Home > Słuchawki > Jakie słuchawki wybrać? Zwróć uwagę na kilka rzeczy!

Jakie słuchawki wybrać? Zwróć uwagę na kilka rzeczy!

Sharing is caring!

Słuchawki do pracy zdalnej - na te elementy warto zwrócić uwagę

Słuchawki do pracy na przestrzeni ostatnich lat stały się jednym z najważniejszych akcesoriów. Jak wybrać odpowiednie słuchawki, które sprawdzą się podczas pracy zdalnej oraz wideokonferencji?

Słuchawki do pracy jeszcze kilka lat temu były domeną pracowników mających częsty kontakt z klientami np. działów contact center czy helpdesk. Zmiana modelu biznesowego funkcjonowania wielu organizacji związania z pandemią oraz szerokim wdrożeniem pracy hybrydowej spowodowała, że słuchawki do pracy stały się jednym z najważniejszych akcesoriów, z których korzystamy w celach służbowych.

Jak wybrać słuchawki do pracy Źródło:

Słuchawki do pracy powinny cechować się inną specyfikacją techniczną i charakterystyką od słuchawek, które służą nam do słuchania muzyki czy audiobooków lub podczas treningu. W pracy słuchawki wykorzystywane są do wideorozmów i uczestnictwa w wydarzeniach online. W związku z tym przetworniki powinny być nastawione na reprodukcję wyraźnego dźwięku mowy, a mikrofon powinien być umieszczony na wysięgniku, aby dobrze rejestrować nasz dźwięk. Również konstrukcja słuchawek do pracy powinna być zupełnie inna - dostosowana do wielogodzinnej pracy - w taki sposób, aby zapewnić pracownikom odpowiedni komfort użytkowania.

Zobacz również:

W niniejszym materiale przedstawiamy najważniejsze cechy, które powinny posiadać słuchawki wykorzystywane do pracy.

Słuchawki bezprzewodowe nie zawsze są najlepszym wyborem

Aktualnie przeważająca większość słuchawek wykorzystuje połączenie bezprzewodowe realizowane za pośrednictwem łączności Bluetooth. Rozwiązanie to sprawdza się przy okazjonalnym odsłuchu w celach prywatnych. Korzystanie ze słuchawek Bluetooth przez wiele godzin bez przerwy może spowodować, że słuchawki rozładują się w najmniej niespodziewanym momencie.

Podczas pracy najczęściej znajdujemy się niedaleko komputera. Z tego powodu warto rozważyć zakup nieco tańszych słuchawek z przewodem. Do wyboru są wersje z łącznością poprzez USB (Typu A lub Typu C) lub Jack 3,5 mm. Część modeli biznesowych pozwala na łączność przez oba złącza - po podłączeniu do portu USB otrzymamy dodatkowe funkcje np. powiązane z komunikatorem Teams/Meet/Webex.

Słuchawki przewodowe ograniczają nieco swobodę ruchów i nie pozwalają odejść od komputera, ale mają dużą zaletę - nie trzeba pamiętać o ich ładowaniu, więc nie grozi nam przypadkowe rozładowanie podczas pracy.

Jaki rodzaj konstrukcji jest najlepszy?

Na rynku znajdziemy aktualnie wiele modeli słuchawek wykorzystujących różne konstrukcje. Mowa o słuchawkach:

dousznych

nausznych

z otwartą konstrukcją

z zamknięta konstrukcją

hybrydowe

z przewodzeniem kostnym

Producenci słuchawek oferują także modele biznesowe w konstrukcji True Wireless. Mowa o niewielkich słuchawkach dousznych, które cechują się dużą wygodą, możliwością przełączania pomiędzy urządzeniami oraz wysoką uniwersalnością. To dobry wybór dla osób, które często podróżują i nie mają miejsca na przewożenie klasycznych słuchawek nausznych.

