Home > Słuchawki > Jakie słuchawki wybrać do słuchania muzyki w domu

Jakie słuchawki wybrać do słuchania muzyki w domu

Sharing is caring!

Jakie słuchawki dla dzieci? Słuchawki nauszne z ograniczeniem głośności

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się: istnieją słuchawki stworzone specjalnie dla dzieci, które są w stanie chronić słuch naszych pociech przed uszkodzeniem? Odpowiedź brzmi: tak.

Istnieją słuchawki stworzone specjalnie dla osób najmłodszych. Trzeba tylko wiedzieć czym właściwie różnią się słuchawki przeznaczone dla dzieci od "normalnych" słuchawek.

Słuchawki dla dzieci - Mee Audio KidJamz3

Na początku postaramy się wyjaśnić, dlaczego najmłodsi użytkownicy powinni słuchać muzyki poprzez słuchawki przeznaczone specjalnie dla nich. Wyjaśnimy także, czym różnią się takie słuchawki od typowych modeli przeznaczonych dla osób dorosłych.

Słuchawki przeznaczone dla dzieci powinny spełniać szereg wymagań, aby nasze maluchy mogły je bezpiecznie użytkować.

Po pierwsze, słuchawki dla najmłodszych muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Podczas badań powinny sprostać bardziej surowym normom jeśli chodzi o tworzywa użyte do ich wykonania. Nie powinny też powodować jakichkolwiek podrażnień skóry czy uczuleń, gdyż, jak wiemy, skóra maluchów jest bardziej wrażliwa niż osób dorosłych. Świadomy producent wypuszczając linię słuchawek dla najmłodszych na pewno upewni się, czy zastosowane materiały nie mają właściwości toksycznych i rakotwórczych.

Słuchawki dla dzieci - Mee Audio KidJamz3

Kolejną cechą, która pozwala bezpiecznie użytkować słuchawki przez nasze pociechy jest dopuszczalny poziom głośności. Jak wiemy słuch osób najmłodszych jest bardzo wrażliwy i podatny na uszkodzenia. Badania przeprowadzone przez miesięcznik "Zdrowie" wskazują, że 1/5 osób najmłodszych posiada uszkodzenia słuchu. Przyczyny tego zjawiska jest bardzo wiele. Mogą to być wady wrodzone, urazy mechaniczne, infekcje. Jedną z przyczyn, która wymienia jest bardzo często są urazy akustyczne, które mogą powstać podczas nadmiernej ekspozycji na hałas. Dotyczy to sytuacji, gdy np. zbyt długo słuchamy głośnej muzyki.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odpowiedzialnych rodziców producenci słuchawek dla dzieci stosują w swoich produktach ograniczenie głośności do poziomu 85dB, co pozwala bez obaw o uszkodzenie słuchu użytkować je przez maluchy.

Słuchawki dla dzieci - Mee Audio KidJamz3

Kolejną bardzo istotną kwestią, na którą najmłodsi użytkownicy na pewno zwrócą uwagę jest wygląd słuchawek. Powinny one posiadać współczesny design oraz lekką a zarazem wytrzymałą konstrukcję. Również wielkość słuchawek powinna być dostosowana do osób najmłodszych, aby możliwe było komfortowe korzystanie z nich.

Znany producent słuchawek, firma MEE Audio stworzyła specjalną linię produktów dedykowaną dla najmłodszych audiofili.

Słuchawki dla dzieci posiadają ograniczenie poziomu głośności do 85 dB, aby chronić słuch najmłodszych przed uszkodzeniem. Wartość ta wybrana została nieprzypadkowo. Badania naukowe dowiodły, że długotrwale słuchanie muzyki powyżej tego poziomu przyczynia się do degradacji słuchu. Pamiętajmy, że dobrych nawyków należy uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Pokazując dziecku dopuszczalne wartości natężenia dźwięku sprawimy, że w dorosłym życiu również odpowiedzialnie będzie korzystało ze sprzętu audio.

Firma MEE Audio zadbała również, aby tworzywa sztuczne użyte do produkcji słuchawek nie zawierały BPA. Jest to szkodliwy dla zdrowia związek z grupy fenoli, niestety często stosowany nawet w artykułach przeznaczonych dla dzieci. Do niedawna wykorzystywano go nawet przy produkcji butelek na mleko dla dzieci.

Seria Kid Jamz wyposażona została w regulowany pałąk, który pozwala dopasować słuchawki do kształtu głowy dziecka. Poduszki wykonane zostały z poliwęglanu, który jest miękki i dopasowuje się do kształtu ucha zapewniając wygodne użytkowanie.

Słuchawki wyposażone zostały w standardowy wtyk jack 3.5mm, co pozwala na użytkowanie ich praktycznie z każdym urządzeniem przenośnym, takim jak tablet czy smartfon.

Produkt przeznaczony dla dzieci w wieku 4-12 lat.Słuchawki dostępne są w kolorze: czarnym, różowym oraz niebieskim.

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Słuchawki

ᐅ Dobre słuchawki bezprzewodowe JBL – ranking i opinie

Najlepsze słuchawki bezprzewodowe JBL – Przewodnik zakupowy, ranking i test

Zastanawiasz się nad tym jakie słuchawki bezprzewodowe kupić? Jeżeli tak to dobrą propozycją dla Ciebie będzie model JBL T110BT. W sprzedaży dostępny jest on w czterech wariantach kolorystycznych. Przy pomocy Bluetooth można z łatwością łączyć go z innymi urządzeniami, takimi jak komputery, tablety, czy smartfony. Urządzenie wyposażono w baterię o pojemności 120 mAh, która umożliwia 6 h nieprzerwanego słuchania muzyki. Jako drugie w rankingu uplasowały się słuchawki JBL Tune 500BT. Model ten jest oferowany w kilku wersjach kolorystycznych. Test słuchawek bezprzewodowych pokazuje, że model ten szczelnie okrywa uszy, dobrze izolując od dźwięków otoczenia. Dzięki temu, że się składa, łatwo zabierzemy go ze sobą w bagażu podróżnym..

