Home > Inteligentny Zegarek > ℹ️ Jaki smartwatch wybrać? Doradzamy, na co zwrócić uwagę

ℹ️ Jaki smartwatch wybrać? Doradzamy, na co zwrócić uwagę

Sharing is caring!

14.01.2022 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 9 minut Zwiększ rozmiar tekstu

Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi nowych technologii są tzw. urządzenia wearables, czyli wszelkiego rodzaju gadżety elektroniczne, które zazwyczaj noszone są na nadgarstku. Najbardziej popularne z nich to smartwatche, czyli nowoczesne zegarki.

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ich temat, dzięki czemu z łatwością wybierzesz model idealny dla siebie.

Spis treści:

Co to jest smartwatch?

Smartwatche to inteligentne zegarki na miarę XXI wieku. Zamiast klasycznej tarczy ze wskazówkami smartwatch ma wyświetlacz, który ją symuluje, a przy okazji oprócz aktualnej godziny mogą na nim pojawiać się liczne inne informacje.

Zerkając na nadgarstek użytkownik może dowiedzieć się o powiadomieniach ze smartfonach (o SMS-ach, e-mailach i połączeniach), może monitorować swoją aktywność sportową, a także kontrolować odtwarzacz muzyczny, aparat i kilka innych funkcji.

Jednym z atutów smartwatcha jest możliwość zmiany jego wyglądu poprzez wybór tarczy, jaka ma być wyświetlana. W ten sposób można szybko przekształcić go w elegancki zegarek lub sportowy gadżet.

Jak działa smartwatch?

Smartwatch zyskuje swoją pełną funkcjonalność dopiero po połączeniu go ze smartfonem. Oba urządzenia łączą się ze sobą za pośrednictwem technologii Bluetooth. Najlepiej jeśli obsługiwana jest wersja od 4.0 wzwyż, ponieważ jest to znacznie bardziej energooszczędne rozwiązanie. To da nam dłuższy czas pracy między ładowaniami.

Jeśli zastanawiasz się jaki smartwatch wybrać, to pierwszą rzeczą jaką musisz sprawdzić, jest to, czy dany model jest kompatybilny z posiadanym telefonem.

Przykładowo – Apple Watch będzie działał wyłącznie ze smartfonem iPhone, więc jeśli posiadamy smartfona z systemem Android, to musimy wybrać zegarek innej firmy.

Z kolei smartwatche firmy Samsung będą działać zarówno ze smartfonami Android jak i telefonami Apple, chociaż na tych ostatnich nie będą dostępne wszystkie ich funkcje.

Smartwatche w sklepie

System operacyjny w smartwatchu

Najpopularniejsze systemy operacyjne stosowane w smartwatchach:

Wear OS (dawniej Android Wear) – system operacyjny Wear OS opracowany został przez Google, a obecnie rozwijany wspólnie z Samsungiem. To specjalna wersja systemu Android (stąd zresztą pierwotna nazwa – Android Wear) dopasowana do potrzeb smartwatchy. Jego główną zaletą jest obsługa sklepu z aplikacjami Google Play, co pozwala na łatwe zwiększanie funkcjonalności urządzenia. Obsługuje także Asystenta Google oraz płatności zbliżeniowe za pomocą Google Pay. Współpracuje z smartfonami z systemem Android i iOS.

– system operacyjny Wear OS opracowany został przez Google, a obecnie rozwijany wspólnie z Samsungiem. To specjalna wersja systemu Android (stąd zresztą pierwotna nazwa – Android Wear) dopasowana do potrzeb smartwatchy. Jego główną zaletą jest obsługa sklepu z aplikacjami Google Play, co pozwala na łatwe zwiększanie funkcjonalności urządzenia. Obsługuje także Asystenta Google oraz płatności zbliżeniowe za pomocą Google Pay. Współpracuje z smartfonami z systemem Android i iOS. Watch OS – oferuje bardzo szeroką funkcjonalność i duży wybór aplikacji. Stosowany wyłącznie w zegarkach Apple Watch i współpracujący wyłącznie ze smartfonami iPhone i będący jednocześnie najlepszym dla nich wyborem.

– oferuje bardzo szeroką funkcjonalność i duży wybór aplikacji. Stosowany wyłącznie w zegarkach Apple Watch i współpracujący wyłącznie ze smartfonami iPhone i będący jednocześnie najlepszym dla nich wyborem. HarmonyOS – system operacyjny wykorzystywany w zegarkach Huawei zapewniający szeroką funkcjonalność oraz dobry czas pracy na baterii.

