Home > Słuchawki > ᐅ Najlepsze Słuchawki - Ranking i Opinie

ᐅ Najlepsze Słuchawki - Ranking i Opinie

Sharing is caring!

Słuchawki – Przewodnik zakupowy, ranking i test

Ciekawi Cię, jakie słuchawki zapewniają komfortowe słuchanie muzyki, są solidne i dobrze tłumią hałas z zewnątrz? Dowiesz się tego po lekturze naszego rankingu, w którym opisaliśmy godne uwagi sprzęty. Jeżeli chcesz kupić model bezprzewodowy, powinny zainteresować Cię słuchawki JBL T450BT. Lekka i wytrzymała konstrukcja sprawia, że możesz codziennie słuchać swoich ulubionych utworów w drodze do pracy czy szkoły, jak również podczas długich podróży. Sprzęt ma wbudowany mikrofon, dlatego pozwala na prowadzenie rozmów telefonicznych. Graczom polecamy słuchawki HyperX Cloud Alpha z dużymi, miękkimi nausznikami. Nieprzyjemny ucisk na małżowinę czy głowę nie pojawia się nawet po kilku godzinach noszenia sprzętu. Model ten ma odłączany mikrofon z systemem redukcji szumów.

14 najlepszych słuchawek. Opinie w 2022 roku

Ranking słuchawek ma na celu wskazanie najlepszych sprzętów, jakie są obecnie dostępne na rynku. Wybrane przez nas modele podzieliliśmy na różne kategorie, co oznacza, że każda osoba ma szansę znaleźć coś, co będzie jej w pełni odpowiadało.

Tabela porównawcza

Słuchawki JBL

Słuchawki JBL T450BT są idealnie dopasowane do ucha, więc korzystanie z nich jest wygodne. Z uwagi na to, że jest to model bezprzewodowy, nie martwimy się o plątające kable, które przeszkadzają nie tylko w trakcie treningu, ale także podczas pracy przy komputerze czy wykonywaniu domowych obowiązków. Sprzęt jest wyjątkowo lekki (151 g), a dodatkowo istnieje możliwość jego szybkiego złożenia, co przydaje się, jeśli chcemy mieć go ze sobą poza domem.

Średnica głośników jest równa 32 mm. Urządzenie ma wbudowany mikrofon, więc spełni oczekiwania osób lubiących prowadzić rozmowy przez telefon czy grać w gry online wymagające porozumiewania się z przeciwnikami. Na obudowie znajduje się przycisk umożliwiający szybką zmianę utworu. Wbudowana bateria wystarcza na ok. 11 h pracy. Sprzęt jest dostępny w kolorze białym i niebieskim.

Słuchawki JBL T450BT są dobrze oceniane przez użytkowników. Ich zdaniem prezentowany model jest odpowiedni dla różnych osób, spełni oczekiwania miłośników muzyki, sportu, a także gier. Miękkie nauszniki zwiększają komfort użytkowania. Nie przywierają one zbyt mocno do skóry, co zmniejsza ryzyko jej podrażnienia. Model zrobiono z dobrej jakości tworzyw, które nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne.

JBL T110BT to dobre i tanie słuchawki, które cechuje wyjątkowa lekkość i kompaktowe wymiary. To model dokanałowy, który zapewnia odpowiednią izolację dźwięków z zewnątrz. W efekcie w trakcie słuchania muzyki czy prowadzenia rozmów nic nie odwraca naszej uwagi, nawet jeśli przebywamy w zatłoczonej komunikacji miejskiej. Słuchawki mają krótki, magnetyczny kabel pozwalający na ich odpowiednie ułożenie na szyi.

Prezentowany sprzęt ma bezprzewodową łączność Bluetooth, a jego sparowanie ze smartfonem zajmuje mało czasu. Wbudowany akumulator pozwala na 6 h pracy. Konsumenci doceniają to, że pełne ładowanie urządzenia zajmuje tylko 2 h. Na przewodzie łączącym dwie słuchawki znajduje się praktyczny pilot do sterowania muzyką i innymi ustawieniami. Aby zmienić utwór albo odebrać połączenie telefoniczne, nie trzeba sięgać po smartfona. Słuchawki ważą niecałe 20 g i mają 9 mm głośniki zapewniające ładne brzmienie basu.

W zestawie znajdują się specjalne silikonowe nakładki w różnych rozmiarach, więc nie powinniśmy mieć problemu z idealnym dopasowaniem sprzętu do naszych uszu. Produkt jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych. Osoby użytkujące te słuchawki przyznają, że są one wygodne, lekkie i łatwe w konfiguracji. Jakość odtwarzanego dźwięku jest zadowalająca. Z racji niewielkiej wagi, urządzenie jest niezastąpione w trakcie treningu.

Słuchawki gamingowe

Dobre słuchawki gamingowe to coś, czego szukasz? Jeśli tak, polecamy Twojej uwadze model HyperX Cloud Alpha w kolorze czarny. Model ma czerwone elementy i logo producenta, a w całości prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Dla graczy jedną z najważniejszych cech są miękkie nauszniki, które zrobiono z przyjemnych w dotyku materiałów. Nie ma obaw, że po kilku godzinach spędzonych przed komputerem, uszy będą zaczerwienione i podrażnione.

Urządzenie ma dwukomorową konstrukcję, która zapewnia lepszą wyrazistość dźwięku, a także skutecznie chroni przed zniekształceniami. Basy są dobrze oddzielone od wysokich i średnich tonów, co prowadzi do tego, że odtwarzany dźwięk jest czysty, a brzmienie przyjemne dla ucha. Słuchawki wyposażono w odłączany mikrofon, który ma certyfikat Discord i TeamSpeak. Prowadzone z jego użyciem rozmowy są pozbawione nieprzyjemnych szumów i innych zakłóceń, które mogłyby utrudniać szybką komunikację. Na przewodzie znajduje się pilot do sterowania. Sprzęt ma uniwersalne gniazdo jack 3,5 mm.

