Home > Inteligentny Zegarek > Kontrola nadgarstków. Prognozy mówią jasno, że niedługo wszyscy zaczniemy nosić smartwatche

Kontrola nadgarstków. Prognozy mówią jasno, że niedługo wszyscy zaczniemy nosić smartwatche

Sharing is caring!

Jaki smartwatch do iPhone? Jaki smartwatch z iOS wybrać?

Decydując się na zakup smartfona marki Apple, zyskujemy mnóstwo udogodnień które sprawiają, że urządzenie z systemem iOS jest jednym z najlepszych wyborów na co dzień. Unikalne funkcje zaszyte w systemie dostępnym w telefonach iPhone sprawiają, że to właśnie te smartfony zajmują czołowe miejsca w rankingach sprzedażowych. Niestety, wady iPhone’ów również występują. Na co uważać przy zakupie takiego smartfona?

Jedną z najistotniejszych kwestii jest kompatybilność z akcesoriami, z którymi mamy zamiar sparować nasz smartfon. W przypadku słuchawek bezprzewodowych weryfikujemy, z jakich kodeków będziemy mogli skorzystać na nowym urządzeniu. Z kolei gdy mowa o inteligentnym zegarku, problem jest jeszcze bardziej zawiły. Zdarza się bowiem, że niektóre zegarki nie są kompatybilne z platformą iOS, a niektóre jedynie w bardzo ograniczonym zakresie.

Zgodnie z polityką firmy Apple, pełnię integracji z systemem smartfona oferuje tylko jeden zegarek - Apple Watch. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie można znaleźć produktów konkurencyjnych. Wręcz przeciwnie, coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie do sprzedaży zegarków, które świetnie poradzą sobie zarówno z Androidem, jak i iOS. Warto wspomnieć chociażby o takich potentatach, jak Garmin czy Huawei.

Choć Apple Watch może się wydawać rozwiązaniem idealnym dla każdego posiadacza iPhone’a, okazuje się, że wcale nie musi być to prawda. Wszystko bowiem zależy od tego, w jaki sposób dana osoba planuje korzystać z tego dodatkowego akcesorium i co jest dla niej najważniejsze.

Obecnie, smartwatch kompatybilny z iOS można kupić już za ułamek ceny zegarka produkowanego przez Apple. Stało się tak, jak łatwo zgadnąć, za sprawą chińskich producentów, na czele z Xiaomi i Huawei. Już nawet najprostsza opaska sportowa Xiaomi jest w stanie wyświetlić powiadomienia z iOS, policzyć kroki, zmierzyć tętno czy przekazać dane o aktywności użytkownika.

Decydując się, by kupić smartwatch do iPhone’a od innego producenta mamy w czym wybierać. Kompatybilne produkty znajdziemy zarówno wśród opasek sportowych za cenę niewiele przekraczającą 100 złotych, jak i wśród najdroższych, zaawansowanych zegarków dedykowanych osobom uprawiającym sport na poziomie wyczynowym. Alternatywa dla Apple Watch? Jak najbardziej, uda się taką znaleźć.

Smartwatch do iPhone od Apple

Zanim jednak przejdziemy do alternatyw dla Apple Watch, rzućmy okiem na to co oferuje propozycja rodem z Cupertino. Pamiętajmy o tym, że w zdecydowanej większości scenariuszy użytkowania to wciąż będzie najwłaściwszy wybór, choć wiążący się z przeznaczeniem na ten cel dość wysokiej kwoty. Nie od dziś wiadomo bowiem, że elektronika od Apple jest dość droga, jednak z uwagi na dłuższy okres eksploatacji koszt nie jest aż tak odczuwalny, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Na moment powstania niniejszej publikacji w sklepach można kupić, co do zasady, dwa zegarki Apple Watch warte rekomendacji. To zaprezentowany w 2020 roku Apple Watch SE, a także rok młodszy Apple Watch Series 7. W sklepach znaleźć można również pojedyncze sztuki zegarków poprzednich serii - Series 6 i Series 5, jednak ich niezbyt korzystna wycena mocno sugeruje, by sięgnąć po jeden z aktualnych modeli. Można również spotkać jeszcze starszą wersję zegarka dedykowanego do współpracy z iPhonem - Apple Watch Series 3. Ten jednak różni się znacząco od nowszych konstrukcji, zarówno pod względem wyświetlacza, co wpływa również na estetykę urządzenia, jak i funkcjonalności i mocy obliczeniowej, przez co nie będzie już najlepszym wyborem.

Czym zatem charakteryzują się współczesne zegarki Apple? Apple Watch SE to konstrukcja, która trafi w gusta zdecydowanej większości szukających smartwatcha kompatybilnego z iOS. Oferuje wszystko to, czego oczekiwać można od inteligentnego zegarka, za wyjątkiem kilku drugorzędnych funkcjonalności, jakie znaleźć można w wyższym modelu. Znajdziemy tu piękny, wyraźny wyświetlacz, zaawansowane funkcje sportowe czy możliwość odczytywania i reagowania na powiadomienia ze smartfona. Możemy również przy jego pomocy prowadzić rozmowy telefoniczne czy słuchać muzyki. Co bardzo istotne, nie zabrakło również wsparcia dla Apple Pay, dzięki czemu takim zegarkiem zapłacimy w sklepie.

Do czego sprowadzają się różnice między Apple Watch SE a Apple Watch Series 7? Przede wszystkim wyświetlacza. Ten w Series 7 jest nieco większy, przez co szczelniej wypełnia powierzchnię zegarka, a także wspiera tryb always on display. Różnice znajdziemy również wśród funkcji zdrowotnych - Series 7 potrafi wykonać badanie EKG i zmierzyć poziom natlenienia krwi. Dodatkowo ładuje się nieco szybciej, a w sklepach dostępnych jest więcej wersji kolorystycznych. Co istotne, Series 7 występuje zarówno w obudowie aluminiowej, jak i bardziej odpornej na czynniki zewnętrzne, wykonanej ze stali nierdzewnej.

