Kompletny przewodnik: Inteligentne ekrany
W momencie premiery w 2014 roku Amazon Echo mógł wydawać się co najmniej dziwny – w końcu zastępował on wygodny ekran samymi komendami głosowymi. Nic dziwnego, że zadawaliśmy sobie wtedy wiele pytań: czy nie ograniczy to jego funkcjonalności? Czy komunikacja za pomocą głosu może być na tyle wszechstronna, żeby zachęcić konsumentów do zakupu?
Z perspektywy czasu możemy odpowiedzieć na nie twierdząco. Echo okazało się hitem, który zapoczątkował modę na inteligentne głośniki, dziś chętnie ustawiane w wielu domach. Nie oznacza to jednak, że era ekranów dobiegła końca. Głośniki mają wiele zalet, w tym stosunkowo niską cenę i prostotę obsługi, ale dodanie wyświetlacza zupełnie zmienia ich oblicze – dzięki niemu obejrzymy na nich filmy, zdjęcia czy tutoriale z YouTube’a.
Okazuje się zatem, że stworzenie urządzenia z ekranem wcale nie jest aż tak złym pomysłem, co zresztą zauważyli producenci; inteligentne wyświetlacze zyskują obecnie popularność tak szybko, jak niegdyś głośniki. Sam Amazon ma w ofercie aż trzy (czwarty model, Echo Spot, niedawno został wycofany). Obecnie wybierać możemy wśród dziesiątek produktów sygnowanych przez najróżniejsze marki.
Mniejszy wybór otrzymujemy w zakresie dostępnych asystentów głosowych. Tutaj, podobnie jak w inteligentnych głośnikach, królują Asystent Google i Amazon Alexa, wykorzystywane także przez innych producentów. To niewielka pula możliwości, ale także jedno z kluczowych kryteriów, które powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem.
Obydwa systemy cechują się podobnymi umiejętnościami i rozbudowanym wsparciem dla gadżetów smart home, dlatego wybór będzie w dużej mierze zależał od urządzeń, które już posiadamy. Niektóre soundbary, inteligentne telewizory czy kamery bezpieczeństwa współpracują tylko z jednym z nich; warto sprawdzić, czy mamy taki sprzęt w domu. Przykładowo, kamerki Ring kompatybilne są z Alexą, a technologia Chromecast – z Asystentem Google. Zwróćmy także uwagę na to, czego oczekujemy od urządzenia. Osoby często oglądające filmy na YouTube lepiej „dogadają się” z propozycją Google, a te lubiące internetowe zakupy – z Alexą.
Należy zauważyć, że popularność asystentki Amazona w naszym kraju jest dość ograniczona ze względu na barierę językową oraz brak oficjalnej dystrybucji urządzeń Echo. Asystent Google również nie potrafi porozumiewać się po polsku na urządzeniach stacjonarnych, ale wsparcie dla naszej mowy ojczystej w wersji mobilnej zachęca polskich użytkowników do korzystania z niego. Na dodatek Asystent znajduje się na każdym telefonie czy tablecie z Androidem, a jego aplikacja na iOS ma te same funkcje, co w rodzimym systemie operacyjnym. Z drugiej strony, Alexa zaskakuje bogactwem inteligentnych gadżetów, od zegarów ściennych i kuchenek mikrofalowych, aż po… gumowe ryby poruszające pyszczkami w rytm odpowiedzi asystentki (tak, to oficjalny produkt).
Inteligentny ekran potrafi wszystko to, co głośnik, i wiele więcej
W praktyce warto wybrać jeden system i się go trzymać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w salonie umieścić Alexę, a w kuchni Asystenta Google, ale z punktu widzenia smart home nie ma to sensu, ponieważ nie potrafią się one ze sobą komunikować. W inteligentnym domu chodzi przecież o uproszczenie codziennych obowiązków, a nie ich dodatkowe komplikowanie.
Kilka inteligentnych ekranów ma w swojej ofercie także Facebook – wyróżniają się one natywną integracją z Messengerem. Sprzęty należące do serii Portal otrzymały wsparcie dla Alexy, jednak jeśli zależy nam na urządzeniu z asystentką Amazona, warto wybrać propozycję innej marki: Facebook ma za uszami tyle skandali dotyczących bezpieczeństwa danych, że niewielu użytkowników zdecyduje się na ich inteligentny ekran.
Jeśli wiemy już, czy wolimy Alexę czy Asystenta Google, warto zastanowić się nad wielkością wyświetlacza. Im większa jego przekątna, tym lepszy dźwięk (w dużym sprzęcie można zmieścić potężniejsze głośniki) oraz dodatkowa przestrzeń na wyświetlanie zdjęć i filmów. Należy jednak pamiętać, że te największe ekrany zajmują sporo miejsca, a na dodatek potrafią być naprawdę drogie. W tym momencie do wyboru mamy zarówno urządzenia mniejsze od smartfona, o pięciocalowych przekątnych, jak i mogące rywalizować z tabletami ekrany dziesięciocalowe. Sporo zależy od tego, do czego będziemy je wykorzystywali i w jakim miejscu je ustawimy: to powinno odpowiedzieć nam na pytanie, jaki rozmiar wyświetlacza najlepiej pasuje do naszych potrzeb.