Biorąc pod uwagę inne modele gamingowe, produkt jest stosunkowo lekki (336 g). Większość użytkowników jest zadowolona z podjętej decyzji zakupowej. Odtwarzany przez słuchawki dźwięk jest wyraźny i miły dla uszu. Kabel jest na tyle długi, że nie przeszkadza nawet podczas wymagających komputerowych rozgrywek.

Słuchawki dla graczy SteelSeries Arctis 3 są często wybierane przez konsumentów, co wynika z bardzo dobrej jakości ich wykonania, jak również estetycznego designu. Omawiany produkt zrobiono z wytrzymałego materiału, na którym nie pojawiają się ślady po uszkodzeniach mechanicznych. Nauszniki są na tyle miękkie, że korzystanie ze sprzętu okazuje się wygodne, bez względu na czas jego użytkowania. Użyta do produkcji pianka dostosowuje się do kształtu naszego ucha i zapamiętuje go. Materiał pokrywający nauszniki dobrze pochłania wilgoć i zapewnia optymalny przepływ powietrza.

Długość przewodu jest równa 3 m. Model wyposażono w 40 mm przetworniki dynamiczne. Urządzenie jest kompatybilne ze sprzętami z oprogramowaniem Windows i Mac OS. Słuchawki można także podłączyć do PlayStation. Dobrymi ocenami wyróżnia się wbudowany mikrofon ClearCast, który skutecznie eliminuje szumy i inne zakłócenia. Na obudowie znajduje się niewielki przyciski umożliwiający łatwe sterowanie odtwarzanym dźwiękiem.

Produkt jest dostępny w kolorze: czarnym, białym, niebieskim i czerwonym, więc możesz wybrać wariant pasujący wyglądem do Twojego laptopa czy innych urządzeń. Użytkownicy testujący ten sprzęt zgodnie twierdzą, że spodoba się on nie tylko miłośnikom gier komputerowych, ale także osobom uwielbiającym słuchać muzyki. Urządzenie jest wygodne i łatwe w obsłudze.

Słuchawki Sony

Do naszego zestawienia wybraliśmy słuchawki Sony WH1000XM3, a powodem naszej decyzji były dobre opinie na ich temat. Trzeba przyznać, że urządzenie jest nieco drogie, jednak jakość wykonania, jak również uzyskane brzmienie są warte takiej ceny. Produkt jest dostępny w kolorze czarnym i srebrnym. W zestawie znajduje się praktyczny pokrowiec, który przydaje się, jeśli wychodząc z domu, chcemy zabrać słuchawki ze sobą. Sporym atutem jest także składania konstrukcja.

Urządzenie ma 40 mm przetworniki gwarantujące zadowalającą jakość dźwięku. Łączność bezprzewodowa Bluetooth to kolejny atut, który docenia każdy użytkownik. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba obawiać się o splątane, ograniczające ruchy kable. Wydajny procesor QN1 HD poprawia efektywność słuchawek, więc mamy pewność, że zachodzące w nim procesy nie będą wpływały na jakość dźwięku. Jak zapewnia producent, słuchawki dobrze tłumią dźwięk z zewnątrz. Mają one funkcję osłabiania hałasu, a dodatkowo dobrze przylegające nauszniki.

Przeprowadzony przez użytkowników test słuchawek Sony WH1000XM3 potwierdził, że są one wydajne i mają wiele nowatorskich rozwiązań, które zwiększają ich funkcjonalność. Warto podkreślić, że wbudowany akumulator wytrzymuje na jednym naładowaniu nawet przez 30 h. W rezultacie urządzenie jest niezastąpione podczas długich podróży. Na uwagę zasługuje też opcja szybkiego ładowania. Wystarczy tylko 10 minut, aby zasilić sprzęt na następne 5 h.

Słuchawki Beats

Nasze zestawienie nie byłoby kompletne bez słuchawek Beats Solo3 w kolorze czarnym. Do ich wykonania wykorzystano dobre gatunkowo materiały, więc na obudowie nie pojawią się nieestetycznie wyglądające zarysowania. Nauszniki zrobiono z miękkiego, przepuszczającego powietrze materiału, który nie podrażnia skóry. Pałąk jest dobrze wyprofilowany, więc słuchawki nie zsuwają się z głowy.

Prezentowany model ma funkcję redukcji szumów. Urządzenie jest bezprzewodowe, a łączność Bluetooth jest na tyle stabilna, że nie musimy się obawiać o żadne zakłócenia w trakcie słuchania muzyki czy oglądania filmów. Produkt waży 215 g i wyposażono go w akumulator litowo-jonowy działający do 40 godzin po naładowaniu. Użytkownik ma możliwość skorzystania z funkcji Fast Fuel, która polega na szybkim ładowaniu sprzętu. Wystarczy zaledwie 5 minut, aby urządzenie działało przez kolejne 3 h.

Słuchawki Beats Solo3 są pozytywnie oceniane przez użytkowników, co daje podstawę sądzić, że ich jakość wykonania i efektywność działania są na bardzo dobrym poziomie. Na nausznikach umieszczono przyciski pozwalające na swobodne sterowanie muzyką i odbieranie połączeń telefonicznych. Nie trzeba wyciągać smartfona z kieszeni czy torby, aby zmienić piosenkę. Do zestawu dołączono etui podróżne, które dobrze zabezpiecza sprzęt przed jego uszkodzeniem w trakcie przenoszenia.

Słuchawki Razer

Interesują Cię dobre i tanie słuchawki, które można wykorzystać do gry na komputerze i innych zadań? Jeśli tak, powinieneś przemyśleć zakup modelu Razer Kraken Pro V2 Oval, który wyróżnia solidność wykonania. Do jego produkcji wykorzystano aluminium, czyli materiał, który jest lekki, a jednocześnie bardzo wytrzymały. Pałąk wykonano w taki sposób, aby zapewnić użytkownikowi wygodę bez względu na czas spędzony przed komputerem. Nauszniki są miękkie i dobrze izolują dźwięk z zewnątrz.