Obydwa zegarki można znaleźć w dwóch rozmiarach, co do zasady dedykowanych dla mężczyzn i kobiet oraz dzieci. Zarówno Apple Watch SE jak i Apple Watch Series 7 występują również w wersjach wyposażonych w modem LTE jak i pozbawionych tej funkcjonalności. Decydując się na wybór zegarka w wersji Cellular (z LTE) należy jednak wziąć pod uwagę to, czy nasz operator ma w swojej ofercie karty eSIM. W zegarku nie znajdziemy bowiem fizycznej tacki na kartę.

Smartwatch do iPhone od innego producenta

Smartwatch kompatybilny z iOS, jak wspomnieliśmy wcześniej, wcale nie musi być jednak wyprodukowany przez samo Apple. Na rynku znajdziemy bowiem konstrukcje, które bez problemu współpracują z telefonami z jabłkiem na obudowie. Co istotne, ich wybór jest na tyle szeroki, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Z całą stanowczością można jednak stwierdzić, że nie będą to rozwiązania tak uniwersalne jak Apple Watch. Jak wiadomo, pełna integracja zarezerwowana jest wyłącznie dla produktów Apple, dlatego wybierając produkt firmy trzeciej należy liczyć się z mniejszymi bądź większymi ograniczeniami we współpracy ze smartfonem.

Dla przykładu, zdecydowana większość inteligentnych zegarków, które można sparować z iOS potrafi wyświetlić przychodzące powiadomienia. Niestety, tylko niektóre z nich oferują możliwość zareagowania na nie w jakikolwiek sposób. Podobnie w przypadku rozmów telefonicznych - wiele modeli o nich poinformuje i pozwoli na ewentualne odrzucenie połączenia, jednak przeprowadzenie rozmowy będzie wymagało sięgnięcia po smartfon.

Nie znajdziemy również smartwatcha dla iOS innego niż Apple Watch, który wspiera technologię płatności mobilnych Apple Pay. Jeśli producent zegarka nie udostępnia autorskiego systemu płatności, zegarkiem nie będzie można zapłacić w sklepie. Co naturalne, zegarki innych producentów nie będą wspierały unikalnych funkcji ekosystemu Apple, takich jak walkie-talkie, iMessage czy Memoji.

W czym smartwatche kompatybilne z iOS różnią się od Apple Watch, a co przemawia na ich korzyść? Jest kilka atutów, jednak mocno zależą od tego, który model wybierzemy dla siebie. Niektóre ze smartwatchy firm konkurencyjnych, a przede wszystkim opaski sportowe, dosłownie nokautują Apple Watch w kwestii ceny. Jak wspomnieliśmy wcześniej, najprostsze opaski sportowe kompatybilne z iOS to koszt niewiele przekraczający 100 złotych, gdzie najtańszy ze współczesnych Apple Watch kosztuje przeszło 1000 złotych. Na cenach jednak wcale się nie kończy.

Achillesową piętą zegarków Apple jest ich czas pracy na baterii. Z uwagi na to, z jak zaawansowanymi konstrukcjami mamy do czynienia, ten wynosi, co do zasady, 1-2 dni. Niektóre zegarki konkurencji, zwłaszcza te o uboższej funkcjonalności, są w stanie pracować znacznie dłużej. Czas pracy wybranych produktów przekracza nawet 2 tygodnie, co stanowi prawdziwą przepaść i znaczący wzrost wygody użytkowania.

Tym, czego próżno szukać w zegarkach produkowanych przez Apple są również funkcje treningowe dedykowane dla uprawiających sport wyczynowo. Smartwatch Garmin czy smartwatch Suunto zaoferuje zauważalnie więcej w kwestii monitorowania postępów w różnych aktywnościach fizycznych. Uprawiając sport na poziomie wyższym, niż amatorski, warto wziąć to pod uwagę przy zakupie inteligentnego zegarka.

Nie bez znaczenia jest również uniwersalność zegarków kompatybilnych z iOS, a wyprodukowanych przez innych niż Apple producentów. W przypadku, gdy zdecydujemy się sprzedać iPhone’a, Apple Watch będzie bezużyteczny. Z kolei inteligentny zegarek Huawei, Xiaomi czy Fitbit bez problemu sparujemy ze smartfonem pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Jeżeli więc lubimy żonglować smartfonami i często je zmieniać, także między ekosystemami, Apple Watch nie będzie dobrym wyjściem.

Smartwatch dla iPhone – na co zwrócić uwagę?

Dobór konkretnego modelu zegarka nie różni się specjalnie od zakupu smartwatcha kompatybilnego z innymi systemami operacyjnymi. Uwagę należy zwrócić więc na najważniejsze kwestie.

Ekrany o małej przekątnej mogą okazać się niezbyt wygodne podczas obsługi urządzenia, toteż warto celować w modele ponad jednocalowe. Będzie to istotne zwłaszcza w przypadku korzystania z funkcji sportowych.

Warto celować w modele z możliwie najnowszym systemem łączności, ponieważ to one gwarantują skuteczną, bezawaryjną komunikację zegarka ze smartfonem. Przede wszystkim jednak im nowszy standard łączności bezprzewodowej, tym lepiej dla czasu pracy na baterii. Wiadomo bowiem, że technologia Bluetooth jest ciągle udoskonalana pod względem oszczędności energii. Najlepiej sprawdzą się smartwatche z Bluetooth 4.0, 4.1, 4.2 oraz 5.0. Mimo tego, niektóre zegarki trzeba ładować nawet co kilkanaście godzin. W dużej mierze zależy to od ich zaawansowania technologicznego - im mocniejsze, bardziej wymagające podzespoły, tym krótszy czas pracy na baterii. Ten problem jest szczególnie dobrze znany nabywcom zegarków Apple czy Samsung. To świetne, bardzo wszechstronne konstrukcje, jednak za cenę baterii.