Słuchawki bezprzewodowe JBL – ranking

Tabela porównawcza

Słuchawki bezprzewodowe Bluetooth JBL T110BT w sprzedaży dostępne są w czterech wersjach kolorystycznych, dlatego każdy może wybrać tę, która najbardziej mu się podoba. Model wyróżnia się bardzo dobrym brzmieniem oraz nowoczesnym designem i funkcjonalnością. Ranking słuchawek bezprzewodowych plasuje ten model wysoko, między innymi dlatego, że są bardzo lekkie, co wpływa na wysoki komfort użytkowania.

Do produkcji wykorzystano bardzo zaawansowane technologie, które gwarantują redukcję szumów z otoczenia. Takie zastosowanie w dużym stopniu poprawia wygodę słuchania oraz jakość odtwarzanych dźwięków. Magnetyczny kabel dobrze zabezpiecza oraz utrzymuje słuchawki na szyi użytkownika, nawet w momencie, kiedy chwilowo z nich nie korzystamy.

Użytkownicy są bardzo zadowoleni z podjętej przez nich decyzji zakupowej. Model wyposażono w miniaturowy pilot, który znacznie ułatwia sterowanie muzyką oraz dzięki wbudowanemu mikrofonowi możemy prowadzić rozmowy telefoniczne, bez konieczności odłączania słuchawek. Dla wielu osób istotna jest także bateria. W przypadku tego modelu może wytrzymać 6 h ciągłego grania, a jej ładowanie wynosi jedynie 2 h.

Słuchawki JBL T110BT są bezprzewodowe. W sprzedaży dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Wyposażono je w baterię o pojemności 120 mAh. Przystosowane są do łączenia z urządzeniami, takimi jak smartfony, komputery, czy tablety.

Zalety

Łatwe łączenie: Słuchawki możemy szybko oraz łatwo połączyć z innymi urządzeniami przy pomocy Bluetooth.

Pilot do sterowania: Na przewodzie słuchawkowym umieszczono pilot. Przy jego pomocy możemy zmieniać muzykę oraz prowadzić rozmowy.

Wiele wersji kolorystycznych: Produkt w sprzedaży dostępny jest w czterech kolorach: granatowym, czarnym, szarym oraz białym.

Bateria: Model wyposażony jest w bardzo pojemną baterię (120 mAh). Wystarcza ona na ciągłe słuchanie muzyki przez 6 godzin. Jej ładowanie zajmuje mniej niż 2 h.

Dźwięk: Brzmienie muzyki odtwarzanej przez słuchawki jest na bardzo wysokim poziomie. Użytkownik ma zagwarantowaną zrównoważoną akustykę oraz odtwarzanie czystych dźwięków.

Wady

Przewód douszny: Przewód douszny składa się z gumowej otoczki. Dla wielu osób jest ona bardzo niewygodna i powoduje wypadanie słuchawek z uszu.

JBL Tune 500BT to słuchawki, które znajdziesz w kolorze czarnym, niebieskim, białym oraz różowym. Można wybrać ten, który najbardziej się Ci spodoba. Są to słuchawki nauszne, które szczelnie okrywają uszy. W rezultacie dźwięk jest izolowany i nic nie słychać z zewnątrz. Warto dodać, że jakość dźwięku jest bardzo wysoka, w szczególności basy.

Słuchawki łączą się z innymi urządzeniami z pomocą USB. Ważą one 155 g, więc nie przeszkadzają nawet podczas chodzenia i biegania. Do kompletu został dołączony specjalny pilot. To z jego pomocą można ustawiać głośność, a także odbierać połączenia. Słuchawki nosi się wygodnie, co zadowala bardzo wielu klientów.

Sprzęt ładuje się dwie godziny. Po naładowaniu możemy słuchać muzyki przez 16 godzin. Słuchawki są składane, więc bez problemu można je przenosić w torbie. Dodatkowo miękkie poduszki są bardzo wygodne, nawet po kilku godzinach słuchania uszy nie bolą. Ze względu na te cechy są one często wybierane przez konsumentów.

JBL Tune 500BT to słuchawki o wadze 155 g. Łączą się one z telefonem z pomocą Bluetooth. Słuchawki występują w kilku kolorach. Jest to model składany. Słuchawki bezprzewodowe JBL kupimy w takich sklepach jak Media Markt, Media Expert czy w serwisie Allegro.

Zalety

Wygoda: Słuchawki są wygodne. Mają one specjalne pianki, które ograniczają tarcie plastiku o skórę.

Ładowanie: Model ładuje się 2 godziny. Po takim ładowaniu można używać go przez 16 godzin. Jest to bardzo komfortowe, ponieważ nie trzeba zbyt długo czekać na pełne naładowanie baterii.

Design: Jest to model składany, który można bez problemu schować w torbie. Dodatkowo słuchawki wyglądają bardzo estetycznie i są one lekkie.

Ustawienia: Wszystkie ustawienia zmienia się z pomocą pilota, który jest dołączony do kompletu. Dlatego zmiana nie sprawia problemu.

Wady

Kompatybilność: Niektórzy użytkownicy zauważyli, że z niektórymi urządzeniami słuchawki są mniej kompatybilne. W rezultacie może występować pewne opóźnienie dźwięku, szczególnie podczas rozmowy lub oglądania filmu.

Słuchawki nauszne JBL TUNE 700BT, dzięki zastosowaniu technologii Bluetooth umożliwiają szybkie łączenie się z innymi urządzeniami (komputery, telefony, tablety). Są bezprzewodowe, dlatego raz na zawsze będziesz mógł zapomnieć o ciągle splątanym kablu słuchawek.