Słuchawki Razer mają 50 mm przetworniki, więc dźwięk jest wyraźny i pozbawiony zakłóceń. Słyszalne są nawet najdrobniejsze szczegóły, co w przypadku rozgrywek online ma spore znaczenie. Model ma wysuwany mikrofon kierunkowy, który można wykorzystać do prowadzenia dyskusji z pozostałymi graczami. Urządzenie wyposażono w praktyczny pilot do sterowania, za pomocą którego można ustawić głośność dźwięku. Długość przewodu wynosi 1,3 m, a produkt jest dostępny w kolorze zielonym i białym.

Prezentowany sprzęt spełni oczekiwania większości użytkowników, co można stwierdzić po przeczytaniu opinii na jego temat. Słuchawki bardzo dobrze sprawdzają się podczas wymagającej, dynamicznej gry, w której liczy się każdy szczegół. Zdaniem użytkowników nauszniki są wygodne, a pałąk dobrze trzyma się głowy. Nawet jeśli wykonamy gwałtowny ruch, sprzęt nie będzie się zsuwał.

Słuchawki Sennheiser

Ciekawą propozycją są bezprzewodowe słuchawki Sennheiser HD4.50 BTNC ważące 238 g. Są one lekkie i wygodne, dlatego użytkownicy korzystają z nich nawet przez wiele godzin bez przerwy. Mimo to nie czują dyskomfortu i nie mają problemu z otarciami skóry. Nauszniki zrobiono z miękkiego, przyjemnego dla skóry materiału. Pałąk jest odpowiednio wyprofilowany, więc słuchawki nie zsuwają się z głowy.

Parowanie sprzętu ze smartfonem zajmuje mało czasu, co jest możliwe dzięki technologii NFC. System Sennheiser NoiseGard odpowiada za skuteczną redukcję szumów, dlatego mamy pewność, że odtwarzana muzyka będzie idealnie słyszalna. Model ma wbudowany mikrofon, więc możemy go używać nie tylko do słuchania muzyki, ale też prowadzenia rozmów telefonicznych z przyjaciółmi. Wbudowany akumulator pozwala na 25 h pracy, a czas jego ładowania wynosi 2 h.

Docenić należy to, że do zestawu dołączono 1,4 m przewód ze złączem jack 3,5 mm, który można używać opcjonalnie. Dodatkowo w zestawie znajduje się estetycznie zrobiony pokrowiec, który przyda nam się w podróży i podczas codziennych wyjść. Kupujący uznają za atut również to, że sprzęt ma składaną konstrukcję, dlatego nie zajmuje dużo miejsca. Można go zmieścić do torby czy niewielkiego plecaka.

Słuchawki do telefonu

Jeśli chcesz kupić porządne, a przy tym niezbyt drogie słuchawki do telefonu, przyjrzyj się modelowi Creative JAM Bluetooth. To sprzęt bezprzewodowy (jego zasięg jest równy 15 m), więc nie trzeba obawiać się o plątające się kable lub ich słabą jakość i tym samym zakłócenia podczas odtwarzania muzyki. Łączność Bluetooth jest stabilna, a parowanie urządzenia ze smartfonem zajmuje tylko kilka chwil. Sprzęt ma czarną obudowę i dodatki w postaci niewielkich napisów.

Model wyposażono w 32 mm przetworniki z magnesami neodymowymi, które są solidnie zrobione i gwarantują dobrą jakość dźwięku. Słuchawki mają baterię litowo-jonową (200 mAh) zapewniającą do 12 h pracy. Na obudowie znajduje się solidnie zrobiony pilot umożliwiający łatwe sterowanie odtwarzaną muzyką i odbieranie połączeń, bez sięgania po telefon. Jak widać, obsługa słuchawek nie jest skomplikowana.

Opinie o słuchawkach Creative JAM Bluetooth są pochlebne, co dowodzi, że warto je kupić. Osoby, które miały okazję je przetestować, zapewniają, że w tym przedziale cenowym trudno znaleźć równie dobry model. Duże znaczenie ma to, że sprzęt jest lekki, a dodatkowo ma wyjątkowo miękkie nauszniki. W rezultacie korzystanie z niego okazuje się wygodne. Plusem jest także stosunkowo długi czas pracy na jednym ładowaniu.

Słuchawki dokanałowe

Przedstawiamy słuchawki dokanałowe JBL Free w kolorze czarnym. Ten model spodoba się przede wszystkim osobom, które żyją w biegu. Z uwagi na to, że sprzęt jest wyjątkowo lekki (99 g), a dodatkowo nie ma zbędnych kabli, korzystanie z niego jest wygodne i w żadnym stopniu nie ogranicza ruchów. Kupujący otrzymuje w pudełku dwie niezależne słuchawki, które tylko delikatnie wystają z uszu.

Urządzenie jest zasilanie litowo-jonowym akumulatorem polimerowym (85 mAh), który wytrzymuje do ok. 4 h pracy. Warto dodać, że w zestawie znajduje się także etui ładujące zwiększające czas pracy nawet o 20 h. Słuchawki mają stabilną łączność bezprzewodową Bluetooth 4.2. Ich sparowanie z telefonem czy tabletem nie trwa długo. Użytkownik ma do wyboru 3 rozmiary końcówek i 2 rozmiary nakładek żelowych, dlatego w rezultacie nie powinien mieć problemu z idealnym dopasowaniem sprzętu. Słuchawki można używać do prowadzenia rozmów (jedna wkładka douszna), słuchania muzyki (dwie wkładki) czy podczas treningu (dwie wkładki z dodatkiem żelowych nakładek dla lepszego komfortu).

Model ma stopień ochrony IPX5, co oznacza, że wykazuje odporność na działanie wilgoci. W związku z tym kupujący chętnie korzystają z prezentowanych słuchawek w trakcie intensywnego treningu. Sprzęt można sparować ze smartfonem, tabletem lub komputerem.

Słuchawki Samsung

Bezprzewodowe słuchawki dokanałowe Samsung U Flex są bardzo wygodne w użytkowaniu, dlatego też cieszą się niesłabnącą popularnością wśród konsumentów. Mają one elastyczny pałąk na szyję, który chroni przed zgubieniem urządzenia w trakcie intensywnego treningu. Na kablu umieszczono pilot służący m.in. do regulacji głośności. Warto dodać, że pałąk zrobiono z przyjemnego w dotyku materiału, a co więcej, dobrze dopasowuje się on do kształtu naszej szyi.