Inteligentne ekrany ciągle idą do przodu, a głosowi asystenci na bieżąco uczą się kolejnych sztuczek. Google i Amazon regularnie dodają do nich nowe opcje, więc z czasem nasze urządzenia staną się jeszcze bardziej funkcjonalne.
Lekcja poglądowa
Jeśli zastanawiacie się, po co w ogóle kupować inteligentny ekran, odpowiedź jest prosta – potrafi on wszystko to, co inteligentny głośnik, i jeszcze więcej. Spójrzmy chociażby na takie sprawdzanie pogody. Głośnik może powiedzieć nam, że po południu będzie słonecznie, ale ekran pokaże nam szczegółową prognozę. Jeśli korzystamy z kalendarza, wyświetli on nasz plan dnia i listę zajęć wraz z godzinami, dzięki czemu otrzymamy pełen przegląd dnia. Poranne wiadomości? Zostaną nie tylko odczytane, ale także opatrzone stosownymi zdjęciami i materiałami wideo.
To trochę jak wybór pomiędzy radiem i telewizją: jeśli wiemy, że będziemy korzystać z wizualnego aspektu, warto w niego zainwestować, w przeciwnym razie szkoda pieniędzy. Możemy także zdecydować się na postawienie ekranu w jednym pomieszczeniu, a głośników w pozostałych. Jeśli działają w jednym systemie, zgodnie będą ze sobą współpracowały, na przykład przesyłając do wszystkich pokoi informację, że obiad jest gotowy.
Obsługa wideo jest bardzo ważnym elementem każdego inteligentnego ekranu, dlatego przed zakupem powinniśmy się upewnić, że na pewno dostajemy to, na czym nam zależy. Nietrudno się domyśleć, że urządzenia Google odtwarzają filmy z YouTube, a Amazona – z mało popularnego u nas w kraju Prime Video, ale nie tylko. Inteligentne wyświetlacze z Asystentem Google działają jak miniaturowe telewizory z Chromecastem, co umożliwia strumieniowanie audio i wideo z podłączonego smartfona (co ciekawe, nie obejrzymy na nich wideo z Netflixa – ekrany po prostu nie spełniają sprzętowych wymogów narzucanych przez serwis). Na szczęście do dyspozycji dostajemy całkiem bogaty wachlarz obsługiwanych aplikacji, w tym Plex, HBO GO, iPlayer czy YouTube.
To zdecydowanie bardziej kusząca oferta niż w przypadku Echo Show, na którym właściwie możemy odpalić tylko apkę Amazon Prime Video oraz YouTube’a i iPlayer w przeglądarce. Właśnie dlatego tak istotne jest wcześniejsze określenie, jakie filmy będziemy oglądali na naszym inteligentnym ekranie, oraz wybranie odpowiadającego nam systemu.
Ekrany całkiem nieźle radzą sobie w roli pomocników kuchennych
W przypadku serwisów muzycznych sprawa jest prostsza: Spotify działa właściwie ze wszystkimi urządzeniami dostępnymi na rynku, więc jeśli zależy nam przede wszystkim na streamingu utworów lub podcastów, mamy wręcz nieograniczony wybór.
Pracą inteligentnych ekranów możemy oczywiście sterować za pomocą komend głosowych, ale również dotykowo. Zamiast krzyczeć na Alexę czy Asystenta Google, by przeskoczyli do następnego utworu lub zatrzymali odtwarzanie, wystarczy wcisnąć odpowiednią komendę palcem. Ma to swoje plusy także wtedy, gdy słuchamy playlisty z nowymi utworami – nie musimy na głos prosić o podanie tytułu i wykonawcy, ponieważ możemy po prostu zerknąć na ekran.
Podobnie wygląda zarządzanie systemem smart home. Głośnik Echo pozwala nam sterować oświetleniem czy temperaturą za pomocą komend głosowych, ale Echo Show dodaje możliwość korzystania z wyświetlacza i łatwego podglądania statusu każdego posiadanego sprzętu. Jeśli mamy kompatybilne kamery bezpieczeństwa lub inteligentne dzwonki, ekran może służyć do streamingu wideo na żywo.
Kolejną często spotykaną funkcją są wideokonferencje. Podczas rozmowy z rodziną i znajomymi miło jest nie tylko ich słyszeć, ale także widzieć, czego niestety nie mogą nam zaoferować inteligentne głośniki. Przed zakupem warto jednak przeprowadzić drobne rozeznanie wśród krewnych, ponieważ większość inteligentnych ekranów potrafi wykonywać połączenia jedynie do produktów działających w tym samym ekosystemie.
Nie zapominajmy także o bardzo ważnym dodatku, który uzasadnia umieszczenie inteligentnego wyświetlacza w kuchni. Alexa i Asystent Google całkiem nieźle radzą sobie w roli… pomocnika kuchennego. Ekran przydaje się w szczególności w sytuacjach, gdy testujemy nowy przepis – znacznie łatwiej jest mieć go zawsze przed oczami, niż rozpaczliwie starać się zapamiętać instrukcje wypowiadane przez inteligentny głośnik.
Facebook opóźnił premierę „inteligentnego” głośnika, boi się nowego skandalu
Opinia publiczna nie zostawiła na Facebooku suchej nitki, więc nie powinno dziwić, że firma opóźniła premierę własnych urządzeń. Facebook miał w planach wprowadzenie na rynek między innymi głośnika z asystentem głosowym, podobnego do Amazon Echo i Google Home.
Podobnie jak konkurenci Google'a i Amazonu, głośnik Facebooka jest przeznaczony do używania w domu. Niektóre źródła mówią także o ekranie na wzór Echo Show Amazonu, co umożliwi prowadzenie rozmów wideo i odtwarzanie filmów. Urządzenie ma czekać na polecenia głosowe od właściciela i wykonywać powiązane z nimi akcje lub odpowiadać na pytania.
To oznacza, że urządzenie będzie wciąż włączone i będzie nasłuchiwać, co się dzieje w domu każdego nabywcy. Wielu potencjalnych nabywców nie uzna tego za zaletę. Tym sposobem Facebook uzyskałby nie tylko te dane, które mu dobrowolnie oddajemy, ale wszystkie szczegóły naszego życia domowego. Produkty Amazon Echo z asystentką o imieniu Alexa okazały się sporym sukcesem, głośniki Google Home też dobrze rokują, ale po ostatnich wydarzeniach analogiczny produkt Facebooka jest skazany na porażkę.
Premiera głośnika została przesunięta na koniec tego roku. Według różnych źródeł urządzenie miało ukazać się w maju podczas konferencji dla deweloperów, ale do tego czasu kurz po skandalu Cambridge Analytica na pewno nie opadnie. To nie wróży dobrej sprzedaży. Zaufanie do Facebooka drastycznie spadło w ostatnim tygodniu i nikt przy zdrowych zmysłach nie zainwestuje w głośnik, który będzie zbierał dane i nasłuchiwał, dopóki Facebook nie zagwarantuje odpowiedniego bezpieczeństwa informacji.
Echo Dot (5. gen.) dostępny w polskim Amazonie
Amazon wprowadza nową, międzynarodową wersje inteligentnego głośnika Echo Dot (5. generacji, 2022) do polskiego sklepu.
Całkowicie nowa, międzynarodowa wersja Echo Dot (5. generacji, 2022) firmy Amazon to dwukrotnie więcej basu, czujnik temperatury i nowy model sterowania dotykowego – teraz międzynarodowa wersja urządzenia jest gotowa do wysyłki do klientów w Polsce. Użytkownicy mogą komunikować się z Alexą w języku angielskim (wariant amerykański), aby mieć dostęp do polskich wiadomości i stacji radiowych, informacji lokalnych oraz innych, popularnych funkcji Alexy, takich jak minutniki, alarmy, prognoza pogody, funkcje sterowania inteligentnym domem (oświetleniem, zamkami, robotami odkurzającymi, roletami itp.) i prowadzenie rozmów pomiędzy urządzeniami Alexa.
wyrazisty dźwięk informacje w języku polskim kontrola prywatności czujnik temperatury
Lepszy dźwięk, nowy czujnik temperatury i sterowanie dotykowe
Całkowicie nowa, międzynarodowa wersja Echo Dot jest najmocniejsza z dotychczasowych. Nowa technologia audio to specjalnie opracowany, pełnozakresowy przetwornik i głośnik o najwyższym wychyleniu membrany spośród wszystkich urządzeń Echo Dot. Zapewnia czysty wokal i nawet dwa razy więcej basu w porównaniu z poprzednią generacją, a wszystko to zamknięte w dobrze znanej, kompaktowej, kulistej obudowie.
Zobacz także: Kindle Scribe, Echo Dot 5 i inne nowości od Amazona
Międzynarodowa wersja Echo Dot ma również nowe czujniki, które umożliwiają wykorzystanie Alexy w bardziej kontekstowy sposób, np. do tworzenia rutynowych zadań poprzez powierzenie Alexie głosowego sterowania kompatybilnymi inteligentnymi urządzeniami w domu.