Model wyposażono w pilot, dzięki któremu użytkownik może swobodnie sterować odtwarzaną muzyką bez konieczności wyciągania urządzenia, z którego odtwarzana jest muzyka. Ponadto urządzenie ma wbudowany mikrofon, dlatego jest możliwe prowadzenie rozmów telefonicznych. Słuchawki wokółuszne bardzo dobrze tłumią dochodzące z otoczenia dźwięki.

Według użytkowników zakup prezentowanego modelu jest bardzo dobrą decyzją. Dzięki dopracowanemu kształtowi bardzo dobrze leżą. Są miękkie i wygodne, nieinwazyjne dla ucha. Są bardzo dobrym rozwiązaniem dla każdego miłośnika muzyki. Dodatkowo dla wielu bardzo istotna jest możliwość wyboru wersji kolorystycznej. Model dostępny jest w czterech wariantach, dlatego każdy może swobodnie wybrać kolor, który najbardziej mu odpowiada.

Słuchawki JBL TUNE 700BT są wokółuszne. Wyposażono je w mikrofon oraz pilot umożliwiający regulację głośności. Ich przeznaczenie jest uniwersalne. Mogą być stosowane do telefonów, komputerów, tabletów i innych tego typu urządzeń.

Zalety

Łatwa obsługa: Produkt jest bardzo łatwy w obsłudze. Sterowanie przy pomocy wbudowanego pilota jest bardzo intuicyjne.

Wbudowany mikrofon: Dzięki wbudowanemu mikrofonowi użytkownik ma możliwość prowadzenia rozmów przez komputerowe komunikatory oraz telefon, bez potrzeby przykładania słuchawki do ucha.

Wygłuszenie: Słuchawki wokółuszne bardzo dobrze tłumią wszystkie dźwięki dochodzące z otoczenia. Pozwalają one użytkownikowi cieszyć się pełnym oraz mocnym dźwiękiem bez zbędnych zakłóceń.

Wady

Wielkość: Słuchawki są bardzo duże. Osoby, które wcześniej nie korzystały z tego typu urządzeń, początkowo mogą mieć problemy z przyzwyczajeniem się.

Jeśli poszukujesz dobrej jakości słuchawek bezprzewodowych, które pozwolą Ci na słuchanie ulubionej muzyki, bez martwienia się o kabel, polecamy produkt JBL T450BT. Jest to bardzo elegancki sprzęt zamknięty nauszny. Do przesyłania danych dźwiękowych wykorzystuje on technologię Bluetooth. Dzięki temu produkt ten jest kompatybilny z wieloma urządzeniami elektronicznymi, jak telefony, laptopy, czy komputery stacjonarne.

Te słuchawki bezprzewodowych JBL w dobrej cenie jest to, że mogą być one złożone, co zdecydowanie ułatwia ich przenoszenie. Całkowita waga produktu wynosi 160 g, zatem ich noszenie jest w pełni komfortowe. Warto dodać, że urządzenie zostało wyposażone w duży przetwornik o wielkości 32 mm. Pozwala to na wyemitowanie czystego dźwięku, pozbawionego zniekształceń, szumów, czy opóźnień. Godna wspomnienia jest też wydajność słuchawek, gdyż mogą one nieprzerwanie działać przez 11 godzin.

Wiele osób doceniło elegancki wygląd oraz długą wydajność pracy tego modelu. Ze względu na swoje gabaryty i zamkniętą konstrukcję, słuchawki dobrze nadają się do słuchania muzyki, oglądania filmów lub grania.

T450BT to bardzo dobre słuchawki bezprzewodowe JBL do 200 zł. Produkt występuje w kilku wersjach kolorystycznych: czarnej, białej i niebieskiej.

Zalety

Mikrofon: Prezentowany model ma wbudowany mikrofon, co zwiększa jego funkcjonalność. Produkt będzie odpowiedni dla graczy online. Przyda się także podczas rozmów z rodziną czy znajomymi przez Skype.

Waga: Słuchawki ważą jedynie 160 g, dlatego są niemal niewyczuwalne. W związku z tym możemy je nosić nawet przez wiele godzin bez obaw o to, że pojawi się uczucie dyskomfortu.

Nauszniki: Konsumenci doceniają jakość wykonania nauszników. Elementy te zostały pokryte miękkim materiałem, co zapewnia wygodę użytkowania.

Obsługa: Na obudowie słuchawek znajdziemy wszystkie niezbędne do obsługi przyciski. Zdaniem wielu Internautów użytkowanie sprzętu jest niezwykle proste, więc poradzi sobie z nim każdy.

Pałąk: Użytkownik może łatwo dostosować wielkość słuchawek do kształtu głowy. Umożliwia to prosty w regulacji pałąk – działa on płynnie, co sprawia, że dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb nie zajmuje zbyt dużo czasu.

Wady

Bas: W pojedynczych opiniach pojawia się informacja, że bas jest nieco za głośny.

Wszystkim entuzjastom sportu, a w szczególności biegania, polecamy model JBL Reflect Mini BT, który pozwoli cieszyć się ulubioną muzyką w czasie wysiłku fizycznego. Są to wysokiej jakości JBL słuchawki bezprzewodowe do biegania. Brak kabla gwarantuje nieskrępowane ruchy ramion, co gwarantuje pełen komfort w czasie użytkowania.

Największą zaletą produktu jest to, że bardzo dobrze dopasowuje się do ucha. Po włożeniu wypełnia całą małżowinę, co minimalizuje ryzyko wypadania. Dodatkowo, szczelne zassanie się modelu gwarantuje, że otaczający nas ludzie nie usłyszą naszej muzyki oraz rozmów naszego rozmówcy w czasie rozmowy telefonicznej. Oba końce połączone są cienkim kablem o dużej elastyczności. Dopasowuje się on do ruchu naszej głowy, zatem słuchawki nie wypadają z uszu pod wpływem poruszania się. Równocześnie, uzyskany dźwięk jest bardzo wyraźny, pozbawiony szumów, czy zniekształceń.