Krótki czas pracy znacząco wykorzystanie ich funkcjonalności, zwłaszcza gdy dużo podróżujemy. Odpowiedni komfort zapewnimy sobie kupując smartwatch, którego bateria jest w stanie działać przez kilka-kilkanaście dni. Na rynku znaleźć można nawet takie, które wymagają ładowania nawet co kilka miesięcy. Niestety, zdecydowanie bliżej im do typowych, analogowych zegarków, niż do zaawansowanych smartwatchy.

Sprawa najważniejsza. Poza standardowymi opcjami związanymi z odmierzaniem czasu i wyświetlaniem daty, smartwatch dla iPhone pozwoli między innymi na pomiar aktywności sportowych (krokomierz, prędkościomierz, pomiar dystansu, ilości spalonych kalorii etc.), zachowania organizmu (pulsometr, monitor snu), a także zdalną obsługę iPhone’a (odbiór połączeń, wiadomości, powiadomień, sterowanie aplikacjami). Wiemy już, że w tym aspekcie jakiemukolwiek produktowi konkurencji ciężko będzie dorównać temu, co oferują zegarki Apple Watch. Niestety, taka jest specyfika systemu od Apple - unikalne funkcje, w tym szeroka współpraca między urządzeniami, to funkcje na wyłączność urządzeń produkowanych przez firmę z Cupertino.

Dobrej jakości smartwatch przyda się również wtedy, gdy w pobliżu zabraknie smartfona. Abstrahując od konstrukcji wyposażonych w modemy LTE, taki zegarek powinien okazać się świetnym kompanem do treningu na zewnątrz niezależnie od tego, czy zabierzemy ze sobą smartfon, czy też nie. Z tego powodu powinien oferować, między innymi, możliwość bezprzewodowego sparowania z słuchawkami i zapisania w pamięci ulubionej muzyki.

Oczywiście nie należy zapominać także o budowie urządzenia. Na rynku znajdziemy wiele modeli wodoodpornych i pyłoszczelnych. Mogą być one wykorzystywane zarówno na pływalni, jak i w trudnych warunkach pogodowych, na przykład podczas wypraw górskich i trekkingowych. Chociaż każdy zegarek Apple oferuje szereg dostępnych opcji, na rynku nie brakuje modeli dla sportowców. Wysokiej klasy zegarek smartwatch, jaki wybrać można do treningów znajdziemy na każdej półce cenowej. Należy jednak zwrócić uwagę na dokładny pomiar dystansu czy spalonych kalorii. Dobry smartwatch – funkcje dla entuzjastów zdrowego stylu życia powinien mieć w standardzie.

Smartwatch do iPhone - cena

Nie ulega wątpliwości, że w przypadku Apple Watch cena jest wysoka. Chociaż to bardzo dobry smartwatch, na rynku nie brakuje interesujących alternatyw.

Jak wspomnieliśmy, koszt zegarka wyprodukowanego przez Apple to minimum 1000 złotych, a niektóre modele, wykonane ze stali nierdzewnej i wyposażone w łączność mobilną kosztują kilka razy więcej. Okazuje się, że zarówno smartwatch męski, jak i smartwatch damski możemy kupić w okazyjnej cenie. Za te najtańsze modele zapłacimy już kilkadziesiąt złotych. Jednak warto popatrzeć na średnią półkę cenową. Znajdziemy tam smartwatche, które pozytywnie zaskoczą wymagających użytkowników. Warto sięgać po zegarki Honor, Xiaomi czy Fitbit – smartwatch tych producentów może stanowić idealny kompromis pomiędzy wysoką jakością i dobrą ceną.

Za dobry smartwatch sportowy ze średniej półki zapłacimy kilkaset złotych. Może być to np. zegarek smartwatch z GPS, który doskonale poradzi sobie podczas górskich wycieczek czy szalonych rowerowych przejażdżek. Warto nadmienić, że w ofercie nie brakuje również niedrogich modeli. Tani zegarek to często smartwatch wodoodporny. Dzięki temu można nawet podczas pływania mierzyć aktywność sportową.

Wielu klientów pyta, czy warto kupić najnowszy smartwatch Apple – cena jest wysoka, lecz design i funkcjonalność prezentują się kapitalnie. Jednak jaki smartwatch kupić, jeżeli poszukujemy nieco tańszego zegarka renomowanej marki? Alternatywą mogą być zegarki używane. Nie od dziś wiadomo, że elektronika produkowana przez Apple starzeje się zauważalnie wolniej niż innych producentów. Oznacza to, że niektóre zegarki Apple Watch, mimo upływu czasu, wciąż wiele oferują. Dość powiedzieć, że nawet Apple Watch Series 4 będzie ciekawą propozycją, choć na rynku sprzedawana jest już siódma generacja tego inteligentnego zegarka.

Jaki smartwatch wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od osobistych preferencji klienta. Z pewnością należy zapoznać się z testami i recenzjami. Wybierając smartwatch – opinie użytkowników również będą bardzo istotne. Przed zakupem powinniśmy przeanalizować dane techniczne. Ponadto dobrej jakości smartwatch – ranking najlepszych mobilnych urządzeń powinien z pewnością uwzględnić.

iPhone smartwatch – co wybrać?

Decydując się na zakup inteligentnego zegarka kompatybilnego z iPhone’ami, mamy dwie możliwości wyboru. Pierwsza, bezpieczniejsza, związana jest z kupnem jednego z modeli Apple Watch, który zagwarantuje nie tylko wysoką jakość działania, ale również w pełni stabilne, działanie i połączenie ze smartfonem.

Jeśli jednak chcemy wydać mniej lub nie podoba nam się design urządzeń od Apple, musimy szukać w ofertach innych producentów. Konieczna jest dokładna analiza specyfikacji tych zegarków, a także przejrzenie recenzji sprzętowych i opinii wystawianych przez innych użytkowników. Daje nam to gwarancję, że kupujemy smartwatch odpowiedniej jakości. Należy pamiętać, że zegarek Apple to dziś tylko jeden z wielu modeli, która pozwoli na współpracę z iPhonem. Warto wybierać takie marki, jak Huawei, Honor, Xiaomi czy Garmin – smartwatch tych producentów z pewnością znajdzie wiele zastosowań.

