Home > Inteligentny Zegarek > 13 opcji, które warto ustawić w zegarku Garmin Fenix 6

13 opcji, które warto ustawić w zegarku Garmin Fenix 6

Sharing is caring!

Kup Galaxy Watch5 Pro Bluetooth (45mm) czarny tytan

*Pod warunkiem, że zaimportowany został plik trasy pieszej i rowerowej w formacie GPX i ustawiono trasę jako cel w ustawieniach Samsung Health.

* Funkcja przeznaczona tylko dla ogólnych zastosowań zdrowotnych i sprawnościowych. Nie jest przeznaczona do wykrywania, diagnozowania, leczenia, monitorowania ani prowadzenia jakiegokolwiek stanu zdrowotnego lub chorobowego. Wszelkich informacji związanych ze zdrowiem dostarczanych przez urządzenie i/lub aplikację nie należy traktować jako porad medycznych. Użytkownik powinien zwracać się o porady medyczne do lekarza.

*Funkcja pomiaru składu ciała jest wspierana tylko przez smartwatche z serii Samsung Galaxy Watch4 i wprowadzone później modele Galaxy Watch.

*Dostępność zależy od kraju lub regionu.

*Wymagana aplikacja Samsung Health w wersji 6.22.1 lub nowszej.

*Wymagany telefon Samsung Galaxy z systemem Android 8.0 i min. 1,5 GB pamięci RAM.

*Galaxy Watch5 musi być połączony z innym urządzeniem Galaxy

Czy warto kupić smartwatch? Jakie ma funkcje?

Rynek smartwatchy nie jest wrażliwy na problemy związane z epidemią. Koniunkturę na ten rodzaj gadżetu napędzają również tanie modele sprzętu, które pochodzą z Chin. Warto kupić tańszy czy droższy model? Jakimi funkcjami dysponuje taki sprzęt?

Czym jest smartwatch?

Inteligentny zegarek – w ten sposób najprościej można scharakteryzować to, czym jest smartwatch. Chociaż z pozoru przypomina tradycyjny czasomierz, to jego możliwości są większe. Co do zasady, takie urządzenie ma łączyć zegarek, sprzęt do monitorowania aktywności fizycznej i być kompatybilne ze smartfonem.

Historia smartwatchy

Dość istotne, że idea takich urządzeń zagościła najpierw w komiksie i filmie, czyli w kulturze popularnej. Już w latach 40. w serii komiksów o detektywie Dicku Tracym główny bohater mógł korzystać z inteligentnego zegarka. Podobnymi gadżetami posługiwali się bohaterowie filmu ‘’Star Trek’’ z 1960.

Kiedy poprzednik smartwatchy pojawił się w realnym świecie? Trzeba było na to poczekać aż do elektronicznego zegarka Pul­sar P1 Li­mi­ted Edi­tion z 1972 r. Oczywiście jego możliwości nijak miały się do tych, które prezentuje współczesny sprzęt – mógł jedynie wyświetlać godzinę na wyświetlaczu LCD.

Później przyszła kolej na zintegrowanie zegarka z kalkulatorem i wreszcie z komputerem (1984). Przełom XX i XXI w. przyniósł modele łączące zegarek z telefonem, aparatem komórkowym i odtwarzaczem mp3.

Do czego służy smartwatch?

Takie urządzenia w zaawansowanej formie służą jako uzupełnienie smartfona lub mogą go nawet zastąpić. Są przydatne zwłaszcza wtedy, gdy posługiwanie się telefonem jest nieporęczne – choćby podczas joggingu. Wyświetlają informacje z aplikacji zainstalowanych na telefonie, pozwalają na robienie zdjęć lub zmianę muzyki.

Dodatkowo niektóre z modeli pozwalają oddzwonić lub podyktować treść SMSa. Smartwatch może nam też przypomnieć o ważnych sprawach w ciągu dnia.

Jakie jeszcze funkcje posiada?

Oczywiście nie da się przejść obojętnie obok tych funkcji smartwatcha, które są przydatne chociażby podczas ćwiczeń fizycznych. Możemy liczyć kroki, przebyte kilometry lub spalone kalorie. Wiele modeli pozwala też mierzyć własne tętno. Znajdzie się też sprzęt o odpowiedniej skali wodoodporności, który pozwala mierzyć kolejne długości przepłyniętych basenów.

Smartwatch – wady i zalety

Kupując smartwatch, trzeba przede wszystkim brać pod uwagę system operacyjny – w pierwszym rzędzie dotyczy to jednak smartfona. Zwraca się uwagę na łatwość skomunikowania urządzeń, możliwość rozszerzenia o kolejne funkcje czy pojemność baterii. Jakie są wady i zalety smartwatchy?