Konfiguracja Echo Dot
W nowej generacji dodano również akcelerometr, aby umożliwić sterowanie dotykowe. Dzięki temu wystarczy dotknąć górnej części urządzenia, aby wstrzymać i wznowić odtwarzanie muzyki, wyłączyć alarm minutnika lub zakończyć rozmowę.
Prywatność przede wszystkim
Urządzenia Echo zaprojektowano z myślą o ochronie prywatności, na co składa się wiele poziomów kontroli, m.in. przycisk włączania/wyłączania mikrofonu. Klienci mogą również przeglądać i usuwać nagrania głosowe.
Specyfikacja i funkcje
Rozmiar 100 x 100 x 89 mm Waga 340 g
Rzeczywista wielkość i waga mogą się różnić w zależności od procesu produkcyjnego. Audio Przedni głośnik 44 mm Łączność Wi-Fi Dwuzakresowe połączenie Wi-Fi obsługuje sieci 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 i 5 GHz). Nie obsługuje połączeń z sieciami Wi-Fi typu Ad-Hoc (lub Peer-to-Peer). Protokoły Smart Home Wi-Fi, Bluetooth Low Energy Mesh Łączność Bluetooth Profil zaawansowanej dystrybucji audio (Advanced Audio Distribution Profile, A2DP) obsługuje dźwięk do strumieniowania z Twojego urządzenia mobilnego do urządzenia Echo lub z urządzenia Echo do Twojego głośnika Bluetooth. Profil zdalnego sterowania audio/wideo (Audio/Video Remote Control Profile, AVRCP) służy do sterowania głosem podłączonych urządzeń mobilnych. Sterowanie głosowe na zasadzie zestawu głośnomówiącego nie jest obsługiwane w przypadku urządzeń z systemem Mac OS X. Bezpośrednia kontrola BLE Mesh. Głośniki Bluetooth wymagające kodów PIN nie są obsługiwane. Wymagania systemowe Urządzenie Echo jest od razu gotowe do połączenia z siecią Wi-Fi. Aplikacja Alexa jest kompatybilna z urządzeniami z systemem Fire OS, Android i iOS, a ponadto można uzyskać do niej dostęp za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Niektóre umiejętności (Skills) i usługi mogą wymagać opłat za subskrypcję lub innych. Technologia konfiguracji Prosta konfiguracja Amazon Wi-Fi umożliwia klientom podłączenie inteligentnych urządzeń do sieci Wi-Fi w kilku prostych krokach. Prosta konfiguracja Wi-Fi to kolejny sposób, w jaki Alexa staje się coraz mądrzejsza. Gwarancja i serwis Urządzenie Amazon Echo Dot (5. generacji) jest sprzedawane z ograniczoną roczną gwarancją od producenta. Jeśli jesteś konsumentem/konsumentką, ograniczona gwarancja obowiązuje dodatkowo do Twoich praw konsumenta, nie zagrażając tym prawom w żaden sposób. Oznacza to, że mogą przysługiwać Ci dodatkowe prawa wynikające z przepisów prawnych, nawet po upływie okresu ograniczonej gwarancji. Funkcje dostępności Aplikacja Alexa oraz produkty kompatybilne z usługą Alexa zawierają kilka funkcji dla klientów ze szczególnymi potrzebami dostępności związanymi ze zdolnościami widzenia, słuchu, ruchowymi oraz mowy. Zawartość opakowania Echo Dot (5. generacji), kolor Grafitowy, zasilacz (15 W) i skrócona instrukcja obsługi. Generacja Echo Dot (5. generacji) – wersja 2022 Ochrona prywatności Technologia słów budzenia, wskaźniki transmisji strumieniowej, przycisk wyłączania mikrofonu, możliwość przeglądania i usuwania nagrań głosowych i nie tylko. Języki Alexa posługuje się językiem angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim (język zalecany do dostępu do Skills: amerykański angielski). Alexa skills Alexa sprawia, że Twoje życie jest łatwiejsze, bardziej znaczące i przyjemniejsze, pozwalając Ci kontrolować swój świat głosem. Alexa może pomóc Ci uzyskać więcej z rzeczy, które już kochasz i odkryć nowe możliwości, których nigdy sobie nie wyobrażałeś. Odkryj i dowiedz się, co potrafi Alexa.
Cena i dostępność
Wersja międzynarodowa Echo Dot dostępna jest w grafitowej wersji kolorystycznej za 299,99 zł na polskiej stronie internetowej Amazon.
Niektóre funkcje Alexy mogą nie być dostępne we wszystkich krajach i językach, ulec zmianie i wymagać oddzielnego opłacenia subskrypcji. W Alexie nie można skonfigurować języka polskiego jako języka sterowania. Asystentka głosowa Alexa nie obsługuje komend głosowych w języku polskim!
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Amazon