Najlepsze smartwatche 2022 [update]

Co roku w grudniu zaczynam tworzyć listy najlepszych i najciekawszych produktów na następny rok. Zwykle zaczynam od inteligentnych zegarków z sekcji premium. Nie inaczej będzie i teraz. Wybrałem dla was propozycje warte uwagi. Raczej w wyższym progu cenowym (flagowce), ale dzięki temu ze znacznie szerszym zakresem możliwości. Myślę, że pojawi się też podobna lista przystępniejszych cenowo smartwatchy, ale może w następnym tygodniu.

W swoim zestawieniu nie kusiłem się o wyznaczanie pozycji, więc to nie ranking. Urządzenia są na liście umieszczone w sposób przypadkowy, choć te pierwsze pokrywają się ze sprzedażą oraz udziałami z ostatniego klasyfikowanego kwartału, w którym powstał ten artykuł. Każdej pozycji wybrałem najlepsze cechy oraz wybrane wady. Ceny katalogowe, na pewno znajdziecie je taniej.

UPDATE (luty 2022): dodałem trzy nowe modele: Garmin Venu 2 Plus, Skagen Falster 3 i Tag Heuer Connected Calibre E4

Apple Watch Series 7 z watchOS

Zaczynam oczywiście od lidera rynku – Apple Watcha. Smart zegarek z Cupertino w praktycznie każdej generacji i w każdym roku liderował na listach sprzedaży. Nie inaczej jest wraz z jego siódmą generacją. W tym roku najwyraźniejszą zmianą jest większy wyświetlacz, który wypełnia prawie cały front naręcznego urządzenia. Jak zwykle koperta w charakterystycznym kształcie, bogatym wykończeniem oraz licznymi paskami personalizującymi wygląd.

Producent co roku odświeża system watchOS, a okresowo dodaje mniejsze poprawki, by zegarek się stale rozwijał (jest wspierany nawet przez kilka lat od premiery). Ma sporo sportowych funkcji, tryb analizy zdrowia (m.in. elektrokardiogram) oraz świetnie współgra z iPhonem. Natywnie integruje się z usługami Apple w iOS. Można go też używać niezależnie, o ile wybierzemy model z eSIM. Stylowo wyglądają też tarcze dla panelu Retina. Oczywiście nie zabrakło opcji płacenia zbliżeniowego przez Apple Pay. Przesiadka z poprzedniej na najnowszą generację nie wydaje się opłacalna, chyba, że kusi was większy panel.

Czytaj więcej o: Apple Watch Series 7

Najważniejsze zalety Apple Watch 7

płynny system watchOS

natywna integracja z iOS (iPhonem)

bogaty sklepik z aplikacjami

zaawansowany tracker health & fitness (GPS, EKG, pulsometr i pulsoksymetr)

zaawansowane analizy snu (w końcu też natywnie)

wariant LTE (niezależne działanie przez eSIM)

aktualizacje software’u wzbogacające o nowe funkcje

efektowny, prawie bezramkowy ekran z Always On w technologii LTPO OLED i szczytową jasnością aż 1000 nitów

bogata personalizacja (koperty i paski)

dwa rozmiary koperty (szansa na dobranie wielkości do nadgarstka)

wbudowany głośnik i możliwość połączenia ze słuchawkami AirPods

możliwość zbliżeniowego płacenia (Apple Pay)

asystentka Siri na pokładzie

bezprzewodowe ładowanie

wyróżnik: wirtualny klucz do smart zamków lub pojazdów (jeszcze mało aut)

wirtualny klucz do smart zamków lub pojazdów (jeszcze mało aut) szczelność: zgodna z normą 5ATM (ISO 22810:2010)

cena Apple Watch Series 7: od 1999 zł

Wybrane wady Apple Watch Series 7:

współpraca wyłącznie z iPhone’ami

wciąż bez otwartego sklepiku z tarczami (i tylko dwie dopasowane do nowego ekranu tarczki – być może Apple dorzuci ich więcej na wiosnę)

jeden z droższych na rynku

wciąż bateria starcza na ok. jeden dzień pracy (ale jest szybkie ładowanie)

Samsung Galaxy Watch 4 z Wear OS

Samsung prawie od samego początku był głównym rywalem Apple w segmencie smart zegarków (wygrywał głównie zanim amerykański konkurent wprowadził smartwatch, bo wprowadził swoje Galaxy wcześniej od giganta z Cupertino). Od lat koreańska marka stawiała na swój własny system Tizen, ale w tym roku weszła we współpracę z Google i wspólnie dopracowała Wear OS 3. Własna nakładka One Watch UI odmieniła soft i pozwoliła podnieść udziały platformy w globalnej sprzedaży inteligentnych zegarków.

Galaxy Watch 4 i Watch 4 Classic (w sumie cztery wariacje, po dwie wielkości koperty) jako jedyne działają obecnie na wspomnianym Wear OS trzeciej generacji, z pozostałe urządzenia nowej generacji innych producentów otrzymają update dopiero na wiosnę 2022. To dość ważna przewaga, pozwalająca Samsungowi (jako strategicznemu partnerowi Google) pokazać potencjał systemu. Dzięki przejściu z Tizen na Wear OS mamy w końcu w Polsce szansę na płacenie zbliżeniowe (Samsung Pay nie było dostępne w naszym kraju, Google Pay jest od dawna). Na uwagę w Galaxy Watchach zasługują też okrągłe ekrany AMOLED o świetnych właściwościach. Na minus rezygnacja z obrotowego pierścienia wokół ekranu (w Classicu jest), który był wygodną alternatywą dla dotykowego panelu.