Odtwarzany w słuchawkach dźwięk jest dynamiczny. Dwudrożne głośniki (11 mm i 8 mm), zapewniają przyjemne brzmienie. Urządzenie ma wbudowany mikrofon, więc można je wykorzystać także do prowadzenia rozmów. Model należy sparować z telefonem, korzystając z łączności bezprzewodowej Bluetooth. Jest ona stabilna, więc nie ma obaw o występowanie zakłóceń. Słuchawki Samsung ważą 51 g i mają wbudowany akumulator gwarantujący 10 h pracy (czas czuwania wynosi 250 h).

Samsung U Flex to model polecany w szczególności dla osób aktywnych, które często ćwiczą poza domem i potrzebują do tego motywującej muzyki. Słuchawki będą także niezastąpione w trakcie dojazdu do pracy czy na uczelnię. Zdaniem użytkowników ten sprzęt jest warty swojej ceny. Ma wydajną baterię, ładny design, zapewnia wygodę użytkowania, a co najważniejsze, gwarantuje dobrej jakości dźwięk.

Słuchawki AKG

AKG K240 MKII to słuchawki studyjne z 30 mm przetwornikami gwarantującymi bardzo dobrą jakość dźwięku, która zadowoli nawet największych miłośników muzyki. Model ma kapsuły wokółuszne o półotwartej konstrukcji. Do jego produkcji wykorzystano membranę wielowarstwową Varimotion, co daje pewność czystego dźwięku bez żadnych zakłóceń. Urządzenie ma solidną, a jednocześnie lekką konstrukcję. Pałąk dopasowuje się do profilu głowy, co daje pewność dużej wygody użytkowania.

Jak zapewnia producent, słuchawki AKG K240 MKII są używane przez muzyków na całym świecie, więc możemy sądzić, że spełniają one oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Model wyposażono w dwa kable audio z wtykiem jack 3,5 mm i złączem mini XLR. W zestawie znajduje się także przejściówka 6,3 mm. W rezultacie słuchawki można podłączyć do różnego rodzaju sprzętów. Kable zrobiono z miedzi beztlenowej OFC, dlatego wykazują odporność na uszkodzenia, a w razie awarii są łatwe w serwisowaniu. Długość przewodu jest równa 5 m.

Dlaczego model AKG K240 MKII jest chętnie kupowany przez konsumentów? Wynika to z wielu czynników, jednak najważniejszym jest ładne brzmienie pozbawione zakłóceń. Słuchawki odtwarzają dźwięk o różnej częstotliwości i pozostaje on na najwyższym poziomie. Dodatkowo sprzęt jest lekki i ładnie wygląda.

Słuchawki Marshall

Sporo mówi się na temat tego, że słuchawki muszą nie tylko gwarantować najlepszą jakość dźwięku, ale także być wygodne. Takim modelem bez wątpienia jest Marshall Monitor BT. Jest to sprzęt popularnego wśród muzyków producenta, który od lat cieszy się zaufaniem konsumentów. Świadczy to bardzo dobrze o jego produktach. Prezentowane urządzenie ma czarny kolor i wygodne nauszniki. Pałąk pokryto miękkim materiałem, aby korzystanie ze słuchawek było wygodne niezależnie od długości czasu ich użytkowania.

Urządzenie ma 40 mm przetworniki, które zapewniają zadowalającą jakość dźwięku. Łączność Bluetooth pozwala na korzystanie z słuchawek bez ich podłączania do sprzętu za pomocą krępującego ruchy kabla. Model wyróżnia wydajny akumulator, który umożliwia słuchanie muzyki przez 30 h od momentu naładowania. W razie rozładowania urządzenia istnieje możliwość podłączenia do niego przewodu 3,5 mm gwarantującego dalszą pracę.

Słuchawki Marshall sprzedawane są w komplecie z materiałowym pokrowcem zamykanym na ściągacz. Nie trzeba będzie zastanawiać się, w jaki sposób przenieść sprzęt, aby nie doszło do jego przypadkowego uszkodzenia. Nie jest to jednak jedyny atut wskazywany przez użytkowników. Doceniają oni także elegancki design produktu. Skórzany materiał ładnie komponuje się z metalowymi wstawkami. Logo producenta jest subtelne i ładnie uzupełnia całość.

Słuchawki Philips

Dobre słuchawki to coś, czego szukasz? W takim razie mamy dla Ciebie atrakcyjną propozycję. Mowa o modelu Philips Actionfit RunFree SHQ6500CL/00, który jest stosunkowo tani, a co najważniejsze, podoba się wielu użytkownikom. To zwiększa szansę, że i Tobie przypadnie do gustu. Sprzęt jest lekki i zajmuje mało miejsca, więc można przenosić go nawet w kieszeni. Urządzenie ma m.in. funkcje: automatycznego wyłączania, redukcji szumów i echa cyfrowego.

Philips Actionfit RunFree SHQ6500CL/00 to słuchawki dla graczy, osób aktywnych fizycznie i użytkowników poszukujących funkcjonalnego sprzętu na co dzień. Można bez wątpienia stwierdzić, że ten model spełni oczekiwania szerokiego grona konsumentów. Słuchawki są bezprzewodowe, a ich praca oparta jest na łączności Bluetooth. Waga urządzenia wynosi 14 g, a średnica membrany jest równa 13,6 mm. Model jest zasilany litowo-jonowym akumulatorem gwarantującym 4,5 h pracy.

Sprzęt jest wodoodporny, więc można z niego korzystać właściwie w każdej sytuacji. To bardzo podoba się konsumentom, którzy szukają wytrzymałego modelu, który będzie im służył przez wiele lat. Słuchawki Philips są lekkie i wygodne w użytkowaniu. Odtwarzany przez nie dźwięk ma przyjemne brzmienie, a wbudowany mikrofon skutecznie niweluje wszelkie zakłócenia.

Przewodnik zakupowy – Jakie słuchawki kupić?