Wady zakupu smartwatcha

Minusy inteligentnych zegarków to przede wszystkim stosunkowo krótki czas pracy na jednym ładowaniu, który najczęściej wynosi najwyżej dwa dni użytkowania. Smartwatche mają również znacznie krótszy czas użytkowania, niż markowe egzemplarze tradycyjnych zegarków. Mają też niewielkie rozmiary, co sprzyja np. uszkodzeniom w toku zwykłego użytkowania. Wreszcie – może zdarzyć się tak, że dzięki inteligentnemu zegarkowi trudno będzie nam odciąć się od wirtualnego świata, SMSów i telefonów.

>> Zobacz też: Czarter jachtów – popularny sposób na relaks także w Polsce

Zalety wyboru smartwatcha

Przede takie urządzenia mają coraz więcej funkcjonalności. Niekiedy zdarza się, że mogą już stanowić centrum inteligentnego sterowania domem. Odpowiedni moduł pozwala też dzięki nim realizować płatności zbliżeniowe. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że w przyszłości zyskają kolejne funkcje.

Najtańsze egzemplarze o dość niewielkiej liczbie funkcji kupimy już za 200 zł. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by za smartwatch zapłacić 4000 zł i więcej.

Czy warto kupić takie urządzenie?

Zdecydować powinny nasze potrzeby. Nie musimy od razu kupować modelu wiodącego producenta i z dużą ilością nowinek, który będzie nas kosztował kilka tysięcy złotych. Trzeba jednak przyznać, że takie urządzenie może bardzo uprościć codzienne czynności.

13 opcji, które warto ustawić w zegarku Garmin Fenix 6

Wraz z premierą zegarka Garmin Fenix 6, nadeszła era bardzo zaawansowanych urządzeń, które oferują ciekawe i innowacyjne rozwiązania. Jednak, aby móc cieszyć się nimi w pełni i skorzystać z szerokiego wachlarza opcji, w pierwszej kolejności należy zadbać o poprawną konfigurację swojego zegarka sportowego. Poniżej podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę oraz co ustawić na samym początku po włączeniu Garmin Fenix 6, tak aby wydłużyć czas pracy baterii oraz wyświetlić najważniejsze dane. 1. Ustawienie podstawowych informacji przez aplikację Garmin Connect

Pierwsze uruchomienie smartwatcha Garmin to ustawienie podstawowych parametrów jak wiek, waga czy wzrost. Warto zainstalować na telefonie aplikacje mobilną Garmin Connect, która przeniesie nasze osobiste dane bezpośrednio na urządzenie, oszczędzając nasz czas. Należy również pamiętać o sprawdzeniu tętna spoczynkowego znajdującego się w zakładce profilu użytkownika. Można wpisać wartość zmierzoną przez Garmin Fenix 6 lub wprowadzić własną liczbę. Aby to zrobić, należy przejść do USTAWIEŃ (przytrzymać przyciski UP/DOWN) -> PROFIL UŻYTKOWNIKA -> TĘTNO. 2. Uporządkowanie kolejności aktywności fitness od najważniejszych do nieużywanych

Urządzenie posiada szereg profili aktywności takich jak: bieganie, jazda na rowerze, pływanie i wiele innych. Warto zmienić ich kolejność, tak aby były ułożone od najczęściej przez nas używanych. Dzięki temu uzyskamy szybszy dostęp do dyscyplin sportowych, z których głównie korzystamy. Jeżeli nie znajdziemy odpowiedniego profilu - pamiętajmy, że część z nich jest ukryta. Aby uzyskać do nich dostęp, wystarczy przewinąć do samego dołu ekranu menu aktywności, a następnie kliknąć „+DODAJ”. W celu uporządkowania dyscyplin wystarczy kliknąć w UP/MENU i odnaleźć opcję KOLEJNOŚĆ. 3. Najbardziej potrzebne widżety zawsze pod ręką

Fenix 6 np. w modelach Garmin Fenix 6x Pro lub Garmin Fenix 6 Pro posiada odświeżony interfejs widżetów. Mimo zmienionego układu wizualnego, nadal posiadamy taki sam poziom kontroli nad kolejnością i widocznością dodawanych funkcji. Najlepiej będzie dołożyć tylko te widżety, których zamierzamy używać regularnie. Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy je usunąć, przechodząc do USTAWIENIA (przytrzymaj klawisz strzałki w UP/DOWN) -> WIDŻETY -> EDYCJA. 4. Konfiguracja wezwania pomocy w razie wypadku

Podobnie jak w przypadku poprzednich urządzeń Garmin, ten smartwatch sportowy posiada dwie funkcje bezpieczeństwa. Pierwszą z nich jest wykrywanie incydentów, które informują o wypadku wyznaczone kontakty. Drugim jest asystent, pozwalający użytkownikowi na wysłanie wiadomości SOS do zdefiniowanych osób z lokalizacją GPS. Dla ich poprawnego skonfigurowania będzie potrzebna nam aplikacja Garmin Connect Mobile. Po otwarciu programu wybieramy zakładkę WIĘCEJ, a następnie BEZPIECZEŃSTWO I ŚLEDZENIE -> WYKRYWANIE INCYDENTÓW I POMOC. 5. Posiadanie najważniejszych danych na ekranie pomaga zwiększyć przejrzystość

Warto przed wyruszeniem na trening biegowy, przejażdżkę rowerem z GPS lub przed jakąkolwiek inną aktywnością, skonfigurować pola danych. Dzięki temu będziemy posiadać najważniejsze informacje na wyciągnięcie ręki, bez potrzeby przechodzenia przez ustawienia zegarka Garmin. Aby przejść do edycji, wybieramy interesujący nas profil aktywności, a następnie wciskamy UP/MENU i menu pól danych. 6. Odpowiednia regulacja podświetlenie zegarka zwiększa żywotność baterii

Garmin wprowadził nową funkcję menedżera zasilania w serii Fenix np. w modelu Garmin Fenix 6s Pro, ale warto samodzielnie ustawić pewne opcje, które również zwiększą czas pracy urządzenia. W pierwszej kolejności dobrze jest skonfigurować podświetlenie pulsometru, ponieważ to właśnie jeden z elementów pochłaniających największą część energii. Należy przejść do USTAWIENIA -> SYSTEM -> PODŚWIETLENIE. Podczas aktywności możemy pozostawić włączoną opcję dla klawiszy, alertów i gestów. Limit czasu proponujemy ustawić na 15 sekund a jasność na 20%. W przypadku braku aktywności zmieniamy ostatnie dwa wymienione parametry na 30 sekund i 40%. Pozwoli to zachować rozsądny porób mocy baterii. 7. Wyłączenie powiadomień w okresach bezczynności urządzenia

Możemy również pokusić się o wyłączenie powiadomień mobilnych, ale tylko w przypadku, jeśli nie będziemy z nich korzystać. Powód jest dość oczywisty, stała komunikacja poprzez Bluetooth między smartfonem, a smartwatchem sportowym szybko rozładowuje baterię. Zatem jeśli nie zależy nam na pozostaniu w kontakcie ze znajomymi w czasie aktywności, przejdźmy do USTAWIENIA (przytrzymaj klawisz strzałki UP/DOWN) -> TELEFON -> INTELIGENTNE POWIADOMIENIA -> WYŁĄCZYĆ. 8. Wyłączanie sieci Wi-Fi w przypadku korzystania ze smartfona

Jeżeli korzystamy i posiadamy połączenie ze smartfonem, nie potrzebujemy tak naprawdę ciągłej synchronizacji z siecią Wi-Fi. Zalecamy w takim przypadku jej wyłączenie, które poprawi efektywność oszczędzania baterii. Wystarczy przejść do USTAWIENIA (przytrzymać strzałki UP/DOWN) -> Wi-Fi -> WYŁĄCZ. 9. Wydłużony okres na jednym naładowaniu akumulatora Ponadto zegarek posiada kilka opcji automatycznego oszczędzania baterii. Aby uzyskać do nich dostęp, musimy przytrzymać przycisk „LIGHT” na zegarku biegowym. Wybierając tego rodzaju tryb, urządzenie wyłączy sporą część funkcji. Jeśli chcemy, możemy sami ustawić, które opcje mają pozostać włączone, a które nie. USTAWIENIA (przytrzymaj przyciski UP/DOWN) -> POWER MANAGE -> PROGRAM OSZCZĘDZAJĄCY BATERIĘ. 10. Konfiguracja nawigacji GPS w taki sposób, aby jak najlepiej wskazywała nasze położenie

Pulsometry z serii Fenix 5 posiadały już możliwość obsługi trzech modułów satelitarnych (GPS, GALILEO, GLONASS), dlatego dobrze jest skonfigurować smartwatch pod dwa z dostępnych systemów. Należy pamiętać jednak, że nawigację ustawiamy dla każdego profilu aktywności osobno. Aby to zrobić, musimy w menu aktywności wybrać interesującą nas dyscyplinę, a następnie nacisnąć i przytrzymać lewy przycisk menu -> USTAWIENIA AKTYWNOŚCI -> GPS -> tutaj wybieramy systemy nawigacyjne np. GPS i Galileo. 11. Ustawienie czujników zewnętrznych w sposób kompatybilny z zegarkiem

Dokładność optycznego czujnika HR zależy w dużej mierze od tego, jak zostanie ustawiony i w jakich dyscyplinach sportowych będziemy go używać. Aby jednak otrzymać dokładniejszy pomiar, zalecamy podłączyć opaskę na klatkę piersiową poprzez technologię Bluetooth lub ANT+. 12. Wybór praktycznej tarczy zegarka, która w najmniejszym stopniu obciąży baterię

Urządzenie możemy dostosować dzięki wbudowanym fabrycznie tarczom zegarka i aplikacji Garmin Face it lub poszukać odpowiedniej w sklepie Garmin IQ. Warto jednak zwrócić uwagę na wybór takiego wariantu, który nie oferuje zmieniających się ciągle grafik, ponieważ animacje zdecydowanie skracają czas pracy urządzenia. 13. Warto zadbać o regularne aktualizacje oprogramowania