Czytaj więcej o: Samsung Galaxy Watch 4



Najważniejsze zalety Samsunga Galaxy Watch 4:

system Wear OS z nakładką One UI Watch

integracja z telefonami Galaxy (nakładki One UI)

bogaty sklepik z aplikacjami

zaawansowany tracker health & fitness (GPS, EKG, ciśnieniomierz, pulsometr i pulsoksymetr)

zaawansowane analizy snu

wariant LTE (niezależne działanie przez eSIM)

aktualizacje software’u wzbogacające o nowe funkcje

wyróżnik : analiza impedancji bioelektrycznej (BIA) – czujnik BioActive oceni skład ciała (dotykając smartwatcha dwoma palcami po 15 sekundach)

: analiza impedancji bioelektrycznej (BIA) – czujnik BioActive oceni skład ciała (dotykając smartwatcha dwoma palcami po 15 sekundach) okrągły ekran z Always On w technologii AMOLED

bogaty sklepik z tarczkami

bogata personalizacja (koperty i paski)

dwa rozmiary koperty (szansa na dobranie wielkości do nadgarstka)

dwa style – bardziej sportowy i klasyczny

możliwość zbliżeniowego płacenia (Google Pay)

asystent Bixby i dyktowanie odpowiedzi/treści SMS

bezprzewodowe ładowanie w standardzie Qi

wbudowany głośnik i mikrofon

szczelność: zgodna z normą IP68 i MIL-STD-810G

obrotowy pierścień w odmianie Classic

cena Samsung Galaxy Watch 4: od 1169 zł (40 mm)

Wybrane wady Samsunga Galaxy Watch 4:

brak współpracy z iOS (iPhone)

pełnia potencjału jedynie ze smartfonami Galaxy (inne Androidy wymagają dogrywania różnych aplikacji)

bateria wytrzymująca tyle co inne zegarki z Wear OS ( potrzebne częste ładowanie)

brak Asystenta Google?

zrezygnowano z obrotowego pierścienia (jest tylko w edycji Classic)

Huawei Watch 3 z HarmonyOS 2.0

Huawei ma może problemy ze smartfonami (z powodu bana na różne technologie), ale w przypadku innych urządzeń nie musi się specjalnie ograniczać. Flagowcem z rodziny smart zegarków jest u chińskiego giganta model Huawei Watch 3 i jego jeszcze lepsza edycja Huawei Watch 3 Pro. Oba w eleganckiej estetyce i kompletem funkcji jakich oczekujemy od tego typu urządzenia. Nie pracuje tutaj żadna wszystkomająca platforma, ale dzięki lżejszemu software’owi otrzymamy znacznie dłuższy czas pracy (ponad 3 dni na jednym ładowaniu).

Huawei chce przekonać zaawansowanym trackerem aktywności (ponad 100 trybów sportowych), całodobowymi pomiarami SpO2 (saturacja), śledzeniem snu i pomiarami temperatury ciała. Wszystko jest wykończone jak na premium przystało. Albo stal nierdzewna albo tytan w odmianie Pro.

Czytaj więcej o: Huawei Watch 3

Najważniejsze zalety Huawei Watch 3:

własny system HarmonyOS 2.0

czas pracy: 3 dni (nawet do 14 przy mniejszych obciążeniach), 5/21 dni (Pro)

zaawansowany tracker health & fitness (GPS, EKG, pulsometr i pulsoksymetr)

pomiar temperatury z nadgarstka

wyróżnik: obsługa gestami nadgarstka

obsługa gestami nadgarstka wariant LTE (niezależne działanie przez eSIM)

okrągły wyświetlacz AMOLED 1.43 cala (z bezelem w ramce)

możliwość tworzenia własnych tarczek

5 edycji wykończenia (dwie tytanowe Pro i trzy ze stali nierdzewnej w podstawie)

wbudowany głośnik

bezprzewodowe ładowanie w standardzie Qi (szybkie 10W)

szczelność: zgodna z normą 5ATM

kompatybilność: iOS oraz Android

cena Huawei Watch 3: od 500$ (Pro od 700$)

Wybrane wady Huawei Watch 3:

brak zbliżeniowych płatności

tylko jedna wielkość koperty

mniej aplikacji do zainstalowania na zegarku

brak EKG jako opcji pomiarów zdrowia

ograniczenia we współpracy z iOS

mała opcja personalizacji wykończenia

Fossil Gen 6 z Wear OS

Drugim przedstawicielem zegarków z systemem Wear OS na mojej liście jest Fossil Gen 6. Tym razem od modowego brandu. To już szósta generacja Fossilów i w końcu z odpowiednim hardwarem. Wciąż użytkuję jeden ze starszym modeli tego producenta, ale niezbyt dobrze radzi sobie z ciężkim systemem Google. Teraz ma być inaczej, ale dopiero w 2022. Urządzenie jest już przygotowane na nowy soft, m.in. z mocnym chipem Snapdragon Wear 4100+, ale na aktualizację do Wear OS 3.0 posiadacze muszą poczekać do 2022 roku.

Smart zegarki Fossil zawsze prezentowały się stylowo i nie inaczej jest teraz. Są modele męskie i damskie (zarówno pod względem gabarytów, jak i wykończenia). Wear OS pozwoli doinstalować apki, wgrać tarczki (jest część od Fossil), opłacać transakcje zbliżeniowo, ale też rozmawiać przez telefon poprzez wbudowany głośniczek. Trochę szkoda, że zabrakło odmiany z LTE (eSIM). Dopiszę tutaj, że w Fossil Group jest też właścicielem Michael Kors, więc opcjonalnie ten sam hardware można nabyć i pod tą marką. Michael Kors Gen 6 to dodatkowe wykończenie praktycznie tego samego smartwatcha.

Czytaj więcej o: Fossil Gen 6

Najważniejsze zalety Fossil Gen 6:

system Wear OS (gotowy na update do 3.0)

bogata baza aplikacji do doinstalowania

chip: Snapdragon Wear 4100+

tracker aktywności (GPS, pulsometr i pulsoksymetr)

analizy snu, stresu i oddechu

wyróżnik: prestiżowa marka modowa

prestiżowa marka modowa bogata personalizacja (koperty i paski)

damskie i męskie wykończenie do wyboru (i 2 rozmiary koperty)

okrągły ekran AMOLED z Always On (1.28 cala)

płatności zbliżeniowe Google Pay

programowalne przyciski z boku koperty

Asystent Google na pokładzie

wbudowany głośniczek i mikrofonik

szybkie ładowanie: 80% już w pół godziny)

szczelność: do 3ATM

kompatybilność: iOS oraz Android

cena Fossil Gen 6: od 300$

Wybrane wady Fossil Gen 6:

Wear OS 3.0 dopiero w Q1-Q2 2022

brak odmiany LTE eSIM

krótki czas pracy (typowe dla Wear OS)

są narzekania na precyzję modułu GPS

TicWatch Pro 3 i Ultra z Wear OS

To jedziemy dalej z modelami z Wear OS. Marka Mobvoi jest jednym z nielicznych chińskich producentów, którzy stawiają na system Google (choć ma w sprzedaży też zegarki bez tego softu). Flagowy TicWatch Pro 3 ma już rok, ale pozostawiłem go w zestawieniu, ponieważ już wtedy miał bardzo mocne wnętrze, które wciąż jest gotowe na najnowszą aktualizację do Wear OS 3.0 (ale dopiero w 2022 roku). Cechą szczególną linii Pro był od samego początku podwójny ekran. Kolorowy AMOLED, by zaoferować pełnię smart funkcji i uproszczona warstwa mono, by wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu nawet do 45 dni.

TicWatch Pro 3 to jeden z większych wyświetlaczy na rynku. Okrągły AMOLED ma tu 1.4 cala oraz rozdzielczość 454 x 454 pikseli. Szkoda, że wszystko w praktycznie jednym wykończeniu. Ładnym i stylowym, ale bez opcji wyboru lub personalizowania. Może dzięki temu cena jest ciekawsza. 2 miesiące temu pojawiła się specjalna edycja zegarka w odmianie TicWatch Pro 3 Ultra z wykrywaniem migotania przedsionków, ale nie jest jeszcze chyba dostępna międzynarodowo.

Czytaj więcej o: TicWatch Pro 3



Najważniejsze zalety TicWatcha Pro 3:

system Wear OS (gotowy na update do 3.0)

bogata baza aplikacji do doinstalowania

chip: Snapdragon Wear 4100

wyróżnik : podwójny ekran (AMOLED z Always On + LCD w formacie FSTN)

: podwójny ekran (AMOLED z Always On + LCD w formacie FSTN) tracker aktywności TicHealth (GPS, pulsometr i pulsoksymetr)

analizy snu, stresu i oddechu

płatności zbliżeniowe Google Pay

Asystent Google na pokładzie

wbudowany głośniczek i mikrofonik

czas pracy: ponoć nawet do 3 dni (tryb Smart Mode), do 45 dni (Essential Mode)

szczelność: zgodna z normą IP68

kompatybilność: iOS oraz Android

cena Mobvoi TicWatch Pro 3: 300$

Wybrane wady TicWatcha Pro 3:

Wear OS 3.0 dopiero w Q1-Q2 2022

krótki czas pracy w kolorowym trybie (typowy dla Wear OS)

moduł LTE (eSIM) do niezależnej pracy dostępny opcjonalnie w droższej odmianie

spore ograniczenia w trybie mono, ale dłuższy czas pracy

brakuje bezprzewodowego ładowania Qi

mało rozpoznawalna marka

Asystent Google nie obsługuje wszystkich akcji

Fitbit Sense z Fitbit OS

Fitbit to marka specjalizująca się w sportowych wearables. Od pewnego czasu w ofercie posiada też smartwatche z własnym systemem. Najbardziej zaawansowanym z nich jest Fitbit Sense. To jedno z bogatszych w czujniki urządzeń naręcznych z cechami inteligentnego zegarka. Na pokładzie jest moduł EKG, EDA (temperatura), GPS, czujniki ruchu, pulsometr i pulsoksymetr. Precyzyjne mierzenie jakości snu oraz stresu.

Do tego oczywiście mnóstwo narzędzi do monitoringu aktywności, precyzyjne analizy fitness, rekomendacje oraz dostęp do sugestii w ramach płatnego Fitbit Premium. Od strony smart też jest nieźle. Dostępne są wszystkie niezbędne opcje, a nawet asystenci głosowi (choć nie na polskim rynku). Można nawet skorzystać z płatności zbliżeniowych przez usługi Fitbit Pay. Od niedawna tańszą alternatywą dla Sense jest tracker Fitbit Charge 5, którego aktualnie noszę na ręce. Ma sporo podobnych rozwiązań, ale nieco mniejszy ekranik oraz uboższe funkcje smart.

Czytaj więcej o: Fitbit Sense

Najważniejsze zalety Fitbit Sense:

własny lekki system Fitbit OS

ekran w technologii OLED (1.58 cala)

zaawansowany tracker aktywności (GPS, pulsometr, pulsoksymetr) i zdrowia (EDA, sen, EKG, HRV i inne związane z aktywnością)

dodatkowe funkcje w ramach płatnego Fitbit Premium

wyróżnik: czujniki EDA (aktywność elektrodermalna)

czujniki EDA (aktywność elektrodermalna) bogata personalizacja (koperta i paski)

głośniczek i mikrofonik (możliwość prowadzenia rozmów – tylko Android)

szczelność: do 5 ATM

długi czas pracy na jednym ładowaniu (6 dni)

płatności zbliżeniowe Fitbit Pay

Asystent Google i Alexa (wybrane regiony)

szczelność zgodna z normami IP68 i 5ATM

kompatybilność: iOS oraz Android

cena Fitbit Sense: 300$

Wybrane wady Fitbit Sense:

brakuje Spotify w trybie offline

Asystent Google i Alexa niedostępne w Polsce

część funkcji dopiero za opłatą Fitbit Premium

ograniczona liczba aplikacji

więcej opcji w połączeniu z Androidami

trochę brakuje fizycznego przycisku

Garmin Venu 2

Kolejnym przykładem sportowej marki, która również posiada zegarek z inteligentnymi funkcjami i bogatym zakresem analiz fitness jest Garmin z jego Venu drugiej generacji. Model ten został przygotowany tym razem w dwóch rozmiarach koperty. Oferuje zaawansowane wsparcie wirtualnego trenera, pomiarami zdrowia, kondycji, ale też smart rozwiązaniami.