Dla wielu osób wybór słuchawek nie jest łatwy. Robiąc zakupy, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii, takich jak budowa, pasmo przenoszenia, czułość, waga itp. Jeśli Ty także masz problem ze znalezieniem wygodnych w noszeniu słuchawek, zapewniających świetną jakość dźwięku, zachęcamy do lektury naszego poradnika.

Słuchawki nauszne

Sprzęty nauszne to takie, które mają nauszniki opierające się bezpośrednio na małżowinie usznej. Ich konstrukcja przeważnie składa się z pałąka, znacznie rzadziej z zausznic. Według ekspertów słuchawki nauszne nie mają tak negatywnego wpływu na słuch jak douszne, ponieważ przetworniki znajdują się przy ujściu kanału słuchowego, a nie wewnątrz niego. Mimo że zapewniają one stosunkowo dobrą jakość dźwięku, to jednak czasami trudno jest dopasować pałąk do obwodu głowy. Poza tym modele nauszne są duże i tym samym trudne w przenoszeniu czy przechowywaniu. Wyjątkiem są słuchawki ze składaną konstrukcją, które można włożyć do etui.

Słuchawki wokółuszne

Modele wokółuszne są większe od tych nausznych. Ich nauszniki nie opierają się na małżowinie, tylko ją otaczają. Bardzo rzadko sprzęty te można złożyć, w efekcie czego zajmują dużo miejsca w torbie czy szufladzie. Nie jest to zbyt dobry wybór dla osób szukających lekkich słuchawek. Ważą one przeważnie kilkaset gramów i po kilku godzinach noszenia mogą wywoływać dyskomfort. Niemniej jednak modele wokółuszne zapewniają świetne brzmienie i pozwalają odizolować się od hałasu z otoczenia.

Słuchawki douszne

Słuchawki douszne, inaczej pchełki, wkłada się do małżowiny usznej, do ujścia przewodu słuchowego. Mają one dynamiczny przetwornik o dużej średnicy i maskownicę. Do podstawowych zalet takich sprzętów zalicza się swobodny przepływ powietrza w kanale słuchowym i wygodę noszenia. Mają one też kilka istotnych wad, takich jak częste wypadanie z uszu (zwłaszcza przy wykonywaniu energicznych ruchów), słaba izolacja dźwięków z otoczenia oraz brak prywatności. Jeśli głośno słuchamy muzyki, mogą ją usłyszeć również osoby stojące w pobliżu nas.

Słuchawki dokanałowe

Jak sama nazwa wskazuje, słuchawki dokanałowe wkłada się do kanału słuchowego. Według lekarzy mają one negatywny wpływ na słuch, ale mogą być nieco wygodniejsze w noszeniu niż modele douszne. Jeśli znajdziemy dobrze dopasowane nakładki do słuchawek dokanałowych, ryzyko ich ciągłego wypadania z uszu jest zmniejszone do minimum. To daje możliwość swobodnego poruszania się i uprawiania sportów. Zaletami tego typu sprzętów są: lekkość, niewielkie wymiary oraz trwałość. Poza narażeniem na pogorszenie słuchu, wadą słuchawek jest też gorsza jakość dźwięku.

Konstrukcja – jakie są najlepsze słuchawki?

Biorąc pod uwagę konstrukcję, wyróżnia się słuchawki otwarte, półotwarte oraz zamknięte. Te pierwsze umożliwiają swobodny przepływ powietrza, a to zapobiega odczuwaniu nadmiernego ciepła po dłuższym czasie słuchania muzyki. Modele z otwartą konstrukcją najlepiej sprawdzają się w domu, ponieważ nie izolują zbyt dobrze od dobiegającego z zewnątrz hałasu. Słuchawki półotwarte zapewniają dobre przenoszenie zarówno niskich i średnich, jak też wysokich tonów. One również gwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza i możliwość słyszenia dźwięków z zewnątrz (co jest istotne, jeśli spacerujemy lub uprawiamy sporty w słuchawkach). Modele półotwarte są droższe od tych otwartych. Osobom, którym zależy przede wszystkim na jak najlepszej izolacji od hałasu, polecamy natomiast sprzęty z konstrukcją zamkniętą. Ich dodatkowym atutem jest to, że nie dopuszczają do przedostawania się słuchanych dźwięków na zewnątrz, nawet po ustawieniu maksymalnego poziomu głośności. Używanie słuchawek zamkniętych wiąże się z koniecznością robienia przerw podczas długotrwałego słuchania muzyki, aby uniknąć nieprzyjemnego podrażnienia ucha.

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Przy podejmowaniu decyzji, jakie słuchawki wybrać, musimy też dobrze przemyśleć, czy odpowiada nam model przewodowy. Są osoby, które twierdzą, że sprzęty z kablem nie są wygodne w użytkowaniu, gdyż ograniczają swobodę ruchów. Poza tym ciągłe rozplątywanie przewodu może stać się uciążliwe. Słuchawki bezprzewodowe łączą się z odtwarzaczem i innymi urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth, Wi-Fi, ewentualnie poprzez transmisję radiową lub podczerwień. Nie wszystkie modele bezprzewodowe są tak samo praktyczne, gdyż zasięg niektórych z nich wynosi 10 m lub mniej. To nie pozwala choćby na swobodne chodzenie w słuchawkach w całym domu.

Pasmo przenoszenia

Jednym z parametrów, które musimy sprawdzić, kupując słuchawki, jest pasmo przenoszenia. Informuje ono o tym, jak niskie i wysokie dźwięki może odtwarzać sprzęt. Najczęściej jest to zakres od 20 Hz do 20 000 Hz, ponieważ to pokrywa się ze słyszanymi przez nas częstotliwościami. Dla posiadaczy bardziej wrażliwego słuchu są przeznaczone sprzęty o znacznie szerszym paśmie przenoszenia, obejmującym zakres od 4 Hz do 45 000 Hz.

Czułość

Czułość, inaczej skuteczność słuchawek, zazwyczaj wynosi ponad 100 dB. Im większa jest wartość tego parametru, tym głośniejszy okazuje się sprzęt, co nie zawsze jest jego zaletą. Nie powinniśmy w pełni wykorzystywać możliwości słuchawek o dużej czułości, a zwłaszcza przez długi czas, bo możemy w ten sposób doprowadzić do uszkodzenia słuchu.

