Najlepsze inteligentne głośniki
Inteligentne głośniki stają się coraz bardziej popularne. Zapoznajmy się z najlepszymi modelami, które dają dobry dźwięk i zrozumiemy głos rozmówcy.
Wcześniej rozmawialiśmy o najlepszych asystentach głosowych na Androida . Takie aplikacje pozwalają zapomnieć o korzystaniu z ekranu dotykowego przynajmniej przez chwilę. Niedawno na podstawie takich asystentów zaczęto tworzyć tak zwane inteligentne głośniki. Takie urządzenia działają z sieci, więc asystent jest zawsze aktywny – musi usłyszeć każde pytanie od użytkownika. Ponadto inteligentny głośnik może obsłużyć żądania kilku osób. A jakie inne funkcje mogą pochwalić się inteligentnymi głośnikami? A które modele są teraz najlepsze? Znajdź odpowiedzi na te pytania.
Do czego służą inteligentne głośniki?
Zanim zapoznamy się z najlepszymi przedstawicielami nowej klasy urządzeń, spróbujmy zrozumieć, jakie zadania wykonują inteligentne głośniki. Prawie każdy model rozważany w tym wyborze ma następujące funkcje:
Strumieniowa muzyka – każdy inteligentny głośnik jest stale połączony z globalną siecią, więc łatwo jest odtworzyć utwór muzyczny znajdujący się w określonej usłudze online.
– każdy inteligentny głośnik jest stale połączony z globalną siecią, więc łatwo jest odtworzyć utwór muzyczny znajdujący się w określonej usłudze online. Odtwarzanie muzyki przez Bluetooth – wiele głośników można synchronizować ze smartfonem, w niektórych przypadkach połączenie jest znacznie przyspieszane przez chip NFC.
– wiele głośników można synchronizować ze smartfonem, w niektórych przypadkach połączenie jest znacznie przyspieszane przez chip NFC. Inteligentne sterowanie domem – w USA inteligentne głośniki są kupowane tylko ze względu na termostat sterujący głosem, radio, telewizor i inne urządzenia elektryczne.
– w USA inteligentne głośniki są kupowane tylko ze względu na termostat sterujący głosem, radio, telewizor i inne urządzenia elektryczne. Pomoc domowa – asystent głosowy może znaleźć dowolne informacje w Internecie, od przepisu danej potrawy po tłumaczenie tekstu mówionego.
– asystent głosowy może znaleźć dowolne informacje w Internecie, od przepisu danej potrawy po tłumaczenie tekstu mówionego. Czytanie książek audio to kolejna przydatna funkcja, która pomaga zabić czas, a nawet przyspieszyć sen.
A kto może się pomylić, jeśli zdecyduje się kupić takie urządzenie? Być może tylko jakość dźwięku. Jeśli porównasz inteligentny i całkowicie zwykły przenośny głośnik z tym samym kosztem, drugi będzie brzmiał czysto i ciekawiej. I to pomimo faktu, że więcej głośników jest często używanych w inteligentnych głośnikach.
Irbis a
The Irbis Kolumna została wydana pod koniec 2018 r. Przez Yandex, we współpracy z siecią detaliczną M.Video . Gadżet współpracuje z asystentem głosowym „Alice” i oczywiście powinien pokryć zapotrzebowanie na inteligentne głośniki w segmencie budżetowym. Mimo to nie każdy zdecyduje się kupić Yandex.Station za 10 000 rubli. Irbis A jest trzy razy tańszy i idealnie nadaje się do zdobycia pierwszych doświadczeń z użyciem inteligentnych głośników.
Jedną z głównych zalet Irbis A jest jego kompaktowość. Ludzie, którzy uważają, że inteligentny głośnik, ze względu na swój duży rozmiar, może nie pasować do wnętrza, z pewnością będą zaskoczeni, że pudełko z gadżetem Irbis jest wielkości opakowania tabletek. Urządzenie ma nieco ponad 5 cm wysokości i 8,5 cm średnicy. Kolumna waży tylko 160 gramów – większość smartfonów jest cięższa.