– system operacyjny wykorzystywany w zegarkach Huawei zapewniający szeroką funkcjonalność oraz dobry czas pracy na baterii. Tizen – system operacyjny oparty na Linuxie, stosowany do niedawna w smartwatchach firmy Samsung (obecnie zastąpiony przez Wear OS). Bardzo funkcjonalny i świetnie zoptymalizowany. Smartwatche z Tizen współpracują ze wszystkimi smartfonami (chociaż iPhone nie oferuje pełnej funkcjonalności)

– system operacyjny oparty na Linuxie, stosowany do niedawna w smartwatchach firmy Samsung (obecnie zastąpiony przez Wear OS). Bardzo funkcjonalny i świetnie zoptymalizowany. Smartwatche z Tizen współpracują ze wszystkimi smartfonami (chociaż iPhone nie oferuje pełnej funkcjonalności) autorskie systemy operacyjne – są też producenci, którzy stawiają na autorskie lub po prostu inne niż te trzy wymienione systemy. Najczęściej ma to miejsce w przypadku zegarków sportowych, ale także w przypadku tańszych gadżetów. Nie zawsze jednak niska cena jest tutaj powodem takiego wyboru, czego przykładem są produkty Xiaomi korzystające z własnych rozwiązań i oferujące bardzo szeroką funkcjonalność swoich urządzeń.

Jaki wyświetlacz smartwatcha – na co zwrócić uwagę?

Jednym z ważniejszych elementów smartwatcha jest jego wyświetlacz. Ma on wpływ nie tylko na wygląd gadżetu, ale też komfort użytkowania i czas pracy na jednym ładowaniu. Większość urządzeń wyposażona jest w ekran dotykowy.

Najpopularniejsze rodzaje wyświetlaczy:

LCD

OLED

Amoled i Super Amoled

E-Ink

Zdecydowanie najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są wyświetlacze LCD i OLED/AMOLED. Są to najczęściej ekrany wielokolorowe – takie same jak te stosowane w smartfonach. Świetnie prezentują się na nadgarstku i oferują wysoką jakość barw, głęboki kontrast i szczegółowość wyświetlanych obrazów i informacji.

Wyświetlacze OLED charakterystyczne są dla zegarów Apple Watch, podczas gdy Super AMOLED stosowany jest w smartwatchach firmy Samsung.

Ostatnim typem ekranu jest E Ink, czyli wykonany w technologii elektronicznego papieru, stosowanego też np. w czytnikach e-boków. Największe zalety E Ink to: perfekcyjna czytelność w słońcu i bardzo duża energooszczędność przekładająca się na wyjątkowo długi czas pracy na jednym ładowaniu. Wadami tego rozwiązania jest brak obsługi zaawansowanych aplikacji oraz monochromatyczność wyświetlacza.

Jaki kształt wyświetlacza?

Oprócz typu wyświetlacza, ważny jest także jego kształt. Smartwatche dzielą się pod tym względem na dwie kategorie:

okrągłe – przypominające klasyczne zegarki

– przypominające klasyczne zegarki prostokątne – cechujące się lepszym wykorzystaniem przestrzeni wyświetlacza

Jaka wielkość wyświetlacza?

Jeśli chodzi o wielkość, to zdecydowana większość smartwatchy ma przekątną w zakresie 1,2-1,5 cala. W zależności od preferencji i rozmiarów nadgarstka, można dobrać idealny dla siebie model – od dyskretnych zegarków, które łatwo ukryć pod rękawem, po efektowne i przykuwające uwagę smartwatche z dużymi ekranami.

Trzeba pamiętać, że im większa przekątna, tym większe ryzyko, że smartwatch będzie szybciej zużywał baterię.

W kwestii wyglądu warto wspomnieć o czymś jeszcze: smartwatch z wymiennym paskiem. Dzięki tej opcji użytkownik może swobodnie dostosowywać wygląd zegarka. Silikonowy pasek jest bardziej uniwersalny i lepiej sprawdzi się w modelach przeznaczonych dla aktywnych osób. Pasek skórzany lub bransoleta prezentować się będzie bardziej elegancko i pasować do mniej lub bardziej oficjalnego stroju.

Informacji o tym, czy jest możliwość wymiany paska, należy szukać w specyfikacji i opisie produktu.