Klasyczne słuchawki douszne Źródło:

Dla pracowników zdalnych oraz osób, które rzadko przemieszczają się podczas pracy najlepszym rozwiązaniem są słuchawki nauszne z zamkniętą lub półzamkniętą konstrukcją. Słuchawki nauszne charakteryzują się dużym komfortem użytkowania, długimi czasami pracy na baterii (w przypadku modeli bezprzewodowych), możliwościami łatwego dostosowania do kształtu głowy oraz wysokim poziomem wygłuszenia dźwięków z otoczenia bez korzystania z funkcji ANC - aktywnej redukcji hałasu. Konstrukcja nauszna pozwala również na implementację mikrofonu na wysięgniku, który znacząco poprawia jakość rejestrowanego dźwięku. Większa powierzchnia obudowy pozwala na umieszczenie na niej wielu przycisków, które można wykorzystać do odbierania/kończenia połączeń, wyciszania/odciszania mikrofonu czy regulację głośności.

Poniżej przedstawiamy największe zalety i wady słuchawek o różnej konstrukcji.

Słuchawki nauszne

Zalety:

Wysoki poziom wygody

Wysoka jakość dźwięku

Możliwość dostosowania do własnych potrzeb

Dobre wygłuszenie

Możliwość montażu mikrofonu na wysięgniku

Wady:

Ciężkie

Nieporęczne

Osoby siedzące obok mogą słyszeć naszą rozmowę

Słuchawki douszne

Zalety:

Małe i lekkie

Łatwe do przenoszenia

Tanie

Wady:

Niewygodne do dłuższej pracy

Najczęściej nie posiadają dodatkowych funkcji

Mikrofon znajduje się w uchu lub na kablu, co pogarsza jakość rejestrowane dźwięku

Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem na wysięgniku Źródło:

Słuchawki True Wireless

Zalety:

Najmniejsze i najlżejsze

Zupełny brak kabli

Wysoki zasięg

Nie ograniczają ruchów

Wady:

Często krótki czas pracy na baterii

Konieczność częstego ładowania

Brak dodatkowych funkcji biznesowych

Funkcje dodatkowe - które z nich warto rozważyć?

Producenci słuchawek do pracy kuszą odbiorców wieloma dodatkowymi funkcjami, które zwiększają komfort użytkowania. Poniżej przedstawiamy funkcje, którymi warto się zainteresować.

ANC - aktywna redukcja hałasu z otoczenia to rozwiązanie, które pozwala na komfortową pracę nawet w głośnym otoczeniu - np. na stacji benzynowej, dworcu czy w restauracji. ANC pozwala dostosować poziom wyciszenia do naszych potrzeb. Słuchawki z ANC posiadają również tryb transparentności, który pozwala kontaktować się z otoczeniem bez konieczności ich zdejmowania

Szybkie odłączanie - słuchawki przewodowe ze złączem USB najcześciej posiadają dodatkowy pilot. Odłączenie od niego słuchawek powoduje, że możemy szybko i wygodnie zabrać słuchawki i wykorzystując złącze Jack 3,5 mm podłączyć je do innego komputera lub telefonu komórkowego.

Wbudowana kontrola głośności - warto wybierać modele, które posiadają wbudowany pilot pozwalający na regulację głośności. To wygodne rozwiązanie, które pozwala regulować głośność rozmowy bez konieczności udawania się ustawień systemowych

Słuchawki nauszne z dodatkowym pilotem i łącznością za pomocą USB Źródło:

Wymienne wkładki douszne - w przypadku słuchawek dousznych dobrze wybierać spośród modeli, które posiadają szeroki wybór wkładek dousznych pozwalających dostosować konstrukcję słuchawek do uszu użytkownika. Dobre dopasowanie wkładek dousznych wpływa na komfort użytkowania oraz jakość dźwięku.

Czym się kierować przy wyborze słuchawek bezprzewodowych?

Rozwój nowoczesnych technologii przynosi nam coraz bardziej funkcjonalne gadżety i akcesoria elektroniczne, które znacząco podnoszą komfort naszego życia i pozwalają czerpać maksimum przyjemności z rozrywki. Do takich produktów z pewnością można zaliczyć słuchawki bezprzewodowe, które dla wielu użytkowników stają się bardzo wygodną alternatywą dla tradycyjnych słuchawek. Ilość modeli dostępnych na rynku nie ułatwia jednak decyzji zakupowych, dlatego przy wyborze idealnego rozwiązania warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.