Opinie o słuchawkach bezprzewodowych są bardzo pochlebne, jest w nich dużo pozytywnych opinii konsumentów, którzy docenili konstrukcje produktu. Wielu osobom do gustu przypadło elastyczne połączenie obu końców, które umożliwia słuchanie muzyki w czasie treningu.

Bezprzewodowe słuchawki JBL Reflect Mini BT występują w kilku kolorach m.in. czarnym i zielonym. Do zestawu dołączono 2 pary nakładek sportowych.

Zalety

Wodoszczelność: Słuchawki mają klasę wodoszczelności IPX4, co oznacza, że są odporne na pot. Dlatego też prezentowany model jest polecany sportowcom.

Akcesoria: W komplecie otrzymujemy 2 pary nakładek sportowych. W efekcie możemy korzystać ze sprzętu także w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych i nie musimy obawiać się, że słuchawki będa nam wypadać z uszu, co odwróci naszą uwagę od treningu.

Mikrofon: Produkt ma wbudowany mikrofon umożliwiający swobodne prowadzenie rozmów. Konsumenci zaznaczają, że mikrofon jest solidnie wykonany, więc dobrze się spisuje.

Wady

Czas pracy: Konsumenci uważają, że czas pracy urządzenia powinien być nieco dłuższy. Konieczne okazuje się częste ładowanie sprzętu.

Jakie słuchawki bezprzewodowe JBL wybrać?

Dobre i tanie słuchawki bezprzewodowe są obecnie jednym z najpopularniejszych dodatków, który kupujemy zarówno sobie, jak i naszym bliskim. Do zalet sprzętu tego typu należy to, że nie krępuje naszych ruchów, co wzmaga komfort użytkowania. Ponadto, nie musimy się obawiać, że przypadkowy gest i pociągniecie kabla wytrąci nam je z uszu i przerwie odsłuchiwanie ulubionej muzyki, czy audiobooka. Wiedz jednak, że zakup dobrej jakości sprzętu wcale nie jest prosty. Musisz bowiem wziąć pod uwagę wiele elementów. Z tego powodu przygotowaliśmy ten oto poradnik. Dowiesz się z niego, czym cechują się najlepsze słuchawki bezprzewodowe JBL.

Amerykańska marka JBL jest znanym producentem i dystrybutorem sprzętów audio. W ofercie firmy znajdziesz sprzęty różnych gabarytów, mocy oraz kalibru, w tym głośniki, subwoofery, soundbary i słuchawki. Jest to szczególnie ciekawe, biorąc pod uwagę, że jeszcze 50 lat temu przedsiębiorstwo było bardzo małe i oferowało tylko jeden typ sprzętów.

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę jest to, czy preferujesz słuchawki bezprzewodowe douszne JBL czy nauszne. Jedyna różnica jest taka, że drugi model wypełnia całą małżowinę uszną, co w pewien sposób izoluje dźwięki z zewnątrz. Jednak jakość dźwięku w obu tych urządzeniach jest taka sama, gdyż parametr ten nie zależy od ich kształtu.

Jeśli interesują Cię najlepsze słuchawki bezprzewodowe JBL w 2022 roku, powinieneś dobrze zastanowić się, jaki typ komunikacji powinien się w nich znaleźć. Do wyboru mamy 4 rodzaje transmisji. Pierwszym z nich jest sygnał radiowy (o częstotliwości 2,4GHz). Mimo wysokiej jakości odtwarzanego dźwięku towarzyszy im pewne opóźnienie. Może to nas wprowadzić w dyskomfort w czasie grania, czy oglądania filmu, gdzie ruch ust nie jest połączony z dialogiem. Drugi typ sprzętu wykorzystuje podczerwień. Chcielibyśmy odradzić Ci zakup takiego produktu, gdyż cechuje się niewielkim zasięgiem. Aby jakość dźwięku była wysoka i czytelna, musimy znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie odbiornika. Trzecim typem sprzętów są produkty obsługiwane przez sieć Wi-Fi. Mają one bardzo duży zasięg, co przemawia na ich korzyść. Niestety, odbiór dźwięku jest podatny na wszelkie zakłócenia. Ostatnim rodzajem słuchawek są modele używające interfejsu Bluetooth. Można je podłączyć do każdego rodzaju sprzętów, co czyni je bardzo funkcjonalnymi. Niezależnie od sposobu transmisji dźwięku możemy zaopatrzyć się w słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem JBL lub bez.

Jak działają słuchawki bezprzewodowe JBL?

Nasz poradnik wyjaśnił Ci, jakie słuchawki bezprzewodowe JBL są polecana. W tej części artykułu pokażemy Ci, jak działa taki sprzęt. Poniżej znajdziesz dokładnie opisane mechanizmy, które zachodzą w słuchawkach, gdy słuchasz muzyki.

Słuchawki bezprzewodowe – budowa

Słuchawka ma przetwornik zmieniający sygnał elektryczny w falę dźwiękową, która jest słyszalna przez nasze ucho. Taki sam mechanizm mamy w głośniku, z tą różnicą, że słuchawki służą do indywidualnego odbioru przez jedną osobę. Choć na rynku znajdziesz wiele produktów, które różnią się wielkością oraz miejscem umieszczenia słuchawki w uchu wewnętrzny mechanizm działa tak samo.

Ważnym elementem konstrukcji sprzętu jest membrana. Element ten wykonuje się z różnych materiałów, jak ferromagnetyczna stal, papier lub tworzywo sztuczne. W czasie tworzenia dźwięku membrana zostaje wprawiona w ruch. Dzięki tym drganiom do ucha dociera dźwięk. Sposób wprawienia membrany w ruch jest inny w różnych słuchawkach. Niektóre modele wykorzystują pola magnetyczne, elektryczne, zjawiska piezoelektryczne lub używają 2 magnesów.