Bateria w smartwatchu

Czas pracy na baterii to cecha, która decyduje w sporej mierze o komforcie korzystania ze smartwatcha. Ze względu na niewielkie rozmiary gadżetu, stosowane baterie mają ograniczoną pojemność. Jaka będzie optymalna? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż w grę wchodzi wiele czynników, np. typ i rozdzielczość ekranu, liczba aktywnych funkcji czy moduły łączności. Zawsze należy jednak wychodzić z założenia, że im większy akumulator, tym lepiej (co najmniej 200 mAh).

Mimo to w większości przypadków należy przygotować się na to, że gadżet będzie musiał być ładowany codziennie lub co drugi dzień, chociaż stopniowo ten czas ulega wydłużeniu do 3-4 dni przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności zegarka.

Co skraca czas pracy baterii smartwatcha?

duży wyświetlacz o dużej rozdzielczości i dużej jasności

aktywna łączność Wi-Fi lub LTE

stary standard Bluetooth – starszy niż 4.0

aktywne funkcje dodatkowe: pulsometr, GPS, ciągłe powiadomienia, synchronizacja itp.

Jaka ładowarka do smartwatcha?

Spora część najnowszych smartwatchy ładowana jest bezprzewodowo (np. Apple Watch). Wystarczy położyć zegarek na ładowarce by rozpocząć ładowanie. Jest to niewątpliwie najwygodniejsze rozwiązanie.

Inne modele trzeba podłączyć w klasyczny za pomocą kabla USB lub dedykowanej ładowarki.

Jakie są funkcje w smartwatchu?

Smartwatch to następca zegarka, więc przede wszystkim wyświetla aktualną godzinę i datę. Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej możliwości, jakimi dysponuje ten nowoczesny gadżet.

Najważniejsze funkcje i zastosowania smartwatchy:

uzupełnienie smartfona – korzystając ze smartwatcha z ustawionymi powiadomieniami nie musimy tak często sięgać po telefon. Wystarczy spojrzeć na zegarek aby zobaczyć czy ktoś do nas dzwoni, od kogo otrzymaliśmy SMS czy maila oraz informację o powiadomieniach z najważniejszych aplikacji. W ten sposób zawsze będziemy na bieżąco i nic na nie ominie

– korzystając ze smartwatcha z ustawionymi powiadomieniami nie musimy tak często sięgać po telefon. Wystarczy spojrzeć na zegarek aby zobaczyć czy ktoś do nas dzwoni, od kogo otrzymaliśmy SMS czy maila oraz informację o powiadomieniach z najważniejszych aplikacji. W ten sposób zawsze będziemy na bieżąco i nic na nie ominie odbieranie połączeń – jeśli nie możemy lub nie chcemy sięgać po smartfona, a ktoś do nas dzwoni – możemy odebrać lub odrzucić połączenie bezpośrednio ze smartwatcha. Przydaje się to zwłaszcza kiedy mamy ograniczony zakres ruchu – np. w tramwaju, samochodzie, czy w trakcie pracy. Jeśli smartwatch ma wbudowany mikrofon i głośnik, możemy rozmawiać bezpośrednio przez zegarek

– jeśli nie możemy lub nie chcemy sięgać po smartfona, a ktoś do nas dzwoni – możemy odebrać lub odrzucić połączenie bezpośrednio ze smartwatcha. Przydaje się to zwłaszcza kiedy mamy ograniczony zakres ruchu – np. w tramwaju, samochodzie, czy w trakcie pracy. Jeśli smartwatch ma wbudowany mikrofon i głośnik, możemy rozmawiać bezpośrednio przez zegarek odbieranie wiadomości i powiadomień – dzięki tej funkcjonalności przeczytamy SMSa, maila (w całości lub tylko nagłówek – w zależności od zaawansowania modelu) oraz informacje z portali społecznościowych

– dzięki tej funkcjonalności przeczytamy SMSa, maila (w całości lub tylko nagłówek – w zależności od zaawansowania modelu) oraz informacje z portali społecznościowych odpisywanie na wiadomości – za pomocą klawiatury ekranowej lub dyktując treść wiadomości

– za pomocą klawiatury ekranowej lub dyktując treść wiadomości funkcje sportowe – inteligentne zegarki najczęściej wyposażone są także w rozbudowane funkcje fitness, które rejestrują aktywność sportowa – np. liczą kroki, mierzą dystans, monitorują spalanie kalorii, a bardziej zaawansowane modele także mierzą puls i rejestrują parametry snu. Jeśli zależy nam szczególnie na funkcjach sportowych, najlepszym wyborem będzie zegarek sportowy .