Słuchawki bezprzewodowe – douszne czy nauszne?

Producenci sprzętu elektronicznego oferują dwa podstawowe rodzaje słuchawek bezprzewodowych – douszne (dokanałowe) lub nauszne (o konstrukcji zamkniętej, półotwartej lub otwartej). Słuchawki douszne to świetna propozycja dla osób aktywnych, uprawiających sport i będących ciągle w ruchu, które od tego typu gadżetów oczekują kompaktowego i funkcjonalnego charakteru. Sprawdzają się podczas prowadzenia rozmów telefonicznych czy słuchania muzyki.

Na drugim biegunie znajdują się słuchawki bezprzewodowe nauszne, które nieco lepiej izolują hałasy z zewnątrz, dzięki czemu jakość dźwięku plasuje się na bardzo wysokim poziomie. Równie świetnie spisują się przy tłumieniu muzyki płynącej ze słuchawek, która jest niesłyszalna dla innych. Słuchawki nauszne zapewniają także bardzo dobrą stabilizację podczas użytkowania, jednak nieodpowiednio dobrane mogą powodować lekki ucisk na małżowinę uszną.

Słuchawki bezprzewodowe – najważniejsze parametry

Decydując się na zakup słuchawek bezprzewodowych należy zwrócić uwagę nie tylko na ich konstrukcję, ale przede wszystkim na parametry techniczne determinujące jakość i czystość dźwięku, a także komfort codziennego użytkowania. Dlatego też przed zakupem wybranego modelu warto sprawdzić:

pasmo przenoszenia (zakres częstotliwości fal dźwiękowych) – od jego zakresu zależy, jak bardzo odczuwalne są basy i wysokie tony. Im większy zakres pasma przenoszenia, tym większy komfort słuchania,

(zakres częstotliwości fal dźwiękowych) – od jego zakresu zależy, jak bardzo odczuwalne są basy i wysokie tony. Im większy zakres pasma przenoszenia, tym większy komfort słuchania, dynamika – czyli po prostu głośność dźwięku w słuchawkach, określana w decybelach (dB). Im wyższa wartość, tym słuchawki lepiej radzą sobie z odtwarzaniem muzyki bez konieczności jej pogłaśniania,

– czyli po prostu głośność dźwięku w słuchawkach, określana w decybelach (dB). Im wyższa wartość, tym słuchawki lepiej radzą sobie z odtwarzaniem muzyki bez konieczności jej pogłaśniania, zasięg – standardowe słuchawki wykorzystujące typ transmisji bezprzewodowej bluetooth charakteryzują się zasięgiem do 10m, co najczęściej pozwala na wygodne używanie podczas pracy, biegania czy wykonywania domowych obowiązków,

– standardowe słuchawki wykorzystujące typ transmisji bezprzewodowej bluetooth charakteryzują się zasięgiem do 10m, co najczęściej pozwala na wygodne używanie podczas pracy, biegania czy wykonywania domowych obowiązków, maksymalnyczas pracy – liczba godzin, kiedy słuchawki są gotowe do użytkowania na jednym cyklu ładowania. W produktach z wyższej półki cenowej, jak np. słuchawki bezprzewodowe Sony, można liczyć nawet do 30h pracy sprzętu.

Jakie słuchawki wybrać? Zwróć uwagę na kilka rzeczy!

Chyba każdy lubi któryś z gatunków muzyki, a na czymś trzeba ją puścić. Słuchawki sprawiają, że nie przeszkadzasz innym, oraz wszystko co najlepsze zostawiasz samemu sobie. Ogromny wybór słuchawek nie pomaga w wyborze, dlatego nadchodzę z pomocą.

Jakie są rodzaje słuchawek? Ogromny wybór!

Producenci dostosowali wybór w słuchawkach do potrzeb rynku, dlatego oferta jest bardzo szeroka i każdy znajdzie coś dla siebie.

