewnętrznych Tak Tak Tylko Apple Music

Dodatkowe funkcje Sterowanie domem smartZarządzanie codziennymi zadaniamiZestaw głośnomówiący Zarządzanie codziennymi zadaniamiSterowanie domem smartDziała z Chromecast Codzienne zadania z SiriSterowanie domem smartZestaw głośnomówiący

Jak wybrać najlepszy dla siebie inteligentny głośnik?

Jest wiele kwestii wartych rozważenia przy zakupie głośnika. Tutaj przedstawiamy kilka z nich:

Czy posiadasz inne urządzenia smart i jak są połączone? Jakiego telefonu i systemu operacyjnego używasz? Czy korzystasz już z wirtualnego asystenta głosowego? Jakie są Twoje ulubione serwisy do streamowania muzyki? Na jak wysokiej jakości dźwięku Ci zależy?

Warto zauważyć, że jakość dźwięku nie powinna być jedynym kryterium przy podejmowaniu decyzji – w końcu mówimy o urządzeniach smart. Biorąc wszystko pod uwagę, jakość dźwięku może okazać się mniej istotna na tym etapie, bo chodzi nam przecież głównie o wirtualnego asystenta i to, co może on dla Ciebie zrobić.

W kwestii dźwięku, najlepiej wypada Apple HomePod przed Google Home i Amazon Echo Dot 3, ale jeśli chodzi o funkcjonalności smart, Siri nie może się równać z Asystentem Google ani Alexą.