Impedancja

Impedancja określa, jak duży jest opór elektryczny stawiany przez cewki głośników słuchawek. Im mniejsza jest jej wartość, tym mniej mocy potrzeba do zasilania sprzętu, a więc może on grać głośno nawet przy słabszym wzmacniaczu. W przypadku modeli dokanałowych i dousznych impedancja mieści się w zakresie od 16 do 32 Ohmów, a w przypadku modeli nausznych i wokółusznych – od 32 do 64 Ohmów.

Waga

Słuchawki douszne i dokanałowe są najlżejsze, ich waga nie przekracza kilkudziesięciu gramów. Sprzęty nauszne i wokółuszne są znacznie cięższe, ponieważ średnio ważą kilkaset gramów. Kwestia ta może mieć duży wpływ na zadowolenie z zakupu, ponieważ bardzo ciężkie słuchawki utrudniają poruszanie głową i mogą wywoływać ból mięśni szyi.

Dopasowanie

Jeżeli kupimy nie do końca dopasowany sprzęt, prawdopodobnie szybko zniechęcimy się do używania go. Model nauszny lub wokółuszny powinien mieć regulowany pałąk, aby zminimalizować ryzyko nadmiernego ucisku na głowę. Z kolei słuchawki douszne i dokanałowe mają dobrze leżeć w uszach, a to zapewniają odpowiednio wyprofilowane nakładki.

Mikrofon

Coraz częściej słuchawki są wyposażone w mikrofon, w efekcie czego można je wykorzystywać także podczas prowadzenia rozmów telefonicznych. To użyteczne modele, przydają się też w trakcie grania w grę, bo pozwalają na komunikowanie się z innymi graczami. Pamiętajmy, że najlepsze słuchawki z mikrofonem mają też technologię odpowiadającą za redukcję szumów. Takie rozwiązanie podnosi komfort prowadzenia rozmów.

Słuchawki w dobrych cenach

Zakup solidnych, zaawansowanych technologicznie i wygodnych w noszeniu słuchawek często wiąże się z dużym wydatkiem. Sporo zależy od ich budowy, konstrukcji, czułości i innych opisanych wyżej kwestii, ale przeważnie za sprzęt renomowanej marki zapłacimy ponad 150 zł. Profesjonalne modele z dużymi przetwornikami czy kilkustopniową regulacją poziomu hałasu z zewnątrz kosztują 500 zł, niektóre nawet 1000 zł.

FAQ

P1: Jak naprawić słuchawki?

Codziennie używane słuchawki mogą po pewnym czasie się zepsuć, dotyczy to także sprzętów renomowanych marek. Na szczęście nie musimy ich od razu wyrzucać. Jest duże prawdopodobieństwo, że uda nam się naprawić słuchawki, nawet jeśli doszło do przecięcia kabla. Najpierw należy zdjąć izolację z obu części przewodu, uważając przy tym, aby nie uszkodzić znajdujących się wewnątrz żyłek. Kolejny krok to wsunięcie na kabel niewielkiego fragmentu koszulki termokurczliwej. Potem możemy przejść do lutowania przewodu. Kiedy żyłki są już połączone, trzeba owinąć je taśmą izolacyjną, znów naciągnąć koszulkę termokurczliwą i całość delikatnie ogrzać zapalniczką lub zapalarką. Po wykonaniu tych czynności kabel słuchawkowy jest już naprawiony, a rozerwanie go w miejscu lutowania jest mało prawdopodobne.

P2: Jak podłączyć słuchawki do PS4?

Słuchawki możemy podpiąć do konsoli PS4 na dwa sposoby. Pierwszy z nich to umieszczenie wtyczki w porcie audio jack, który znajdziemy w dolnej części kontrolera DualShock4. Możemy także podpiąć słuchawki przez port USB (jeśli mamy sprzęt, który na to pozwala), co daje dostęp do ciekawych opcji, takich jak np. dźwięk przestrzenny.

P3: Jak podłączyć słuchawki do komputera?

Podłączenie słuchawek do komputera nie jest trudne. Wystarczy, że włożymy wtyczkę do wyjścia jack, które znajdziemy na panelu jednostki centralnej w przypadku urządzenia PC lub na boku obudowy w laptopie. Niektóre słuchawki są wyposażone w kabel zakończony wtyczką USB, w takiej sytuacji należy umieścić ją w odpowiednim porcie. Sprzęt z Bluetooth można podłączyć bezprzewodowo, poprzez sparowanie go z komputerem.

P4: Jak wyczyścić słuchawki?

Aby szybko wyczyścić słuchawki douszne, należy przygotować suchą i czystą szczoteczkę do zębów. Po odłączeniu sprzętu od odtwarzacza, telefonu czy innego urządzenia należy delikatnie przetrzeć jego końcówki szczoteczką, wykonując przy tym okrężne ruchy. To powinno pomóc w usunięciu zanieczyszczeń w przypadku, gdy słuchawki nie były używane zbyt często. Jeśli na końcówkach jest sporo woskowiny, przyda nam się dodatkowo alkohol izopropylowy lub wilgotna chusteczka do czyszczenia okularów. Musimy przy tym uważać, aby do słuchawek nie dostało się dużo wilgoci, gdyż to może wpłynąć na sposób ich działania. Posiadacze sprzętu nausznego powinni wyczyścić poduszki, np. ściereczką namoczoną w wodzie z dodatkiem mydła, a także same kanały dźwiękowe. Do tego przyda się sucha chusteczka, którą należy włożyć do kanału i ostrożnie wyjąć razem z zanieczyszczeniami.

P5: Jak pogłośnić słuchawki?