Całość obudowana jest tworzywem sztucznym, które chroni wewnętrzny mechanizm. Dzięki temu możesz umieścić słuchawkę na uchu lub bezpośrednio w małżowinie usznej. Sprzęty, które umieszczamy we wnętrzu kanału słuchowego są najczęściej wykonywane z miękkiej gumy, która nie podrażnia skóry. Jak przy wielu sprzętach możemy też i w tym wypadku dobierać sobie kształt i kolorystykę. Powodzeniem cieszą się słuchawki JBL białe bezprzewodowe, a także słuchawki bezprzewodowe JBL niebieskie.

Zasilanie słuchawek bezprzewodowych

Najczęściej słuchawki bezprzewodowe zasilane są przy pomocy wbudowanego akumulatora. Różne modele mają inny czas pracy, dlatego zwróć na to uwagę dokonując zakupu. Najczęściej słuchawki pozwalają na co najmniej 3 h słuchania muzyki lub rozmowy telefonicznej. Po upłynięciu tego czasu sprzęt należy podłączyć do źródła prądu w celu ponownego naładowania akumulatorów.

Jak działa Bluetooth?

Technologia, która odpowiada za przesyłanie danych między urządzeniem a słuchawkami to Bluetooth. Należy zaznaczyć, że komunikacja może odbywać się na niewielkich odległościach, które nie przekraczają 10 m. Do przesyłania danych technologia Bluetooth używa fali radiowych.

Według niektórych osób zasięg pracy interfejsu (10 m) jest mały. Specjaliści są jednak zdania, że praca na większej przestrzeni nie byłaby satysfakcjonująca. Zwiększony zasięg oznacza większą możliwość przerwania komunikacji z powodu większej ilości, różnych sygnałów. Bluetooth działa bez zakłóceń, gdyż nie fale innych urządzeń nie wpływają na jakość sygnału.

Jaki standard Bluetooth wybrać?

Technologia Bluetooth, choć znana jest nam od lat, wciąż jest udoskonalana. Specjalistom zależy na zwiększeniu przepustowości, a jednocześnie poprawieniu jakości sygnału. O stopniu zaawansowania świadczyć będzie kombinacja cyfr w nazwie technologii Bluetooth. Im metoda komunikacji jest nowsza, tym wyższe liczby pojawią się w nazewnictwie. Specjaliści podkreślają, że jeśli masz wybór, zainwestuj w możliwie najnowszy model, gdyż na pewno będzie się on cechował szybszym przesyłaniem danych. Najnowsze sprzęty zużywają mniej energii.

Przesyłanie danych przez Wi-Fi

Niektóre marki pozwalają na przesyłanie danych między urządzeniem a słuchawkami w ramach technologii Wi-Fi. Sieć ta ma duży zasięg (wielokrotnie większy od Bluetootha). Co więcej, ta metoda komunikacji ma znacznie większą przepustowość. Pamiętaj jednak, że Wi-Fi wymaga uprzedniej konfiguracji, a także zakupienia routera.

Przesyłanie danych przez podczerwień

Z metody przesyłania danych przez podczerwień korzystają np. piloty do telewizora. Choć liczba słuchawek wykorzystujących tę technikę jest coraz mniejsza, wciąż są one dostępne. Niestety, zakres pracy jest niewielki, a do tego urządzenie i słuchawki muszą być zwrócone w tym samym kierunku, by połączenie nie zostało zerwane.

FAQ

P1: Jak ładować słuchawki bezprzewodowe JBL?

Komfort używania słuchawek bezprzewodowych JBL łączy się z koniecznością ich ładowania. Musimy pamiętać o śledzeniu poziomu baterii, aby rozładowany sprzęt nie zaskoczył nas w nieodpowiednim momencie. Bezprzewodowe słuchawki najczęściej zasila wbudowany akumulator. W pełni naładowany pozwala na co najmniej 3h ich używania. Do ładowania potrzebny jest kabel USB i ładowarka, które są dołączane do zakupu. Sposób ładowania jest bardzo prosty. W tym celu należy podłączyć urządzenie do zasilania. Mniejszą końcówkę kabla USB umieszczamy w slocie na jednej ze słuchawek. Następnie drugą końcówkę podłączamy do ładowarki, bądź też do komputera z włączonym zasilaniem. Pełne ładowanie słuchawek JBL trwa zwykle około 2h.

P2: Jak podłączyć bezprzewodowe słuchawki JBL do komputera?

W zależności od modelu naszych słuchawek JBL, do połączenia z komputerem użyjemy kabla USB, bądź technologii Bluetooth. W przypadku łączenia za pomocą kabla USB, mniejszą końcówkę umieszczamy w slocie na jednej ze słuchawek, większą natomiast w złączu naszego komputera. Jeśli jednak nasze słuchawki łączą się z urządzeniami przy pomocy Bluetooth, musimy upewnić się, że nasz komputer ma taką funkcję. Aby użyć Bluetooth do połączenia z komputerem, należy przytrzymać przycisk zasilania na słuchawkach. Następnie znajdujemy ikonę Bluetooth w naszym komputerze i wybieramy opcję „dodaj urządzenie”. Spośród wyświetlanych możliwości klikamy nazwę naszych słuchawek i przechodzimy dalej, następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami komputera.

P3: Jak nosić słuchawki bezprzewodowe JBL?

Noszenie słuchawek bezprzewodowych jest zdecydowanie bardziej komfortowe od używania tych tradycyjnych. Kable nie krępują naszych ruchów, nie musimy się również obawiać, że przez przypadek rozłączymy słuchawki. Wiele osób słuchawki JBL uznaje za efektowny dodatek do swojego codziennego stylu, ze względu na ich wyjątkowy design. Słuchawki nauszne umieszczamy tak, aby wygodnie leżały na uszach, zakrywając je w całości. Możemy również dowolnie regulować ich szerokość. Słuchawki douszne wkładamy bezpośrednio do ucha, umieszczając je na tyle głęboko, aby nie wypadały. Oba rodzaje słuchawek, gdy akurat niczego nie słuchamy powinniśmy przechowywać w specjalnym futerale. Dzięki temu sprzęt nie zniszczy się i dłużej nam posłuży.