Ale zwartość ma minus. Oczywiście takie maleńkie urządzenie jak Irbis A nie może brzmieć idealnie. Każdy, kto użyje kolumny, potwierdzi: prawie nie ma basu. Aby grać w tle muzycznym, Irbis A jest odpowiedni – w końcu gadżet jest wyposażony w dość mocny głośnik (2 W). Jednak dla audiofila lepiej jest podłączyć głośnik do pełnoprawnego systemu stereo – dobrze, gadżet ma złącze 3,5-jack.
Zalety:
Skromne wymiary.
Głośny głośnik.
Wbudowany asystent „Alice” (rozumie rosyjski lepiej niż inni asystenci).
Obecność standardowego złącza do podłączania głośników innych firm.
Niska cena
Obsługa Bluetooth.
Wady:
Jakość dźwięku jest niska.
Dexp smartbox
Dexp Smartbox – „bliźniak” Irbis A. Kolumna działa również na platformie Yandex IO, używa „Alice” jako asystenta głosowego, ma tę samą wartość i została nawet wydana tego samego dnia, co produkt „M.Video”. Producent tego gadżetu jest uważany za firmę DNS , ponieważ DEXP jest jego własnością. Zewnętrznie Smartbox różni się od Irbis A – przede wszystkim dlatego, że ma kwadratowy kształt, a nie okrągły. Jednak urządzenie DNS jest również zwarte. Wysokość inteligentnego głośnika wynosi tylko 2,8 cm, długość boku wynosi 7 cm.
Dexp Smartbox jest trochę mniej popularny niż Irbis A – iz kilku powodów. Po pierwsze, Smartbox nie jest sprzedawany w innych sklepach niż DNS. Po drugie, nie ma złącza do podłączania urządzeń innych firm – więc jeśli chcesz podłączyć inteligentny głośnik, na przykład z systemem stereo, będziesz musiał „wyczarować” za pomocą Bluetooth. Ponadto, sądząc po opiniach pierwszych nabywców, kolumna Dexp zmusza użytkownika do zakupu subskrypcji Yandex.Plus. Ale pod względem głośności Smartbox omija Irbis. Moc głośnika wynosi tutaj 3 waty.
Zalety:
Kompaktowy i ergonomiczny.
Obsługa Bluetooth i Wi-Fi
Funkcjonalna i posłuszna „Alicja” jako asystentka.
Niski koszt.
Głośny głośnik.
Wady:
Brak złączy do podłączenia urządzeń elektronicznych innych producentów.
Nie zawsze rozpoznaje polecenia po raz pierwszy.
Google Home
Inteligentne głośniki Google Home istnieją w dwóch wersjach, jeśli nawet nie pamiętasz o szerokiej gamie kolorów. Opcja zwana Google Home Mini ma niewielkie rozmiary. Nie należy oczekiwać dobrego dźwięku z takiego produktu. Takie urządzenie zostało stworzone nie ze względu na muzykę, ale na rozmowy z użytkownikiem. Asystent głosowy Google jest tutaj używany jako asystent głosowy . Zaczął mówić o wielkim i potężnym inteligentnym głośniku w 2018 roku. Funkcjonalność oprogramowania układowego jest znana – w zasadzie kolumna wyszukuje przydatne informacje w Internecie, podczas gdy muzyka jest odtwarzana z odpowiedniej usługi należącej do Google.
Możesz kontrolować produkt nie tylko swoim głosem, ale także ręcznie – w szczególności naciśnięcie krawędzi gadżetu pozwala zmienić poziom głośności. W zestawie z urządzeniem znajduje się specjalny uchwyt, dzięki któremu inteligentna kolumna jest umieszczana nawet na poziomej, nawet pionowej powierzchni.
Jeśli chcesz uzyskać głośniejszy i wyraźniejszy dźwięk, lepiej rozważyć opcję zakupu Google Home Max . Ta opcja jest warta imponujących 399 $ (w porównaniu z marnym 49 $, który jest wymagany dla modelu kompaktowego). Wewnątrz tego potwora znajdują się dwa głośniki niskiej częstotliwości i wysokiej częstotliwości (o przekątnej odpowiednio 4,5 i 0,7 cala). Eksperci twierdzą, że produkt brzmi lepiej niż większość konkurentów. Inną różnicą między starszą wersją a młodszą jest większa liczba czułych mikrofonów – istnieje szansa, że głośnik w pomieszczeniu usłyszy nawet osobę z korytarza.
