Home > Inteligentny Głośnik > Jaki głośnik Bluetooth? Ranking [TOP10]

Jaki głośnik Bluetooth? Ranking [TOP10]

Sharing is caring!

Jaki głośnik Bluetooth wybrać?

Zastanawiasz się jaki głośnik Bluetooth? Ranking z pewnością będzie cenną wskazówką, ale najpierw warto poznać kilka parametrów i cech, które powinien posiadać dobry głośnik Bluetooth!

Przeznaczenie

Pierwsze o czym powinniśmy pomyśleć podczas wyboru głośnika Bluetooth to jego przeznaczenie. Jeśli planujemy zabierać głośnik na wyjazdy nad morze, jezioro, w góry czy po prostu na grilla w ogrodzie, warto wybrać jak najmniejsze i najlżejsze urządzenie. Warto przy tym zwrócić uwagę na to czy głośnik posiada funkcje dodatkowe, które sprawiają, że dźwięk jest czystszy, np. redukcja szumów otoczenia. Jeśli szukamy stacjonarnego głośnika Bluetooth, ranking przedstawiony w poniższym tekście przewiduje również takie rozwiązanie – najlepiej wybrać większy głośnik o dużej mocy, może być zasilany prądem elektrycznym. W domu nie potrzebujemy często przenosić głośnika, więc nie musimy kupować małego i lekkiego sprzętu.

Sposób zasilania i czas pracy

Kolejnym, ważnym aspektem wyboru głośnika Bluetooth jest sposób zasilania - głośnik z akumulatorem, głośnik bateryjny lub głośnik sieciowy oraz czas pracy na baterii. Jeśli głośnik Bluetooth ma również towarzyszyć nam w podróży, powinien mieć jak najmniejsze rozmiary, a jednocześnie pozwalać na jak najdłuższe odtwarzanie muzyki na jednym ładowaniu. Ze względów ekologicznych i ekonomicznych nie warto wybierać głośników na jednorazowe akumulatory tzw. paluszki. Jaki głośnik Bleutooth będzie najlepszy? Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wbudowana bateria litowo-jonowa, którą można ładować tą samą ładowarką, co telefon – takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w podróży. Jeśli planujemy korzystać z głośnika Bluetooth tylko w domu, warto wybrać większe urządzenie, może być nawet podłączane do sieci – takie głośniki mają większą moc i zapewniają dużo lepszy dźwięk.

Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia to bardzo ważny parametr w głośnikach. Jest to zakres częstotliwości – górne wartości odpowiadają za wysokie tony, a mniejsze za niskie. Optymalny zakres, który oferują np. słuchawki, to od 20 Hz do 20 000 Hz, co zapewnia bardzo przyjemny dla ucha, czysty dźwięk. Zakres częstotliwości w przenośnych głośnikach bezprzewodowych jest zazwyczaj mniejszy, ponieważ nie są one nastawione na najczystszą jakość dźwięku. Zwróćmy uwagę na ten parametr, jeśli kupujemy głośnik Bluetooth do słuchania muzyki w domu. Dobre głośniki bezprzewodowe przeznaczone do używania w terenie nie muszą posiadać dużego zakresu częstotliwości.

Moc głośnika Bluetooth

Jednak najważniejszym aspektem przy wyborze głośnika jest jakość dźwięku, która skorelowana jest z mocą. Im większa moc głośnika, tym głośniej można słuchać muzyki. Moc wielu małych głośników przenośnych Bluetooth ograniczona jest pod względem mocy i nie przekracza 20 W. Wystarczająca moc głośnika do komfortowego słuchania muzyki zarówno w pomieszczeniu, jak i w terenie to 6-10 watów – taką moc oferuje większość prezentowanych w naszym rankingu głośników Bluetooth.

Złącza

Głośniki Bluetooth mogą być wyposażone w różne złącza, najpopularniejsze to:

3,5 mm - gniazdo, dzięki któremu do głośników można podłączyć słuchawki,

AUX - dzięki tej opcji, za pomocą kabla wyposażonego w dwa złącza 3,5 mm do głośnika można podłączyć smartfon lub inne urządzenie audio,

slot na kartę SD - czyni ono z głośnika samodzielny odtwarzacz muzyki,

złącze microUSB - służy głównie do ładowania wbudowanej baterii w głośniku,

złącze USB - stosowane w głośnikach Bluetooth, które są jednocześnie powerbankami - umożliwiają słuchanie muzyki i ładowanie baterii w telefonie - idealne akcesorium do zabrania na wycieczkę!

Dobry głośnik Bluetooth – rodzaje

Jaki głośnik bezprzewodowy wybrać? Muzykę można przesyłać nie tylko za pomocą technologii Bluetooth. Głośniki bezprzewodowe można podzielić ze względu na sposób przesyłania dźwięku oraz sposób zasilania.

Głośnik bezprzewodowy - podział ze względu na sposób komunikacji

Głośniki Bluetooth – ranking pokazuje, że jest to najczęściej wybierany sposób połączenia. Typowy przenośny głośnik Bluetooh nie wymaga używania żadnych kabli, jest lekki i posiada wbudowany akumulator. Można sparować z nim każde urządzenie, posiadające standard Bluetooth. Zasięg takiego głośnika to mniej więcej 10 metrów. Głośniki Bluetooth świetnie nadają się do zabierania muzyki w teren.

Głośnik Wi-Fi – idealny do mieszkania. Jego zasięg często przekracza kilkadziesiąt metrów, ponieważ wykorzystuje on sygnał sieci lokalnej. Jego przewagą nad technologią Bluetooth jest to, że odtwarzany dźwięk ma jeszcze wyższą jakość, nie generuje dodatkowych strat.

Głośnik AirPlay – jest to sieć bezprzewodowa stosowana w urządzeniach z rodziny Apple. AirPlay wykorzystuje Wi-Fi z jednoczesnym bezprzewodowym strumieniowaniem dźwięku. Również zapewnia większy zasięg niż Bluetooth. Najlepiej sprawdza się w przypadku odtwarzania muzyki w warunkach domowych.}

Głośnik bezprzewodowy - podział ze względu na sposób zasilania

Głośniki Bluetooth zasilane sieciowo - głośniki te przeznaczone są do używania w domu, ponieważ trzeba je podłączyć do gniazdka.

Głośniki Bluetooth zasilane za pomocą akumulatorów - urządzenia zasilane przez wbudowaną baterię, którą trzeba ładować lub przez baterie wymienne. Tego typu głośniki Bluetooth są bardziej funkcjonalne, ponieważ zwiększa się ich mobilność.

Głośniki Bluetooth zasilane na dwa sposoby - coraz częściej producenci głośników stosują rozwiązanie pośrednie - gdy urządzenie jest używane w domu, można podłączyć je do prądu, a kiedy zabieramy je na zewnątrz, możemy skorzystać z zasilania akumulatorowego.