Własny system daje lepszą optymalizację pracy i nawet 11 dni na jednym ładowaniu. Można dograć aplikacje ze sklepiku, ale nie aż tyle, co w „cięższych” platformach konkurencji. Ekran AMOLED ma odpowiednie właściwości do wyświetlania instrukcji i animowanych ćwiczeń jako pomoc sportowa. Zegarkami tymi można płacić zbliżeniowo przez usługi Garmin Pay.

Czytaj więcej o: Garmin Venu 2

Najważniejsze zalety Garmin Venu 2:

okrągły ekran AMOLED (tylko ta seria od Garmin)

sklepik Connect IQ (aplikacje, widgety i dodatki)

bogaty tracker aktywności i kondycji (GPS, pulsometr, pulsoksymetr)

zaawansowane analizy snu, stresu i oddechu

animowane wsparcie ćwiczeń na ekranie

dwie wielkości koperty (damskie i męskie wykończenie)

bogata opcja personalizacji (koperta i paski)

płatności zbliżeniowe Garmin Pay

opcja zapisu muzyki offline

długi czas pracy na jednym ładowaniu (nawet do 11 dni)

szybkie ładowanie (1 dzień po 10 minutach)

szczelność zgodna z normą 5 ATM

współpraca z innymi akcesoriami i urządzeniami Garmin

kompatybilność: iOS oraz Android

cena Garmin Venu 2: 400€

Wybrane wady Garmin Venu 2:

ograniczony w aplikacje sklepik

jeden z droższych (ale też lepiej wyposażonych sportowo)

mniej zaawansowany jako smartwatch od rywali

plastikowe wykończenie

Garmin Venu 2 Plus

Podczas styczniowego CES 2022 w Las Vegas Garmin pokazał nową odmianę drugiej generacji Venu. Nowy smartwatch Garmin Venu Plus 2 nie otrzymał zbyt wielu ulepszeń. Producent postanowił, że podrasuje poprzednika o jedną, ale bardzo konkretną funkcjonalność, która pojawia się w już większości poważnych zegarków. Mikrofonik i głośnik pozwoli na odbieranie połączeń telefonicznych i rozmowy przez wearable, ale przez sparowanie ze smartfonem. Dodatek umożliwi też dyktowanie odpowiedzi, choć tylko w wybranych językach. Z uwagi na nowe podzespoły zmieniły się gabaryty koperty. Ma teraz 43 mm (Venu 2 jest dostępny w 40 i 45 mm).

Czytaj więcej o: Garmin Venu 2Plus

Najważniejsze zalety Garmin Venu 2 Plus:

dodano mikrofonik i głośniczek

cena Garmin Venu 2 Plus: 450 € (ok. 15% droższy od podstawowego)

Amazfit GTR 3 Pro z ciśnieniomierzem

Choć zwykle nie wrzucam do zestawień premium propozycji z linii urządzeń Amazfit to tej najnowszej bliżej do topu, więc ma szansę powalczyć z najlepszymi. Zepp Health zaoferowało nową generację smart zegarków w trzech odmianach. Obok GTR 3 i GTS 3 pojawiła się jeszcze ulepszona odmiana tego pierwszego w modelu Pro. Amazfit GTR 3 Pro dysponuje większym i ostrzejszym ekranem, ale też wbudowanym głośniczkiem do prowadzenia rozmów (Bluetooth), pamięcią na muzykę oraz Wi-Fi.

Jego wyświetlacz ma 1.44 cala w technologii AMOLED w tej samej wielkości kopercie co zwykły GTR (1.39 cala). Do tego rozdzielczość „Ultra HD” 480 x 480 pikseli. Nie zabrakło elementów z podstawowego smartwatcha. Jest BioTracker 3.0 odpowiedzialny za analizy aktywności i zdrowia. Pojawiła się też funkcja ciśnieniomierza, ale nie wiem czy nie wymaga certyfikacji na rynek europejski (Galaxy Watch przed uruchomieniem podobnej opcji potrzebował zezwoleń).

Czytaj więcej o: Amazfit GTR 3 Pro

Najważniejsze zalety Amazfit GTR 3 Pro:

lekki system operacyjny ZEPP

ekran AMOLED 1.44 cala, 480 x 480 pikseli, szczytowa jasność 1000 nitów

BioTracker 3.0 (GPS, pulsometr, pulsoksymetr, analizy oddechu, stresu)

wyróżnik: naręczny ciśnieniomierz (nie wiem czy dostępny w PL)

naręczny ciśnieniomierz (nie wiem czy dostępny w PL) wbudowany głośniczek i mikrofonik (prowadzenie rozmów)

animowane tarcze

czas pracy: nawet do 12 dni na jednym ładowaniu

współpraca z Asystentem Google i Alexą

cena Amazfit GTR 3 Pro: 229$/200€/948 zł (znacznie wyższa od innych Amazfitów)

Wybrane wady Amazfit GTR 3 Pro:

jeszcze mało prestiżowy brand

mało aplikacji dodatkowych (third-party)

tylko dwa wykończenia i jeden rozmiar koperty (niezbyt wiele pasków, ale uniwersalne złącze, więc można dobrać własny na teleskopach)

Skagen Falster Gen 6 z Wear OS 3.0

Jak przewidywałem, w 2022 roku zobaczymy premiery bardzo wielu inteligentnych zegarków z odświeżonym wnętrzem pod nowy update Wear 3.0. Wśród nich jest też mój ulubiony – Skagen Falster. Jego najnowsza generacja pokrywa się z serią Gen 6 od Fossil Group (Fossil posiada w katalogu kilka marek). Znajdziemy w nim praktycznie pełen zestaw możliwości systemu Google oraz pewność aktualizacji do najnowszego firmware’u. Koperta wciąż minimalistyczna. Udało się w niech zmieścić wszystkie niezbędne modułu. Od głośniczka, aż po chip zbliżeniowy do płatności zbliżeniowych Google Pay.