Przede wszystkim dzielimy je na:

Słuchawki nauszne

Słuchawki douszne

Słuchawki douszne, czy dokanałowe?

W sklepach można spotkać również specjalne słuchawki dla graczy, czy też dla sportowców. Jednak oczywiście należą one do wymienionych typów.

Słuchawki można podzielić patrząc na obudowę:

Słuchawki bezprzewodowe

Słuchawki przewodowe

Słuchawki dokanałowe i douszne

Słuchawki wokółuszne i nauszne

Słuchawki nauszne czy douszne?

Zaś same słuchawki nauszne wyróżniają się jeszcze jednym podziałem:

Słuchawki nauszne otwarte – posiadają specjalne otwory zapewniające przepływ powietrza. Charakteryzują się naturalnym, przestrzennym dźwiękiem. Celem dziurek jest wentylacja ucha, oraz to, że właściciel słyszy nie tylko muzykę, ale i otoczenie.

– posiadają specjalne otwory zapewniające przepływ powietrza. Charakteryzują się naturalnym, przestrzennym dźwiękiem. Celem dziurek jest wentylacja ucha, oraz to, że właściciel słyszy nie tylko muzykę, ale i otoczenie. Słuchawki nauszne zamknięte – w przypadku typu zamkniętego muzyka jest słyszana wyłącznie przez użytkownika. Szczelnie wykonana obudowa ma wpływ na izolację dźwięku oraz podniesienie basu.

– w przypadku typu zamkniętego muzyka jest słyszana wyłącznie przez użytkownika. Szczelnie wykonana obudowa ma wpływ na izolację dźwięku oraz podniesienie basu. Słuchawki nauszne półotwarte – jak sama nazwa wskazuje są połączeniem zamkniętych i otwartych, łącząc ich cechy. Zakup słuchawek półotwartych wiąże się z dobrym dźwiękiem, a odgłosy otoczenia wystąpią w ograniczonym zakresie.

Słuchawki otwarte, czy zamknięte?

Parametry słuchawek przy wyborze, co jest najważniejsze?

Wspomniałem już o rodzajach, jednak warto rozwinąć zagadnienia związane z parametrami, które pomogą ci w odpowiedzi na to, jakie słuchawki wybrać.

Najważniejsze z nich to:

Bezprzewodowe (które dzielą się między innymi na True Wireless i Neckband), czy przewodowe .

(które dzielą się między innymi na True Wireless i Neckband), czy . System audio zaczynając od mono, po Stereo 2.0, czy też wielokanałowe.

zaczynając od mono, po Stereo 2.0, czy też wielokanałowe. Redukcja hałasu , sklepy dzielą ją w oparciu na tak, nie i redukcja szumów CVC 8.0.

, sklepy dzielą ją w oparciu na tak, nie i redukcja szumów CVC 8.0. Rodzaj łączności – Bluetooth, NFC, Wi-FI, Radiowe, Lightspeed.

– Bluetooth, NFC, Wi-FI, Radiowe, Lightspeed. Średnica membrany – im większa, tym lepsza.

– im większa, tym lepsza. Pasmo przenoszenia słuchawek – jako ludzie słyszymy od 16 do 20 000 Hz, więc jest to zalecany zakres dla każdego. O tyle im szersze pasmo, tak dźwięk będzie lepszy.

– jako ludzie słyszymy od 16 do 20 000 Hz, więc jest to zalecany zakres dla każdego. O tyle im szersze pasmo, tak dźwięk będzie lepszy. Impedancja słuchawek (wyrażana w Omach (Om lub Ω)) – im większa tym lepiej, ma wpływ na redukcję szumów i zakłóceń. Standardowo przyjmuje wartość 16-60 Om. To jednak dużo bardziej złożony temat i nie zawsze duża impedancja musi być lepsza, dlatego daj znać czy chciał/chciałabyś dowiedzieć się o tym więcej.

(wyrażana w Omach (Om lub Ω)) – im większa tym lepiej, ma wpływ na redukcję szumów i zakłóceń. Standardowo przyjmuje wartość 16-60 Om. To jednak dużo bardziej złożony temat i nie zawsze duża impedancja musi być lepsza, dlatego daj znać czy chciał/chciałabyś dowiedzieć się o tym więcej. Czułość słuchawek wyrażana w decybelach (dB) – im wyższa wartość, tym słuchawki będą głośniejsze.