P4: Jak sparować słuchawki JBL z telefonem?

Słuchawek bezprzewodowych JBL możemy używać w połączeniu z urządzeniami będącymi nośnikami plików audio. Takim sprzętem może być telefon wyposażony w Bluetooth lub Wi-Fi, w zależności od parametrów naszych słuchawek. Najpopularniejszą metodą transmisji bezprzewodowej wykorzystywaną w słuchawkach JBL jest technologia Bluetooth. Aby sparować słuchawki za pomocą Bluetooth, należy przytrzymać przycisk zasilania na słuchawkach. Następnie włączamy Bluetooth w telefonie. Po uruchomieniu na ekranie zostaną wyświetlone urządzenia, które są w zasięgu naszego telefonu. Wśród nich wybieramy nazwę naszych słuchawek. Dzięki temu połączymy je z telefonem. W przypadku łączenia poprzez Wi-Fi postępujemy w ten sam sposób, jednak zamiast Bluetooth włączamy w telefonie zasięg Wi-fi.

P5: Ile ładuje się słuchawki bezprzewodowe JBL?

Słuchawki bezprzewodowe umożliwiają słuchanie ulubionej muzyki, audiobooka, lub podcastu w komfortowy sposób, bez ograniczających ruchy kabli. Możemy również używać ich przebywając w odległości kilku metrów od urządzenia, z którego aktualnie czegoś słuchamy. Musimy jednak pamiętać o ich regularnym ładowaniu. Możemy to zrobić za pomocą kabla USB i ładowarki, które są dołączane do zakupu. Słuchawki można też ładować podłączając je do komputera. Czas ładowania baterii słuchawek JBL to około 2h. Niektóre modele są jednak wyposażone w funkcję szybkiego ładowania. W takim przypadku czekamy jedynie godzinę, aby ponownie móc ich używać. W pełni naładowane słuchawki JBL pozwalają nawet na 16h nieprzerwanego korzystania.

Jakie słuchawki wybrać do słuchania muzyki w domu

Jakie słuchawki wybrać do słuchania muzyki w domu

11:54

Jakie słuchawki wybrać: nauszne czy wokółuszne, otwarte czy zamknięte, douszne czy dokanałowe, przewodowe czy Bluetooth, z redukcją hałasu czy bez? Jeśli jesteś melomanem, zwolennikiem dobrego kina, zapalonym graczem lub kibicem sportowym, to niezbędnym dodatkiem do systemu domowej rozrywki będą dobre słuchawki.

Rozbudowany zestaw audio-wideo o dużej mocy, dostarcza najlepszych wrażeń podczas słuchania muzyki, oglądania filmów czy też grania na konsoli. Są jednak sytuacje, kiedy nie możemy go użyć, np. gdy jest zbyt późno i wszyscy już śpią. Wtedy pod ręką powinny znaleźć się słuchawki, dzięki którym będzie można nadal korzystać z rozrywki bez zakłócania spokoju innym. Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem dobrych słuchawek jest to, że przy stosunkowo niskim koszcie zakupu, dają one możliwość uzyskania dźwięku porównywalnego do tego, jaki można usłyszeć tylko na drogich kolumnach głośnikowych wysokiej klasy.

Odbiór dźwięku jest subiektywny, a doradzanie odnośnie wyboru słuchawek to trudne zadanie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów słuchawek, różniących się konstrukcją i przeznaczeniem. Firmami produkującymi słuchawki z wyższej półki są m.in. Sennheiser, Audio Technica, AKG, Bose, JBL i Shure. Niezłej jakości słuchawki znajdziemy również w ofercie popularnych producentów elektroniki konsumenckiej, np. firm Denon, Sony, Philips, Samsung, Panasonic czy Creative.

Dokonując wyboru słuchawek warto zapoznać się z recenzjami i opiniami innych użytkowników, które można znaleźć w internecie. W artykule postaramy się wyjaśnić, na czym polegają różnice i jak wybrać słuchawki odpowiednie do zastosowania w domu.

Jakie słuchawki wybrać: ważne parametry słuchawek

Większość modeli dostępnych obecnie na rynku to słuchawki dynamiczne. Ich przetworniki oparte są na cewkach poruszających się w polu magnetycznym. Spotkać również można słuchawki ortodynamiczne oraz elektrostatyczne, przeznaczone dla najbardziej wymagających melomanów. Pośród słuchawek wyróżniamy modele nauszne i wokółuszne (otwarte, półzamknięte, zamknięte), oraz douszne i dokanałowe. Wszystkie one mogą występować w wersji przewodowej i bezprzewodowej.

Podstawowymi parametrami słuchawek są:

pasmo przenoszenia

poziom natężenia dźwięku SLP (dynamika)

impedancja

zniekształcenia harmoniczne THD

waga i ergonomia

Pasmo przenoszenia – czyli zakres częstotliwości fal dźwiękowych mierzony w hercach (Hz). Im jest on szerszy, tym lepiej będą słyszalne basy i wysokie tony. Ucho ludzkie jest w stanie usłyszeć dźwięki o częstotliwościach od 20 do 20000 Hz, dlatego dobre słuchawki powinny pracować co najmniej w tym zakresie, a szerszy zakres częstotliwości będzie świadczył o wysokiej jakości produktu. Analizując pasmo przenoszenia należy pamiętać, że od górnej, bardziej istotna jest dolna granica częstotliwości, odpowiadająca za reprodukcję niskich tonów.

Poziom natężenia dźwięku SLP (dynamika) – jest to maksymalne ciśnienie akustyczne mierzone w decybelach (dB), parametr ten określa moc słuchawek (jak głośno będą grały). Typowe słuchawki do domowego użytku powinny mieć dynamikę na poziomie od 80 do 130 dB. Im dynamika jest wyższa, tym słuchawki będą lepiej i głośniej odtwarzać muzykę, bez potrzeby pogłaśniania. Słuchawki o lepszej dynamice potrafią też wierniej odtwarzać dźwięki. Niższa wartość będzie skutkować „płaskim” brzmieniem.

