Home > Inteligentny Zegarek > Śledzenie korony: Instytut Roberta Kocha uruchamia aplikację do śledzenia wirusów za pośrednictwem smartfona

Śledzenie korony: Instytut Roberta Kocha uruchamia aplikację do śledzenia wirusów za pośrednictwem smartfona

Sharing is caring!

Strona główna

Technologia

Aplikacja do przekazywania danych Corona na Androida i iPhone'a ma umożliwić śledzenie w czasie rzeczywistym rozprzestrzeniania się wirusa koronowego w Niemczech. W tym celu aplikacja zbiera istotne dane od swoich dobrowolnych użytkowników i przekazuje je do Instytutu Roberta Kocha.

Aby śledzenie koronowe działało z nową aplikacją, użytkownicy muszą korzystać z trackera fitness lub smartwatcha. Bo to dane gromadzone przez te gadżety, na podstawie których Instytut Roberta Kocha (RKI) może ocenić, gdzie aktualnie rozprzestrzenia się koronawirus.

Instalacja dobrowolna

W tym celu „Darowizna danych koronowych” zbiera informacje na temat tętna oraz danych dotyczących aktywności i snu. Jeśli to możliwe, brana jest również pod uwagę temperatura ciała. Odpowiednie dane powinny wykazywać znaczące zmiany, jeśli użytkownik doświadcza objawów grypopodobnych. Nie byłoby możliwe ustalenie z całą pewnością, czy w konkretnym przypadku doszło do zakażenia koronawirusem, ale ogólne rozprzestrzenianie się wirusa można nadal ocenić na podstawie tej bazy danych. Według RKI rozprzestrzenianie się wirusa grypy było w przeszłości z powodzeniem śledzone w ten sposób.

Każdy, kto zainstaluje aplikację Anti-Corona, zostanie poproszony o podanie swojego kodu pocztowego i płci, a także o podanie przybliżonych informacji o swoim wzroście i wadze. Dane te są następnie przesyłane do RKI wraz z zebranymi danymi kluczowymi. Instalacja jest dobrowolna. Aplikacja jest już dostępna do pobrania bezpłatnie na urządzenia z systemem Android i iPhone pod tytułem „Darowizna danych koronowych”. Zaraz po premierze aplikacja RKI w Apple App Store jest już najpopularniejszą aplikacją w obszarze „zdrowie i fitness”.

W połączeniu ze smartwatchami aplikacja Corona-Datenpende firmy RKI umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym podejrzanych przypadków koronawirusa w Niemczech.

Koncepcja aplikacji do przekazywania danych odbiega zatem od modelu stosowanego w szczególności w Azji. Tam aplikacje antykoronowe są wykorzystywane w szczególności do śledzenia osób kontaktowych, które można następnie prześledzić w przypadku potwierdzonej infekcji. Natomiast aplikacja RKI nie gromadzi żadnych danych lokalizacyjnych ani kontaktowych.

Śledzenie mapy na żywo

Na podstawie istotnych danych przekazanych za pośrednictwem aplikacji, RKI obiecuje stworzyć nową aktywną kartę. W podziale na kod pocztowy, opinia publiczna będzie mogła śledzić tutaj podejrzane przypadki koronacji. Ta karta stanowi uzupełnienie tradycyjnych kart żywych Corona.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych kart, nowa karta będzie odzwierciedlać nie tylko przypadki potwierdzone, ale również podejrzane. Ponadto nie będzie opóźnień czasowych związanych z diagnozą. Nowa mapa na żywo powinna być dostępna na stronie corona-datenspende.de - ale tylko wtedy, gdy dostępne będą wystarczające dane jako podstawa.

»Wskazówka: Najlepsi dostawcy VPN dla większego bezpieczeństwa i ochrony danych

Nie przegap niczego dzięki biuletynowi NETZWELT

W każdy piątek: Najbardziej pouczające i zabawne podsumowanie ze świata technologii!

... jeszcze więcej NETWORLD dla Twojej skrzynki pocztowej

Przeczytaj wcześniej naszą politykę prywatności. Szczegółowe informacje i inne opcje subskrypcji NETZWELT można znaleźć na powiązanej stronie.