– im wyższa wartość, tym słuchawki będą głośniejsze. Zasięg.

Czas ładowania, pracy i czuwania.

Możesz również rozważyć czy słuchawki są kompatybilne ze sprzętem, który posiadasz.

Słuchawki posiadają zaawansowane technologie, które mają wpływ na słyszalny dźwięk, można wyróżnić:

Low Complexity Subband Codec (SBC) – stosowany głównie w transmisji Bluetooth.

– stosowany głównie w transmisji Bluetooth. Advanced Audio Coding – następca MP3 oferujący lepszą jakość dźwięku przy podobnym rozmiarze danych.

– następca MP3 oferujący lepszą jakość dźwięku przy podobnym rozmiarze danych. aptX™ – technologia Qualcomm, która poprawa jakość dźwięku przez Bluetooth.

– technologia Qualcomm, która poprawa jakość dźwięku przez Bluetooth. A2DP – standard przesyłania dźwięku wysokiej jakości za pośrednictwem Bluetooth.

– standard przesyłania dźwięku wysokiej jakości za pośrednictwem Bluetooth. HFP – działa na zasadzie zestawu głośnomówiącego

– działa na zasadzie zestawu głośnomówiącego AVRCP – bezprzewodowe sterowanie różnymi sprzętami A/V za pomocą jednego kontrolera.

– bezprzewodowe sterowanie różnymi sprzętami A/V za pomocą jednego kontrolera. Wzmocnienie basu

Bezprzewodowe ładowanie

JBL Pure Bass – technologia pozwalająca na odcięcie się od kabli, funkcja Dual Connect pozwala na korzystanie z jednej słuchawek, bądź obu.

– technologia pozwalająca na odcięcie się od kabli, funkcja Dual Connect pozwala na korzystanie z jednej słuchawek, bądź obu. HSP – pozwala na odbieranie, kończenie oraz regulację głośności połączenia.

– pozwala na odbieranie, kończenie oraz regulację głośności połączenia. Rapid Charge – technologia minimalizująca potrzebny czas na naładowanie akumulatora.

– technologia minimalizująca potrzebny czas na naładowanie akumulatora. aptX™ Low Latency – dźwięk przesyłany przez Bluetooth ma mniejsze opóźnienia. Maksymalnie 40 ms.

– dźwięk przesyłany przez Bluetooth ma mniejsze opóźnienia. Maksymalnie 40 ms. Certyfikat Hi-Res Audio

Technologia Sound Isolating™ – wpływa na bass, który sprawia wrażenie studyjnego.

– wpływa na bass, który sprawia wrażenie studyjnego. aptX™ Adaptive – dostosowanie przesyłu danych w zależności od muzyki i obciążenia modułów.

– dostosowanie przesyłu danych w zależności od muzyki i obciążenia modułów. aptX™ HD – przesyłanie danych z prędkością 576 kb/s, technologia ta ma w domyśle dostarczać dźwięk lepszy niż z płyty CD.

– przesyłanie danych z prędkością 576 kb/s, technologia ta ma w domyśle dostarczać dźwięk lepszy niż z płyty CD. System Dual Master – obie słuchawki są podłączone do urządzenia z którego chcesz słuchać muzyki.

– obie słuchawki są podłączone do urządzenia z którego chcesz słuchać muzyki. Dolby Atmos – nadanie dźwięku bardziej przestrzennego i obiektowego.

– nadanie dźwięku bardziej przestrzennego i obiektowego. Tile™Tracker – technologia wspomagająca znalezienie zagubionych rzeczy.

– technologia wspomagająca znalezienie zagubionych rzeczy. Technologia clear Voice capture – redukcja i tłumienia szumów.