Impedancja – oporność, mierzona w omach (Ohm). Im wyższa, tym więcej mocy trzeba będzie dostarczyć słuchawkom, by osiągnąć odpowiedni poziom głośności. Impedancja słuchawek może wynosić od 16, poprzez 32, 64, 300 do nawet 600 Ohm. Im więcej omów, tym wyższa odporność na szumy, ale też cichsze brzmienie. W przypadku niskiej impedancji słuchawki będą głośniejsze, ale i bardziej podatne na szumy (słuchawki o niższej impedancji będą odpowiednie dla urządzeń przenośnych). Im większa impedancja, tym słuchawki potrzebują więcej prądu do ich „napędzenia”. W przypadku wzmacniacza Hi-Fi lub amplitunera kina domowego, należy zastosować słuchawki o impedancji nie mniejszej niż 50 Ohm.

Zniekształcenia harmoniczne THD – (mierzone w procentach), jest to mniej istotny parametr, w większości modeli słuchawek zniekształcenia te nie przekraczają 1%.

Waga i ergonomia – bardzo istotne parametry, zwłaszcza w przypadku modeli wokółusznych i nausznych, lekkie słuchawki zapewniają wyższy komfort użytkowania. Jeżeli będziemy intensywnie korzystać ze słuchawek, warto jest przed zakupem dowiedzieć się, czy ich producent oferuje wymienne pady i poduszki wyściełające pałąk. Idealnie byłoby sprawdzić, czy nauszniki swobodnie obejmują uszy, czy nacisk nie jest zbyt duży, czy słuchawki nie są za małe lub odwrotnie – nie spadają nam z głowy. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, gdyż większość sklepów nie umożliwia rozpakowania i przetestowania słuchawek przed ich zakupem. Dodatkowym atutem niektórych modeli jest składana konstrukcja, która przyda się, gdy zechcesz zabierać słuchawki ze sobą w podróż i nie chcesz, by zajmowały dużo miejsca.

Na koniec pozostaje wygląd słuchawek. Nie ma on wpływu na jakość wrażeń muzycznych, ale może zdecydować, który model wybierzemy. Producenci sprzętu audio oferują słuchawki o wyglądzie klasycznym, nowoczesnym, a nawet modele, które można samodzielnie dostosowywać do naszego gustu (np. zmieniając kolor czy fakturę niektórych detali).

Słuchawki wokółuszne

Do słuchania muzyki w domu najlepiej sprawdzają się słuchawki wokółuszne. Są to połączone pałąkiem muszle, które obejmują nausznikiem całą małżowinę i spoczywają na skórze głowy. Ten typ słuchawek najlepiej izoluje od hałasów z zewnątrz, pozwalając w pełni cieszyć się najwyższej jakości brzmieniem, podczas średnio długich sesji muzycznych. Tego typu słuchawki zapewniają doskonałą dynamikę i niskie zniekształcenia dźwięku. Do wad zaliczyć można większą wagę oraz gorszą wentylację uszu.

Słuchawki nauszne

Słuchawki nauszne są mniejsze i lżejsze od słuchawek wokółusznych. Ich pady (gąbki) w całości spoczywają na uszach i są do nich przyciskane. Nie izolują tak dobrze od hałasów z otoczenia, ale są wygodniejsze, lepiej wentylują uszy, oferując nadal niezłą jakość dźwięku. Tego typu słuchawki to kompromis między wysoką jakością dźwięku a komfortem użytkowania. Są dobrym wyborem dla osób, które lubią słuchać muzyki dużo i długo.

Słuchawki otwarte i zamknięte

Słuchawki ze względu na konstrukcję dzielimy również na otwarte i zamknięte. Modele otwarte wyposażone są w otwory w obudowach membrany (np. w formie siateczki), którymi wydostają się na zewnątrz zarówno dźwięk, jak i powietrze. Sprawia to, że izolacja od otoczenia jest nieco gorsza, a muzyka za słuchawek jest słyszana przez inne osoby, co można zaliczyć do wad. Natomiast zaletą tego rozwiązania jest świetna jakość i przestrzenność dźwięku (zwłaszcza wysokich i średnich tonów) oraz dużo lepsza wentylacja, która zwiększa komfort i pozwala dłużej korzystać za słuchawek bez zmęczenia.

Z kolei słuchawki zamknięte mają szczelne, jednolite obudowy, dużo lepiej izolują od otoczenia kosztem gorszej wentylacji uszu, oferują bardzo dobre basy. Konstrukcja zamknięta ogranicza również emisję dźwięku na zewnątrz, dlatego jeśli nie chcemy przeszkadzać innym domownikom przebywając razem z nimi w jednym pomieszczeniu, wybierzmy właśnie takie słuchawki. Stosowanie słuchawek zamkniętych niestety wiąże się z szybszym zmęczeniem uszu, a w ciepłe dni skóra głowy będzie się pocić.

Rzadziej spotykane na rynku są modele półotwarte, które częściowo tłumią dźwięki otoczenia, nie odcinając całkowicie słuchacza od świata zewnętrznego. Takie słuchawki nieźle przenoszą niskie, średnie i wysokie tony, zapewniając optymalny kontakt z otoczeniem i dobrą cyrkulację powietrza.