Czytaj więcej o: Skagen Falster Gen 6

Najważniejsze zalety Skagen Falster Gen 6:

koperta 42 mm + ekran OLED 1.28 cala z Always-on , paski 20 mm

, paski 20 mm chip: Qualcomm Snapdragon Wear 4100+

czujniki: pulsometr, pulsoksymetr (SpO2), sensory ruchu, monitorowanie snu

trzy przyciski (w tym obrotowa koronka w alternatywnie do dotykowego ekranu)

łączność: Bluetooth 5.0, GPS, NFC (do mobilny płatności)

płatności zbliżeniowe Google Pay

tryby śledzenia aktywności z Google Fit (+ sportowe aplikacje w sklepiku Google Play)

głosowy Asystent Google

głośniczek i mikrofon do rozmów głosowych

sklepik z aplikacjami rozbudowującymi możliwości zegarka

1 GM RAM i 8 GB na dane (aplikacje, muzyka, tarczki)

odtwarzacz muzyczny i aplikacje streamingowe

szybkie ładowanie baterii: 80% w pół godziny

poziom szczelności: 3 ATM

system: Google Wear OS (3.0 w 2022 roku)

kompatybilność: iOS i Android

cena Skagen Falster Gen 6: od 295$

Wybrane wady Skagen Falster Gen 6:

Wear OS 3.0 dopiero w Q1-Q2 2022

krótki czas pracy (około 1 dzień na jednym ładowaniu)

Tag Heuer Connected Calibre E4 z Wear OS 3.0

W ofercie nowych smart zegarków z Wear OS na 2022 będzie też propozycja bardziej luksusowa. Tag Heuer proponuje już czwartą generację linii Connected. Model Calibre E4 będzie jednym z droższych smartwatchy na rynku. Szwajcarska marka zaoferuje urządzenie w dwóch wielkościach. Będą różniły się od siebie stylistyką. Ten mniejszy jest „lżejszy” w designie (bez bezelu). Producent dodał wysokościomierz i też zaktualizował chip o mocniejszego Snapdragona Wear 4100+. Umożliwi to wgranie Wear OS 3.0, który ma usprawnić pracę zegarka. Jak na Tag Heuer przystało, cena adekwatna do brandu. Startuje od 1800 a kończy sie na 2550$ (tytanowa obudowa i stalowa bransoletka).

Czytaj więcej o: Tag Heuer Connected Calibre E4

Najważniejsze zalety Tag Heuer Connected Calibre E4:

dwie wielkości koperty 42 lub 44 mm (różna stylistyka)

ekrany OLED: 1.28 cala (412×412 z 326ppi) i 1.39 cala (454×454 z 326ppi)

personalizacja: dwa wykończenia koperty, różne kolory i rodzaje pasków oraz eleganckie tarczki (+ bogaty zestaw motywów w Google Play)

chip: Qualcomm Snapdragon Wear 4100+

czujniki: pulsometr, sensory ruchu, monitorowanie snu, kompas, wysokościomierz

jeden przycisk (+ obrotowa koronka w alternatywnie do dotykowego ekranu)

łączność: Bluetooth 5.0, GPS, NFC (do mobilny płatności)

płatności zbliżeniowe Google Pay

tryby śledzenia aktywności z Google Fit (+ własne aplikacje sportowe i apki w sklepiku)

sklepik z aplikacjami rozbudowującymi możliwości zegarka

1 GM RAM i 8 GB na dane (aplikacje, muzyka, tarczki)

odtwarzacz muzyczny i aplikacje streamingowe

poziom szczelności: 5 ATM

system: Google Wear OS (3.0 w 2022 roku)

kompatybilność: iOS i Android

Wybrane wady Tag Heuer Connected Calibre E4:

Wear OS 3.0 dopiero w Q1-Q2 2022

krótki czas pracy (około 1 dzień na jednym ładowaniu)

bardzo drogi: 1800-2550$

Prawdopodobnie do powyższej listy dopiszę jeszcze jakieś modele, których premiery dopiero przed nami.

Kontrola nadgarstków. Prognozy mówią jasno, że niedługo wszyscy zaczniemy nosić smartwatche

Smartwatche można kochać lub ich nienawidzić, ale ich popularność widać codziennie na każdym kroku. Choć sam długo opieram się zakupowi inteligentnego zegarka, to prognozy są jednoznaczne. Niedługo smartwatche będą tak powszechne, jak smartfony.

Rynek smartwatchy rośnie – tak szybko, że przebija powoli gigantów produkcji tradycyjnych zegarków. Niedawno został opublikowany bardzo ciekawy rekord na temat ich popularności. Wynika z niego jasno, że już niedługo większość z nas będzie miała smartwatch – tak samo, jak teraz wszyscy w kieszeni nosimy smartfony.

W oparciu o raport Global Data rynek smartwatchy sprzedażowy boom ma dopiero przed sobą. Zacznijmy od liczb, bo te są ciekawe. Po pierwsze, inteligentne zegarki sprzedają się w 2020 gorzej, niż jeszcze rok temu. Sytuacji winna jest pandemia, a trend ma niedługo się odwrócić. Raport donosi, że w 2024 roku wielkość sprzedaży smartwatchy wzrośnie dwukrotnie.

Do popularności smartwatchy na pewno przyczyni się premiera Apple Watch 6. Przeczytaj wszystko, co do tej pory udało nam się zebrać na temat najbardziej zaawansowanego zegarka Apple w historii. Ręce zaciera też Samsung – zwłaszcza po premierze świetnego Samsunga Galaxy Watch 3. Coś do powiedzenia ma również Huawei ze swoim nowym modelem, do którego nareszcie zawita bezprzewodowe ładowanie.

Skoro to nieuniknione, to już dzisiaj możesz sprawdzić, jaki smartwatch warto kupić w 2020 roku. TOP zostanie zaktualizowany już dzisiaj po 17, żeby dostarczyć Ci najlepsze propozycje zakupowe.

Źródło