Jeżeli mamy wrażenie, że muzyka w słuchawkach jest odtwarzana za cicho, najpierw należy sprawdzić, jaki poziom głośności dźwięków ustawiliśmy przed ich założeniem. W razie potrzeby możemy go zwiększyć przy pomocy przycisków na pilocie umieszczonych na przewodzie, ewentualnie przy nausznikach (to zależy od modelu). Jeżeli to nie pomoże, trzeba też zwiększyć poziom głośności na samym odtwarzaczu, telefonie, komputerze czy innym urządzeniu, z którego jest przesyłana muzyka. Czasami koniecznością może być wymiana karty dźwiękowej w komputerze na inną, zwłaszcza jeśli nie tylko w słuchawkach dźwięki wydają się za ciche. Warto też sprawdzić, czy w uszach nie nagromadziła się woskowina. Jej nadmiar może znacząco utrudniać słyszenie.

P6: Jak podłączyć słuchawki do telefonu?

Jeżeli mamy telefon wyposażony w gniazdo jack 3,5 mm, podłączenie do niego słuchawek nie stanowi żadnego problemu. Musimy jedynie umieścić końcówkę przewodu w wyjściu, które znajdziemy w dolnej lub górnej części obudowy smartfona. Jednak coraz częściej nowoczesne telefony nie mają gniazda jack. W takim przypadku należy zaopatrzyć się w słuchawki Bluetooth i sparować je ze smartfonem poprzez łączność bezprzewodową. Aby to zrobić, musimy najpierw włączyć moduł Bluetooth w telefonie, przełączyć słuchawki w tryb parowania i wyszukać je na liście dostępnych urządzeń na ekranie smartfona. Po wyborze odpowiedniego sprzętu zwykle pojawia się komunikat informujący o konieczności wpisania kodu, przeważnie jest to: 0000. Po uwierzytelnieniu połączenia można już korzystać ze słuchawek.

Jak zakładać słuchawki?

Wiedza o tym, jakie słuchawki są polecane do codziennego słuchania muzyki, przydaje się podczas robienia zakupów. Po wyborze sprzętu spełniającego nasze preferencje warto też sprawdzić, jak prawidłowo go zakładać, aby nie narzekać na dyskomfort czy słabą jakość dźwięków. Zebraliśmy kilka podpowiedzi o tym, jak nosić słuchawki, zależnie od ich budowy.

Słuchawki nauszne

Jak sama nazwa wskazuje, sprzęt nauszny zakłada się na uszy. Jest on wyposażony w pałąk zakończony z obu stron nausznikami. Powinny one być oznaczone literami „R” (right, czyli prawa strona) i „L” (left, czyli lewa strona). To podpowiedź, na którym uchu powinna znaleźć się dana poduszka. Jeżeli pałąk umożliwia regulację, należy po nałożeniu go na głowę dopasować w taki sposób, aby się nie zsuwał, ale też nie uciskał nadmiernie skóry. Nauszniki mają dobrze przylegać do małżowiny usznej i ją osłaniać. Przed założeniem słuchawek najlepiej zdjąć wszystkie ozdoby z uszu, takie jak kolczyki czy klipsy, inaczej ich dopasowanie będzie trudne lub nawet niemożliwe.

Słuchawki douszne

Podczas zakładania słuchawek dousznych także powinniśmy zwrócić uwagę na oznaczenia „R” i „L”. Dzięki temu nie będziemy narzekać, że końcówki nie są dobrze dopasowane do ujścia kanału słuchowego i wciąż wypadają lub powodują mocny ucisk. Wielu posiadaczy sprzętu dousznego przekłada przewód nad uszami i prowadzi go za plecami. To sprawia, że końcówki przez cały czas pozostają na swoim miejscu, a długi kabel nie przeszkadza w czasie chodzenia czy wykonywania różnych czynności. Jeśli wolimy mieć przewód z pilotem zawsze pod ręką, a więc wiszący na klatce piersiowej, najlepiej wykorzystać przy tym specjalną rurkę regulacyjną.

Słuchawki dokanałowe

Słuchawki dokanałowe wkłada się do środka kanału słuchowego. W tym celu musimy najpierw lekko ścisnąć końcówkę palcami, a dopiero potem umieścić w uchu. Materiał, z którego wykonane są nakładki, rozpręży się i dopasuje do kanału, zapewniając tym samym izolację od hałasu dobiegającego z zewnątrz.

Zazwyczaj razem ze słuchawkami dokanałowymi dostajemy kilka par wymiennych końcówek w różnych rozmiarach. Warto wypróbować wszystkie i sprawdzić, które są najlepiej dopasowane do budowy naszych uszu. W przypadku nakładek wykonanych z pianki należy je ścisnąć na końcu, rolując między kciukiem i palcem wskazującym. Po włożeniu wkładki do kanału powinno się ją przytrzymać przez ok. 10 sekund, aby mogła się rozprężyć. Końcówki wykonane z silikonu można delikatnie docisnąć. Jeśli mamy wrażenie, że są one źle dopasowane do kanału słuchowego, możemy delikatnie je przyciąć (zwłaszcza gdy mamy wkładki kołnierzowe, przypominające swoim wyglądem choinkę).

Co się stanie, gdy źle założymy słuchawki?

Źle założone słuchawki nie tylko szybko wywołują dyskomfort, ale i negatywnie wpływają na jakość słyszanych dźwięków. Wynika to z nieprawidłowego umieszczenia przetworników względem ujścia kanału słuchowego. Jeżeli mamy sprzęt nauszny, zwykle wystarczy lekko przesunąć go w lewo lub prawo, aby zwiększyć komfort noszenia go. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli zdecydowaliśmy się na słuchawki douszne lub dokanałowe. Posiadacze takich modeli często narzekają na tzw. efekt mikrofonowy, czyli nieprzyjemne odgłosy utrudniające słuchanie muzyki. Powstaje on na skutek ciągłego ocierania się przewodu o ubrania, torbę itp., może być wyjątkowo uciążliwy. Żeby pozbyć się efektu mikrofonowego, należy unieruchomić te części kabla, które są wyprowadzone bezpośrednio ze słuchawek. Można to zrobić przy pomocy ruchomego pierścienia znajdującego się na przewodzie, wystarczy przysunąć go do brody. Możemy też użyć specjalnych prowadnic na przewody, które zakłada się wokół uszu.