Zalety:
Miniaturowa wersja nie zajmuje dużo miejsca.
Google Assistant dobrze rozumie mowę i ma wiele funkcji.
Maksymalna wersja brzmi bardzo dobrze.
Używane są wrażliwe mikrofony.
Istnieją moduły Bluetooth 4.2 i Wi-Fi 802.11ac.
Wersja Google Home Max jest wyposażona w liniowe wejście audio.
Wady:
Duża kolumna jest bardzo droga.
Nie wszyscy docenią zaostrzone usługi w chmurze dla Google.
Apple HomePod
Apple zaprojektowało swoją inteligentną kolumnę od kilku lat. W rezultacie inżynierowie okazali się przyzwoitym produktem z Siri . Pierwszy produkt jest wyostrzony przez odtwarzanie muzyki. Aby poradzić sobie z tym zadaniem, kolumna jest wspomagana przez osiem różnych głośników, skierowanych w różnych kierunkach. Po pierwszym włączeniu urządzenie skanuje otaczającą przestrzeń, aby nie zabrzmieć gdzieś w ścianie. Polecenia użytkownika rozpoznają sześć wielokierunkowych mikrofonów, których czułość nie zawiera żadnych skarg.
Bassiness jest, oczywiście, dobry. Ale skąd pochodzi muzyka HomePod? Wszystko jest tutaj do przewidzenia. Do tego służy Apple Music, nie można korzystać z usług chmurowych innych firm. Inną wadą inteligentnego głośnika jest ograniczona Siri. Wcześniej ten asystent głosowy cię zaskoczył, ale teraz podobne oprogramowanie Google i Amazon jest znacznie mądrzejsze. Niestety, język rosyjski nie jest tutaj obsługiwany i trudno się spodziewać, że pojawi się w najbliższej przyszłości.
Zalety:
Ładny wygląd.
Dobra jakość dźwięku.
Wiele wysoce czułych mikrofonów.
Świetny produkt dla ekosystemu Apple.
Wybór muzyki w zależności od nastroju i pragnień użytkownika.
Kolumna nie wygląda gigantycznie.
Wady:
Działa głównie tylko z usługami online firmy Apple.
Do korzystania z kolumny wymagany jest iPhone .
Cennik nie spodoba się wszystkim.
Amazon Echo 2- gie Gen
Sprytna „kolumna” Amazon Echo jest mniej popularna w Rosji niż gadżety z „Alice” lub urządzeniem Google. Powód jest oczywisty: Alexa, która pełni rolę asystenta głosowego Echo, nie mówi po rosyjsku – tylko po angielsku i niemiecku. Więc gadżet Amazon będzie musiał iść do sądu, jeśli dobrze mówisz po angielsku lub chcesz go wyciągnąć. Na dłuższą metę jest to bardziej opłacalne niż zatrudnienie prywatnego nauczyciela.
Istnieją tylko dwie ważne różnice między kolumną drugiej generacji a „poprzednikiem” – nowy model jest tańszy (około 10 tysięcy rubli) i bardziej kompaktowy. Dzięki Alexowi jest w stanie kontrolować inteligentny dom, uruchamiać muzykę z telefonu, składać zamówienia na Amazon, podawać prognozę pogody i wykonywać wiele innych operacji. Głośnik jest wyposażony w 7 super czułych mikrofonów – usłyszy i rozpozna głos użytkownika, nawet jeśli muzyka jest włączona. Za reprodukcję muzyki odpowiadają 2 głośniki – twitter i niska częstotliwość. Zintegrowana technologia Dolby, więc możesz uwierzyć – 2nd Amazon Echo brzmi nie gorzej niż wychwalane głośniki Sonos.
Zalety:
Świetny dźwięk.