– inteligentne zegarki najczęściej wyposażone są także w rozbudowane funkcje fitness, które rejestrują aktywność sportowa – np. liczą kroki, mierzą dystans, monitorują spalanie kalorii, a bardziej zaawansowane modele także mierzą puls i rejestrują parametry snu. Jeśli zależy nam szczególnie na funkcjach sportowych, najlepszym wyborem będzie . prognoza pogody – najszybszy sposób na sprawdzenie prognozy, bez konieczności sięgania po telefon

– najszybszy sposób na sprawdzenie prognozy, bez konieczności sięgania po telefon kalendarz – wpisy w terminarzu ułatwiają planowanie zadań, a dzięki przypomnieniom nic nam nie umknie

– wpisy w terminarzu ułatwiają planowanie zadań, a dzięki przypomnieniom nic nam nie umknie sterowanie aparatem – zamiast korzystać z samowyzwalacza, można wykonać zdjęcie wyzwalając migawkę z poziomu smartwatcha

Więcej o funkcjach smartwatcha dowiesz się z poradnika: TOP 5 najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha

Smartwatch z NFC – płatności smartwatchem

Inteligentny zegarek może być wyposażony w moduł NFC. Może być stosowany np. do szybkiego parowania urządzeń, bezprzewodowego transferu plików między dwoma urządzeniami, ale jego głównym zastosowaniem są płatności zbliżeniowe. Samo NFC jednak nie wystarczy.

Jeśli bardzo zależy nam na funkcji płacenia smartwatchem, przed zakupem danego modelu trzeba sprawdzić nie tylko, czy ma on moduł NFC, ale także czy obsługuje on płatności zbliżeniowe.

Jak płacić smartwatchem? Procedura wygląda identycznie jak w przypadku smartfonów. Po dodaniu karty płatniczej (lista dostępnych systemów płatności poniżej) można wygodnie płacić na dowolnym terminalu wyposażonym w funkcję płatności zbliżeniowych.

Jest to bardzo wygodny i szybki sposób płacenia – nie musimy sięgać do portfela, czy wyciągać smartfona z kieszeni. Wystarczy przyłożyć smartwatcha do terminala i gotowe.

Na tę chwilę płatności zbliżeniowe obsługują zegarki wielu producentów, którzy korzystają z następujących systemów płatności:

Google Pay – zegarki z systemem Wear OS, m.in. wybrane zegarki sportowe Suunto oraz nowe zegarki Samsung

– zegarki z systemem Wear OS, m.in. wybrane zegarki sportowe Suunto oraz nowe zegarki Samsung Apple Pay – zegarki Apple Watch

– zegarki Apple Watch Garmin Pay – płacenie zegarkiem umożliwiają również wybrane modele zegarków sportowych firmy Garmin. Zasada działania Garmin Pay jest w zasadzie identyczna jak w przypadku wcześniej wymienionych metod. Więcej o tej metodzie płatności znajdziesz w poradniku: Co to jest Garmin Pay?

– płacenie zegarkiem umożliwiają również wybrane modele zegarków sportowych firmy Garmin. Zasada działania Garmin Pay jest w zasadzie identyczna jak w przypadku wcześniej wymienionych metod. Więcej o tej metodzie płatności znajdziesz w poradniku: Co to jest Garmin Pay? Fitbit Pay – obsługiwana przez urządzenia firmy Fitbit

– obsługiwana przez urządzenia firmy Fitbit Xiaomi Pay – nowy system płatności dostępny w Polsce (obsługiwany min. przez opaskę Xiaomi Mi Band 6 NFC)

Smartwatch z kartą SIM

Interesującą opcją jest smartwatch na kartę SIM. Jest w pełni samowystarczalny: ma swój numer, więc możliwe jest np. odbieranie i wykonywanie połączeń poprzez gadżet. Alternatywnie zegarek może być tylko wyposażony w głośnik i mikrofon – pełni wówczas funkcję zestawu głośnomówiącego. Moduł GPS z kolei pozwala skorzystać z nawigacji.

Smartwatch z aparatem

Niezbyt często spotykanym, choć ciekawym rozwiązaniem jest smartwatch z aparatem, co oznacza możliwość robienia zdjęć z nadgarstka. Ze względu na małe rozmiary gadżetu, aparat przeważnie ma niezbyt dużą rozdzielczość. Bardziej praktyczną opcją jest zdalny spust migawki aparatu w smartfonie. Zdalnie można też czasem kontrolować odtwarzanie muzyki.