Bezpieczne użytkowanie słuchawek

Mijamy na ulicy osoby ze słuchawkami w lub na uszach. Z jednych w trakcie stania obok danej osoby jesteśmy w stanie usłyszeć, czego słucha. Inni z kolei wolą cieszyć się ulubionymi utworami rozbrzmiewającymi nieco ciszej. Poniższy tekst zawiera informacje na temat różnych aspektów bezpiecznego użytkowania słuchawek.

Dobre słuchawki na wagę złota

Często słyszymy informacje na temat szkodliwości długiego użytkowania słuchawek dousznych. Z kolei inni twierdzą, że znacznie bardziej szkodliwe jest słuchanie muzyki za pośrednictwem urządzeń, które znacznie intensywniej wytłumiają odgłosy otoczenia. Laryngolodzy potwierdzają: dobre słuchawki to takie, które pozwalają na docieranie do uszu rozproszonego dźwięku. Dobrze, by bas nie był w nich zbyt intensywny, a także by dało się regulować jego poziom. Przede wszystkim dźwięk dochodzący z nich nie powinien być piskliwy ani męczący dla użytkownika – po przesłuchaniu ulubionej płyty lub playlisty nie powinien pojawiać się u nas ból głowy.

Kable zmorą słuchających

Słuchawki przewodowe często irytują użytkowników tym, że trzeba bardzo długo rozplątywać kable. Wejścia często się zapychają, a wtyczki potrafią się przełamać choćby od noszenia wielu rzeczy w torbie czy plecaku. Łatwo wówczas o zwarcie, które w ekstremalnych przypadkach może sparzyć część ciała, która jest najbliżej. Niestety, takie przypadki zdarzały się również, gdy osoby zasypiały ze słuchawkami bezprzewodowymi w uszach, w trakcie, gdy te były podłączone do ładowarki. Co więc robić w przypadku, kiedy poczujemy niepokojący zapach palonego plastiku? Postarać się znaleźć jak najszybciej źródło, skąd dochodzi i zaizolować je np. za pomocą taśmy. Nie zasypiajmy też ze słuchawkami w lub na uszach, kiedy te podłączone są do źródła prądu.

Czyszczenie słuchawek

Problem brudnych słuchawek dotyczy głównie osób, które chętnie używają modeli dousznych. Często dochodzi u nich do nadmiernego wydzielania woskowiny na skutek namnażania bakterii na gumkach lub gąbkach słuchawek. O ile gąbki czyści się trudniej (niektórzy piorą je w pralce umieszczając je w małych woreczkach, żeby się nie zgubiły), to z gumkami jest nieco łatwiej. Wystarczy je namoczyć w miseczce napełnionej wodą z mydłem. Wtedy brud się roztopi, a nam pozostanie delikatne doczyszczenie szczoteczką lub palcami jego ewentualnych pozostałości. Dobrze, aby mydło, którego używamy do tego celu było antybakteryjne.

Warto również szczególnie zatroszczyć się o higienę uszu, kiedy cały dzień użytkujemy słuchawki douszne. Starajmy się w miarę możliwości często myć uszy – warto czyścić je patyczkiem lub zaopatrzyć się w specjalny płyn przeznaczony do tego celu. Różnego rodzaju spraye dodatkowo zapobiegają zaleganiu woskowiny w uszach, co dodatkowo działa na korzyść naszego zdrowia.

Słuchawki nauszne również trzeba czyścić, jednak nie tak często, jak te douszne. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć je wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Czasem w ich zakamarkach gromadzi się kurz, który warto zebrać za pomocą szmatki na wykałaczce.

Jak głośno można słuchać muzyki za pomocą słuchawek?

Wcześniej wspomniany przykład, kiedy to ktoś słucha muzyki tak głośno, że przy okazji słyszą ją osoby stojące w pobliżu, wcale nie jest tak rzadki. Pomimo dostępnych informacji, ludziom wciąż zdarza się ignorować ostrzeżenia specjalistów. Niektóre urządzenia są wyposażone w specjalny miernik głośności, który ostrzega słuchającego wibracją oraz tekstem na ekranie urządzenia, że dane materiały są odsłuchiwane zbyt głośno. Dodatkowo wyświetlany jest niebiesko- czerwony pasek, który również ma sygnalizować to, że słuchamy utworów zbyt głośno.

Doniesienia WHO o blisko 43 milionach osób z uszkodzonym słuchem na skutek nadmiernego hałasu, których wiek nie przekracza 35 lat są bardzo niepokojące. Maksymalna głośność emitowana przez odtwarzacz MP3 to ok. 105 dB i przekraczając tę granicę możemy słuchać muzyki tylko 4 minuty. Zatem aby nie nabawić się zbyt wczesnego uszkodzenia słuchu warto użytkować odtwarzacz wykorzystując nie więcej niż 60% możliwości urządzenia.

Przechowywanie słuchawek

Dobrze, abyś zaopatrzył się w wygodne w użytkowaniu etui na słuchawki, gdzie będziesz mógł ułożyć kabel lub swoje słuchawki bezprzewodowe w taki sposób, by ich poszczególne elementy nie zaginały się. Poza tym przechowując słuchawki w specjalnym etui w torbie lub plecaku, nie narażamy ich na zalanie lub inne uszkodzenia mechaniczne, które mogłyby bezpowrotnie uszkodzić sprzęt. Dzięki temu również ograniczamy dostęp do naszych uszu groźnych bakterii, które w skrajnych przypadkach mogą powodować zapalenie ucha.

Słuchawki zapewniają nam pewną barierę intymności w najbardziej zatłoczonych miejscach. Dzięki nim możemy delektować się ulubionymi utworami podczas drogi do szkoły lub pracy. Stosuj się do zaleceń zawartych w naszym artykule, a ich użytkowanie będzie jeszcze przyjemniejsze i bardziej bezpieczne, co z pewnością przełoży się na przyjemność ze słuchania ulubionych utworów. Warto dbać o swoje uszy, bo nawet najlepsze słuchawki nie dostarczą nam wspaniałych wrażeń słuchowych, jeśli bezpowrotnie je uszkodzimy.