Istnienie wymiennego panelu zewnętrznego.
Obsługa funkcji Always On, dzięki której można rozpocząć komunikację z Echo w dowolnym momencie.
Skromne wymiary.
Nowoczesny design.
Wady:
Nie rozumie polskiego.
Xiaomi Mi AI Speaker
Firma Xiaomi oczywiście pochlebia tytułem „chińskiej firmy Apple», i aby nie stracić, jest gotowy, aby wytrzymać wyższy wskaźnik, który był używany do przedstawienia Apple. Dlatego warto było pokazać „Homertod” „Cupertino”, Xiaomi wprowadziło na rynek inteligentną kolumnę Mi AI Speaker.
Gadżet z Xiaomi, mający mniej więcej taką samą cenę jak Irbis i Dexp, zasługuje na miano kolumny o wiele więcej. Dostępne są 2 głośniki obejmujące zakres częstotliwości 60-15000 Hz i dostarczające 82 dB, a także pasywny radiator działający jako subwoofer. „Uszy” urządzenia to 6 mikrofonów, z których każdy jest dookólny – więc Mi AI Speaker usłyszy polecenie, nawet jeśli zostanie wypowiedziane szeptem.
Kolumna Xiaomi jest niedroga, wygląda świetnie i jest dobrze wyposażona funkcjonalnie, ale w 2019 r. Nie ma dużego popytu w Rosji ani wśród zwykłych użytkowników, ani wśród blogerów wideo, tradycyjnie chętnych na innowacje technologiczne. Wyjaśnienie jest proste: Mi AI Speaker nie obsługuje jeszcze rosyjskiego ani angielskiego – tylko chiński.
Zalety :
Bardzo głośny i bogaty bas.
Atrakcyjny wygląd.
Wrażliwe mikrofony.
Obsługa Bluetooth 1, Wi-Fi i DLNA.
Pełna integracja z ekosystemem Mi Home.
Nieuzasadniona niska cena.
Wady :
Asystent głosowy Xiao AI obsługuje tylko język chiński.
Działa tylko z sieci – nie ma baterii.
Sonos One
Kolejny inteligentny głośnik, którym zarządza asystentka głosowa Alexa . Urządzenie jest dookólne – głośniki są ułożone w okrąg. Dźwięk generowany jest za pomocą dwóch wzmacniaczy klasy D, jednego głośnika niskotonowego i jednego głośnika wysokotonowego. Jednak nawet ta liczba emiterów nie wystarczy, dla niektórych muzyka wydaje się zbyt płaska. Taki problem można rozwiązać, kupując drugą kolumnę. W stereo, inteligentne głośniki pokazują swoje najlepsze. Ale nie każdy chce przepłacać dwa razy więcej.
Główną przykrą niespodzianką dla kupującego będzie brak Bluetooth. Musisz korzystać z Wi-Fi, odtwarzać muzykę z Internetu. Cieszę się, że liczba obsługiwanych usług online jest bardzo duża – Sonos One obsługuje nawet wiele zapomnianych
Zalety:
Kompaktowy rozmiar.
Obsługuje różne usługi online.
Istnieje nie tylko Wi-Fi, ale także złącze Ethernet.
Używane są wrażliwe mikrofony.
Inteligentny asystent głosowy Amazon.
Bas musi pasować do każdego nabywcy.
Wady:
Brak modułu Bluetooth.
Sam głośnik nie brzmi zbyt interesująco.
Rozsądnie nudna konstrukcja, pozbawiona oświetlenia.
Wniosek
Z żalem musimy stwierdzić: nie ma inteligentnych głośników, które działałyby idealnie w 2019 roku. A przed stworzeniem prawdziwej sztucznej inteligencji (z akcentem na drugie słowo), producenci nowoczesnej elektroniki „są na księżycu”. Nawet użytkownicy, którzy narzekają na „Alice”, którą chwalił wielu ekspertów, skarżą się, że często nie rozumieją, czego chcą od niego właściciele, łatwiej jest wstać i zrobić to sam.