Smartwatch z GPS

Inteligentne zegarki mogą także śledzić lokalizację w jakiej się znajdujemy. Sposoby na to są dwa – korzystanie z modułu GPS smartfona lub nadajnika umieszczonego bezpośrednio w samym zegarku. To drugie rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że nie chcąc iść pobiegać, telefon możemy zostawić w domu, a zegarek wystarczy do tego, aby zarejestrować przebieg treningu.

Innym przydatnym zastosowaniem smartwatcha z GPS jest możliwość śledzenia lokalizacji dziecka. Pociechy wyposażona w takie urządzenie będzie znacznie bezpieczniejsza, a rodzice czuć się będą znacznie spokojniej wiedząc, że nic poważnego się nie dzieje.

Więcej informacji znajdziesz w artykule Jak wybrać zegarek dla dziecka z GPS?

Smartwatch jako odtwarzacz muzyki

Jeśli chcesz wykorzystywać smartwatcha w charakterze odtwarzacza muzyki zwróć uwagę na urządzenia z własną (wbudowaną) pamięcią. Może być wyposażony w pamięć o pojemności całkowitej 4GB lub więcej. Zapisać możemy w niej popularne pliki MP3, AAC, WMA, M4A, OGG i odtwarzać je przez łączność bezprzewodową na słuchawkach Bluetooth.

Niektóre modele umożliwiają ponadto słuchanie muzyki z popularnych serwisów np. Spotify w trybie offline, czyli bez dostępu do sieci. Wystarczy wcześniej pobrać album czy playlistę do pamięci, aby cieszyć uszy ulubionymi dźwiękami w każdej sytuacji.

Jest to rozwiązanie godne polecenia w czasie jazdy na rowerze, biegania lub choćby ćwiczeń na siłowni. Odtwarzaniem muzyki sterować możemy na ekranie dotykowym lub przez przyciski w zestawie słuchawkowym.

Smartwatch do biegania – jaki wybrać?

Smartwatch do biegania powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, np. stalowa koperta. Najważniejsza jest jednak jego funkcjonalność. Ciekawym rozwiązaniem dla osób aktywnych jest smartwatch z pulsometrem, czyli taki, który na bieżąco podaje aktualne tętno użytkownika. To dobre uzupełnienie podstawowych funkcji, jakimi są liczniki kroków, pokonanego dystansu i spalonych kalorii. Inną pożądaną obecnie funkcją jest pomiar saturacji, czyli nasycenia krwi tlenem. Więcej o zegarkach z tą funkcjonalnością znajdziesz w artykule Jaki zegarek z pulsoksymetrem?

Dobrze też, gdy smartwatch jest odporny na zachlapania. Informuje o tym certyfikat, np. IP66 – ważne, by ostatnia cyfra była szóstką. Dzięki temu bez problemu trenować można także podczas deszczu. Jeśli podczas biegania lubimy słuchać muzyki, to cennym dodatkiem może być funkcja kontrolowania odtwarzania muzyki z poziomu ekranu smartwatcha.

Więcej o smartwatchach do biegania dowiesz się z poradników:

Zegarki sportowe w sklepie:

Jaki wodoszczelny smartwatch do pływania?

Smartwatch do pływania to musi być smartwatch wodoszczelny, a nie tylko odporny na zachlapania. Innymi słowy: musi spełniać wymagania klasy wodoszczelności z ósemką na końcu, np. IP68. Taki zegarek powinien też być możliwie najlżejszy, a jego pasek musi być wykonany z gumy lub wysoce elastycznego tworzywa sztucznego. Raz, że będzie się w nim wygodniej pokonywać kolejne baseny, dwa – kontakt z wodą nie wpłynie negatywnie na jego estetykę.

Wybierając inteligentny zegarek dla dziecka warto postawić na smartwatch z GPS. Są nawet dostępne specjalne urządzenia – lokalizatory GPS. Taki gadżet pozwala szybko sprawdzić miejsce pobytu dziecka, gdy to na przykład zbyt długo nie wraca do domu.

Zobacz również Jaki zegarek z GPS dla dziecka wybrać?

Inną ciekawą funkcją jest „geosiatka”, czyli możliwość wyznaczenia granic, w obrębie których syn lub córka mogą przebywać.

Może to być też smartwatch z kartą SIM, czyli z numerem telefonu i funkcją SOS – przeważnie jest jej poświęcony specjalny przycisk. Wystarczy go wcisnąć, by powiadomić ustaloną wcześniej bliską osobę o niebezpieczeństwie. Bardzo ważne, by taki gadżet miał bardzo dużą baterię, by uniknąć rozładowania w najmniej odpowiednim momencie – najlepiej co najmniej 400 mAh.

Mogą Cię zainteresować: