czy warto kupić ten zestaw domu?
W naszym kraju pojawia się coraz więcej rozwiązań i technologii wspierających inteligentne domy. Jesteście ciekawi, co w tym aspekcie przygotował gigant z Menlo Park, czyli Google? Dziś przyjrzymy się możliwościom, jakie daje Google Home. A jest ich naprawdę sporo!
Google Home – niby głośnik, ale nie do końca
Wyobraź sobie połączenie klasycznej elegancji i nowoczesnych technologii zamkniętej w mierzącej zaledwie 14 cm bryle, której wymienne podstawy można dostosować do wystroju pomieszczenia. Pamiętaj tylko o tym, by był na stałe podpięty do zasilania i połączony z Internetem.
Google Home to inteligentny głośnik, dzięki któremu w przyszłości będzie można cieszyć się wszystkimi zaletami Asystenta Google. Wyposażony został w zaawansowane algorytmy rozpoznawania mowy, dzięki czemu odpowie praktycznie na każde pytanie.
A to dopiero początek…
Z jego pomocą możesz także zarządzać wieloma aplikacjami multimedialnymi, a także zarządzać systemami oraz inteligentnymi urządzeniami w Twoim domu.
I to przy pomocy głosu.
Tak – głosu!
Koniec z przyciskaniem, programowaniem i ręczną regulacją!
System Google to także aplikacja pozwalająca na sterowanie i zarządzanie poszczególnymi sprzętami w Twoim domu.
Jakie możliwości daje Google Home?
Aplikacja Google Home może nastawić budzik czy stoper, powiedzieć jaka będzie pogoda, włączyć odpowiednią muzykę w ulubionej aplikacji, a nawet wysłać wiadomość do wybranej osoby.
Google Home została stworzona, aby pomóc Ci w zarządzaniu inteligentnymi urządzeniami w Twoim domu. Rozbudowując system o dodatkowe moduły, możemy stworzyć sobie inteligentny dom, gdzie większość urządzeń będzie wykonywać nasze komendy głosowe.
Do systemu Google można włączyć m.in. następujące urządzenia:
Telewizory
Wystarczy, że Twój telewizor będzie miał wgrany system Android TV (lub inny kompatybilny z Asystentem Google i Google Home), a będziesz w stanie za pomocą głosu włączyć ulubiony program, wybrać film na Netflixie czy zmienić poziom głośności.
Oświetlenie
Asystent Google sprzężony z systemami inteligentnego oświetlenia umożliwia sterowanie światłem w całym domu.
Oczywiście, wcześniej trzeba skompletować cały zestaw inteligentnych urządzeń, w którego skład wchodzić będą lampy, żarówki czy centralka, która będzie kontrolować łączność całego systemu. Warto też dodatkowo dokupić pomniejsze akcesoria, jak bezprzewodowe włączniki czy ściemniacze.
Za pomocą kilku komend stworzysz romantyczny nastrój do kolacji we dwoje czy przygasisz lampy wieczorny seans filmowy.
Gniazdka
Inteligentne gniazdko, czyli Smart Plug, to specjalna nakładka na klasyczne gniazdko ścienne. Dzięki nim i w systemie Google możesz zdalnie wyłączyć żelazko czy włączyć wentylator, gdy będzie doskwierać upał.
Termostaty
Bez wstawania z fotela czy sofy będziesz w stanie regulować temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Wystarczy jedna komenda.
Sprzęt AGD
Na rynku pojawia się coraz więcej sprzętów kompatybilnych z Google Home. W naszym kraju jest ich jeszcze stosunkowo niewiele. Choć można znaleźć już lodówki, zmywarki czy pralki, którymi można sterować przy pomocy aplikacji.
Wyobraź sobie ten moment, kiedy siedzisz wygodnie i powiesz: włącz odkurzacz. A odkurzacz się włącza i sprząta cały dom… Tak – to już jest możliwe!
WAŻNE: Obecnie z możliwości aplikacji Google Home i Asystenta Google mogą korzystać użytkownicy smartfonów, jednak można spodziewać się, że za jakiś czas będziemy mogli cieszyć się wszystkimi funkcjonalnościami także z poziomu głośników Google Home!
A gdy już jesteśmy przy technologii Google, koniecznie trzeba wspomnieć o innych urządzeniach z tej rodziny.
Google Home Mini – młodszy brat
Google Home Mini to po prostu mniejszy (i tańszy) brat Google Home. Różni ich także jakość odtwarzanego dźwięku, a także sposób zasilania. Wersja “Home” zasilana jest przez wejście DC-in, zaś “Home Mini” przez port USB.
Google Chromecast – centrum zarządzania multimediami
Google Chromecast Home to niewielkie urządzenie, którego konfiguracja zajmuje dosłownie kilka minut. Pozwoli Ci bezprzewodowo przesyłać treści z Twojego urządzenia z systemem Android lub iOS.
Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, musisz posiadać jedynie telewizor ze złączem HDMI, skonfigurowaną sieć Wi-Fi, no i kompatybilny komputer lub urządzenie mobilne.
Wystarczy włączyć jedną z wielu aplikacji, by móc udostępniać treści wprost na swój telewizor (i nie tylko). Trzecia generacja Google Chromecast umożliwia także klonowanie obrazu pochodzącego z laptopa na większy ekran.
Przesyłanie multimediów przez Chromecast nie przeszkodzi w normalnej pracy Twojego smartfona. Wciąż możesz normalnie rozmawiać, bez wpływu na jakość przesyłanego obrazu i dźwięku.
Google Chromecast obsługiwać za pomocą głosu. Zaczniesz tak przesyłać film, włączysz ulubiony utwór na Spotify, wyciszysz dźwięk czy przewiniesz wideo do wybranego miejsca.
Jak widzisz rodzina Google Home jest całkiem spora, a jej możliwości sprawiają, że przyszłość naprawdę zaczyna się dziś. I to jest naprawdę fascynujące! Korzystasz już z nich? A może masz plany, by zacząć?
ZOBACZ TAKŻE:
Nowy, inteligentny głośnik Xiaomi na podczerwień
Na pierwszy rzut oka nowy, inteligentny głośnik Xiaomi, nie wyróżnia się zbytnio niczym. Wygląda dość zwyczajnie, jednak ma pewną funkcję, dzięki której z przeciętnego głośnika za 60 euro robi się czymś wyjątkowym.
Nowy, inteligentny głośnik Xiaomi
Inteligentnych głośników znajdziemy na rynku mnóstwo. Zazwyczaj mają one podobne funkcje, a nawet często nie różnią się zbytnio wyglądem. To samo można by pomyśleć o gadżecie smart home Xiaomi, gdyby oceniać tylko jego design. W tym przypadku warto jednak skupić się na oferowanych możliwościach. Otóż oferuje coś, co czyni go wyjątkowym. Mianowicie ma diodę podczerwieni (IR).
Dzięki temu można go wykorzystać w domu na wiele różnych sposobów, na przykład stworzyć system klimatyzacyjny czy oświetleniowy. W ten sposób urządzenia, które dotąd były sterowane tylko pilotem, w przyszłości mogą być także obsługiwane za pomocą poleceń głosowych. Według Xiaomi działa to nawet na odległość do dziesięciu metrów. Dodatkowo kolumna została wyposażona w wyświetlacz LED pokazujący godzinę oraz 1,5-calowy głośnik.
Xiaomi Smart Speaker IR Control fot.
Stare urządzenia staja się inteligentne
Głośnik nie jest na tyle inteligentny, by być w stanie się uczyć, jednak wnioskując ze strony producenta, prawdopodobnie uzyskuje dostęp do bazy danych kodów, z której pobiera niezbędne polecenia sterujące. Jednak ma małą wadę – jeśli, któregoś z urządzeń nie ma w bazie danych, sterowanie nim staje się niemożliwe. Z drugiej strony zawsze jest możliwość samodzielnego przesyłania poleceń do inteligentnego głośnika za pomocą oryginalnego pilota.
Oprócz czujnika podczerwieni, nowy Xiaomi Smart Speaker jest oparty na Asystencie Google. W rezultacie głośnik ma również zintegrowanego Chromecasta. W razie potrzeby można go także podłączyć do smartfona przez Bluetooth 5.0. Co oczywiste, ma również wbudowany mikrofon.
Cena i dostępność
Xiaomi oferuje inteligentny głośnik w swoim sklepie internetowym za cenę około 60 euro. Można go jednak kupić nieco taniej na przykład u Otto – za 40 euro.
Głośnik z Asystentem Google - XIAOMI Mi Smart Speaker
Głośnik z Asystentem Google - XIAOMI Mi Smart Speaker
Gdy tylko usłyszałem, że Xiaomi wypuszcza takie urządzenie - wiedziałem, że muszę je kupić! Uwielbiam tą markę za to, że potrafią świetnie dostroić cenę do jakości urządzenia i tak też jest w tym przypadku! Porównam go też z głośnikiem Google Home.
XIAOMI Mi Smart Speaker - kupisz tutaj za mniej niż 179 zł
Pamiętajcie, mówimy o głośniku za 250 zł 179 zł i to w Polsce - znajdziesz go w dziale promocje na blogu!
Na wstępie muszę zaznaczyć, że jest to ten sam głośnik, który posiadał asystenta Xiaomi czyli Xiao-AI ale wypuścili nowy model (w sensie stary ze zmienionym softem) i ma pełnego Google Asystenta - uważam to za genialny pomysł! Tylko jak będziecie kupować z Aliexpress to zwróćcie koniecznie na to uwagę!
Videorecenzja
Videoporównanie
A jak wypada w porównaniu z Google Home?
Pierwsze wrażenia - wygląd
Pierwsze wrażenie po wypakowaniu to jakość wykonania - dobrze spasowane twarde plastiki, świecąca neonowa obwódka i metalowa osłona - dają wrażenie produktu premium. Wiem, wiem - zachwycam się nim bardzo ale przypominam ile kosztuje ten głośnik ;)
Moim zdaniem mogli by jeszcze bardziej wykorzystać tą neonową obwódkę - wygląda naprawdę świetnie i pasuje idealnie do przycisków.
Całość uzupełnia metalowa obudowa z 10531 otworami - nie liczyłem, wierzę na słowo ;)
Specyfikacja
Oznaczenie modelu to: L09G
Rozmiar: 15 x 13 x 10 cm
Waga: 800 gram
4 przyciski dotykowe (głośność, wyciszenie mikrofonu, play/stop)
WiFi: 2.4Ghz + 5Ghz
Mikrofony: 2
Głośniki: 1 - 12W 2.5" *
Procesro dźwięku: Texas Instruments TAS5805M i wsparcie DTS
Pełny wbudowany Chromecast i Asystent Google
*Mając 2 takie same głośniki możemy je połączyć w stereo. Ja tak zrobiłem! :D
Jakość dźwięku
Cóż za tą cenę? Rewelacja - jakiś czas temu testowałem Sonos One z niesamowitym dźwiękiem - kosztuje on 5x więcej. Jest od Xiaomi 2x cięższy ale niewiele większy. Jednak przeszkadzało mi, że nie mogłem Sonosa ustawić bardzo cicho i bardzo ale to bardzo ograniczone ustawienia głośnika i wykastrowany Chromecast (w sumie jego brak). A ten głośnik? Możemy połączyć w stereo jak i grupować z całym domem przez Chromecasta.
Jakość dźwięku za tą cenę to jest rewelacyjna! Bass jest mięsisty a jak coś nie pasuje to możemy to wyregulować, ponieważ taką opcje mamy dostępną w ustawieniach głośnika.
Mikrofon
Mamy dwa mikrofony a czułość jest na bardzo wysokim poziomie. Gdyby nam to nie pasowało.. to możemy ją zwiększyć. Tego JBL LINK 20 nie mamy...
Google Home
Mamy tutaj wszystko co jest dostępne w urządzeniach z Asystentem!
Możemy też z telefonu za pomocą WiFi przekazać na nie dźwięk (oczywiście występuje małe opóźnienie).
Jeżeli nie chcemy tak, to możemy oczywiście bo bluetooth to zrobić - czyli podłączyć dowolne inne urządzenie jak telefon/tablet/TV
Stereo
Skoro głośnik jest mono - Google pomyślało o super opcji - łączenia głośników w stereo - bo co dwa głośniki to nie jeden! A dzięki temu możemy je bardzo fajnie rozstawić.
Jeżeli mamy dwa takie same głośniki dodane do jednego pomieszczenia to możemy je sparować w stereo!
Oczywiście w każdej chwili możemy je rozdzielić.
Nie występują już w ogóle pojedynczo w naszym systemie.
Home Assistant
Mamy tutaj wszystko co jest dostępne w innych mediach - brak zaskoczenia - działa to bardzo dobrze!
A jak to wygląda jak zepniemy dwa w stereo? Znika głośnik pojedynczy (znikają w sumie oba) a w zamian za to pojawia się nam nowy głośnik (jak go akurat tak nazwałem).
Zasilanie
Zasilacz jest zewnętrzny - 12V i 18W, szkoda, ze jej nie wbudowali.
Bo raczej miejsce w obudowie głośnika by się znalazło ;)
Plusy
jakość wykonania metal i plastiki
prześliczna neonowa obwódka
bardzo dobrej jakości głośnik jak na cenę
mikrofony bardzo dobrze reagują nawet jak gra muzyka
Minusy
domyślnie za głęboki bass
szkoda, ze nie można zmienić koloru domyślnego neonowej obwódki
zasilacz mógłby być wbudowany
Podsumowanie
Za tą cenę... wiem, wiem będę się powtarzał ale ten głośnik to rewelacja. Taka rewelacja, że właśnie zamówiłem drugi aby mieć piękne stereo w sypialni - już nie mogę doczekać się paczki - aż żałuję, że mamy sobotę :P W skrócie jakość wykonania, jakość dźwięku i wszystkie pozostałe parametry na wysokim poziomie - ja jestem zachwycony!
Powiem Wam, że mam nadzieję, ze pójdą za ciosem i wypuszczą ekran oraz większego brata tego głośnika niedługo :D
Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!
Czujnik wibracji Aqara Od: 27 zł 59 zł | Powiadom gdy cena spadnie Bardzo fajny czujnik do wykrywania wibracji, a nawet kąta nachylenia np. okna - świetna rzecz i wiele możliwości automatyzacji. Ja zrobiłem sobie z tego czujnik dzwonka bez ingerencji w okablowanie, więc można to zastosować dosłownie wszędzie! ... | Sprawdź okazję
Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na | |