Czy istnieje nadzieja, że sytuacja się zmieni? Oczywiście, jest, ale teraz musimy przyznać, że „Alice”, ze wszystkimi jej niedoskonałościami, jest alternatywną wersją asystenta głosowego dla użytkownika rosyjskojęzycznego. I dopóki nie pojawią się alternatywy, Yandex prawdopodobnie woli zainwestować nie w ulepszanie intelektualnego asystenta, ale w rozszerzenie linii głośników o istniejącą Alice – ponieważ jest to po prostu bardziej opłacalne. Pierwsze produkty tej dywersyfikacji stały się już super budżetowymi głośnikami Irbis A i Dexp Smartbox.
Chińczycy lubią rozmawiać z inteligentnymi głośnikami. To najszybciej rosnący rynek
Chiny to najszybciej rosnący rynek dla inteligentnych głośników - wynika z danych udostępnionych przez firmę analityczną Canalys. Sprzedaż tych urządzeń w tym kraju już wkrótce może przewyższyć tę w USA – prognozują eksperci.
W drugim kwartale 2018 roku sprzedaż inteligentnych głośników na całym świecie wzrosła o 187 proc. rok do roku – sprzedało się w tym okresie 16,8 mln egzemplarzy. Chiny to 52 proc. całego wzrostu sprzedaży, a najpopularniejsze firmy, oferujące inteligentne głośniki w tym kraju, to Alibaba (17,7 proc.) i Xiaomi (12,2 proc.).
Inteligetne głośniki na chińskim rynku
Według analityków głośniki cieszą się teraz tak dużą popularnością przede wszystkim dlatego, że to nowa technologia, jeszcze niedawno w praktyce nieobecna na rynku.
Zobacz też: Inteligentny głośnik Amazona zrobił sobie "imprezę" w środku nocy. Skończyła się interwencją policji
Zdaniem analityczki Hattie He z Canalys zapotrzebowanie na nie na chińskim rynku zostało częściowo wytworzone przez same firmy produkujące te urządzenia. "Alibaba i Xiaomi stosowały agresywną politykę cenową, aby wytworzyć popyt" – tłumaczy He.
"Obie firmy dysponują dużymi środkami finansowymi, co pozwoliło im przeznaczyć spore zasoby na marketing i promocję, a także pozyskać firmy zajmujące się produkcją podzespołów. Dzięki temu szybko zbudowały bazę klientów" - dodaje.
Według niej wyzwaniem dla chińskich producentów inteligentnych głośników będzie w najbliższym czasie utrzymanie lojalności klientów i generowanie przychodów z usług, oferowanych za pomocą już sprzedanych urządzeń.
O tym, jak technologie zmienią nasze życie na konferencji Business Insider INSIDE TRENDS
Więcej o tym, jak w perspektywie najbliższych lat technologie zmienią nasze życie, będzie mowa na październikowej konferencji organizowanej przez Business Insider Polska. TUTAJ KUPISZ BILET NA KONFERENCJĘ INSIDE TRENDS.
Jest ona podzielona na trzy strefy tematyczne: FINTECH, LIFE SCIENCE oraz BUSINESS 4.0. Podczas dwóch dni, w których weźmie udział nawet 1000 osób ze świata mediów, nauki, marketingu i biznesu, przewidziano wystąpienia, debaty oraz warsztaty z prelegentami. Więcej informacji TUTAJ.
WARTO WIEDZIEĆ:
Dajcie tu jakąś muzyczkę!. Siri i Alexa... w polskim mieszkaniu
Technologie 5 sierpnia 2022, 14:40 autor: Dariusz "DM" Matusiak Dajcie tu jakąś muzyczkę!. Siri i Alexa... w polskim mieszkaniu Amazon Alexa oraz Siri od Apple potrafią znacznie ułatwić codzienne zwyczaje domowe. Ale źadne z nich nie rozumie polskiego języka, czy warto więc ich używać? W czym smart głośniki HomePod i Echo mogą pomóc w zwykłym polskim domu?
1010 3030
Dajcie tu jakąś muzyczkę!