Słuchawki z kablem i bezprzewodowe

Wybierając słuchawki należy również zastanowić się, czy ma to być model przewodowy czy bezprzewodowy. Brak fizycznego połączenia słuchawek z odtwarzaczem zwiększa komfort użytkowania i nie ogranicza ruchów. Do wad słuchawek bezprzewodowych zaliczyć można gorszą (w porównaniu do modeli przewodowych) jakość dźwięku oraz podatność na zakłócenia. Słuchawki bezprzewodowe dzielimy według typu transmisji (sposobu przenoszenia dźwięku) na modele radiowe, wykorzystujące fale UKF 2,4 GHz (niższa jakość dźwięku, spory zasięg), modele na fale podczerwone (dobra jakość dźwięku, mały zasięg), oraz słuchawki Bluetooth (średnia jakość dźwięku oraz zasięg). Na rynku dostępne są też bezprzewodowe modele hybrydowe, pozwalające podłączyć kabel, np. wtedy, gdy akumulator w słuchawkach ulegnie rozładowaniu.

Słuchawki przewodowe przeznaczone są dla bardziej wymagających melomanów. Oferują one wysoką jakość słuchanej muzyki kosztem gorszego komfortu użytkowania. Bezpośrednie połączenie przewodowe z amplitunerem lub odtwarzaczem sprawia, że sygnał bez strat dociera wprost do naszych uszu i jest najwyższej jakości.

Decydując się na słuchawki przewodowe warto zwrócić uwagę na długość kabla. Im będzie on dłuższy, tym uzyskamy większy komfort, będziemy mogli wygodnie słuchać muzyki lub oglądać telewizję leżąc wygodnie na kanapie.

W przypadku słuchawek przewodowych koniecznie należy sprawdzić, jakim wtykiem zakończony jest kabel. Może się okazać, że występują z małym wtykiem audio minijack (o średnicy 3,5 mm), a nasz sprzęt grający wyposażony jest w duże gniazda typu jack (o średnicy 6,3 mm). Wtedy, aby podłączyć słuchawki, niezbędny będzie specjalny adapter (przejściówka). Słuchawki dobrej klasy mają często pozłacane wtyki audio.

Słuchawki douszne i dokanałowe

Słuchawki douszne i dokanałowe są bardzo wygodne. Pozwalają cieszyć się muzyką w każdych okolicznościach, nie tylko w domu. Słuchawki douszne, które umieszczamy płytko w małżowinie usznej, częściowo przepuszczają powietrze i dźwięki z zewnątrz. Nie generują wysokiego ciśnienia akustycznego wewnątrz ucha, dzięki czemu mają mniej szkodliwy wpływ na nasz słuch.

Natomiast słuchawki dokanałowe, przeznaczone do wciskania głębiej do uszu, całkowicie izolują od otoczenia. Wyposażone są w gumki uszczelniające kanał słuchowy, dają specyficzny, nieco klaustrofobiczny efekt, który u niektórych osób wywołuje dyskomfort. Uszczelki mogą mieć pojedynczy, podwójny lub potrójny kołnierz.

Przeczytaj też: Jakie wybrać głośniki do kina domowego?

Do zalet tego typu słuchawek można zaliczyć mobilność, dobrą ergonomię (są małe i niewiele ważą), dobrą izolację od dźwięków z otoczenia oraz niewielkie wymagania odnośnie zapotrzebowania na prąd (można je zasilać z dowolnego źródła sygnału, np. smartfona). Odpowiednio dobrane, są również słuchawkami najbardziej komfortowymi ze względu na pełną wentylację ucha.

Wady słuchawek dousznych i dokanałowych to gorsza (w porównaniu do słuchawek nausznych i wokółusznych) jakość dźwięku oraz (w przypadku modeli dokanałowych) problematyczność związana z brakiem możliwości wcześniejszego dopasowania kształtu do kanału usznego (słuchawek w takich nie da się przed zakupem przymierzyć).

Słuchawki z aktywną redukcją hałasu

Coraz większą popularnością cieszą się słuchawki wyposażone w system aktywnej redukcji szumów ANC (Active Noise Cancelling). Wykorzystywany jest tu dodatkowy, wbudowany w słuchawki mikrofon, który wychwytuje dźwięki z otoczenia, odwraca je w fazie i dodaje do odtwarzanego sygnału, dzięki czemu słyszalność tych dźwięków jest ograniczana.

Polecamy: Co to jest Dolby Atmos, jakiego sprzętu wymaga, jak skonfigurować?

W taką funkcję wyposażane są zwykle słuchawki zamknięte, o odpowiedniej konstrukcji, wykonane z dobrych materiałów izolujących. Technologia ta podnosi cenę produktu oraz dodatkowo zmusza do okresowej wymiany baterii, niezbędnej do funkcjonowania systemu ANC. Technologie tę spotkać można w słuchawkach dokanałowych, nausznych zamkniętych oraz wokółusznych zamkniętych.

Słuchawki z mikrofonem dla graczy

Jeśli słuchawki mają służyć również podczas grania np. na konsoli PlayStation czy Xbox, powinny dobrze separować gracza od dźwięków otoczenia (najlepiej sprawdzą się zamknięte lub otwarte słuchawki wokółuszne), oraz zapewniać wygodę w trakcie wielogodzinnych rozgrywek. Aby nie nabawić się bólu głowy, niezbędny będzie pałąk z poduszką z miękkiego materiału, z wielostopniową regulacją ustawienia, zapewniającą idealne dopasowanie słuchawek do kształtu głowy. Jeżeli chcesz używać słuchawek do zabawy w gry sieciowe, powinny one być wyposażone w mikrofon zapewniający komunikację z innymi graczami. Ważne jest, aby mikrofon można było złożyć lub najlepiej odłączyć tak, aby nie przeszkadzał, gdy nie będzie potrzebny. Słuchawki z mikrofonem przydadzą się również do rozmawiania za pośrednictwem komunikatora internetowego, np. Skype. Dodatkowym atutem słuchawek dla graczy będzie możliwość regulowania głośności źródła dźwięku.

QUIZ. Czerwone Gitary, Beatlesi i inni. Kto gra w tym zespole? Komplet punktów wart tytułu melomana Pytanie 1 z 15 Z jakim zespołem występował Paul McCartney? Beatles Wings Plastic Ono Band Odpowiedzi A i B są poprawne Dalej