Słuchawki bezprzewodowe, czy przewodowe? Podstawowe różnice

W tym przypadku wybór uzależniłbym od czasu słuchania muzyki i ich przeznaczenia. Do pracy zalecam słuchawki przewodowe, ponieważ wykluczysz jeden istotny problem – akumulator. Ówczesne modele wytrzymują nawet i 30 godzin, tak przeliczając na godziny pracy daje to niecałe 4 dni. Wiele modeli bezprzewodowych ma wbudowany mikrofon, który może się przydać.

Istotnym argumentem przemawiającym w wyborze może być cena, ponieważ modele bezprzewodowe są droższe, niż te z kablem. Używane przeze mnie słuchawki zapewniają mi zasięg na kilkanaście metrów, co jest w zupełności wystarczające do swobodnego użytku.

Mniejsze bezprzewodowe egzemplarze idealnie sprawdzą się w sporcie, siłownia i bieganie nie będą im straszne. Choć nie zapewniają wielogodzinnego działania, tak są wygodniejsze.

Jakie słuchawki do biegania? Postaw na komfort!

Słuchawki do biegania powinny (w przypadku dousznych) dobrze zalegać w uchu, mieć solidną baterię oraz mikrofon. Najlepiej, gdyby obudowa zapewniała odporność na wodę.

Warto pamiętać o jeszcze kilku cechach, a mianowicie lekkości, oraz o tym, że żaden ruch nie może powodować ich poluzowania. Producenci zadbali i o ten aspekt, ponieważ słuchawki do biegania mają specjalne zabezpieczenia.

Rodzaje zabezpieczeń do słuchawek:

Z gumową końcówką, którą umieszcza się w małżowinie

Pałąki zakładane za ucho

Pałąk nakładany na głowę

Sztywne przewody, które są zawijane wokół uszu.

Sam proponowałbym podczas szukania kierować się małymi, lekkimi a zarazem funkcjonalnymi słuchawkami Bluetooth.

Jakie słuchawki gamingowe? Czym się kierować będąc graczem?

Tak jak w przypadku słuchawek do biegania chciałbym napisać cechy, na których warto się skupić podczas zakupów słuchawek do grania.

Wizualnie polecałbym słuchawki wokółuszne, zamknięte. W tym przypadku również sprawdzą się modele przewodowe, które zapewnią lepszą jakość dźwięku wraz z połączeniem USB, bądź mini jack.

Komunikacja z drużyną jest niebywale ważna, przynosi lepsze rezultaty w graniu, a to przekłada się na wynik. Sam preferuje osobny mikrofon, jednak słuchawki również takowy posiadają. Bywa, że często na długim pałąku, który można swobodnie ustawić. Są również modele z odpinanym, a te spisują się równie dobrze.

Słuchawki mogą być wyposażone w osobne wejścia (muzyka i mikrofon) bądź jedno wspólne, a ostatecznie na kablu z końcówką USB. W ostatnim przypadku często umieszczona jest karta dźwiękowa, która poprawia jakość dźwięku. Jednak w przypadku gier lepiej zaopatrzyć się w dobrą kartę dźwiękową oraz słuchawki z osobnymi wejściami.

Długość ma znaczenie, rozgrywka powinna być swobodna i nie ograniczać Twoich ruchów. Można rozważyć słuchawki z kablem rozpinanym, ponieważ ten często ulega uszkodzeniu.

Jakie słuchawki do telefonu?

Tutaj wybór ograniczyłbym do własnych potrzeb. Przede wszystkim musisz się zastanowić jak długo słuchasz muzykę w ciągu, czy używasz ich głównie podczas podróży. Ważnym aspektem może być miejsce, gdzie najczęściej słuchasz muzykę.

Sam polecam i używam słuchawki bezprzewodowe, które wytrzymują do 30 godzin na baterii. Głównie w nich podróżowałem, a obecnie służą do komputera i telefonu. Osobiście wykorzystanie ich w łóżku było dla mnie niekomfortowe, tutaj wolę douszne. Tak samo w podróż nie wyobrażam sobie obecnie wziąć ze sobą kabla.

Zachęcam do testowania przed zakupem, bądź postawienie na znaną markę, na której się nie zawiedziesz. Pamiętaj, że masz czas na zwrot.