Niezależnie od faktu używania inteligentnych urządzeń smart domu, oba głośniki można wykorzystać do ich podstawowej funkcji, czyli odtwarzania muzyki. Największą zaletą smart asystentów jest działanie z popularnymi serwisami strumieniującymi swoją bazę utworów, niezależnie od aplikacji na smartfonie czy komputerze oraz sterowanie głosem. Wystarczy poprosić o odtwarzanie konkretnego wykonawcy, gatunku, swojej playlisty i już można cieszyć się ulubioną muzyką. Alexa i Siri podpowiedzą też, kto śpiewa lub dodadzą nieznaną piosenkę do wybranej kolekcji.
Jakie są więc różnice między Echo Dot i HomePodem? Pierwsza z nich to jakość dźwięku. Nie trzeba być audiofilem, by stwierdzić, że droższy HomePod brzmi nieco lepiej, zwłaszcza wraz z rosnącym poziomem głośności. Apple słynie ze swoich sztuczek w małych głośnikach, przez co te w MacBookach nie mają sobie równych. Nic więc dziwnego, że i maluch w HomePodzie również gra rewelacyjnie. Ale z drugiej strony za równowartość produktu Apple można kupić większą wersję Echo, z równie dobrą jakością dźwięku. Z mniej istotnych rzeczy można jeszcze dodać, że Siri zna komendę „Shuffle” i potrafi pomieszać utwory z playlisty – Alexa trzyma się pierwotnej kolejność dodawania piosenek.
Echo Dot oferuje dostęp do polskich stacji radiowych i Spotify – w HomePodzie tego nie znajdziemy.
Spotify ma szlaban w Apple
W pozostałych kategoriach wygrywa jednak Echo. Przede wszystkim lista obsługiwanych serwisów streamingowych jest dłuższa w sprzęcie od Amazonu. Bez problemu podepniemy swoje konto w Spotify i Tidal oraz oczywiście Amazon Music. HomePod ogranicza się wyłącznie do Apple Music oraz ewentualnie Deezera, jeśli ktoś uparł się na ten serwis. O Spotify nie ma mowy, chyba, że uruchomimy odtwarzanie z apki na iPhonie i prześlemy dźwięk przez AirPlay. Da się, ale nie o to chodzi w smart głośnikach.
Jeśli natomiast chcielibyśmy odtwarzać swoją subskrypcję Apple Music na głośniku Amazona, to oficjalnie w Polsce taka opcja jest zablokowana – choć w takim USA działa bez problemu. Jedynym wyjściem jest stworzenie konta Amazon na amerykańskiej wersji strony, z fikcyjnym adresem w USA i zarejestrowanie głośnika Echo właśnie na to konto. Po podpięciu nawet polskiej subskrypcji Apple Music działa wtedy bez problemu.
Z moich osobistych doświadczeń mogę jeszcze napisać o pewnej przewadze, jaką ma usługa Apple Music, jakby niezależnie od samego głośnika. Różni nieco mniej popularni wykonawcy są lepiej rozpoznawani w usłudze Apple, niezależnie czy prosimy o nich Alexę, czy Siri. Zarówno przy Spotify, jak i Amazon Music zauważyłem pewne trudności w niektórych przypadkach, mimo że bez problemu da się wszystko wyszukać w ich bazach piosenek. Wtedy albo puszczają stacje radiowe o zbliżonej nazwie, albo zupełnie innych wykonawców.
Polskie radio również tylko przez Alexę
Smart głośnik idealnie sprawdza się jako podręczne radio, np. w kuchni podczas porannego krzątania się przy śniadaniu i kawie. Prostą komendą można poprosić o włączenie swojej ulubionej stacji - ale tylko gdy mamy Alexę. Pomimo, że obie firmy korzystają tu z pośrednictwa platformy TuneIn, tylko Amazon oferuje dostęp do polskich stacji radiowych. HomePod na liście lokalnych rozgłośni pokazuje ofertę BBC, a w sekcji międzynarodowej próżno szukać czegoś z Polski. Być może to jakiś lekceważony bug, być może kwestie licencyjne, bo swego czasu również mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie mieli dostępu do swoich stacji.